Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.11.2012., 21:38   #81
Kakav je stav struke po pitanju pomoći/uplitanja roditelja u učenje?
Dali je preporučljivo učenika viših razreda ispitivati gradivo,pomagati,petljati se u lektire,sastavke...itd
Ztres is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2012., 14:36   #82
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Kao skolski psiholog ili? Sto radis s njima?
Ne,nego kao profesor hrvatskog
Zato što sam ja završio dva fakulteta.
Civetta is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2012., 14:41   #83
Quote:
Ztres kaže: Pogledaj post
Kakav je stav struke po pitanju pomoći/uplitanja roditelja u učenje?
Dali je preporučljivo učenika viših razreda ispitivati gradivo,pomagati,petljati se u lektire,sastavke...itd
Pa,čuj,svaki profesor ima neki svoj stav,no uvijek se preporučuje da roditelji što manje sudjeluju u školskim aktivnostima svojih šklaraca (pri tom ne mislim na kontroliranje školarca,već na čisto uplitanje u rad istog).

Moj stav je da roditelj uvijek mora bit "tu" za dijete,jer je onda lakšei djetetu i roditelju. Ali sve ovisi o samom učeniku.

Daj mi primjer
Civetta is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2012., 15:36   #84
Quote:
Ztres kaže: Pogledaj post
Kakav je stav struke po pitanju pomoći/uplitanja roditelja u učenje?
Dali je preporučljivo učenika viših razreda ispitivati gradivo,pomagati,petljati se u lektire,sastavke...itd
Svojoj djeci pomažem da što više nauče, u svakom smislu. Ne vidim razloga da to ne činim i kad su u pitanju školski zadaci. Zajedništvo koje se na taj način ostvaruje s djetetom i kvalitetno provedeno vrijeme nezamjenjivi su. No taj rad s djetetom treba služiti kao potpora, nenametljivo vođenje u zadacima u kojima se ne snalazi, kao rad kojemu je cilj zapaliti dijete za zadatak, osnažiti ga da shvati da učenje može biti zanimljivo i zabavno, a ne kao način na koji ćemo dijete učiniti mekoputim gotovanom i nesposobnjakovićem, govoreći mu posredno da je glupo i nesposobno samo nešto kreirati i naučiti.
Kad bih osjetila da se dijete zaista ne snalazi, pomogla bih mu, ali ne diktirajući zadaću, nego razjašnjavanjem nedoumica. Zamislite kakav poraz osjeća dijete kojemu roditelj diktira zadaću. I može li kad dobije peticu osjetiti da je uspješno?
Znala sam pomagati starijoj kćeri kad bi zadatak, po mojem mišljenju, bio pretežak, preglup i beskoristan.
Ispitivala sam je ako bi to ona željela. Katkad je to bilo samo da mi demonstrira svoju silu znanja, katkad zato što je bila nesigurna, no to nije bilo redovito, nego možda jedanput u dva tjedna.
Mlađa je još u vrtićkoj dobi. I s njom ću raditi, ako Bog da zdravlja, kao što i sad radim kad nije za ocjenu, nego za njezino znanje, vještine i sposobnosti.

Radim u školi. Trudim se ne zadavati glupe zadatke niti nešto što dijete ne može samo izvršiti, no ne vidim ništa loše ako se roditelj angažira, ali isključivo s djetetom, a ne sam, u realizaciji nekog projekta. Tada pohvalim uradak, no istaknem i pohvalu roditelju, a zbog toga ne ocijenim drugu djecu slabijim ocjenama zato što takvu pomoć nisu imali.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2012., 15:51   #85
Quote:
Civeta kaže: Pogledaj post

Čuj, ja radim u osnovnoj školi i u jednoj gimnaziji. Iskreno rečeno, volja za predavanjem ne ovisi o radnom stažu već o ljubavi za tim profesorskim poslom.
Meni ih je već dosta a radim samo tri mjeseca

Pa,čuj,svaki profesor ima neki svoj stav,no uvijek se preporučuje da roditelji što manje sudjeluju u školskim aktivnostima svojih šklaraca (pri tom ne mislim na kontroliranje školarca,već na čisto uplitanje u rad istog).

Moj stav je da roditelj uvijek mora bit "tu" za dijete,jer je onda lakšei djetetu i roditelju. Ali sve ovisi o samom učeniku.

Daj mi primjer
Molim te, nemoj mi reći da radiš kao profesor hrvatskoga!

stažu već ???
dosta a već???
bit "tu" ???
istog ???

Profesor hrvatkoga takvo što ne napiše ni u šali. Nemoj samo reći da je u pitanju razgovorni jezik jer ruka profesora hrvatskoga jezika, htjela-ne htjela, sama traži zareze gdje su potrebni...

Ne sramoti mi struku ako stvarno jesi profesor hrvatskoga. Primi se tema na forumu u politici - ondje ćeš biti jezikoslovni guru.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2012., 16:01   #86
Napomena svima uz prethodnu poruku

Nikad nikoga ne ispavljam u vezi s hrvatskim jezikom ako to nije tema, ni privatno, ni ovdje na forumu, ni u svojoj zbornici, čak ni učenicima ne pametujem u razgovoru koji ima cilj koji nije usvajanje jezičnih normi. Kako tko zna, tako će reći. Cijenim da prosječni tokar zna od mene više o hrvatskome jeziku nego što ja znam o tokarskim strojevima, no ako se netko služi navodnim autoritetom profesora hrvatskoga, a pritom čini pogreške za koje bi odgovarali i učenici osmih razreda, tada dovodim u pitanje i ostale njegove napise.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2012., 22:57   #87
Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
ako se netko služi navodnim autoritetom profesora hrvatskoga...
Nemoj se uzrijavati. Čovjek je već "bio" i psihoterapeut, i kao takav prosipao puno veće failove od ovih jezičnih koje si pobrojala.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2012., 14:58   #88
Dakle, zamoljena sam čuvati dvoje školske djece u četvrtak jer prosvjetari štrajkaju... Hoćete li ih podržati? Hoćete li poslati svoje dijete u školu?
Malo mace is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2012., 23:07   #89
Quote:
Malo mace kaže: Pogledaj post
Dakle, zamoljena sam čuvati dvoje školske djece u četvrtak jer prosvjetari štrajkaju... Hoćete li ih podržati? Hoćete li poslati svoje dijete u školu?
Mislim da bi ovo zaslužilo posebnu temu, no pripada i u roditeljske probleme. Svatko radi prema svojoj savjesti. Prosvjetari iskazuju svoje nezadovoljstvo novim proračunom. Plaća im je već snižena, po novom proračunu bit će još niža. Da ne ostane tajna, silni dodaci na plaću ne odnose se na prosvjetare - imali smo dodatak na staž: valjda je logično da učitelj koji ima 20 ili 30 godina staža ima veću plaću od onoga koji je tek počeo raditi; u mnogim dijelovima Hrvatske nema učitelja koji žive na području gdje rade - smanjio bi se ili ukinuo dodatak za prijevoz (ima i mnogo obrnutih slučajeva: rado bih putovala do obližnje škole 5-6 km, no tu za mene nema mjesta, stoga moram putovati 30 km, što me košta oko 1200 kn mjesečno), božićnica, regres, puglenica, koga briga?! Ne živim od toga (a to tome se najviše piše u medijima). Teret krize spremna sam podnijeti, pa i sniženje plaće nakon 20 godina staža, zasad samo s 5800 na 5600, s novim proračunom na 5200 (o usporedbi s ostalim javnim i državnim službenicima neću sada ni ovdje), no pitam se zašto su banke nedodirljive, zašto se ne pokreće privreda... Jasno mi je da mi prosvjetari dobivamo plaće iz proračuna, čitajte privrede, no nismo mi u školama krivi što su primarne djelatnosti u kurcu. Ako vam ne trebamo, recite.

Mi ćemo u školi, usprkos rasploženju javnosti da mi muzemo pomuzenu kravu, zbrinuti djecu čak i ako budemo u štrajku, jer razumijemo da će neki koji nemaju gdje djecu ostaviti možda ostati bez posla.

Nije smisao štrajka da itko ugrozi roditelja djeteta koji radi. Ako te netko angažirao da čuvaš djecu ako u školi nije organizirano dežurstvo, molim te, čuvaj ih. Smisao je da javnost shvati da od ove krave nema mlijeka, ni za školu ni za koga drugoga.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 14:21   #90
Nije to problem, ja klince čuvam, samo me zanimalo da li je moa prijateljica usamljena u svom stavu da podržava prosvjetne radnike ili će škole ipak biti prazne u četvrtak?
Malo mace is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 15:06   #91
Quote:
Malo mace kaže: Pogledaj post
Nije to problem, ja klince čuvam, samo me zanimalo da li je moa prijateljica usamljena u svom stavu da podržava prosvjetne radnike ili će škole ipak biti prazne u četvrtak?
Roditelji mojih učenika uglavnom neće u četvrtak poslati djecu u školu. Znači li to da nas podržavaju, ne znam, no znam da mi, mada ćemo štrajkati, nećemo djecu ni roditelje ostaviti na cjedilu - pozvani su dovesti djecu ako ih ne mogu drugačije zbrinuti jer štrajk nije usmjeren protiv roditelja i djece.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2012., 15:32   #92
Ravnateljica OŠ u koji ide moj mali je dala priopćenje za roditelje u kojem nas upućuje na to da mi sami odlučimo hoćemo li sutra slati djecu u školu.
Što to zapravo znači?
- da ih podržavamo u štrajku ako ih ne šaljemo
- da ih ne podržavamo ako ih pošaljemo
- da slanjem u školu učiteljima koji štrajkaju djecu "zbrinjavamo" tih nekoliko sati /pa bolje da doma onda uči za to vrijeme - ovi veliki, jel
- da će im eventualni nedolazak biti automatski opravdan / ili možda neopravdan
Malo me zbunjuje sve to !
Nisu li trebale možda biti dane konktretne i jasne upute o održavanju nastave a time i slanju klinaca u škole?
Šaljete li vi sutra klince u školu?
missm is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2012., 16:05   #93

a da nije poslala nikakvo priopćenje, što bi onda? čuli se telefonski sa pol razreda, tj njihovim roditeljima, pokušavali doći do nekakve infromacije, slušali što kažu na teveu..
bilo bi neozbiljno od škole/ravnatelja da se ne oglasi ni a ni be u svezi štrajka


uputa je da se nastava neće izvoditi ali djeca koja dođu bit će zbrinuta. (zbog roditelja koji nemaju kud s djetetom usred radnog tjedna)
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2012., 16:07   #94
podržavanje i nepodržavanje u štrajku s tim nema nikakve veze.
što bi trebalo uzeti dan godišnjeg da dijete ostane kući s roditeljem kako ne bi ispalo da ne podržava učitelje??
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2012., 16:12   #95
Quote:
missm kaže: Pogledaj post
Ravnateljica OŠ u koji ide moj mali je dala priopćenje za roditelje u kojem nas upućuje na to da mi sami odlučimo hoćemo li sutra slati djecu u školu.
To je jedino što ravnateljica može/smije učiniti.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2012., 18:18   #96
Htjela sam zapravo reči da se pitam zašto jednostavno nije otkazana nastava.
Pa nije li već tako bilo prijašnjih godina kad su prosvjetari štrajkali - jednostavno nije bilo nastave /kasnije su to nadoknađivali, po tome se i sjećam/? Ili sam ja nešto pomiješala...
missm is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2012., 18:30   #97
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
podržavanje i nepodržavanje u štrajku s tim nema nikakve veze.
što bi trebalo uzeti dan godišnjeg da dijete ostane kući s roditeljem kako ne bi ispalo da ne podržava učitelje??
pa OK, podržavanje i nepodržavanje su nespretno odabrane riječi, no logično mi je ako npr. djeca ne dođu u školu (po izboru roditelja) da nema ni nastave tj.da ni učitelji koji nisu u štrajku taj dan neće raditi
(znam, znam, neće raditi s djecom, no uvijek oni imaju priprema, ispravaka i sl.)
missm is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2012., 18:34   #98
Quote:
missm kaže: Pogledaj post
Htjela sam zapravo reči da se pitam zašto jednostavno nije otkazana nastava.
Oni koji mogu otkazati nastavu - ne smiju otkazati nastavu.

Praktički nitko ne smije izjaviti bilo što u tuđe ime.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2012., 22:36   #99
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
podržavanje i nepodržavanje u štrajku s tim nema nikakve veze.
što bi trebalo uzeti dan godišnjeg da dijete ostane kući s roditeljem kako ne bi ispalo da ne podržava učitelje??
Sve je jasno. Nastave nema, no djeca su dobrodošla ako nisu navikla sama biti kod kuće, osobito ako inače idu u boravak i ako se hrane u školi. Nitko od nas učitelja ne očekuje da roditelji uzmu godišnji ili da riskiraju radno mjesto.
Ako roditelj može zadržati dijete kod kuće (a da pritom bude zbrinuto u potpunosti), a ipak ga pošalje u školu, time šalje poruku učiteljima da ne odobrava njihove zahtjeve, no ako roditelj nema mogućnost zbirnuti dijete, time ne kazuje da ne podržava štrajk. Nitko neće analizirati tko je i zašto poslao dijete u školu ili ga zadržao dijete kod kuće. Roditelji mogu i na druge načine izraziti svoj stav prema zahtjevima učitelja: roditelji su i političari, i pravnici, i novinari, i radnici u drugim branšama... Svatko na svoj način može reći što misli. U osnovnim i srednjim školama je oko 500 000 djece, a tu su i roditelji studenata (i studenti sami). Da svi oni na bilo koji način kažu da im je stalo do kvalitetnijega obrazovanja i pristojnoga statusa učiteja/profesora, stvari bi se počele mijenjati.
O medicinskim sestrama i medicinskimtehničarima koje su također u štrajku, da ne govorim. Svi ih trebamo.

Da vlast išta čini da poveća broj radnih mjesta, da pokrene privredu, da zaštiti okoliš, da pokrene ekološku (ili bilo kakvu) proizvodnju hrane, da sebi smanji plaće kao učiteljima/profesorima, da smanji državni aparat, da pokaže jasno da će uz konkretne mjere kriza trajati još pet, deset godina, učitelji bi podnijeli teret i do štrajka ne bi ni došlo. No nema ni najave neke konkretne mjere - sve se svodi na krpanje proračuna da bi se velika sveta krava koja se zove vlast nahranila.

Dakle slažemo se. Slanje djece u školu nema veze s podržavanjem i nepodržavanjem štrajka. Pošalji dijete u školu. Neće biti nastave, no neće ni biti prepušteni sami sebi i to neće biti shvaćeno kao nepodržavanje. No ne budi ti teško, ako se slažeš da ovako dalje ne ide, daj svoj glas na način koji nađeš prikladnim i u okvirima svojih mogućnosti.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2012., 13:36   #100
Nama je javljeno da danas nema nastave. Tocka. Tko se snadje za cuvanje, snadje se. Tko se ne moze snaci, tko ga sljivi.

Ja osobno ne podrzavam prosvjetare i najradije ne bih pustila dijete u skolu kad bude nadoknada. Ali mene (niti ostale roditelje koji placu zaradjuju u realnom sektoru) se ne pita.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:38.