Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.07.2015., 12:56   #1
Porez na kuću za odmor i odjava prebivališta

Pozdrav svima,

ovako: moja mama se prije tri godine preselila u liku. u zagrebu ima stan cca 50 m2.
za to imanje u lici joj je ove godine prvi put stigao račun od preza na kuću za odmor, jer je još uvijek prijavljena na zagrebačkoj adresi.

Sad bi se ona odjavila, i prijavila u liku, što je ionako već trebala učiniti, međutim pitanje je: da li će onda dolaziti porez na kuću za odmor u zagrebu? i koliki otprilike može očekivati, s obzirom na kvadraturu stana?

Također, koja je procedura odjave i prijave prebivališta?

zahvaljujem
TroVa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2016., 13:48   #2
Ako smijem pitati koliki je bio iznos za tu kuću za odmor u Lici?
Ja imam nekretninu u Šibenskoj županiji,koja je vjerujem i najskuplja po tom pitanju...
__________________
Kao što obilje izaziva dosadu,tako nedostatak pojačava žudnju..-E.Neos IPSG ARGO
Nedvigkonvej is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2016., 14:27   #3
@Trova

pretpostavljam da znate da za prijavu prebivališta u Lici (i općenito), Vaša majka mora imati vlasnički list od vikendice, ako nije ona vlasnik, mora doći s vlasnikom da je prijavi na policiju.
Ako nisu sređeni vlasnički papiri, ništa od prijave.
Mislim da za stan u Zagrebu, nitko je neće pitati.....nek me netko ispravi ako griješim
Pretpostavljam da je mijenjala i osobnu kartu ili mislite samo "kompjuterski" u policiji to promijeniti.
Toblerona is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2016., 14:26   #4
bok,

imamo slican problem pa da ne otvaram novu temu.. imamo kucu na moru di se bavimo turizmom. prije je baka bila prijavljena tamo, ali od njene smrti nije nitko prijavljen. ja sam sin od vlasnika i planirao sam se prijavit ove godine, jer i veci dio godine zivim tamo. sad nam je doslo rjesenje za porez na kuce za odmor i imamo za platiti nesto ispod 3000kn za 2016 godinu.

u rjesenju pise da porez na kuce za odmor ne placaju VLASNICI koji tamo imaju prijavljeno prebivaliste. i dali je to moguce sad napravit s obzirom da je rjesenje vec doslo? imamo rok od 30 dana za zalbu pa si mislim da nam je bolje to napravit nego jos i ovo platit...

moje pitanje je, dali se ja kao sin vlasnika sad mogu prijaviti tamo i izbjeci placanje ovog poreza?

s obzirom da se bavimo turizmom i koliko vec placamo, ovo je stvarno kap koja prelijeva casu
Patrice is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2016., 14:41   #5
kakvim turizmom se bavite? rentate app?

ako da, onda porez na "vikendicu" plaćaš samo za dio kuće koji se ne renta gostima tj na onaj dio koji koristi obitelj

ukoliko rentate cijelu kuću onda dodatnog poreza ne bi trebalo biti jer nema duplog oporezivanja... ili je vikendica ili je kuća za najam

doduše, bitno je i na koga su papiri za ugostiteljsku djelatnost
__________________
.
Opal Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2016., 14:47   #6
Quote:
Opal Zg kaže: Pogledaj post
kakvim turizmom se bavite? rentate app?

ako da, onda porez na "vikendicu" plaćaš samo za dio kuće koji se ne renta gostima tj na onaj dio koji koristi obitelj

ukoliko rentate cijelu kuću onda dodatnog poreza ne bi trebalo biti jer nema duplog oporezivanja... ili je vikendica ili je kuća za najam

doduše, bitno je i na koga su papiri za ugostiteljsku djelatnost
u toj kuci je 5 apartmana. rentamo 4 apartmana koji su uredno kategorizirani i redovno sve placamo.

otac je vlasnik kuce i kategorizacija apartman je na oca, tj. on je prijavljen da se bavi tim, ali nema prebivaliste tamo, tj. nitko od nas nema. ja bi htio prijavit prebivaliste tamo, jer i zivim veci dio godine tamo, ali ne znam dali bi to uopce pomoglo u ovoj situaciji..

kako to izgleda u ovom slucaju?
Patrice is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2016., 16:23   #7
mislim da ne bi pomoglo jer ti nisi vlasnik kuće... znam ženu čiji sin je živio na hvaru u njenoj kući, ali je ona morala plaćati porez dok nije otišla u penziju i "papirnato" se preselila dolje

ako je porez na "vikendicu" obračunat samo za 1 app onda je to po meni ok, ako je za cijelu kuću neka se tata žali... duplo oporezivanje ne postoji
__________________
.
Opal Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2016., 16:54   #8
Quote:
Opal Zg kaže: Pogledaj post
mislim da ne bi pomoglo jer ti nisi vlasnik kuće... znam ženu čiji sin je živio na hvaru u njenoj kući, ali je ona morala plaćati porez dok nije otišla u penziju i "papirnato" se preselila dolje

ako je porez na "vikendicu" obračunat samo za 1 app onda je to po meni ok, ako je za cijelu kuću neka se tata žali... duplo oporezivanje ne postoji
nije samo za jedan ap, nego za cijelu kucu. to je skoro 200m2 po 15kn/m2, tj. mrvu ispod 3000kn...

ok, zalit cemo se pa cemo vidjet..

hvala ti puno
Patrice is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2016., 11:20   #9
zalio sam se na rjesenje, ali sad dobijem rjesenje tuzbe. uglavnom odbili su tu zalbu pod osnovom da

"zakonom nije predvideno oslobodenje placanja poreza na kuce za odmor u dijelu koji se iznajmljuje gostima i na koji se placa porez na dohodak u pausalnom iznosu"

ja sam sin vlasnika. imam prebivaliste tu. osobnu sa ovom adresom. tu sam nekih 9 mjeseci u godini i vise. stuja, voda, internet. sve se moze dokazat.

sta u ovom slucaju napravit?
Patrice is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2016., 12:31   #10
Quote:
Patrice kaže: Pogledaj post
zalio sam se na rjesenje, ali sad dobijem rjesenje tuzbe. uglavnom odbili su tu zalbu pod osnovom da

"zakonom nije predvideno oslobodenje placanja poreza na kuce za odmor u dijelu koji se iznajmljuje gostima i na koji se placa porez na dohodak u pausalnom iznosu"

ja sam sin vlasnika. imam prebivaliste tu. osobnu sa ovom adresom. tu sam nekih 9 mjeseci u godini i vise. stuja, voda, internet. sve se moze dokazat.

sta u ovom slucaju napravit?
Prijavi odjavu poreza do 31.03., uz to ćeš morat priložit sve račune za vodu i struju unazad 12 mjeseci, a moraš priložit i potvrdu da imaš liječnika u mjestu prebivališta. Ako si oženjen, morat će i žena imat tu prebivalište. Onda će ti oni doći u kontrolu, provjeriti da li stvarno tamo živiš i ako je sve u redu trebao bi dobiti oslobođenje.
Plavooki Joe is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2016., 13:34   #11
Quote:
Plavooki Joe kaže: Pogledaj post
Prijavi odjavu poreza do 31.03., uz to ćeš morat priložit sve račune za vodu i struju unazad 12 mjeseci, a moraš priložit i potvrdu da imaš liječnika u mjestu prebivališta. Ako si oženjen, morat će i žena imat tu prebivalište. Onda će ti oni doći u kontrolu, provjeriti da li stvarno tamo živiš i ako je sve u redu trebao bi dobiti oslobođenje.
kako mislis da prijavim odjavu poreza? jos bi te pitao dali je problem ako sam ja sin od vlasnika? jasno otac je dao suglasnost na temelju koje sam ja dobio prebivaliste.. svi racuni, osim za internet glase na oca, ovdje sam nekih 9-10 mjeseci u godini tako da nije problem dokazat da stvarno zivim ovdje. nemam ljecnika ovdje, jer bolujem od neceg sto najbolje lijece u zg, ali nebi mi bio problem ovdje se prijavit kod nekog lijecnika opce prakse...

Zadnje uređivanje Patrice : 21.09.2016. at 14:03.
Patrice is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2016., 14:07   #12
Quote:
Patrice kaže: Pogledaj post
kako mislis da prijavim odjavu poreza? jos bi te pitao dali je problem ako sam ja sin od vlasnika? jasno otac je dao suglasnost na temelju koje sam ja dobio prebivaliste.. svi racuni, osim za internet glase na oca. nemam ljecnika ovdje, jer bolujem od neceg sto najbolje lijece u zg, ali nebi mi bio problem ovdje se prijavit kod nekog lijecnika opce prakse...
Piše u zakonu da se sve promjene poreza na kuće za odmor prijavljuju do 31.03. godine za koju se izdaje rješenje. Znači tata treba (ako na njega dolazi porez) u odjel za naplatu poreza na kuće za odmor odnijeti zahtjev u kojem traži da ga se oslobodi od plaćanja tog poreza jer njegov sin tamo živi cijele godine, naravno sa pripadajućim dokazima. Znam da većinom tamo na moru traže i da imaš liječnika opće prakse, ali kakve sve dokaze traže tamo gdje si ti moraš ih ići pitati. I nikako ne možeš dobiti oslobođenje za apartmane koji se iznajmljuju, samo za prostor koji se ne iznajmljuje.
Plavooki Joe is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2016., 14:31   #13
Quote:
Plavooki Joe kaže: Pogledaj post
Piše u zakonu da se sve promjene poreza na kuće za odmor prijavljuju do 31.03. godine za koju se izdaje rješenje. Znači tata treba (ako na njega dolazi porez) u odjel za naplatu poreza na kuće za odmor odnijeti zahtjev u kojem traži da ga se oslobodi od plaćanja tog poreza jer njegov sin tamo živi cijele godine, naravno sa pripadajućim dokazima. Znam da većinom tamo na moru traže i da imaš liječnika opće prakse, ali kakve sve dokaze traže tamo gdje si ti moraš ih ići pitati. I nikako ne možeš dobiti oslobođenje za apartmane koji se iznajmljuju, samo za prostor koji se ne iznajmljuje.
zvao sam poreznu i kaze mi da nebi vrijedilo to sto sam ja sin od vlasnika. samo vlasnik objekta moze bit osloboden placanja tog poreza ako ima prebivaliste i jasno moze dokazati da zivi tu. potvrdila je i da se ne moze dobit oslobodenje ako se bavi turizmom, tako da nista i do tog.

savjetuje da otac napravi darovni ugovor i daruje kucu meni. tako onda nebi trebalo placati taj porez. nekih 3000kn godisnje i nije bas malo. jos sve vezano za turizam i blizu 10.000kn poreza godisnje..
Patrice is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2016., 17:22   #14
otac je odlucio darovati kucu meni. tako cemo to rijesit, ali sad mi je malo nejasno dali ce oni to uvazit za 2016 godinu??

znaci moja zalba je prvo bila prihvacena. onda je grad tuzio zadarsku zupaniju, upravni odjel za proracun i financije i oni su uvazili i dali rjesenje da se u roku od 30 dana treba dostavit sta sve vec. uglavnom cijela komplikacija..

mi bi sad napravili darovni ugovor i uknjizio bi se kao vlasnik, ali dali bi se to priznalo uopce za ovu godinu, ili bi se to priznalo tek za 2017?
Patrice is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2016., 16:08   #15
Quote:
TroVa kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,

ovako: moja mama se prije tri godine preselila u liku. u zagrebu ima stan cca 50 m2.
za to imanje u lici joj je ove godine prvi put stigao račun od preza na kuću za odmor, jer je još uvijek prijavljena na zagrebačkoj adresi.

Sad bi se ona odjavila, i prijavila u liku, što je ionako već trebala učiniti, međutim pitanje je: da li će onda dolaziti porez na kuću za odmor u zagrebu? i koliki otprilike može očekivati, s obzirom na kvadraturu stana?

Također, koja je procedura odjave i prijave prebivališta?

zahvaljujem
iako staro, jako zanimljivo pitanje.
to se ja uvijek pitam kad je riječ o dalmatincima koji žive u zgu, a prijavljeni su ''doli'', čisto sumnjam da plaćaju porez na kuću za odmor u ZGu pa neće ni majka vjerojatno... ali javite kako je sada...
Ivana335 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2019., 10:21   #16
Puno hvala

Quote:
Opal Zg kaže: Pogledaj post
mislim da ne bi pomoglo jer ti nisi vlasnik kuće... znam ženu čiji sin je živio na hvaru u njenoj kući, ali je ona morala plaćati porez dok nije otišla u penziju i "papirnato" se preselila dolje

ako je porez na "vikendicu" obračunat samo za 1 app onda je to po meni ok, ako je za cijelu kuću neka se tata žali... duplo oporezivanje ne postoji
Puno hvala na savjetu.
Moja je gospođa naslijedila kuću sa 2 apartmana po 50 m2. Jednog iznajmljuje.
Već 2 godine plaća 1500 kuna poreza za vikend objekt.
Ali ako ima apartmankoji službeno renta, trebali bi plaćati porez samo za ovaj apartman koji koristi za sebe. A pošto je maksimalni porez 15 kuna po m2, ona izgleda plaća za cijelu kuću od 100 m2.
https://lider.media/aktualno/porez-n...i-sustav-29232
(Visinu poreza na kuće za odmor propisuje svojom odlukom predstavničko tijelo jedinice lokalne samouprave, uza zakonsko ograničenje prema kojemu porez može iznositi od pet do 15 kn po m2 korisne površine stambenog dijela nekretnine. U tom rasponu lokalne jedinice određuju visinu poreza na kuće za odmor.)
Tražiti ću da se to promijeni.
A to što je do sada platila, izgleda da će biti pojeo vuk magare !

p.s.

Vidim da malo tko plaća porez za vikend-stan !!
Znam mnoge koji su stanove naslijedili, tamo nitko nije prijavljen, ali su tu podstanari na crno.
A mog gazda ima stančinu od 200 m2 u elitnom kvartu uz more. Sumnjam da plaća porez za objekt za odmor (jer ima duplo više nekretnina nego članova uže obitelji )
krena is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:37.