Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.07.2016., 00:34   #1
Pitanja oko etažiranja

1. Meni je velika enigma na koji način se misli regulirati razlika u kvadraturi koja proizlazi iz novog načina obračuna netto korisne površine putem norme HRN 9836:2011 koja nema koeficijente umanjenja za npr loggie 0.75 balkone 0.25 itd. kao što je imala stara koja je preuzeta iz JUSa. Dakle isti stan bi trebao u vlasničkom listu imati veću korisnu površinu od identičnog takvog koji je obračunat prije nego je stupila na snagu ta norma.

2. tko je sve ovlašten izrađivati planove posebnih dijelova tj. etažne elaborate. Koliko znam ničim nije regulirano niti tko ih izrađuje niti je pobliže reguliran njihov sadržaj

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
Marko13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2016., 10:46   #2
1. Pronašla sam ovo vezano uz koeficijente, no ne znam da li odgovara na tvoje pitanje.
2. Piše ovdje, u 3. odjeljku uvoda. Navode se i zakoni pa možeš i u njima provjeriti.
Silencia is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2016., 00:06   #3
Hvala.
Ovo od društva sudskih vještaka se također poziva na staru normu HRN 9836:2002 koja je van uporabe kao i stara HRN u.c 100 (ne znam tocno kako se zvala no nije ni bitno jer je van snage), a obje su definirale uporabu koeficijenata.
Dakle sad bez koeficijenata imas drugacije vrijednosti Neto korisne povrsine u odnosu na one koje bi prije par godina bile za isti stan.

na pitanje broj 2. sam u međuvremenu saznao odgovor u misljenju ministarstva graditeljstva klasa: 360-01/12-02/79

ovaj tekst pod 2. ekscentar, izrada elaborata etažiranja-posao geodeta od Davora Bubala ing.geod. je dosta zastario jer se u vise navrata mijenjao zakon o gradnji pa tako sastavni dio glavnog projekta više nije projekt etažiranja, a vidi se slijed događaja i iz ovog misljenja.

Dakleu misljenju pise da za nacrt koji nema propisano ime pa nema zapreke da se zove plan posebnih dijelova može izraditi i osoba kpja nema strukovni naziv ovlašteni arhitekt. No budući da je za izradu takvog nacrta potrebno stručno znanje iz područja arhitektonske ili građevinske struke suvlasnici / vlasnici zgrada u svrhu grafičkog prikaza posebnih dijelova zgrade na kojima pisanom suglasnošću odnosno očitovanjem volje žele uspostaviti etažno vlasništvo, redovito angažiraju osim ovl.arh. i ovl. inženjere, dipl.ing.arh./dipl.ing.građ/druge osobe s potrebnim stručnim znanjem/pravne osobe u kojima su zaposlene osobe s takvim znanjem, za što u važećim propisima nema zapreke.

Dakle skraćeno etažni elaborat može napraviti svatko tko zna.

Jedini je problem što više nitko ne zna kako točno jer brkaju končiće s normama

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Zadnje uređivanje Marko13 : 21.11.2016. at 00:31.
Marko13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2017., 13:18   #4
Kako se na kraju obračunava kvadratura? U ZK mi je upisano dobrih 15 kvadrata više nego što u stvarnosti imam.
Nenatkrive terasa s koeficijentom kao da je soba, a balkon koji je bio u građevinskoj dozvoli uopće ne postoji.
Kako to rješiti? Radi se stanu u zgradi, mogu li traži ponovno etažiranje samo mog dijela?
beta mužjak is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:08.