Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Pogledaj rezultate ankete: Egzodusa na gospodarstvo ima:
Iznimno blagotvorne učinke (na kratki/dugi rok) 15 15.96%
Blagotvorne učinke (kratkoročno i dugoročno) 21 22.34%
Neutralan, nema nekog posebnog utjecaja 8 8.51%
Kratkoročno povoljan, ali dugoročno steti 38 40.43%
Dovesti ce do potpunog sloma države 12 12.77%
Glasovatelji: 94. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.06.2017., 11:40   #4341
Quote:
krcmije kaže: Pogledaj post
Ja jesam doduše skloniji ovoj teoriji da se većinom ipak radi o ljudima sa nešto slabijom perspektivom u Hrvatskoj.

To baziram na činjenici da podaci iz odredišnih zemalja generalno govore da su imigranti iz novih članica EU slabije plaćeni od 'domaćina', pa čak i slabije od onih imigranata van EU (iako pretpostavljam da ovi dolaze iz relativno siromašnijih zemalja). Barem to vrijedi za Irsku (sad će me opet bata napasti).

Razlika je u tome što za ove izvan EU vrijede kvote, pa se ne može samo tako uvesti skladištar ili konobar iz Ukrajine - liječnik ili znanstvenik puno lakše, dok konobar iz Rumunjske, Hrvatske ili Poljske može doći bez ograničenja. Naravno, treba uzeti i u obzir da stanovnici Rumunjske, Hrvatske i Poljske jesu generalno slabije obrazovani u prosjeku od stanovnika Njemačke ili Irske, pa to još dodatno komplicira stvari. Lako moguće da kad se sve uzme u obzir da podjednakim tempom iz Hrvatske iseljavaju i visokoobrazovani i niskoobrazovani. Doduše, prilično sam uvjeren da se ne radi o masovnom odlasku najobrazovanijih kadrova - da je tako, gotovo sigurno bi bili plaćeni više od imigranata van EU, ako ne i od domicilne populacije.

To je samo moja pretpostavka, može biti da sam u krivu, točnih podataka jednostavno nema.
Itekako se varaš jer upravo oni najobrazovaniji imaju najmanju perspektivu u HR. Ja sam elektrotehničar, automatičar VSS. Samo par kolega s moje godine je u Hrvatskoj i ti rade u HEP-u. Ukratko, ambicija od 1. godine fakulteta im je bila da se uhljebe u državnu firmu i ne rade ništa. Ostali svi smo jednostavno morali ići van jer ovdje posla u toj struci nema, pošto Hrvatska više nije industrijska zemlja. O ostatku smjerova da ne govorim. Strojarski inženjeri uglavnom svi redom vani, računarci također.
Upravo najobrazovaniji imaju najbolji razlog da odlaze van jer jedino vani imaju šansu da nađu neki pošten posao u struci za koju su se školovali. I to su ti činjenice koje će ti potvrditi svatko tko ima neku sličnu tehničku struku ili bilo što drugo što se tiče razvoja i proizvodnje.
automation is offline  
Old 16.06.2017., 11:54   #4342
Quote:
automation kaže: Pogledaj post
Itekako se varaš jer upravo oni najobrazovaniji imaju najmanju perspektivu u HR. Ja sam elektrotehničar, automatičar VSS. Samo par kolega s moje godine je u Hrvatskoj i ti rade u HEP-u. Ukratko, ambicija od 1. godine fakulteta im je bila da se uhljebe u državnu firmu i ne rade ništa. Ostali svi smo jednostavno morali ići van jer ovdje posla u toj struci nema, pošto Hrvatska više nije industrijska zemlja. O ostatku smjerova da ne govorim. Strojarski inženjeri uglavnom svi redom vani, računarci također.
Upravo najobrazovaniji imaju najbolji razlog da odlaze van jer jedino vani imaju šansu da nađu neki pošten posao u struci za koju su se školovali. I to su ti činjenice koje će ti potvrditi svatko tko ima neku sličnu tehničku struku ili bilo što drugo što se tiče razvoja i proizvodnje.
Mi starije (pretpostavljam) generacije nismo previše odlazili, ja sam računarac, ali moji automatičari - nešto ih radi po granama srodnima automatici (znam da je malo toga ovdje), neki skroz prešli u programiranje koječega. Doduše, ti si vjerojatno mlađi, imate članstvo u EU i odlazite van, ali mislim da oni slabije perspektive tvoje generacije odlaze u još većoj mjeri. Nisam siguran, a podatke nemamo, jedino ostaje ta moja pretpostavka bazirana na usporedbi plaća imigranata, koja i može biti kriva.

Za strojare znam da su i ranije imali problema s nalaženjem posla ovdje i dosta ih je odlazilo ako me sjećanje služi (nisam ih znao previše, samo po pričama).
krcmije is offline  
Old 16.06.2017., 11:59   #4343
Quote:
automation kaže: Pogledaj post
Itekako se varaš jer upravo oni najobrazovaniji imaju najmanju perspektivu u HR. Ja sam elektrotehničar, automatičar VSS. Samo par kolega s moje godine je u Hrvatskoj i ti rade u HEP-u. Ukratko, ambicija od 1. godine fakulteta im je bila da se uhljebe u državnu firmu i ne rade ništa. Ostali svi smo jednostavno morali ići van jer ovdje posla u toj struci nema, pošto Hrvatska više nije industrijska zemlja. O ostatku smjerova da ne govorim. Strojarski inženjeri uglavnom svi redom vani, računarci također.
Upravo najobrazovaniji imaju najbolji razlog da odlaze van jer jedino vani imaju šansu da nađu neki pošten posao u struci za koju su se školovali. I to su ti činjenice koje će ti potvrditi svatko tko ima neku sličnu tehničku struku ili bilo što drugo što se tiče razvoja i proizvodnje.
ja tvrdim da je slabije placen rad posljedica rentijerskog kapitalizma, jednostavno to domicilno stanovnistvo treba jeftino roblje koje ce radit najgore poslove dok se ne iznadje neko rjesenje u vidu automatizacije, robotizacije, itd. ne moze se imat jedan takav standard kakav ima zapadna evropa, pa i od irske preko svedske i norveske i finske do dolje do italije samo tako da eto imas industriju. da je tako ne bi ni nasa industrija propala. hrvatska kao prvo mora biti prezentna na evropskom trzistu, od do, pa i do turske pa i do egipta ili maroka, sve zivo pokrit a najbrzi i najefikasniji nacin je smanjenjem poreza. prvo se mora, ono across the field, smanjit porez jedno 30% svugdje na sve s tendencijom smanjivanja jos i dalje. drzvna potrosnja mora bit poput brodolomca na splavu u sred mora sa dva prsta vode u nekakvoj bocici, maksimalno sparanje i racionalizacija. naravno da tako nema "razvoja" ali jedna mala drzava se ne treba "sama od sebe" razvijat nego treba maksimalno prepustit razvoj stranom kapitalu. glumit ledinu i vikat dodji zidat, evo sve dzabe nema da brines. kako ce se to napravit kad je drzavni aparat glomazija, u sve se petlja mafija lopovi politicari, polusvijet, niko nista na toj ledini ne misli gradit jer valja do besvijesti hranit parazite, a svima su puna usta razvoja. eno ti novine, medju toliko i toliko najinteligentijih - 7 hrvata, hrvatska nesto visoko po inovativnosti u evropi, itd itd. s druge strane, prosli ili pretprosli petak - rollup kredit za agrokor, taman pred vikend, ono petak popodne. ovu srijedu - 90miljardi kuna garancija od 3-4 firme koje zajedno jedva skupe par miljardi vrijednosti, opet pred produzeni vikend itd itd- jel vidis tu shemu ? s jedne strane tapsanje po ramenu ooooooo kako si ti pametaaaaaan kako si ti pameetaaaaaan u picku materinu a vamo ruka u dzepu i sapat, napisao sam post jel ima neko link na clanak iz vecernjeg na ove garancije i znas sta ? nema tog clanka, jer ga nema, vecernji nije slova napisao o belju vupiku jamnici itd. ni slova !

e zato brate nemoj o irskoj. mani se irske, manimo se svi irske, ovo je pljacka nema tu rasta gospodarstva to je show, predstava. sleight of hand drugar. a to ide na ruku onim rentijerima sa zapada, shvati jedno - dodjes na razgovor za posao i lik te gleda, i konta si pa gle ako su hrvati toliko glupi da na jednom VSS ne mogu ili ne znaju zaradit pare, pa ja znam i mogu i hocu jebe se meni za tamo neke hrvate. ili poljake ili slovake ili bugare, svabo ili sasvim svejedno ko ne gleda ni kroz naciju ni kroz vjeru, samo interes i pare. i to ti je sve sto se svima koji odu vanka dogadja, nema tu nekog hajpa kao sad radim u guglu i sad sam ja baja, nema ovdje baja ima samo stoka koju sada goni malo drugaciji pastir. a onda pogledas odakle si doso i mozak ti se izvrne i od sramote i od rasula. nemos doma nista, a vani tek nista nemos. a doma se situacija samo pogorsava a svabe zive 110 godina vec u prosjeku i nikad kraja ovom paklu.
__________________
Prijatelj i ja, sedimo na klupi, gledamo zvezde
bata konj harmonikas is offline  
Old 16.06.2017., 12:19   #4344
Što se tiče pametnih zapadnjaka i glupih domaćih poduzetnika - da je tu lakše imati industriju nego u Njemačkoj (tj. da su za izostanak industrije krivi isključivo domaći poduzetnici) onda bi se ovdje gradile tvornice, a ne u Njemačkoj - sloboda protoka kapitala postoji i ako američkom kapitalu nije problem doći u Kinu, možete biti sigurni da ni njemačkom ne bi bio problem doći ovdje.

Rentijerski kapitalizam postoji zato jer ga država prije svega podržava svojom poreznom politikom. Da imamo najmanji bruto2/neto u EU za nekakve inženjerske plaće, bilo bi tu više industrije. Bilo bi zanimljivo uzeti 3000€ bruto plaće, pa vidjeti koliko ostane neto u svakoj državi EU, prilično sam siguran da bi bili pri dnu - posebno prije porezne reforme. Naravno, na prijedlog takvog eksperimenta pametnjakovići obično odgovaraju - da, ali 3000€ u Švedskoj nije isto kao €3000 u Hrvatskoj. Za poslodavca je (više-manje).
krcmije is offline  
Old 16.06.2017., 12:35   #4345
Quote:
krcmije kaže: Pogledaj post
Što se tiče pametnih zapadnjaka i glupih domaćih poduzetnika - da je tu lakše imati industriju nego u Njemačkoj (tj. da su za izostanak industrije krivi isključivo domaći poduzetnici) onda bi se ovdje gradile tvornice, a ne u Njemačkoj - sloboda protoka kapitala postoji i ako američkom kapitalu nije problem doći u Kinu, možete biti sigurni da ni njemačkom ne bi bio problem doći ovdje.

Rentijerski kapitalizam postoji zato jer ga država prije svega podržava svojom poreznom politikom. Da imamo najmanji bruto2/neto u EU za nekakve inženjerske plaće, bilo bi tu više industrije. Bilo bi zanimljivo uzeti 3000€ bruto plaće, pa vidjeti koliko ostane neto u svakoj državi EU, prilično sam siguran da bi bili pri dnu - posebno prije porezne reforme. Naravno, na prijedlog takvog eksperimenta pametnjakovići obično odgovaraju - da, ali 3000€ u Švedskoj nije isto kao €3000 u Hrvatskoj. Za poslodavca je (više-manje).
Kako se onda zapadnjacima isplatilo kupiti ovdje telekom i banke, a industrija se ne isplati?

Jeftinije je njemcima imati tvornicu u RH, nego u Njemačkoj, a opet baš ih ne otvaraju. Nije istina da je njemcima birokracija u RH problem, oni to lobiranjem riješe u svoju korist, lakše bi otvorili tvornicu u RH nego u nekoj razvijenoj zemlji jer se može potkupiti više birokracije a i Njemačka bi napravila pritisak na prodane RH političare.

Njemački neto 3000 EUR je barem dupli njemački bruto 2, tako da o skupim radnicima u RH nema smisla govoriti.

Razlog zašto se ovdje ne dolazi otvarati firme jako malo ima direktne veze s ekonomskom konkurentnošću, puno je tu politike u igri.
GemsBond is offline  
Old 16.06.2017., 12:41   #4346
Quote:
bata konj harmonikas kaže: Pogledaj post
ja tvrdim da je slabije placen rad posljedica rentijerskog kapitalizma, jednostavno to domicilno stanovnistvo treba jeftino roblje koje ce radit najgore poslove dok se ne iznadje neko rjesenje u vidu automatizacije, robotizacije, itd. ne moze se imat jedan takav standard kakav ima zapadna evropa, pa i od irske preko svedske i norveske i finske do dolje do italije samo tako da eto imas industriju. da je tako ne bi ni nasa industrija propala. hrvatska kao prvo mora biti prezentna na evropskom trzistu, od do, pa i do turske pa i do egipta ili maroka, sve zivo pokrit a najbrzi i najefikasniji nacin je smanjenjem poreza. prvo se mora, ono across the field, smanjit porez jedno 30% svugdje na sve s tendencijom smanjivanja jos i dalje. drzvna potrosnja mora bit poput brodolomca na splavu u sred mora sa dva prsta vode u nekakvoj bocici, maksimalno sparanje i racionalizacija. naravno da tako nema "razvoja" ali jedna mala drzava se ne treba "sama od sebe" razvijat nego treba maksimalno prepustit razvoj stranom kapitalu. glumit ledinu i vikat dodji zidat, evo sve dzabe nema da brines. kako ce se to napravit kad je drzavni aparat glomazija, u sve se petlja mafija lopovi politicari, polusvijet, niko nista na toj ledini ne misli gradit jer valja do besvijesti hranit parazite, a svima su puna usta razvoja. eno ti novine, medju toliko i toliko najinteligentijih - 7 hrvata, hrvatska nesto visoko po inovativnosti u evropi, itd itd. s druge strane, prosli ili pretprosli petak - rollup kredit za agrokor, taman pred vikend, ono petak popodne. ovu srijedu - 90miljardi kuna garancija od 3-4 firme koje zajedno jedva skupe par miljardi vrijednosti, opet pred produzeni vikend itd itd- jel vidis tu shemu ? s jedne strane tapsanje po ramenu ooooooo kako si ti pametaaaaaan kako si ti pameetaaaaaan u picku materinu a vamo ruka u dzepu i sapat, napisao sam post jel ima neko link na clanak iz vecernjeg na ove garancije i znas sta ? nema tog clanka, jer ga nema, vecernji nije slova napisao o belju vupiku jamnici itd. ni slova !

e zato brate nemoj o irskoj. mani se irske, manimo se svi irske, ovo je pljacka nema tu rasta gospodarstva to je show, predstava. sleight of hand drugar. a to ide na ruku onim rentijerima sa zapada, shvati jedno - dodjes na razgovor za posao i lik te gleda, i konta si pa gle ako su hrvati toliko glupi da na jednom VSS ne mogu ili ne znaju zaradit pare, pa ja znam i mogu i hocu jebe se meni za tamo neke hrvate. ili poljake ili slovake ili bugare, svabo ili sasvim svejedno ko ne gleda ni kroz naciju ni kroz vjeru, samo interes i pare. i to ti je sve sto se svima koji odu vanka dogadja, nema tu nekog hajpa kao sad radim u guglu i sad sam ja baja, nema ovdje baja ima samo stoka koju sada goni malo drugaciji pastir. a onda pogledas odakle si doso i mozak ti se izvrne i od sramote i od rasula. nemos doma nista, a vani tek nista nemos. a doma se situacija samo pogorsava a svabe zive 110 godina vec u prosjeku i nikad kraja ovom paklu.
Sve se može kad se hoće. Oženi Švabicu i postani Švabo. Dobij njihove papire i živi kao i oni. Ja sam upoznao Kanađanku i bogami mislim dobiti kanadsko državljanstvo. Pa ne mislim cijeli život biti neka istočnoeuropska crnčuga koja će biti plaćena kikriki u odnosu na zapadnjake. Shvatio sam ja davno kako neke stvari funkcioniraju. Papiri odakle dolaziš te stavljaju u određeni krug i rang. Ako si iz neke lijeve zemlje, tako si i plaćen, toliko i napreduješ i takav je otprilike i odnos prema tebi. Što je zemlja siromašnija i više propada to i njezini stanovnici manje vrijede. Žalosno ali činjenica.
automation is offline  
Old 16.06.2017., 12:42   #4347
Quote:
GemsBond kaže: Pogledaj post
Njemački neto 3000 EUR je barem dupli njemački bruto 2, tako da o skupim radnicima u RH nema smisla govoriti.
To što su hrvatski radnici jeftiniji od njemačkih i dalje ne znači da nisu skupi. Skuplji su od onih u trećim zemljama.
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is offline  
Old 16.06.2017., 12:49   #4348
Quote:
GemsBond kaže: Pogledaj post
Kako se onda zapadnjacima isplatilo kupiti ovdje telekom i banke, a industrija se ne isplati?
Gradilo se i šoping centre. Primijeti da se radi o firmama čiji proizvodi i usluge su za domaće tržište. Biti konkurentan na svjetskom tržištu je druga stvar. Banke, telekom, maloprodaju - to će netko držati ovako ili onako. Autoindustriju ili brodogradnju zemlja i ne mora imati.

Quote:
GemsBond kaže: Pogledaj post
Jeftinije je njemcima imati tvornicu u RH, nego u Njemačkoj, a opet baš ih ne otvaraju. Nije istina da je njemcima birokracija u RH problem, oni to lobiranjem riješe u svoju korist, lakše bi otvorili tvornicu u RH nego u nekoj razvijenoj zemlji jer se može potkupiti više birokracije a i Njemačka bi napravila pritisak na prodane RH političare.

Njemački neto 3000 EUR je barem dupli njemački bruto 2, tako da o skupim radnicima u RH nema smisla govoriti.

Razlog zašto se ovdje ne dolazi otvarati firme jako malo ima direktne veze s ekonomskom konkurentnošću, puno je tu politike u igri.
Koliko ja vidim po ovim bruto-neto kalkulatorima, sa sličnim postavkama za Njemačku dobijem 3000€ bruto = 2165€, tj 16320kn. Za Hrvatsku ako staviš bruto2 od 22.500kn, dobiješ neto od 12100kn. Prije porezne reforme je bilo još i gore.
krcmije is offline  
Old 16.06.2017., 12:58   #4349
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
To što su hrvatski radnici jeftiniji od njemačkih i dalje ne znači da nisu skupi. Skuplji su od onih u trećim zemljama.
Sve 5, ali naš radnik ode u Njemačku na veću plaću, a to automatski znači i veći Njemački bruto 2, jer po strukturi ispadne taj Njemački bruto 2 prilično sličan našem bruto 2. K tome dodati da naše ljude hvale kao kvalitetne radnike u Njemačkoj, pa što onda ne otvore tvornice ovdje, kvaliteta ne mora otići k njima, može raditi i u RH.
GemsBond is offline  
Old 16.06.2017., 13:06   #4350
Quote:
GemsBond kaže: Pogledaj post
Sve 5, ali naš radnik ode u Njemačku na veću plaću, a to automatski znači i veći Njemački bruto 2, jer po strukturi ispadne taj Njemački bruto 2 prilično sličan našem bruto 2. K tome dodati da naše ljude hvale kao kvalitetne radnike u Njemačkoj, pa što onda ne otvore tvornice ovdje, kvaliteta ne mora otići k njima, može raditi i u RH.
Mislim da bi se trebalo ponajprije zapitati zašto taj njemački tvorničar uopće proizvodi u Njemačkoj? Da je mislio seliti proizvodnju vjerovatno bi to odavno prije napravio.
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is offline  
Old 16.06.2017., 13:14   #4351
Quote:
krcmije kaže: Pogledaj post
Gradilo se i šoping centre. Primijeti da se radi o firmama čiji proizvodi i usluge su za domaće tržište. Biti konkurentan na svjetskom tržištu je druga stvar. Banke, telekom, maloprodaju - to će netko držati ovako ili onako. Autoindustriju ili brodogradnju zemlja i ne mora imati.



Koliko ja vidim po ovim bruto-neto kalkulatorima, sa sličnim postavkama za Njemačku dobijem 3000€ bruto = 2165€, tj 16320kn. Za Hrvatsku ako staviš bruto2 od 22.500kn, dobiješ neto od 12100kn. Prije porezne reforme je bilo još i gore.
Evo, ja sam ovdje ukucao plaću 3000 EUR (to je valjda bruto 2) i dalo je neto 1900 EUR.

http://www.parmentier.de/steuer/steuer.htm?wagetax.htm

Kod nas bruto 19 000 kn daje oko 22 300 bruto 2, ispada neto oko 12 000

http://www.moj-posao.net/Kalkulator-...eff=0&type=g2n

Te dvije plaće mi izgledaju usporedive:

Njemačka 14 200 vs. Hrvatska 12 000

Ukratko, RH uzme 300 eura više nego njemačka.

S tim da je ovo za Njemačku mala plaća, veće plaće plaćaju veći porez, npr.

6000 EUR bruto 2 daje 3400 EUR neto.

To je nekakvih 44% za davanja u jednoj Njemačkoj.
GemsBond is offline  
Old 16.06.2017., 13:19   #4352
Utjecaj "egzodusa" na rast plaća, standarda i robusnosti na krize u Hrvatskoj

Quote:
krcmije kaže: Pogledaj post
Ja ovdje pričam 99% o Hrvatskoj, ovo je bila jedna jedina rečenica koju sam rekao o Irskoj i generalno me ista ne zanima, ali naravno da si se na to naljepio. Činjenica je da Hrvati u slučaju svjetske krize ne mogu doživjeti kolaps ni blizu onome iz 2008. (jer u principu žive već 7 godina u stanju visoke štednje / niske potrošnje - neki bi rekli, kolapsa), činjenica je da mnoge svjetske ekonomije koje su ranije doživjele oporavak to mogu.


Ipak si se razotkrio i priznao da ti je Irska tiha patnja. Ne brini nitko ti nece oduzeti tvoje pravo da prehranjujes uhljebcice dok mi u velikom broju odlazimo u Irsku s ovom egzodaskom himnom koja proziva i one koji ostaju u hr matrixu gdje se ceka da predcjedniva ispuni svoje obecanje dano u izbornoj noci da ce hr biti najbogatija zemlja na svijetu

https://youtu.be/-xjVIPHlNc4

Quote:
krcmije kaže: Pogledaj post
, poanta je da nezaposlenost rapidno pada.

Naravno Pa zar ti sumnjas u ucinkovitost spektakularne akcije HZZ-a "Za sve je kriv Zavod" s Lanom Jurcevic To je ta buducnost hr gospodarstva koja ceka ove koji ostaju

https://youtu.be/Ph5ny9QLedo

Sent from my iPhone using Tapatalk

Zadnje uređivanje Richie : 16.06.2017. at 13:32.
Richie is offline  
Old 16.06.2017., 13:46   #4353
Quote:
Richie kaže: Pogledaj post
Ipak si se razotkrio i priznao da ti je Irska tiha patnja. Ne brini nitko ti nece oduzeti tvoje pravo da prehranjujes uhljebcice dok mi u velikom broju odlazimo u Irsku s ovom egzodaskom himnom koja proziva i one koji ostaju u hr matrixu gdje se ceka da predcjedniva ispuni svoje obecanje dano u izbornoj noci da ce hr biti najbogatija zemlja na svijetu
Čini mi se da malo previše idealiziraš svoju novu domovinu, Irska trenutno vjerojatno jest bolje mjesto za život i rad gledajući iz perspektive prosječnog Hrvata, međutim sasvim sigurno nije raj na zemlji, tamo isto imaš vjerujem podosta uhljeba (ali ipak znatno manje nego u Hrvatskoj) u njihovoj administraciji koje hraniš porezima što ti se odbijaju od plaće, a i zaboravljaš što Hrvati uglavnom predstavljaju u mindsetu prosječnog Irca, isto ono što bi nama predstavljali Arapi i Afrikanci, jeftinu radnu snagu koja uglavnom radi dead-end, slabo plaćene poslove koje domicilno stanovništvo ne želi raditi, slično kao što se na Jadranu događa zadnjih mjeseci, da domaće stanovništvo ne želi više raditi na obali. Tako da nije sve tako bajno baš.
Joaquin_Sanchez is offline  
Old 16.06.2017., 14:05   #4354
Quote:
krcmije kaže: Pogledaj post
Ja ovdje pričam 99% o Hrvatskoj, ovo je bila jedna jedina rečenica koju sam rekao o Irskoj i generalno me ista ne zanima, ali naravno da si se na to naljepio. Činjenica je da Hrvati u slučaju svjetske krize ne mogu doživjeti kolaps ni blizu onome iz 2008. (jer u principu žive već 7 godina u stanju visoke štednje / niske potrošnje - neki bi rekli, kolapsa), činjenica je da mnoge svjetske ekonomije koje su ranije doživjele oporavak to mogu.
DAJ MI samo reci što će se dogoditi ako jedan turistička sezona podbaci za recimo 20% zbog lošeg vremena?
Kakvo će stanje piti na jesen te godine?

Quote:
krcmije kaže: Pogledaj post

Činjenica je da emigracija šalje novac - u kolikoj mjeri to je pitanje, ali majne bitno. Glavni benefit 'egzodusa' je pad nezaposlenosti.
HM,meni se čini da je glavni priljev novaca od emigracije ulaganje u nekretnine. Netko tko je 20tak god na zapadu je danas dobro potkožen, a ima želju u mirovini se vratit na rodnu grudu pa kupuje apartman, zemljište ili gradi kuću.
Što se tiče porasta potrošnje, on se događa,po mojoj subjektivnoj procjeni najviše kod ekipe 26-30god koji su zadnjih godina završili neke unosnije fakultete i sad imaju Ok radna mjesta, a NE SJEĆAJU se krize od prije 10god jer su tad bili financijski na tatinoj sisi pa ih se kriza nije ni ticala.
Oni koji su se opekli prije 10god i danas su oprezni.

Quote:
z_k kaže: Pogledaj post
Za jednostavnost rasprave, uzmimo da je otislo 100000 ljudi. Imas li ikakav podatak koji kaze da je u tih 100k natprosjecan udio bivsih nezaposlenih? Nisko obrazovane radne snage?

Znaci, ako je udio VSS u generalnoj populaciji, npr 17% - smatras li da je u tih 100k udio VSS manji, jednak ili veci?
Nemam nikakve podatke, al po ljudima koje poznam ili sam barem čuo, u generaciji do 40goid, barem 30% ih je VSS ili VŠS. Od ostalih bar polovica kakvi majstori, a ostatak razni SSS koji su realno na zapadi NKV.

Quote:
krcmije kaže: Pogledaj post
S tobom se ne isplati ni raspravljati jer nikakav rast nije preseljen u Nizozemsku. Todorić će ostati bez zadnje lipe koju ima. .
Oće li ostat i bez dvorca?



Quote:
automation kaže: Pogledaj post
Itekako se varaš jer upravo oni najobrazovaniji imaju najmanju perspektivu u HR. Ja sam elektrotehničar, automatičar VSS. Samo par kolega s moje godine je u Hrvatskoj i ti rade u HEP-u. Ukratko, ambicija od 1. godine fakulteta im je bila da se uhljebe u državnu firmu i ne rade ništa. Ostali svi smo jednostavno morali ići van jer ovdje posla u toj struci nema, pošto Hrvatska više nije industrijska zemlja. O ostatku smjerova da ne govorim. Strojarski inženjeri uglavnom svi redom vani, računarci također.
Upravo najobrazovaniji imaju najbolji razlog da odlaze van jer jedino vani imaju šansu da nađu neki pošten posao u struci za koju su se školovali. I to su ti činjenice koje će ti potvrditi svatko tko ima neku sličnu tehničku struku ili bilo što drugo što se tiče razvoja i proizvodnje.
Apsolutno se slažem, VSS tehničke struke koji se želi razvijati u struci nema što tražiti u Hr. Ozbiljnih poslova ima za jako mali broj ljudi, ostale poslove realno može raditi i SSS tehničar, al eto ulaznica za posao je kakva diplomica.
__________________
Jebeš ženu koja ne zna kuhati i muškarca koji ne zna promjeniti žarulju!

Agroseksualac otvorenih pogleda na život :)
zbunjenixx is offline  
Old 16.06.2017., 14:06   #4355
ovo za place, nesto je manji porez kad sam ja racunao u HR (prije.....5 godina ? tako nekako) ali zato imas pdv veci, imas masu nekh davanja mimo toga, skupe su usluge, skupe su stvari jer smo mala zemlja, itd. jedino je benzin nesto jeftiniji, i struja, ovo ostalo cak i zeru skuplje tipa grijanje.

sto se tice industrije, tako su i istocni niejmci mislili eto ga blagostanje, sad ce zapadni svabe prebacit tvornice na istok i svi ce imat svapski standard. oce kurac. izgradi si sam svoje, nema nista dzabe. a ako svabe nece svojima nista prebacit suludo je mislit da ce prebacit nama, mi mozemo samo probat bit sto je moguce jeftiniji sto se tice poreza + upravo to sto posao odradimo bolje i od talijana i poljaka i slovaka a kamoli ovih dalje. odradimo bolje i od 70% svaba. i onda to sto se zaradi ulozit u industriju, ponovo sve ispocetka, kao sto je tito dzidzao tvornice po kojekakvim selendrama, isto tako mora hrvatska dzidzat di god ima ledina. a ne dozvolit jednom majmunu da iznese pare iz drzave i jos pricat da ako je po zakonu da je onda u redu. listu napisat sa svim imenima i imenima djece tih osoba i sve ih uza zid i metak u celo. sve odreda. pa onda kad se pise zakon, onda se malo pripazi, jelte. e onda kad neko kaze jel po zakonu pa se par majstora preznoji, e onda moze i po zakonu sto se mene tice. inace koji ce nam kurac i zakon i drzava, gasi sve brate.
__________________
Prijatelj i ja, sedimo na klupi, gledamo zvezde
bata konj harmonikas is offline  
Old 16.06.2017., 14:10   #4356
Nema više tko raditi u fabrikama. Neće mlađarija za tokarski stroj ili CNC stroj.

Da se sutra spusti NLO i sagradi 10 tvornica za po 100 ljudi nemaš di naći kvalificirane i zainteresirane radne snage. Jedino možda za kakve NKV poslove, Kv-SSS nema kvalitetnih ni za lijek. Što je valjalo je ionako otišlo dalje. Ostali glume konobare i koktel majstore.
__________________
Jebeš ženu koja ne zna kuhati i muškarca koji ne zna promjeniti žarulju!

Agroseksualac otvorenih pogleda na život :)
zbunjenixx is offline  
Old 16.06.2017., 14:17   #4357
Quote:
zbunjenixx kaže: Pogledaj post
Nema više tko raditi u fabrikama. Neće mlađarija za tokarski stroj ili CNC stroj.

Da se sutra spusti NLO i sagradi 10 tvornica za po 100 ljudi nemaš di naći kvalificirane i zainteresirane radne snage. Jedino možda za kakve NKV poslove, Kv-SSS nema kvalitetnih ni za lijek. Što je valjalo je ionako otišlo dalje. Ostali glume konobare i koktel majstore.
ali kao sto rekoh zapadni svabo hoce. zato zapadni svabo ima a istocni nema. znaci ako "mladjarija" nece za stroj onda nema sta da se buni sto nema odredjeni standard zivota. nece ga imat ni kad odu na pecalbu na zapad. ko nece da radi nema sta da se buni, jel tako ? ko nije zaradio nema sta da se buni kad mu lopov odnese, pa nije odnio njegovo, jel tako ? eto toliko o tome.
__________________
Prijatelj i ja, sedimo na klupi, gledamo zvezde
bata konj harmonikas is offline  
Old 16.06.2017., 14:21   #4358
To je točno. Al jedno 27god promocije nerada, života bez rada, pa i "turističke sile" je napravilo svoje.
Tragikomično je da danas netko od 15 ili 20god jako dobro vidi da puno bolje žive i u životu prolaze neradnici nego radnici. primjera ima dovoljno u našoj okolini. Stoga, čemu raditi i mučiti se?

Oni koji se mentalno ne uklapaju, ionako hvataju zadnji voz za zapad.
__________________
Jebeš ženu koja ne zna kuhati i muškarca koji ne zna promjeniti žarulju!

Agroseksualac otvorenih pogleda na život :)
zbunjenixx is offline  
Old 16.06.2017., 14:22   #4359
Quote:
zbunjenixx kaže: Pogledaj post
DAJ MI samo reci što će se dogoditi ako jedan turistička sezona podbaci za recimo 20% zbog lošeg vremena?
Kakvo će stanje piti na jesen te godine?
Turističke sezone ne podbacuju 20% zbog lošeg vremena. Francuska ima problem sa terorizmom, u USA ih desni mediji prikazuju kao zemlju koju je ISIS praktički već osvojio, pa im je sezona 2016. podbacila za manje od 10%. Inače, da nam sezona i podbaci za 10%, to je oko 1.8% BDP-a. Usporedi to s balončinom u nekretninama i dionicama prije 2009. kad je BDP sa +5% otišao na -7%.

Inače, u toj godini kad je gospodarstvo šlopilo tako kako je šlopilo, turizam je unatoč svjetskoj krizi (i normalno smanjenoj turističkoj potrošnji), pao oko 1.5%, ne 10-20%.

Quote:
zbunjenixx kaže: Pogledaj post
Oće li ostat i bez dvorca?
Ja se nadam da hoće.
krcmije is offline  
Old 16.06.2017., 14:39   #4360
Quote:
Joaquin_Sanchez kaže: Pogledaj post
Čini mi se da malo previše idealiziraš svoju novu domovinu, Irska trenutno vjerojatno jest bolje mjesto za život i rad gledajući iz perspektive prosječnog Hrvata, međutim sasvim sigurno nije raj na zemlji, tamo isto imaš vjerujem podosta uhljeba (ali ipak znatno manje nego u Hrvatskoj) u njihovoj administraciji koje hraniš porezima što ti se odbijaju od plaće, a i zaboravljaš što Hrvati uglavnom predstavljaju u mindsetu prosječnog Irca, isto ono što bi nama predstavljali Arapi i Afrikanci, jeftinu radnu snagu koja uglavnom radi dead-end, slabo plaćene poslove koje domicilno stanovništvo ne želi raditi, slično kao što se na Jadranu događa zadnjih mjeseci, da domaće stanovništvo ne želi više raditi na obali. Tako da nije sve tako bajno baš.


Jednostavno je. Ako je hr na tocki podioka nula, a zamislimo konzervativno da je Irska 1 (iako mi je irska 10) i tada bi mi Irska bila raj jer je hr matrix dosegnuo takvo dno da cak i smjesak irske sluzbenice na salteru oznacava transcendentalni osjecaj srece.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Richie is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:26.