Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.10.2014., 20:31   #1
Postoji li život u drugom solarnom sustavu?

Ja vjerujem da da , ali pitam se da li i vi to mislite.
Lotarw is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2014., 02:57   #2
Ovaj dio foruma je znanstveno orijentiran...stoga to nije stvar virovanja nego zdravoseljačke logike....
__________________
SLOBODNI LJUDI SLOBODNI SAMO AKO SMIJU IMATI ORUŽJE DA BI ZAŠTITILI SVOJ ŽIVOT,
IMOVINU, SVOJE SUGRAĐANE I OBITELJI OD DRUGIH NASILNIH GRAĐANA
KAO I OD NEPOŠTENE VLASTI I DA SE OBRANE OD TIRANIJE VLADARA.
JAWS is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2014., 03:08   #3
Za mene su oni koji misle da smo sami spremni za ludnicu....

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
OrbisRomanus is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2014., 08:41   #4
Već je otkriveno nekoliko egzoplaneta sa mogućim životom , a i ne samo egzoplaneta , već i objekata u sunčevu sustavu
Lotarw is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2014., 10:21   #5
Mislim da je svemir "pun" egzoplaneta sa životom. Oko svake 5. zvijezde orbuta neki planet.
Lotarw is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2014., 10:28   #6

Evo slika nekih
Lotarw is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2014., 19:47   #7
Quote:
Lotarw kaže: Pogledaj post

Evo slika nekih
To su slike čega? Egzoplaneta?
Ne, to su ilustracije. Nisu slike. Na ovakve slike egzoplaneta čemo ipak još maaalčice pričekati.
__________________
Human
Human1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2014., 20:28   #8
Naravno da postoji.
loles is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2014., 23:20   #9
Otkriveno je više desetina planeta sa mogućim životom.
loles is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2014., 22:29   #10
iako bi mnogi to htjeli mislim da su šanse jaaako male za neki razvijeniji oblik kao što smo mi ljudi...ima jako puno faktora koji diktiraju razvoj života, ne samo voda, kisik i atmosfera.

no neki jednostavni oblici tipa mahovina ili ameba su više vjerojatni.

ali mi pucamo na visoko - na klasu/rasu Borg ili bar Klingonce
__________________
američka serija "Ancient aliens" prikazuje ljudsku civilizaciju u povijesti na puno realniji način od sekte zvana Crkva - preporuka za pogledati!!!
lampion is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2014., 16:08   #11
Koliko sam negdje pročitao , NASA je primila signal iz svemira "upomoć" , i ako su ga točno dešifrirali , znači da je na našoj razini bila neka civilizacija prije oko 80.000 g.
Lotarw is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2014., 16:57   #12
Quote:
Lotarw kaže: Pogledaj post
Koliko sam negdje pročitao , NASA je primila signal iz svemira "upomoć" , i ako su ga točno dešifrirali , znači da je na našoj razini bila neka civilizacija prije oko 80.000 g.
Ali su onda kasnije skužili da je to samo najava/reklama za intergalaktičku sapunicu koja se uskoro počinje emitirati na trećem međugalaktičkom frekvencijskom kanalu i to u quad-hd-4d tehnologiji. Za gledanje ti treba kvantni TV i, naravno, pretplata jer program je kodiran.
vamvam is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2014., 18:17   #13
Quote:
vamvam kaže: Pogledaj post
Ali su onda kasnije skužili da je to samo najava/reklama za intergalaktičku sapunicu koja se uskoro počinje emitirati na trećem međugalaktičkom frekvencijskom kanalu i to u quad-hd-4d tehnologiji. Za gledanje ti treba kvantni TV i, naravno, pretplata jer program je kodiran.
Lotarw is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2014., 09:38   #14
Quote:
Lotarw kaže: Pogledaj post
Ja vjerujem da da , ali pitam se da li i vi to mislite.
Inače, postoji Drakeova jednadžba formulirana 1961. godine. Ona procjenjuje broj izvanzemaljskih civilizacija koje bismo mogli otkriti. A nedavna otkrića brojnih egzoplaneta (koje si i ti spomenuo) u Mliječnoj stazi povećala su izglede za to:

N = R* x fp x ne x fl x fi x fc x L


N - broj civilizacija u našoj galaksiji koje su sposobne za komunikaciju

i:

R* - broj zvijezda koje nastanu u jednoj godini u našoj galaksiji
fp - udio zvijezda koje imaju planete
ne - omjer planeta pogodnih za razvoj života i zvijezda koje imaju planete
fl - vjerojatnost da će se život pojaviti ako za to postoje uvjeti
fi - vjerojatnost da će se iz života razviti inteligencija
fc - vjerojatnost da će inteligentni život biti voljan i sposoban komunicirati s ostatkom galaksije
L - prosječn životni vijek tehnološke civilizacije

http://hr.wikipedia.org/wiki/Drakeova_jednad%C5%BEba

Quote:
Množeći sve ove brojeve, za optimistični i pesimistični scenario, dobivamo različite procjenu broja civilizacija u galaksiji:

Prema pesimistima, mi smo sami u galaksiji. Prema optimistima, N = 5·107, tj. oko 1 od 2000 zvijezda ima komunikativnu civilizaciju, što znači da možemo očekivati susjede na oko 100 svjetlosnih godina. Koristeći dosad stečeno znanje, nemoguće je procijeniti je li ispravan odgovor optimistički, pesimistički ili nešto između. Za eksperimentalnu provjeru se brine spojekt SETI, no za sada bez uspjeha u pronalaženju susjednih civilizacija.
okapoaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2014., 16:25   #15
A čekaj, šta se to točno traži kad se traži život u svemiru? Jel to neka antropocentrična potraga, mora bit glava ruke noge, ili barem neki hibridni oblik zemaljskog organizma, neka svemirska ameba, gljiva ili?

To pitanje mi je uvijek išlo na živce. Naravno da ima života, jedino je pitanje jel ga mi možemo prepoznat, mi koji ne vidimo sve boje u spektru, ne čujemo sve zvukove, koji smo jedva uspjeli se ogrebat o Mjesec i koji još nismo istražili ni vlastite oceane u potpunosti.
__________________
Čitaj gledaj
tom-m is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2014., 16:43   #16
Quote:
tom-m kaže: Pogledaj post
A čekaj, šta se to točno traži kad se traži život u svemiru? Jel to neka antropocentrična potraga, mora bit glava ruke noge, ili barem neki hibridni oblik zemaljskog organizma, neka svemirska ameba, gljiva?
Bilo što.
Lotarw is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:35.