Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Dionice

Dionice Ne zaboravi na stop-loss

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.03.2007., 14:55   #21
Net, izabrao si odlične PIF-ve. Zapravo manje više svi osim Eurofonda i Bosfina (nisam siguran za MI) su na SASE dobar izbor. Samo da dodam da se u FBiH očekuje privatizacija nekih većih firmi kao Energoinvest, Hidrogradnja, BH Telekom, a govori se i o spajanju dviju elektroprivreda. Što će od toga biti i u kojem roku (neke stvari su već u poodmakloj fazi).......pričekajmo i vidjet ćemo.
Frasier is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2007., 17:33   #22
Quote:
papa štrumf kaže: Pogledaj post
Govorim za Srbiju. Isplati se sa puno manje tamo. Zarada od 100% godišnje je lako moguća, čak i 200% nije problem za iskusnog igrača.
Ali sa 10 000kn je bolje otić u birtiju i napit se dobro. Još kad se vidi plan, sa 1400€ zaraditi 5000€ , "jako realno" nema šta.
Moj ti! sa 8000 za manje od mjesec dana zaradio 16 500 pa ti sada laprdaj okolo koliko hoćeš.
__________________
Kako oblikovati potpise?
Eagle30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2007., 18:26   #23
Da li je moguće ulagati u BIFX, odnosno index kretanja PIF-ova u BIH i isto tako na Banjalučoj burzi?
Možda pitam gluposti ali ovako laički čini mi se kao zanimljiva ideja.

Hvala
gendale is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2007., 18:59   #24
Gendale, hvala, ali ne smatram se stručnim, samo malo informiranijim od većine drugih. Ovo za ulaganje u indeks.....zašto ne? Evo kako je sastavljen sarajevski BIFX:
http://217.199.131.154/DesktopDefault.aspx?tabid=27
....a ovdje (na četvrtoj stranici) je struktura FIRS-a na Banjalučkoj burzi:
http://81.93.74.18/berzanova/dokumenti/indeksi/FIRS.pdf

Samo mislim da je šteta ulagati u indekse jer postoje razlike (katkad i velike) između pojedinih PIF-ova. Recimo u Banja luci imaš PIF VIB koji je na nekih 94% od tržišne vrijednosti portfelja dok je PIF Euroinvestment na 54%. Dodaj tome da je Euroinvestment nekih 4-5 puta likvidniji (157 mil KM prema 35 mil KM ukupne vrijednosti portfelja) fond i da mu je portfelj bolji.
Frasier is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2007., 19:09   #25
Quote:
Frasier kaže: Pogledaj post
Samo mislim da je šteta ulagati u indekse jer postoje razlike (katkad i velike) između pojedinih PIF-ova. Recimo u Banja luci imaš PIF VIB koji je na nekih 94% od tržišne vrijednosti portfelja dok je PIF Euroinvestment na 54%. Dodaj tome da je Euroinvestment nekih 4-5 puta likvidniji (157 mil KM prema 35 mil KM ukupne vrijednosti portfelja) fond i da mu je portfelj bolji.
Hvala puno. Tako nešto sam i razmišljao. Naime, mislim povući neku lovu iz nekih naših fondova i prebaciti u dionice, za početak u PIF-ove u Sarajevu i Banja luci. Pratim situaciju već nekoliko mjeseci ali nikako da krenem , nego samo plačem za propuštenim prilikama. Molim za mišljene/savjet koji bi od PIF-ova u ovom trenutku bili najbolji izbor.

Izbrisao sam dio gornjeg posta, jer sam mislio da nisi danas na ovoj temi, ispričavam se. Naravno stoji sve ranije rečeno.

Hvala

Zadnje uređivanje gendale : 19.03.2007. at 22:20.
gendale is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2007., 19:30   #26
Od PIF-ova ja bih DANAS uzeo Euroinvestment i Kristal na BLSE , a na SASE Prevent i Big. Ponavljam, to je danas. Za par dana jedan fond može pasti 5%, drugi narasti 15% i stvar se promijeni.
Frasier is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2007., 20:42   #27
Zahvaljujem.
Namjeravam isto držati barem godinu dana pa vjerujem da je ovaj izbor dugoročno dobar. Valjda se neće puno toga bitnije promijeniti kroz nekoliko dana dok ne budem imao lovu. Procedura je dakle, ako sam dobro shvatio slijedeća:

Odem npr. u Hypo donesem lovu i dokumente kažem što bi kupio i oni odrade ostalo, uzmu cca. 3% po transakciji i to je to?
Ovo pitam jer se dosada osim fondova nisam bavio dionicama pa nemam račun u SDA i sl. To će mi vjerujem i kasnije dobro doći zbog HT-a i HEP-a.

Hvala još jednom.
gendale is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2007., 21:16   #28
Mislim da će te još i poslat u poslovnicu da otvoriš kod njih tekući i devizni, potom kod njihovih brokera potpišeš ugovor o skrbničkom računu, daš naloge za kupnju i to je to. Ja sam to sve skupa sredio za sat vremena.
Na forumu ekonomskog faksa u Banja luci forumaš Qulazz daje često tablicu sa analizom PIF-ova pa si pogledaj to na dan kad budeš kupovao i odaberi ono što misliš da ti je najbolje:
http://www.efbl.org/forum/tr-i-te-ka...-vt20-900.html
Još nešto za ove u Hypu, uz postotak cijepaju i 20 eura po svakoj transakciji tako da što je veći iznos plaćaš manju proviziju. Uglavnom tamo će ti dati (bar su meni dali) cjenik svih provizija i troškova vođenja skrbničkog pa ćeš već vidjeti.
Frasier is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2007., 21:43   #29
Quote:
Frasier kaže: Pogledaj post
Mislim da će te još i poslat u poslovnicu da otvoriš kod njih tekući i devizni, potom kod njihovih brokera potpišeš ugovor o skrbničkom računu, daš naloge za kupnju i to je to. Ja sam to sve skupa sredio za sat vremena.
Na forumu ekonomskog faksa u Banja luci forumaš Qulazz daje često tablicu sa analizom PIF-ova pa si pogledaj to na dan kad budeš kupovao i odaberi ono što misliš da ti je najbolje:
http://www.efbl.org/forum/tr-i-te-ka...-vt20-900.html
Još nešto za ove u Hypu, uz postotak cijepaju i 20 eura po svakoj transakciji tako da što je veći iznos plaćaš manju proviziju. Uglavnom tamo će ti dati (bar su meni dali) cjenik svih provizija i troškova vođenja skrbničkog pa ćeš već vidjeti.
jao što čovjeku govoriš gluposti. Ja išao neki dan se informirati. Po transakciji ti uzimaju 20%, i još ti uzimaju svaki mjesec za vođenje papira bez obzira jesi li trgovao ili ne, i to koliko znam oko 1000-1500 kn.
__________________
Kako oblikovati potpise?
Eagle30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2007., 22:08   #30
Quote:
Eagle30 kaže: Pogledaj post
jao što čovjeku govoriš gluposti. Ja išao neki dan se informirati. Po transakciji ti uzimaju 20%, i još ti uzimaju svaki mjesec za vođenje papira bez obzira jesi li trgovao ili ne, i to koliko znam oko 1000-1500 kn.
20% vjerovatno ne uzima nitko na ovom svijetu. Ti ili namjerno lažeš ili si retardiran. Kvartalno uzimaju za vođenje računa oko 200kn. Godišnje 0.5%.

Fraiser dobro kaže.
Quote:
Eagle30 kaže: Pogledaj post
Moj ti! sa 8000 za manje od mjesec dana zaradio 16 500 pa ti sada laprdaj okolo koliko hoćeš.
jesi a onda si se probudio. Kakvih sve ima Nezna ni proviziju shvatit.
__________________
Sent from my NOKIA 3310
papa štrumf is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2007., 22:15   #31
Quote:
Eagle30 kaže: Pogledaj post
jao što čovjeku govoriš gluposti. Ja išao neki dan se informirati. Po transakciji ti uzimaju 20%, i još ti uzimaju svaki mjesec za vođenje papira bez obzira jesi li trgovao ili ne, i to koliko znam oko 1000-1500 kn.
Bez ljutnje, ali mislim da Frasier ipak zna neke stvari malo bolje od mnogih ovdje i nemam razloga ne vjerovat čovjeku kojega sam pitao za pomoć. 20% je van pameti i da mi netko takvo nešto ponudi umro bih od smjeha.
gendale is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2007., 22:31   #32
Na ovoj temi samo jedna osoba konstantno priča gluposti i svima je već jasno tko je to. Da li te je netko opako zajebo ili samo ne znaš računati, ne znam i ne zanima me. Ali ne laži ljude.
Kupio nedavno (27.2) dionice jedne firme na BLSE preko Hypa. To je bilo ovako:
740 dionica x 0,997 EUR (1,95 KM) = 737,79 EUR
trošak stranog brokera------------------25,53 EUR
provizija brokera------------100,04 kn(13,61 EUR)
UKUPNA PROVIZIJA--------------------39,14 EUR
------------------------------------------------------
UKUPNO-------------------------------776,93 EUR

Dakle 5,3% na onih 737 eura. Inače od Nove godine su uveli da je minimalni iznos naloga 500 EUR, dakle naloge po 100-200 EUR zaboravite. Uočite da je ovaj moj nalog neznatno iznad minimuma, a Gendale će imat zasigurno veće naloge te time i manje provizije. Provizije za minimalni nalog od 500 EUR ispadnu negdje oko 6 %. Za kvartalno vođenje skrbničkog koje spominje papa štrumpf uzimaju mislim oko 0,5% vrijednosti portfelja. A ovih 1000-1500 kn ili 20% su nečije nebuloze.

Gendale, što da ti kažem....provjeri sam, to ti je najbolje. Mislim da još i RBA i HPB rade u Bosni. Ako mogu još pomoći, samo pitaj.

Zadnje uređivanje Frasier : 20.03.2007. at 00:07.
Frasier is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2007., 23:00   #33
Frasier, hvala na svim korisnim informacijama, kao i uvijek.
Sutra ću se malo raspitati pa ako još negdje zapne javljam se.
gendale is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2007., 23:11   #34
Evo brojki za jedan malo veći nalog (izvršen 5.3, dakle prije 2 tjedna):
185 dionica x 12,8334 EUR (25,10 KM) = 2374,18 EUR
trošak stranog brokera------------------------34,72 EUR
provizija brokera----------------(261,51 kn) 35,61 EUR
UKUPNA PROVIZIJA--------------------------70,33 EUR
----------------------------------------------------------
UKUPNO-------------------------------------2444,51 EUR

Dakle na nalog od 2374,18 eura plaćene provizije su bile 70,33 eura što je oko 3%.
Frasier is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2007., 23:19   #35
Quote:
Frasier kaže: Pogledaj post

Dakle na nalog od 2374,18 eura plaćene provizije su bile 70,33 eura što je oko 3%.
To je sasvim OK provizija. Većina naših inv. fondova bi uzela nešto slično.
gendale is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2007., 14:46   #36
Quote:
gendale kaže: Pogledaj post
To je sasvim OK provizija. Većina naših inv. fondova bi uzela nešto slično.
Ako netko želi mogu vam postaviti na netu ugovor koji mi je neki dan ponudila jedna brokerska kuća za skrbnički račun. I zaista piše, Za vođenje računa provizija 20% od prodajne vrijednosti!!!1
Pa ti vjeruj ili nevjeruj
__________________
Kako oblikovati potpise?
Eagle30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2007., 20:30   #37
Da razrješimo sve dvojbe, ovo su mi napisali iz Hypo banke:

Da biste poslovali na stranim tržištima potrebno je otvoriti poseban kunski
i devizni račun u HAAB d.d. te Skrbnički račun na kojem će se Vaši
vrijednosni papiri voditi.

Naknada za otvaranje skrbničkog računa iznosi 200 HRK, a naknada za vođenje
istog 0,5% godišnje, a obračunava se kvartalno min 200 HRK po kvartalu.

Nadalje, naknada za trgovanje se sastoji od provizije globalnog skrbnika u
iznosu od 20 EUR fiksno po svakom nalogu, provizije nas kao brokera 1,5%
(za iznos naloga do 40.000 kn) sa minimalnim iznosom od 200 HRK, te
provizije stranog tržišta na kojem se trguje( Sarajevo - 0,62%, Banja Luka
- 0,75%)

Nalog za kupnju/prodaju može se dati telefonski ili e-mailom.

Prije davanja naloga morate rezervirati sredstva na račun za kupnju stranih
vrijednosnih papira prijenosom sa Vašeg deviznog računa u HAAB u eurima.

Dakle, Frasier je bio u pravu, ako je itko oupće u to sumnjao.
gendale is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2007., 10:03   #38
Hvala Gendale, vrlo korisno.
Tapio is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 02:45   #39
Eagle 30, mislim da ti je to naknada za vođenje portfelja. to je malo različito od provizije.manje-više svi inv. savjetnici ti uzimaju 10-20%. ipak mislim da su te provizije od 3-4% jako visoke. probajte izravno otvorit račun u bl.provizije su 1-2%. sve možete obavit faxom.juice
spiderwoomen is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 10:09   #40
Je li legalno imati vlastiti racun u banci u BiH?
Tapio is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:59.