Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.11.2016., 00:35   #1
Hep-ovi stupovi na privatnom posjedu

Pozdrav.

Na obiteljskom posjedu Hep je postavio dva stupa za struju prije cca 30 godina. Djed i baka su tad živjeli u Rijeci, a otac radio u Italiji. Oni su rekli kako se s tim nisu složili, ali s obzirom da je to vikendica koju smo tad posjećivali jedino ljeti, oni su to postavili na naše imanje jer tamo nitko nije živio. Rezultiralo je tim da se sad hrpetina žica povezana na stup koji spaja sve okolne susjede nalazi iznad nas, što izgleda jako ružno. Nekako smo se na to navikli, ali ovog ljeta smo morali otpilati bor koji je rastao uz taj stup i malo se na njega naslanjao, zbog opasnosti od bure.

Moje je pitanje, što se s pravne strane po tom pitanju može učiniti. Da li je pametnije podnesti tužbu, dopis ili direktno s njima postići nekakav sporazum oko eventualne naknade za počinjenu štetu, ukoliko uopće ima elemenata za nju.

S jedne strane, provlačenje po sudovima idućih nekoliko godina nije neka privlačna opcija, a za ovo ostalo nemam uopće predožbu kako izvesti.

Zanima me ako postoji netko tko je imao sličan slučaj, ili netko tko mi može iz iskustva reći malo više, i koje su bitne značajke u cijelom slučaju na koje bi trebao obratiti pozornost. Hvala.
Griffs is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2016., 00:39   #2
Ima elemenata i mozete zatraziti da se stupovi maknu sa vaseg zemljišta.

To bi zapravo trebali svi uciniti i hepu i t-com u pa neka stave svoju infrastrukturu na drzavno zemljiste i onda neka deru narod a ne infrastruktura je placena nasim novcem,nalazi se na nasem terenu i jos nas hebu kako god stignu.

Poslano sa mog SM-G930F
ledozd is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2016., 08:43   #3
Isti problem imam trenutno, stup u dvorištu uz zid, trebam mijenjati ogradu staviti kliznu a smeta stup plus jedna sajla koja ga drži i onemogučuje renoviranje. Lokalni električari se prave grbavi, dvije godine več govore "sad čemo samo šta nismo".
Stup je napola trul i stoji na 2 betonska nosaća, kad jak vjetar puše sijevaju žice.
Sad im je priča da nema trenutno podzemnog kabela.
Planiram i poslati pismeno u centralu da se lokalni upozoravaju dugo vrijeme tako da imam pisani trag. Jer stup samo šta nije pao.
Zapravo ne znam šta je najefikasnije, za početak ga treba premjestiti na ulicu(to je hitno radi ograde) a pripremu za ukopavanje su več napravili u večem dijelu ulice jer su bili primorani zbog hrpe apartmana koji je jedan napravio, a to mi se ne čeka par godina jer kapiju treba napraviti šta prije.
VDCOTO is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2016., 11:57   #4
Ja bi se nekako više fokusirao na odštetu. U današnjem svijetu se svi znaju dobro naplatiti, pogotovo država i državne institucije. Nedavno sam zbog vožnje biciklom preko mosta dobio kaznu od 500 kuna, hep redovito isključuje struju kad se ne plati jedan račun, pa mislim da bi bio sasvim razuman zahtjev za ovo iznad.

Mislio sam otić kod njih na razgovor pa me zanima, koliko je legalno tako pokušat se dogovorit? Imam i slike stupova koje planiram priložit pod evidenciju.
Griffs is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2016., 12:38   #5
Trebao bi otići kod njih i probati se dogovoriti (obavezno ponesi dokumentaciju da dokažeš da je zemljište tvoje, slike svega) i navedi valjan razlog zašto bi htio da se to premjesti (za odštetu sumnjam, realno bit ćeš sretan ako to izmjeste, ali probaj u svakom slučaju.)
__________________
Bolje gledati ono što ne možeš bubati, nego bubati ono što ne možeš gledati.
Ace Ventura is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2016., 13:41   #6
Nema obiteljskog posjeda, postoji vlasnik imenom i prezimenom. Ako je nasljednik koji je to imanje naslijedio takovo, pitanje je da li je moguća odšteta. S druge strane, treba se dogovoriti, odnosno utvrditi postojanje većeg smetanja posjeda od uobićajenog. Dakle, stvar postoji (prešutno ili kako god) više godina i išao bi na dogovor da se strup izmjesti ili da se broj žica smanji. O obeštećenju mislim da može samo sanjati.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2016., 21:32   #7
Ako bi ih tužio, bi li onda bilo šanse za odštetu? I prije 30 godina to je bio naš posjed, iako nismo živjeli na njemu. Ne znam na koga je glasio vlasnički list, baku ili djeda. Ne treba odšteta biti u novcu, roditelji bi prihvatili i to da se ne plaća struja nadalje.
Griffs is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 23:52   #8
Ako su stupovi postavljeni pred 30 godina nema govora o naknadi štete, obzirom je zastarni rok 5 godina za naknadu štete. Dakle, uspješno će se braniti nastupom zastare.

S druge strane postoje vlasničke tužbe... No s druge strane također postoji i Zakon o osnovnim vlasničkopravnim odnosima (stupio na snagu 1980. ako se ne varam) koji ne propisuje poštenje za dosjelost prava služnosti u tim slučajevima. A predviđa 10 g. rok dosjelosti.
__________________
Nisam bio punoljetan kad su se kupovale dionice
sepeam is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2020., 02:50   #9
Ovih dana ce mi morati mijenjati dotrajali elekt. stup na viksi. Zanima me da li imam pravo na naknadu?
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2020., 08:53   #10
Lijepo ga odrežeš ili odšarafiš...
vknez is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2020., 11:17   #11
Quote:
vknez kaže: Pogledaj post
Lijepo ga odrežeš ili odšarafiš...
I uz petrolejku onda da kuham kavu na šparhetu?
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2020., 12:44   #12
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
I uz petrolejku onda da kuham kavu na šparhetu?
Ti zapravo zelis da ti plate sto ce ti rijesiti problem?
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2020., 15:05   #13
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Ti zapravo zelis da ti plate sto ce ti rijesiti problem?
Il nek plate korištenje zemlje il nek kopaju grunt nekom drugom.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2020., 15:28   #14
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Il nek plate korištenje zemlje il nek kopaju grunt nekom drugom.
Je, imas praf.
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2020., 07:24   #15
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Ti zapravo zelis da ti plate sto ce ti rijesiti problem?
Problem ima HEP.
Oni nemaju pravnu osnovi za taj postavljeni stup. Ali imaju ugovor s korisnikom o opskrbi el. energijom.
thortwins is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2020., 08:40   #16
Quote:
thortwins kaže: Pogledaj post
Problem ima HEP.
Oni nemaju pravnu osnovi za taj postavljeni stup. Ali imaju ugovor s korisnikom o opskrbi el. energijom.
Vidi malo elektroenergetsku suglasnost. Sumnjam da su taj stup zaboravili spomenuti.
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2020., 12:59   #17
Stup je postavljen 1980- te godine i onda se nije davala nikakva suglasnost već si bio sretan da su ti uopće došli postaviti vod.

Danas ako je na tvojoj zemlji a ne na javnoj površini imaš pravo tražiti služnost od HEP-a jer oni obavljaju djelatnost s profitom preko stupa koji je na tuđoj zemlji (za što ti plaćaš porez i uzimaju ti skoro 4 kvadrata vrta).

Ukratko, ako ga ne mogu postaviti na javnoj površini zbog konfiguracije dužni su te obeštetiti po m2 oko 5 kunića mjesečno.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2020., 16:24   #18
Cetrdeset godina? Nema li tu kakve dosjelosti?

Malo gledam okolo:

U odnosu na HEP i eventulano pravo služnosti, ukoliko ono nije upisano u zemljišne knjige ili regulirano kakvim ugovorom zaključenim ranije, u tom slučaju možete sudskim putem pokušati regulirati upis predmetne služnosti te potraživati naknadu za istu, no svakako trebate provjeriti koliko dugo se HEP i temeljem kojih odluka/rješenja koristi vašom nekretninom na takav način jer postoji mogućnosti da je na temelju dosjelosti već stekao pravo na predmetnu služnost i bez naknade.

https://burza.com.hr/portal/hep-pola...-naknadu/13456
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2020., 16:33   #19
A mogu tražiti da postave na susjedovu parcelu...on je s time suglasan.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2020., 16:28   #20
Jebiga, ja sam ih prije par godina jedva nagovorio da na mom terenu (viksa) zakucaju banderu i rasterete mi krovni stender s kojeg se struja granala prema jos dvojici susjeda, tako da sad s te bandere struja ide na moj i susjedne stendere.


Prije ili kasnije razvalilo bi mi krov, isto postavljeno prije 40 godina.
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:48.