Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.12.2014., 12:42   #1
Mladi zbunjeni filozof

Pozdrav ljudi !Novi sam na forumu,ali takodjer nov I u filozofiji.Inace volim citati knjige,a posljednja procitana I svakako najteza do sada Svijet kao volja I predodzba.Filozofija mi se svidja,ali ovo djelo mi je jako tesko za shvatiti.Molio bih vas za strpljenje I pomoc oko ovog djela.
Ako sam dobro razumio u prvom djelu on kaze da I ja mogu reci da je sve moja predstava(otprilike kao I ono-sve je onakvo kakvo ja vidim,sve je u ocima promatraca).Ja sam onda subjekt,onaj koji saznaje,ali jesam li I ja nekome objekt??Nadalje,nacela razloga surostor,vrijeme I kauzalitet,ako sa dobro shvatio.Ali sto je to tocno volja u svijetu,a sto objektivitet volje?

I vi ste u prvom kontaktu sa filozofijom postavljali slicna pitanja,netko ih istrazuje prije ili poslije....Sve je to novo za mene.....
hgyntfbtftb is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2014., 22:07   #2
Bolje ti je da se ostaviš Arčija i pređeš na Đuru...
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2015., 15:13   #3
Što zajedničko imaju, a što nemaju jezik dijalektika i filozofija?
ZaneE is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2015., 13:34   #4
Nadalje,nacela razloga surostor,vrijeme I kauzalitet,ako sa dobro shvatio.Ali sto je to tocno volja u svijetu,a sto objektivitet volje?
Sumerlove is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2015., 16:37   #5
Veliki pozdrav,hgyntfbtftb!
Ta knjiga mi deluje da je ekstra.. inace,savet od mene za mladog filozofa: posmatraj ceo zivot kao jednu veliku filozofiju,sto on u svojoj krajnjoj sustini apsolutno jeste..da apsolutno gledas sve sa pozitivne strane koje je u sustini apsolutno apsolutno uvek prava strana,istina i slika svega(koliko god cesto mozes,ako trenutno ne mozes,ok,to je nesto potpuno normalno jer nismo svi bas srecni stalno)..da motivacijom,zeljom,voljom,i kljucnom:vezbom vezbom i samo vezbom,mozes da uspes u apsolutno bilo cemu i dostignes najvisi nivo apsolutno bilo cega..da nikad ni u apsolutnoj jednoj jedinoj zivotnoj situaciji ne postoji jedno,vec mnostvo resenja(i u razlicitim zivotnim okolnostima biras onu soluciju koja je tebi u tom trenutku dobra)..da se uvek trudis da budes kranje otvorenog uma(pa ako ne i mozes cesto,nista strasno,sve je za ljude,moci ces vremenom i iskustvom verovatno),gde za apsolutno sve,sve situacije na svetu koje se dese tebi/drugima/itd itd postoje apsolutno uvek kranje logicna,razumna i ljudska objasnjenja(i da je na tebi da se uvek trudis i da ih pokusavas stvarati i razumeti) i da nikad,apsolutno nikad nista u zivotu ne gledas iz crno-bele perspektive,nikad nikad(jer je to nesto krajnje krajnje povrsno)..da su svi ljudi potpuno individualni i uvek drugacija i nova prica za sebe(tako da i ovo sto ja pricam ti se potpuno mozes ne slagati jer imas neka drugacija uverenja),jer smo svi apsolutno razliciti,trenutno smo okruzeni razlicitim ljudima razlicite energije sa razlicitim zivotnim stavovima,u proslosti smo bili okruzeni razlicitim ljudima razlicite energije,razlicito smo vaspitavani,imamo razlicite poslovne/porodicne/itd itd ciljeve u zivotu,imamo razlicite stvari za srecu i zadovoljstvo,poticemo iz razlicitih sredina,imamo relativno razlicita zlatna zivotna pravila,u razlicitoj meri drzimo do sebe i svojih potreba,u razlicitoj meri dajemo misljenju drugih ljudi na vaznosti itd itd itd i apsolutno razlicito funkcionisemo i ta svaka zivotna okolnost je apsolutno individualna(i ovo isto mislim da je razlog zasto je bezveze,da ne kazem glupo,ikakvo poredjenje u bilo cemu sa bilo kim),i da apsolutno prava slika o svim ljudima ovog sveta dolazi iskljucivo kada se oni dobro upoznaju i otkrije kako funkcionisu(a sve ostalo su samo najobicnije predrasude)..i da apsolutno sve,sve sto radis u zivotu itd itd uvek imas za cilj svoje licno uzivanje(u nekoj bliskoj buducnosti ili trenutno) i neku licnu,svoju pozitivnu energiju.. (i to je kraj saveta.. )

Ovo sto si pitao"Ako sam dobro razumio u prvom djelu on kaze da I ja mogu reci da je sve moja predstava(otprilike kao I ono-sve je onakvo kakvo ja vidim,sve je u ocima promatraca).Ja sam onda subjekt,onaj koji saznaje,ali jesam li I ja nekome objekt??"sve je uvek tvoja predstava svega,jer ti zivis tvoj zivot(a ne neko drugi iz tvog zivota),i to je iskljucivo kod svih tako(ili bi trebalo da bude tako),dakle svi smo istovremeno jedni drugima to sto si rekao,ali to je nepotrebno time da se bavis,i svim tim nekim filozofijama celog sveta itd,vec gledaj i zivi svoj zivot..a sad ovo sto si pitao "Nadalje,nacela razloga surostor,vrijeme I kauzalitet,ako sa dobro shvatio.Ali sto je to tocno volja u svijetu,a sto objektivitet volje?" to je pitanje za nekog drugog,jer ja sve sto cujem procitam itd volim da posmatram u odnosu na moj zivot i da nekako primenim u zivotu itd(osim ako nisi iza toga imao neko konkretno dublje pitanje?)(i MENI LICNO je nepotrebno bavljenje tim nekim apstrakcijama tipa "objektivitet volje","volja u svetu"(to mozda ako bi se zabavljao i za neku razonodu itd),ja ne volim bas toliko da razmisljam o tome i tu pravim granicu do koje ulazim u svu tu pricu i analizu,dakle sve dok se tice konkretno mene i nekih mojih stavova u zivotu itd itd)
sorry ako sam te udavio ,nadam se da posle ovoga neces bataliti celu filozofiju..

Zadnje uređivanje SloMil93 : 17.03.2015. at 17:50.
SloMil93 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2015., 22:18   #6
Quote:
SloMil93 kaže: Pogledaj post
(i ovo isto mislim da je razlog zasto je bezveze,da ne kazem glupo,ikakvo poredjenje u bilo cemu sa bilo kim)
ovo nikako nije glupo i bezveze(vec je izuzetno dobro i pozeljno)ako je ta osoba sa kojom se poredimo neki nas uzor u necemu(dakle,ne poredjenje cisto radi nekog poredjenja,to apsolutno nikad neee),znaci u slucaju nase sopstvene motivacije,zelje itd da to postignemo,usavrsimo i prevazidjemo sebe i neka svoja ocekivanja(a i uzora,sto da ne,ako nam je to cilj.. ),ali i kod uzora apsolutno uvek treba da se trudimo da posmatramo,analiziramo i uocavamo njihove pozitivne i negativne strane,navike,sklonosti itd itd itd i da usvajamo samo one pozitivne,sve u cilju sopstvenog poboljsanja,napretka i pozitivne promene..
SloMil93 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2015., 10:11   #7
jel pise u tim knjigama;

koje su knjige citali filozofi prije par tisuca godina?

zivot je najbolja knjiga .. ja preporucam (uz knjige - ne kazem da ne valja ALI..) aktivno sudjelovanje sa sobom i/ili drugima koji se ne boje intelektualne djelatnosti i nisu alergicni na misaone procese .. ukratko prakticna filozofija .. ono ljudi - covjek .. smisao .. BIT

samo prijedlog .. nemoj po glavi .. nije filozof kriv kriva je "njegova" filozofija
F.A.Q is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2015., 09:53   #8
Nadalje,nacela razloga surostor,vrijeme I kauzalitet,ako sa dobro shvatio.Ali sto je to tocno volja u svijetu,a sto objektivitet volje?






___________________
Decrease your exam stress by using our latest learn spanish and best quality spanishprograms - beginner spanish lessons We provide with 100% pass guarantee along with Foreign Service Institute and passguide.
Sumerlove is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:14.