Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Prev Prethodni post   Sljedeći post Next
Old 11.01.2017., 20:20   #11
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Poštovani kolega Parsifale, nije mi poznat taj Budin citat.
(Namjerno ću odgovarati kratkim rečenicama ,koje možete napasti kako vam se prohtje ,ali bolje išta nego ništa , i odgovaram u duhu dobre volje a ne polemike jer su ovo stvari za cjeloživotni studij i što je najvažnije praktičnu realizaciju .)

1) Zapanjen sam da ne poznajete jednu od definicija Nirvane


Quote:
Ali, kao što su vam već uvaženi kolege ukazali, bit Budinog učenja sastoji se upravo u tome da ništa nema "srž" odnosno da ništa ne postoji samo po sebi i za sebe.
Ništa kontingentno nema srž ,to je istina, ali postoji ONO što nije kontigentno i Buddha to izričito kaže,a filozof Bernard Lonergan je to i dokazao logičkim aparatom i izvodima , tj dokazao je da MORA postojati jedna , neuvjetovana .....zbilja .... ONTOLOŠKI TEMELJ i sve one osobine kako buddha opisuje 2500 godina prije


..... Suočeni smo sa velikim istinama gdje su izjava i njena suprotnost istinite kao što nas je Niels Bohr poučio. Ako budemo intelektualo izdvajali samo jednu polovicu ''velikih istina'' (ništa nema srž) (nasuprot izjave -postoji nešto što ima srž) u svoju korist u cilju pobjede na forumu onda varamo sami sebe.
JEZIK JE OVDJE NEMOĆAN kao i kod čuvenh paradoksa kvantne fizike i 4rostruke logike ....

Quote:
Središnji pojam filozofskog budizma je doktrina o ništavilu (sunyata).
Naš prijevod sunyate kao ništa i ništavila je misliding.
kao što smo već pokazali na primjeru Kreninih apartmana to što su oni zimi prazni i što je prostor unutar 4 zida tih apartmana prazan ne znači da je taj apartman ništa nego je kako budisti kažu PREGNANT with possibilites.
Drugim riječima unutar Kreninih praznih apartmana sve je moguće. i njihova sunyata omogućava puno toga pa čak i zaradu .

Quote:
A tu su još i poznate Budine "tri oznake egzistencije", a o čemu sam nešto već natuknuo ovdje:
https://www.forum.hr/showpost.php?p=5...7&postcount=24
Prema tome, čak i ako je Buda doista rekao to što tvrdite da je rekao, onda tu izjavu valja interpretirati u kontekstu cjeline njegova učenja.
Pa Buddha tu misli na kondicioniranu egzisteniciju a ne UNCODITIONED reality.

Ako već spominjete 3 egzistencije morate znati da postoje jasne paralele kršćanskog misticizma i vajrayana budizma

tako su budistička tri čuvena tijela ili hipostaze ili dimenzije darmakaja, nirmanakaja, i sambogakaja, paralelne
ocu sinu i puhu svetom.

tako ćete vi( i ja ,pa čak i moderatori ) realizirati svoju Budinu prirodu koju imate ali je niste svjesni , ali ne čitajući Hegela.

dakle vaše Budastvo ( nirmanakajina realizacija njene vječne identičnosti sa darmakajom) ne može nastupiti dok se samobogakaja ne ujedini i oslobodi nirmanakaju (vašu i moju skvrčenu dušu) a sve kroz amrita nadi ili heart centar.
Težak je ovo govor i koncepti i praksa , ništa manje od razumijevanja Hegela ,ali barem za razliku od Hegela vodi ka oslobođanju i praktičnoj realizaciji dok nas čitanje Hegela( iako ugodno kao i masturbacija ) vodi samo u ugodni ali jalovi intelektualni autoerotizam.


Quote:
Ukratko, "srž" bi bila ono što se ne mijenja na podlozi promjena.
Slažem se. Za mene je realno ono što se ne mijenja. Srž nije dovoljno dobra riječ za takovo nešto ali srž realnog je njegova nepromjenjivost i neuništivnost . Buddha kaže da takovo nešto postoji i da smo ja i vi pa čak i moderator u SRŽI TO !! i to je vaše i moje nepovredivo i neuništivo pravo i srž(sic !)

samo TO treba realizirati.

i Neka svi postignu !

(Nikako se to ne može realizirati čitajući Hegela i Deridu i Žižeka

(Buddha tako tvrdi, i moja tajna misija na filozofiji je da vas u to uvjerim i oslobodim iz mreže jer ste vi jedan pametan čovik i bulin, ali nažalost zarobljen u Hegelovoj konceptualnoj mreži )
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš

Zadnje uređivanje parsifal : 11.01.2017. at 20:34.
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
 



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:26.