Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.05.2016., 21:01   #41
Quote:
babkonj5 kaže: Pogledaj post
Vidim da je energana iz mojeg kraja dobila nekakva EU sredstva za nabavku postrojenja. Inače, polovicu dobivene energije moraju utrošiti u svojem aranžmanu (hep ima obavezu otkupiti 50%).
http://www.apprrr.hr/25-milijuna-kun...gije-1922.aspx
ovih 50% se odnosi na el. energiju ili?
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2016., 21:42   #42
Zapravo moram demantirati sam sebe zbog neprovjerenih (rekla-kazala) informacija.

Google kaže da HEP otkupljuje sve električnu energiju, dok energana sama mora zbrinuti toplinsku energiju ("nusproizvod"), a od te toplinske energije 50% mora zbrinuti na području nastajanja.
http://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvat...paniju/487015/
__________________
AGmath - Android app. Kalkukativna pomagala za poljoprivrednike i one koji se bave srodnim djelatnostima.
Agrometar - besplatna desktop aplikacija za evidenciju, pregled i statističku obradu poslovnih događanja na obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima
babkonj5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2016., 12:30   #43
Quote:
babkonj5 kaže: Pogledaj post
Zapravo moram demantirati sam sebe zbog neprovjerenih (rekla-kazala) informacija.

Google kaže da HEP otkupljuje sve električnu energiju, dok energana sama mora zbrinuti toplinsku energiju ("nusproizvod"), a od te toplinske energije 50% mora zbrinuti na području nastajanja.
http://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvat...paniju/487015/
e baš to. znam da hep otkupljuje svu el. enrgiju, a za toplinsku se brines ti... il u vjetar il u nešto korisno....
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2016., 13:30   #44
Po meni bi bilo adekvatno iskoristiti pazamašnu gomilu biomase iz farme pilića.Dakle rješenje bi bilo pretvoriti tu biomasu u bioplin.
Recimo npr, tov pilića u tovu od 30 000 - 50 000 pilića u jednom turnusu, godišnje može biti u prosjeku 5 turnusa ,a dok se po turnusu pilića izvadi iz farme oko 120 t pilećeg gnoja. Pileći izmet i silažni kukuruz služe kao osnova za proizvodnju bioplina. Na godišnjoj razini može se proizvesi dosta električne toplinske energije. Od toga bi se oko 30-35% toplinske energije potrošilo na zagrijavanje fermentora radi održavanja temeperature potrebne za život bakterija, dok bi ostatak mogli iskoristiti recimo sami peradari i jos bi ostalo.
duxi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2016., 14:18   #45
Quote:
duxi9 kaže: Pogledaj post
Po meni bi bilo adekvatno iskoristiti pazamašnu gomilu biomase iz farme pilića.Dakle rješenje bi bilo pretvoriti tu biomasu u bioplin.
Recimo npr, tov pilića u tovu od 30 000 - 50 000 pilića u jednom turnusu, godišnje može biti u prosjeku 5 turnusa ,a dok se po turnusu pilića izvadi iz farme oko 120 t pilećeg gnoja. Pileći izmet i silažni kukuruz služe kao osnova za proizvodnju bioplina. Na godišnjoj razini može se proizvesi dosta električne toplinske energije. Od toga bi se oko 30-35% toplinske energije potrošilo na zagrijavanje fermentora radi održavanja temeperature potrebne za život bakterija, dok bi ostatak mogli iskoristiti recimo sami peradari i jos bi ostalo.
Indijci zapravo proizvode posve pristojna postrojenja u koja ubacuhes chicken shit a van dobijas metan.... Koji je izvrstan za pogon bilo kojeg jednostavnog SUS motora....
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2016., 19:45   #46
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Indijci zapravo proizvode posve pristojna postrojenja u koja ubacuhes chicken shit a van dobijas metan.... Koji je izvrstan za pogon bilo kojeg jednostavnog SUS motora....
Da , samo kod nas bi ta postrojenja bila enormno skupa, zapravo postrojenje i je najveći problem, biomase ima gdje god se okreneš .
duxi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2016., 20:09   #47
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
... Koji je izvrstan za pogon bilo kojeg jednostavnog SUS motora....
Pitanje! Po čemu razlikuješ "jednostavne i komplicirane" SUS motore, bilo benzin bilo dizel?
Imam VW caddy 2,0 benzinac 2009. na metam (CNG).
Quote:
duxi9 kaže: Pogledaj post
Da, samo kod nas bi ta postrojenja bila enormno skupa, zapravo postrojenje i je najveći problem, biomase ima gdje god se okreneš .
Pa i ne bi. Za korištenje metana u kućanstvu treba vrlo malo skalamerije (spremnici i filteri). Ali za pogon mog auta treba više desetaka €.
Ako netko ulazi u Veliku Goricu sa južne strane, od Siska, može vidjeti brdo drvenih otpadaka iz pilana. Tamo se usitnjava, ali sječka se baš i ne traži.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2016., 23:29   #48
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Tamo se usitnjava, ali sječka se baš i ne traži.
traži.... samo su problem trenutni nedovoljni kapaciteti za iskorititi sječku....ali, "grade" se polako megavati...

vidjeti ćeš za koju godinu da narod neće imati u svojoj blizini drva za napraviti. sve će energane pokupiti, a ostati će drva po koja ćeš morati ići 40km i više. ljudi su sad naučili ići po drva u najbliže šume, no ubuduće to biti sve teže zbog energana na sječku koje se rade u blizini naseljenijih područja.
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2016., 08:53   #49
Quote:
Makyme kaže: Pogledaj post
traži.... samo su problem trenutni nedovoljni kapaciteti za iskorititi sječku....ali, "grade" se polako megavati...
Vidim kak se trenutno traži.
Po navedenoj vrpi i Janica bi se mogla rekreativno skijati!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2016., 10:26   #50
(Ako nisam zeznuo račun) jedna energana na sječku od 10 MW godišnje treba nekih 50.000 t sječke, a tu se ne "vijaju" okolo mali proizvođači nego se traži dobavljač koji dugoročno može osiguravati potrebne količine. Možda je stvar uprave što ne traži nekog tko će otkupiti tu sječku.
__________________
PPAF Foto VK Flickr
pobosutljanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2016., 23:33   #51
Premjestio sam postove o šumarstvu u novu temu
__________________
PPAF Foto VK Flickr
pobosutljanin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:39.