Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.10.2008., 01:06   #41
Ja da sam mladji jos bi vjerovao u socijalizam. Ali sad vise nisam mlad i znam da se nazalost ljudi uglavnom loze na kucu od 300 kvadrata, jahtu, bolji auto od susjeda i slicne bezsmislene stvari...Sto je najsmesnije, vecina tih sitnih karaktera koji postignu sve ove svoje materijalisticke ciljeve uopce nisu sretni.
Trebat cemo mi evoluirat jos nekih 500 godina po meni, zasada smo jednostavno preprimitivni za neki visi oblik zivota od ovog kapitalistickog.
lutnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2008., 10:40   #42
Quote:
lutnik kaže: Pogledaj post
Ja da sam mladji jos bi vjerovao u socijalizam. Ali sad vise nisam mlad i znam da se nazalost ljudi uglavnom loze na kucu od 300 kvadrata, jahtu, bolji auto od susjeda i slicne bezsmislene stvari...Sto je najsmesnije, vecina tih sitnih karaktera koji postignu sve ove svoje materijalisticke ciljeve uopce nisu sretni.
Trebat cemo mi evoluirat jos nekih 500 godina po meni, zasada smo jednostavno preprimitivni za neki visi oblik zivota od ovog kapitalistickog.
Samo taj viši oblik ima veze sa duhovnošću a ne materijalizmom. Želja (dakle želja a ne nametnuta praksa) da se ne otima tudje nalazi se u sferi duhovnih i moralnih imperativa. Socijalizam toga nema nego su materijalne stvari opet upakirane kao ideologija što je jedna od najvećih greshaka socijalizma: stvoriti ideologiju i nametati milijunima ljudi nova ekonomska načela umjesto objasniti ljudima da je altruizam ipak dio ljudske prirode jer bez altruizma ne možete ostvariti pravedno društvo nego ga samo možete nametati silom. To je još jedna fundamentalna pogreška u prakticiranju socijalizma.

Komunizam i socijalizam su isto tako materijalne filozofije kao i kapitalizam. ja osobno nisam pohlepan i dovoljno mi je ovo shto imam (a nemam osobito mnogo), isto nisam ljubitelj kapitalizma ali rjeshenje protiv kapitalizma sasvim sigurno nisu niti socijalizam niti komunizam. Radi toga je socijalizam jedna od najvećih zabluda 20-og stoljeća.
__________________
"I vaccinated Santa Claus myself, I measured his level of immunity and he is good to go."

Dr. Anthony Fauci
JosipMiller is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2008., 14:54   #43
Quote:
JosipMiller kaže: Pogledaj post
Samo taj viši oblik ima veze sa duhovnošću a ne materijalizmom. Želja (dakle želja a ne nametnuta praksa) da se ne otima tudje nalazi se u sferi duhovnih i moralnih imperativa. Socijalizam toga nema nego su materijalne stvari opet upakirane kao ideologija što je jedna od najvećih greshaka socijalizma: stvoriti ideologiju i nametati milijunima ljudi nova ekonomska načela umjesto objasniti ljudima da je altruizam ipak dio ljudske prirode jer bez altruizma ne možete ostvariti pravedno društvo nego ga samo možete nametati silom. To je još jedna fundamentalna pogreška u prakticiranju socijalizma.

Komunizam i socijalizam su isto tako materijalne filozofije kao i kapitalizam. ja osobno nisam pohlepan i dovoljno mi je ovo shto imam (a nemam osobito mnogo), isto nisam ljubitelj kapitalizma ali rjeshenje protiv kapitalizma sasvim sigurno nisu niti socijalizam niti komunizam. Radi toga je socijalizam jedna od najvećih zabluda 20-og stoljeća.
Sigurno da "visi oblik" ima veze sa duhovnoscom ali ne sa ovakvim kakve su danas najprisutnije sa ciljem svrstavanja ljudi u copore.

Zasto bi socijalizam trebao biti nametnut Za mene socijalizam nije put prema komunizmu koji je doista cista zabluda odnosno manipulacija i koji zbilja moze doci samo nametnutim putem. Socijalizam si ja predstavljam necim sto je priblizno postojalo nekih 20 godina unazad u skandinavskim zemljama. Jednakost medju ljudima je glupost, nek imaju neki vise od drugih ali nek to bude u nekom normalnom odnosu a ne 1/100000000000 kako je to danas. I oni sto su 'dole' nek imaju mogucnosti za dostojan zivot a ne da kopaju po kontejnerima. Naravno, ne mislim tu na zabusante, njih tko jebe, nek kopaju.
lutnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2008., 16:26   #44
Quote:
bohemia kaže: Pogledaj post
ne znam kako bi porez od 1000% rijesio to sve sto si naveo

koliko ja znam ideja komunizma nije da se oduzme privatno vlasnistvo, nego da se zbog tog vlasnistva ne prave oni koji jedva prezivljavaju, taman toliko da su sposobni radit i dalje
....pa po njihovoj teoriji, takav porez bi smanjio cijenu nekretnina za cca 500%, odnosno najmovi stanova ( od kojih bi vecina postali drzavni ) bi bili simbolicni, drzavni proracun bi bio toliko debel da bi zaposleni u javnom sektoru imali tolike place da bi korupcija bila bespotrebna, isto tako bi se i drasticno povecele mogucnosti subvencioniranja socijale, buduci da bi vremenom vecina firmi postale drzavne, dobitak (dividende) firmi bi bio dijeljen izmedju drzave i radnika, a sindikati bi imali funkciju upravnih odbora firme, ali kao sto rekoh to ce jos neko vrijeme ostat samo teorija jer su kratki za 30ak % glasova da bi mogli krenit u takve reforme....
 
Odgovori s citatom
Old 14.10.2008., 10:52   #45
Quote:
raido kaže: Pogledaj post
....pa po njihovoj teoriji, takav porez bi smanjio cijenu nekretnina za cca 500%, odnosno najmovi stanova ( od kojih bi vecina postali drzavni ) bi bili simbolicni, drzavni proracun bi bio toliko debel da bi zaposleni u javnom sektoru imali tolike place da bi korupcija bila bespotrebna, isto tako bi se i drasticno povecele mogucnosti subvencioniranja socijale, buduci da bi vremenom vecina firmi postale drzavne, dobitak (dividende) firmi bi bio dijeljen izmedju drzave i radnika, a sindikati bi imali funkciju upravnih odbora firme, ali kao sto rekoh to ce jos neko vrijeme ostat samo teorija jer su kratki za 30ak % glasova da bi mogli krenit u takve reforme....
Koja pokvarena dzubrad ... kako im samo pada na pamet zeljeti tako nesto. Nema korupcije , svi imaju love, zaradu od firme ne uzima "privatizer" nego radnici, upravni odbor bez saborskih zastupnika, subvencioniranje socijale ... pokvareno do srzi. Ja mislim da su oni nepopravljivi !

Samo iz znatizelje pitam, tko su to oni kojima fali 30 % glasova da bi to pokrenuli ? Mislim da slutim odgovor ...
__________________
Makefile not war !
Bjesomar_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2008., 15:30   #46
...

U Hrvatskoj svi vjeruju u socijalizam, uostaom kao i u svim zemljama bivšeg komunizma. Ne vjeruju u socijalizam kao uređenje, nego u on tekovine koje ljudima pašu, koje su dobre i bez kojih je život ljudi nezamisliv.

To su besplatno zdravsteno osiguranje, besplatno školovanje, velika zaštićenost na poslu (još uvijek), kakva-takva međugeneracijska solidarnost 8 u globalu da će vam penziju plaćati oni koji rade iako ste bili čitav život u firmi koja nikad nije bila pozitivna)...

Želimo li živjeti u kapitalizmu onda pogledajmo Ameriku, a ne Europu, europa je morala modificirati svoje društvene poluge zbog blizine komunističkog istoka, Amerika nije... bajke o bajnom životu radnika su bile idealan opijum za narod pa su Europljani imali iste takve stvari kod tebe, zato je europa socijalno osjetljivija nego Amerika...

Dvije glavne poluge američkog društva su bile jeftina hrana i jeftin benzin. Ovo je omogućavalo pokretljivu radnu snagu. Ljude je bilo lako otpustiti, a oni bi bez beda otišli na drugi kraj države gdje je posla bilo... porodiljni je nešto nepoznato... u konačnici to znači povratak na posao nakon par tjedana, ili mjeseci, ako imaš sreće, ili otkaz i ostajanje uz dijete... normalno kad poželiš raditi nađeš posao... čak se pokazalo da je lakše otpuštanje radnika dovelo do većeg otvaranja radnih mjesta... zdravstveno imaš onoliko koliko platiš, ako nemaš ništa tad ideš u državne bolnice koje su ajme majko... jeste li se ikad zapitali zašto su health care i dental plan u firmi gdje traže posao Amerima jako bitni... što se tiče škola, ljudi idu na zanate, osim ako ne žele na faks, a faks se plaća.... potoje i državni, ali njih se ne cijeni pretjerano... najbolji fakulteti imaju najbolje profesore, najbiolji profesori imaju najbolje uvjete, a sve se svodi na prihode od školarina, donatora i sponzora... dosduše određen broj mjesta je rezerviran za stipendiste i extra sportaše, ali to nije bogzna koliko... u konačnici to znači ako nemaš para moš se slikati sa školovanjem... kolika je cijena jedne godine.... hmmm pa ovisi o ustanovi njenom ugledu, može biti od 5 do 25 tisuća dolara godišnje... čak i javna sveučilišta traže par tisućaka... a školarine mogu biti i veće...

Koliko zarađuju Amerikaci? Hmmm, pa postoji nešto što se zove minimal wage, u Americi je to oko 6.5 dolara po satu... uz radni tjedan od recimo 170 sati izlazi da je minimalna plaćica 1100 dolara... prag siromaštva je u Americi nekad bio, ne znam koliko je sad oko 10 tisuća dolara godišnje po članu domaćinstva...

Sad zamislite da ste u Americi, da radite ti i žena za minimul wage... u totalu je 26400 dolara, ako nemate djece živite iznad granice siromaštva, ali ako imate dijete tad ste ispod granice siromaštva, a morate platiti neku lovu za zdravstveno i dijete još odluči ići na faks, a vi ga pošaljete na državni gdje morate izbrojati tek 5000 dolara... koliko vam ostaje za život.... a onda žena ostane trudna i njen poslodavac u fast food restoranu joj daje otkaz, a niko je drugi ne želi zaposliti jerbo je trudna.... ostajete ne jednoj plaćici, ali bar imate bonove za hranu i siti ste... katastrofa... onda sjedate u auto i dolazite u Kaliforniju, tamo su plaće veće i posla ima, doduše isprva će čovik morati raditi dva posla, ali čim dijete malo ojača žena će naći posao, a u međuvremenu će i starije dijete morati raditi jerbo ništa od faksa...
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2008., 15:34   #47
Quote:
Waldteufel kaže: Pogledaj post
Zašto globalno komunizam nije izvediv u zemljama zapadne Europe?
Iz čistog razloga jer ti ljudi nisu imali naslijeđe robovanja i servilnosti drugima.





A što se drugo dešava na zapadu nego kreiranje suvremenih vrsta robovanja?
O servilnosti na svim granama da uopće ne pričam.

Moraš biti servilan u svakoj pori društva. Ta se servilnost zove "socijalizacija"

Rob si na poslu jer će te suvremeni veleposjednik šutnut istog trena kad mu se pojavi potreba da skreše troškove.

Ti si na zapadu čisti trošak sistem, potrošna roba
 
Odgovori s citatom
Old 14.10.2008., 16:46   #48
A sta je uopce socijalizam?
bilo je nekih zemalja koje su se nazivale socijalistickim. Ima ih i danas nekoliko.
Da li je to socijalizam?
Socijalizam BAAS partije u Siriji? Ili zeleni socijalizam u Libiji? Ili nekadasnji nacional-socijalizam za Hitlera u Njemackoj?
Ili spektar "socijalizama" pod komunistima prije par desetljeca? Koji su se medjusobno razlikovali?

Ili ni jedan od njih!

I sta uopce odredjuje koje je drustvo socijalisticko a koje ne? I gdje je ona crta kad kapitalizam prestaje biti kapitalizam a postaje socijalizam?

Bez odgovora na ova pitanja svi mi samo lupamo i lutamo bez veze.
Ringo59 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2008., 17:16   #49
Quote:
Ringo59 kaže: Pogledaj post
I sta uopce odredjuje koje je drustvo socijalisticko a koje ne? I gdje je ona crta kad kapitalizam prestaje biti kapitalizam a postaje socijalizam?

Bez odgovora na ova pitanja svi mi samo lupamo i lutamo bez veze.
Za mene....
Socijalizam je drustveni sustav gdje je vecina u srednjem sloju, nemora bit bas velika vecina ali vecina. S tim da oni iz donjeg sloja imaju sansu doci u srednji barem u vremenskom periodu jedne generacije. Ostali detajli me bas ne zanimaju mnogo (demokracija je samoumevna)

U komunizmu su po njegovim definicijama svi u srednjem sloju sto je vec po defoltu glupo i ineizvedivo.

Kapitalizam je dok je na svijetu masovno postojao socijalizam baz zbog njega jos imao nekakav ljudski obraz, sada poslije socijalistickog kraha se uz pomoc globalizacije povampirio do kraja. Zato u svim razvijenim zemljama rapidno nestaje srednji sloj. Ako se ovako nastavi opet ce doci do nekakvih revolucija...
lutnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2008., 11:43   #50
Quote:
Bjesomar_ kaže: Pogledaj post
Koja pokvarena dzubrad ... kako im samo pada na pamet zeljeti tako nesto. Nema korupcije , svi imaju love, zaradu od firme ne uzima "privatizer" nego radnici, upravni odbor bez saborskih zastupnika, subvencioniranje socijale ... pokvareno do srzi. Ja mislim da su oni nepopravljivi !

Samo iz znatizelje pitam, tko su to oni kojima fali 30 % glasova da bi to pokrenuli ? Mislim da slutim odgovor ...
svicarska socijalisticka partija...
 
Odgovori s citatom
Old 15.10.2008., 19:10   #51
Niste vi nitko iskusili socijalizam, zato kuš!

Ono što smo mi imali 70tih do 80tih u staroj jugi nije bio ni "S" od socijalizma, već nešto između. Pravi socijalizam je bio na istoku Europe i u Kini, a da SSSR ni ne spomenem. Mnogi ljudi su tamo skončali pod izlikom unutarnjeg ili vanjskog neprijatelja partije, a takav oblik uređenja je bio i kod nas od WW2 pa sve do 60tih, kada Tito počinje razdvajat svoju politiku od Staljina i približavat se zapadu.
__________________
DRUGI DOLAZAK
UBERSOLDAT is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2008., 01:36   #52
smijesno
bohemia is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2008., 02:56   #53
Quote:
Akcija3 kaže: Pogledaj post



A što se drugo dešava na zapadu nego kreiranje suvremenih vrsta robovanja?
O servilnosti na svim granama da uopće ne pričam.

Moraš biti servilan u svakoj pori društva. Ta se servilnost zove "socijalizacija"

Rob si na poslu jer će te suvremeni veleposjednik šutnut istog trena kad mu se pojavi potreba da skreše troškove.

Ti si na zapadu čisti trošak sistem, potrošna roba
Komentiram o prošlome vremenu, druže Omladinska udarna Akcija ''Brčko Banovići''. Kako su to drugi shvatili a ti nisi?

Osim toga, pričajući o današnjemu vremenu, sve te firme na zapadu imaju šefove koji su dio onih buntovnih generacija iz 60-ih i 70-ih, te su rasli na Marxu, Leninu, Trockome i Che Guevari. Znaju dobro na koji način treba izkorištavati ljude.

Inače po pisanju se čini da svoju zemlju ne smatraš zapadom jer u njoj nema ''robovanja''.
Vjerujem da živiš u Hrvatskoj u kojoj ljudi inače žive u totalnome blagostanju,sreći i ljubavi, te svaku viest koju pročitam iz Hrvatske kao i slike koje vidim po web stranicama novina online, naliče mi upravo na slike i članke iz časopisa za Jehovine svjedoke, ''Kula stražara''. Uglavnom hvala ti što si mi otvorio oči da živim na tom ''robovlasničkom'' zapadu, nadam se da sam sada spašen.
Waldteufel is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2008., 02:16   #54
švedski socijalizam
ždralexandrijka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2008., 12:29   #55
Quote:
UBERSOLDAT kaže: Pogledaj post
Niste vi nitko iskusili socijalizam, zato kuš!

Ono što smo mi imali 70tih do 80tih u staroj jugi nije bio ni "S" od socijalizma, već nešto između. Pravi socijalizam je bio na istoku Europe i u Kini, a da SSSR ni ne spomenem. Mnogi ljudi su tamo skončali pod izlikom unutarnjeg ili vanjskog neprijatelja partije, a takav oblik uređenja je bio i kod nas od WW2 pa sve do 60tih, kada Tito počinje razdvajat svoju politiku od Staljina i približavat se zapadu.
Da, zanimljivo je kako je Tito to rijeshavao inteligentno. Tito je imao razloge za odvajanje od Staljina no glavno je to što je on BIO u CCCP u vrijeme Staljinovog "utopizma" i uvjerio se koji je to užas. Sasvim je jasno da to nije želio za tadašnju Jugoslaviju.

http://hr.wikipedia.org/wiki/Tito_i_staljinizam

Još zanimljivije je kako su socijalisti uvijek tvrdili da ce se kapitalizam pretvoriti u svoju suprotnost. Paradoksalno - to se dogodilo samom socijalizmu još u nastanku. Staljin je postao "božanstvo" jer je propagandom i terorom prislio narod da ga "voli" - utopija se transformirala u jedan veliki logor smrti. Kambodža, Sjeverna Koreja, Kina, CCCP. Teorija koja je morala prije ili kasnije prijeći u praksu.

http://www.youtube.com/watch?v=gOM-iLDa-BQ
http://www.youtube.com/watch?v=yFvO2...eature=related
__________________
"I vaccinated Santa Claus myself, I measured his level of immunity and he is good to go."

Dr. Anthony Fauci

Zadnje uređivanje JosipMiller : 04.11.2008. at 12:39.
JosipMiller is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2008., 12:58   #56
Quote:
alexandrinha kaže: Pogledaj post
švedski socijalizam
Švedi nikada nisu deklarirali socijalizam.

S Wikipedie:

"Sweden is an export-oriented market economy featuring a modern distribution system, excellent internal and external communications, and a skilled labour force."

Vjerojatno misliš na ovo:

http://en.wikipedia.org/wiki/Swedish_welfare

što je izvrsna kombinacija socijalističke i kapitalističke ekonomije ali pravi socijalizam podrazumijeva vlasništvo države nad svim sredstvima za rad a to ovdje nije slučaj.
__________________
"I vaccinated Santa Claus myself, I measured his level of immunity and he is good to go."

Dr. Anthony Fauci
JosipMiller is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2008., 17:51   #57
Vjerujem u socijalizam, onaj samoupravni, Titin.
Šukri paša is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2008., 20:22   #58
Trebalo bi napraviti hrvatsku inačicu švedske socijaldemokracije.To bi bilo rješenje za mnoge mnoge hrvatske probleme.
Unimatrix001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2008., 21:08   #59
Quote:
Unimatrix001 kaže: Pogledaj post
Trebalo bi napraviti hrvatsku inačicu švedske socijaldemokracije.To bi bilo rješenje za mnoge mnoge hrvatske probleme.
Kako predlažeš da se promijeni mentalitet?
voajer is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2008., 09:32   #60
Quote:
voajer kaže: Pogledaj post
Kako predlažeš da se promijeni mentalitet?
to je bar lako. samo sto lukrativan medijski business ima cilj jedino novac, a ne pozitivnu promociju

to bi trebala drzava napravit, no posto je to nezamislivo u ovim okolnostima, ostaje jedino sirenje svijesti kroz razne organizacije, asocijacije, itd.
bohemia is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:46.