Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.06.2003., 20:17   #81
Ovo što je Septembar opisala smatram nedopustivim, prije svega zato što se radi o sasvim malom djetetu i ugrožavanju njegovog fizičkog i psihičkog integriteta.

Uskraćivanje obroka, izbacivanje na ulicu, na kišu bez kišobrana, pa to je zaista zlostavljanje djeteta.

Bez obzira što je to osmogodišnje dijete prethodno učinilo, a nije učinilo baš ništa strašno, to je nedopustivo.

Djeca kreću u obaveznu osnovnu školu u tako ranoj dobi da je smiješno uopće spominjati njihovu formiranost što se odgoja tiče.

Isto tako, oni nisu u stanju brinuti samostalno o sebi, a jedini odrasli ljudi u školi su nastavnici.

Ja smatram da su nastavnici dužni voditi računa o sigurnosti djece, ali isto tako primjećujem da o tome postoji izuzetno niska razina svijesti.

Neki dan je na školskom izletu smrtno stradao dječak. Nakon skoka u bazen i udarca glavom o dno, on je otišao spavati i ostatak dana nitko se nije sjetio provjeriti zbog čega zdrav dječak po danu tako dugo spava.

Kad se navečer nije pojavio na večeri, ispostavilo se da je povrijeđen, ali tada mu više nije bilo pomoći.

E, pa ja mislim da se ne bih osjećala ugodno kao nastavnik, da sam propustila primijetiti taj skok u bazen, odlazak na dnevno spavanje i povezati te dvije stvari.
Možda mu se moglo pomoći da je u bolnicu stigao nekoliko sati ranije.

Naravno, to je "nesretan slučaj", iako se možda i mogao spriječiti.

Brigo moja, prijeđi na drugoga.
VelmaX is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2003., 22:12   #82
Quote:
VelmaX kaže:
S ovim se u tolikoj mjeri ne slažem, da sam morala izdvojiti.

Školovala si se upravo zato da imaš posla sa svim mogućim vrstama djece i roditelja i ako nisi u stanju nositi se s time, ja mislim da je to tvoj nedostatak.

Ti si, za razliku od mnogih roditelja, educirana za rad s djecom i tvoj posao se i sastoji upravo u tome da radiš s djecom.

Što je dijete "teže" to je izazov jači, a dobar nastavnik trebao bi imati i nešto interesa za posao koji radi i volje da rješava probleme s kojima se suočava.

Znam da ima grozne djece i još groznijih roditelja, no to nije razlog da se od njih dignu ruke.

Mislim da si, osim metodike, slušala i nešto psihologije, pa ako već nemaš urođeni feeling za ljude - primijeni svoje stručno znanje.

Jer, iako su to "tuđa djeca", ona trebaju nekoga, bilo koga, s kime će se identificirati.

Ja ne razumijem kako itko može ignorirati takvu potrebu.


Da, naravno...sve je to divno i krasno...samo mi reci gdje? U kojem svijetu? I s koliko djece bi se trebalo raditi da se na tako idealan način odradjuje posao? Kad imaš 20-ak djece (a obično ih ima i više u grupama), nemaš mogućnosti tako se posvetiti svakome. Naravno da nisu svi grozni, ali vjeruj mi, ponekad ti je dovoljno da imaš jednog ili dvoje koji prave probleme, pa da ti razbiju cijelu radnu atmosferu.

Da se razumijemo, slažem se sa svime što si ti napisala, ali mislim da je stvarna situacija, ona na terenu, nešto drukčija.


Quote:
Upravo onda kada su roditelji zakazali nastavnik bi trebao pojačati svoj napor oko odgajanja njihovog djeteta.
Misliš da su takvi roditelji spremni suradjivati s učiteljima koji će "popravljati" njihov loše obavljen posao? Vjeruj mi, u većini slučajeva takvi roditelji nisu uopće spremni na suradnju, i to uglavnom zato što su oni uvjereni da nisu nigdje pogriješili. Rijetki su oni koji će učitelju reći: "Mi imamo problem sa svojim djetetom. Pogriješili smo tu i tu...trebamo vašu pomoć".
Mi još uvijek nažalost živimo u svijetu gdje je sramota da nam je dijete bilo kod školskog psihologa (tamo idu ludjaci ).

Quote:
Nastavnici, osim obrazovne, imaju i odgajateljsku ulogu. Kad se radi o odgojno zapuštenoj djeci, oni su jedini tračak nade za izvođenje takve djece "na pravi put".
Kad bi barem svi tako mislili!
Upravo su roditelji često ti koji učiteljima osporavaju odgajateljsku ulogu.

Quote:
S ovim se u tolikoj mjeri ne slažem, da sam morala izdvojiti.
To što si ti citirala, napisala sam pomalo revoltirana prethodnim postovima. I prihvaćam primjedbu da je malo nespretno.
Nadam se da ti je, nakon ovog posta, jasnije moje vidjenje situacije.


Lijepi pozdrav!
__________________
Nemoj se čudit, anđele..Što neću te prepoznati. Ako te sretnem bilo kad i bilo gdje...S tobom neću
V&L
Kyra is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2003., 22:35   #83
Quote:
stray_stray_cat kaže:
magic, da li sinek hice stvari (recimo tvoje) van iz stana, kroz prozor kad nikog nema doma i niko ne dezura? ako mu sa 15 nije bistro da uzet tudju stvar, unistiti je, kad mislis da ce mu se razbistriti?
Torbe nije bacao s petnaest godina, vec prije dosta vremena

Iste su godine petardama unishtili jednu majicu koja se sushila na balkonu

Bili su primjereno kazhnjeni i za jedan i za drugi sluchaj.

Za mene su u toj dobi takve pojave neduzhni nestashluci i bila sam na njih pripremna od vremena kad sam ga rodila.

Kad ce radit pizdarije ako ne sada?
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2003., 10:52   #84
septembarkin slucaj i ova prica o vrtickoj djeci samima sa skarama su dva razloga kad netko momentalno treba dobiti otkaz , ako ne i zabranu rada s djecom uopce

u velminoj me prici zanima jedino da li je uciteljica djeci dozvolila ili zabranila skakanje u bazen
ostalo ,na zalost, je nesretan slucaj i ne mislim da je propust ucitelja
i ja kad sam kao klinac znao udariti glavu (pizdarija mi je bilo srednje ime ) , doktorica je konstatirala samo blazi potres mozga i preporucila odmor u zamracenoj prostoriji

zanimljivo mi je ovo kaj je magic rekla (wb magic) o primjerenoj kazni
nadam se da necu pojesti puno zajedljivih primjedbi ako pitam roditele sto je vama primjerena kazna i da li ista vrijedi i za ucitelje kao i za vas
koji primjer bi , mislim , jako dobro dosao
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2003., 11:50   #85
Primjerena kazna bi po meni bila da ako strga ( namjerno) tudju torbu ili nesto da to isto kupi od svog djeparca ili ne dobije novu ( zeljenu) igracku jer se novci moraju dati za naknadu stete.

Kazna ovisi o nepodopstini. Nije univerzalna. Kakva korist njemu zabraniti izlaske ako je poderao knjige.
penelop@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2003., 11:59   #86
To sa zabranom izlazaka po meni je najveci idiotluk...josh bih ja morala strazhariti kuci da vidim ako izdrzhava kaznu...ma mozhsimislit
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2003., 12:02   #87
Kazna treba biti smislena ( jesam bistra )
Mora osjetiti posljedicu svog cina. Sad ako nekom u tuci slomi nogu nes mu je slomit ali treba ici u bolnicu, nosit mu stvari u skolu i tako.
Onda pocnu razmisljat svojom glavom i kazne vise nisu potrebne.
penelop@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2003., 12:46   #88
Quote:
zg_sash kaže:
sto je vama primjerena kazna i da li ista vrijedi i za ucitelje kao i za vas
Jasno da vrijedi i za ucitelje.
A roditelje nema smisla kaznjavati, pa oni rade kako najbolje znaju i u najboljoj namjeri, treba ih nagraditi za trud i ono dobro sto su cinili, a zanemariti sto nekad krivo procijene, vjeruju krivoj strani, izgube zivce pa vicu, tuku, govore sto ne bi trebali, pa ljudi su - nisu strojevi...
BiNebi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2003., 12:54   #89
lol binebi
sorry , ja sam se nespretno izrazio
mislio sam na kazne koje roditelji daju djeci , smiju li i trebaju li i ucitelji kaznjavati jednako

ili jednostavnije : kako i koliko i tko ?
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2003., 14:17   #90
probajte se staviti u poziciju djeteta (jednom svi mi bili)


.........kako djete prihvaća i shvaća kaznu roditelja,

.........kako djete prihvaća i shvaća kaznu osobe koja njemu/njoj nije bliska.


Što se tiće kažnjavanja djece, opamećena prijašnjim postovima, nebih uopće htjela ulaziti u nećije odgojne metode, no isto tako smatram da odgajatelji i učitelji smiju OPOMENUTI djete (no mene se tu ne pita), te obavezno naznačiti roditelju što je djete učinilo.

Primjer "frizer".

Kako uopće nije stid odgajateljicu kažnjavati djete (tjeranje u kut pred drugom djecom) kad je ona tu i dužnost joj je paziti na njih.

Molim bez opaski - to se sa 20 tero djece nemože ovo je ipak bila "široko opsežna radnja - tako da se zbilja se pitam kako nije prijemjetila da se njih bar četvoro "šiša"


Također se nebih uvrijedila niti naljutila da mi djete u vrtiću padne s ljuljačke i nedaj bože slomi nešto, to bih shvatila jer u dječjoj igri potreban je trenutak za pizdar.....


U svakom slučaju smatram da bi kazne odgajatelja, učitelja trebale biti blaže, no ipak sve ovisi i o dobi djeteta jer to djete može imati i 14 i 15 ali i 3 ili 8 godina.
 
Odgovori s citatom
Old 12.06.2003., 15:07   #91
Nikad se nisam svadjala sa tetama ili uciteljima, mislim da i njima nije lako, a najsretnija sam ako vidim da zele suradjivati i dogovoriti se oko pristupanja djetetu.
Tako recimo u skoli sam objasnila uciteljici (ovdje je drukcije nego kod nas) da ako prica na satu ili ometa i sl. ga samo pomakne 5 min u stranu i dozvoli mu da cita. Nakon 5 min on se vrati novi, drukciji, mirniji, slusa i nema problema.
Tako isto radim i doma.
To se uopce ne moze ni zamisliti u nasoj skoli, ali ovdje imaju svemu drukciji i labaviji pristup, a osim toga uciteljica mi kaze da nakon sto nije prvih par puta (dok je testiro) histerizirala sad uopce nema ni potrebe za udaljavanjem, samo ga lagano opomene i on miran.
Meni je to lijepi spoj suradnje skole s mojim odgojem. I nadam se da ce i dalje ici u tom smjeru.
nea is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2003., 15:52   #92
oprosti nea , ali ja tu ne vidim hiperaktivnost (psihijatrijska dijagnoza)
ovo o cemu ti pricas meni zvuci kao aktivno , inteligentno dijete
postane mu dosadno i on se zaigra s necim drugim
)
ja bih molio boga da moje dijete bude takvo
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2003., 19:32   #93
Ma nije bitno, vazno da smo pronasli nacin kako s njime, a imali smo puno problema, kojih ima i sada, ali u manjoj mjeri.

Vidis imas pravo nije dobio pravu psihijatrijsku dijagnozu, zato jer mi nismo dali, ali o tom po tom.

Ima tu necega u cemu se u biti slazem s tobom, ali i neceg dubljeg sto ti ne mogu tako lako objasniti.

Ne znam (mislim da si musko pa ti se tako obracam) koliko si cito o tome i znas o tome, ali do sada je u nas sve vodilo od kada se rodio na hiperaktivnost, cak su nas i u skoli htjeli slati na testiranje i neke prelgede, ali mi nismo dali, opet pametni tata naravno.

Ja sam puno citala i iz svega shvatila posto ponasanje nije krajnji slucaj, nego mozda vise granicni, da mu vise mozemo mi pomoci usmjeravanjem i paznjom i davanjem, nego sto bi mu prvo neko nabio etiketu, a drugo vjerojatno uvalio ljekove.

Zato se necu natezati da li je ili nije hiperaktivan, jer samo ja zanam kakav je, a puno bi se moglo pisati. Jesi cito postove mislim da je bila sunshine, e pa kad smo mi to vidjeli bilo je ko da je neko opisivo moje dijete od A do Z. Pa eto procitaj.

A ja se i ne ponasam prema njemu drukcije na nacin da on misli da je drukciji, jer i nije. Samo vidim da puno, puno, puno ...vise radim s njime na disciplini i objasnajvanju nego sto to moraju drugi roditelji, ali nema veze bitno je da vidim da je njemu dobro.

A imas pravo inteligentan je koma, ali paznja 0, pa onda treba usmjeriti tu inteligenciju na korisno, a to je skoro pa nemoguce.

kaze ucitejica da jedini ne moze napisati sastav uvod- fabula-kraj.

Njemu je odmah fabula, masta, ludilo, i dogadjaji, kakav je on takav je sastav.
Kaze mu ona nema tocke, pa kaze on ne moze biti jer bi onda sve palo u vodu.

pametno mamino, to je stalno ko da si na vrtuljku
nea is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2003., 21:18   #94
Hajde odite jedan dan u skolu, samo jedan dan i to po mugucnosti kad bi mogli da vas klinci ne vide pa bi vidjeli kakvih debila ima po skolama koje treba nista drugo nego bicevati! Nema vise klinaca kojeg opomenes pa se smiri nego te stera u 2 PM! I onda jos ode kuci plakajuci da ga se je uciteljica usudila opomenut jer je pio rakiju, pusio pod odmorom i slicno pa ce onda doci tatice i mamice od mamine maze i vristat na profa! Treba ih u zatvor i jos tuc dok se ne opamete! Odite samo jedan dan u skolu pa ce vam biti sve jasno! Neki dan na bazenima klinac skocio na glavu i zabio se u pod, 3 cm razderotina na glavi, razbijen nos! I tko je sad kriv? Spasioc? Ko mu je kriv! Ako na 1.80 m ne moze skocit da ne podere glavu njegov problem! Mozes ti klincima 100 puta reci da ne skacu, kad vidis kako reterdirano skacu, da ce se razbit, ali on ce opet skocit i spizdit se! Kako kretenima objasnit da se ne zaletavaju na skakaonu tako da se odrazuju jednom nogom, da se mogu oskliznut i zarovat nosom po rubu bazena? Ili da ne popiju 10 pivi pa u bazen? Nikako, samo lupat ili terat kuci! I onda ostane bazen prazan! Danas na Dnevniku prikazuju kako klinci ( 8. razred ) dolaze na Jarun i cuvar im govori kako ne smiju s alkoholom na Jarun pa klinac proljeva pivo da moze uci! Ma trebo mu je samarcinu opizdit i odvuc ga za usi kod staraca da ga oni jos izlupaju! Koji ***** ima 14-godisnjak uopce drzat pivo u ruci a kamoli pit?
Hrc is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2003., 05:10   #95
je li ti ne daj boze radis s djecom
nea is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2003., 11:00   #96
Naravno da roditelj najbolje zna svoje dijete, ali iznenadili biste se koliko to cesto puta zna biti malo... pa onda netko tko je dugo godina ucitelj zna i vidi vise od njega. I onda ono cuveno: "meni je dijete reklo da ono ne bi to napravilo"
 
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:49.