Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.12.2009., 19:51   #61
Moj two cents...

"...najbolje da i dalje sutim i pomirim se sa tuznom istinom....."
"tuznom istinom" kljucne rijeci.

Pusti tatu na miru...svi mi imamo problema, tko zna koje on ima.

Imam i ja "situaciju" sa mojim tatom, ali ne ni blizo tako dramaticno...

Mama i tata napravili kucu i '50...niko ne zivi u njoj vec 40 godina...kuca se raspada, mama umrila...ja bi htio tu kucu srusiti jer je zalosno gledati...pitao tate bili to napravio...on se jako nazalostio...necu, cekacu.

Moral of the story?
Slusaj roditelje ikao oni postupaju cudno nekada. Dotice i tvoj dan jednom.
HR-M3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2010., 20:55   #62
ne znam spada li pitanje ovdje, ali s obzirom da ima veze s nasljedstvom valjda nisam fulala)

Nakon smrti moje bake nasljedstvo se dijelilo 1/2 na mog oca i bratića.
Nakon smrti mog oca njegovu polovicu nasljedstva dobila je mama.

Mama je odlučila da želi prodati sav svoj dio nasljedstva jer nam je trebao novac za pokrivanje dugova nakon oca.

sa bratićem se usmeno dogovorila koji dio zemlje je njen, a koji njegov i ona je svoj dio prodala, naravno i on piše kao prodavatelj na tom ugovoru jer je i vlasnik 1/2, a novac je isplaćen na žiro račun moje majke.

Također je dogovoreno da će bratić otkupiti maminu polovicu kuće i kućnog mjesta, ali dva puta je odgađao, a sada kada ga je mama zvala pitati za novac, pravio se da ne zna o čemu govori i bio izuzetno neugodan prema mami.

E sad mama je predložila da pokušaju prodati još jedan dio zemlje da bi se ona namirila, on je iskomentirao da ako je dobra cijena ok, ali sve miriši na to da neće biti dobro i da će bratić blokirati mamu.

Do sada smo bili u sasvim normalnim odnosima, ne znamo što se sa mojim bratićem događa kao da nije pri sebi

Moje pitanje je ako se njih dvoje ne mogu dogovoriti o međusobnoj podjeli je li onda normalan slijed da mi tražimo nekakvu podjelu imovine na dva odvojena dijela i moraju li obje strane na takvu podjelu pristati, ako ne pristanu ide li se onda na prodaju na bubanj pa svakom pola novaca?

Dodatni problem je taj da mama i dalje piše kao vlasnik 1/2 ne samo kuće i kućnog mjesta nego i 1/2 na dio zemlje koja je usmenim dogovorom od mog bratića.
Može li ona da bi račun bio čist, bez njegovog znanja njemu pokloniti taj dio zemlje, ili ga se (zajedno sa svojim nasljednikom- samnom) odreći u njegovu korist tako da ostane samo kuća i kućno mjesto za podjelu?

Ili bi bilo pametnije da ostane upisana na sve, ali onda će sve dijeliti na pola a ona ne želi više nego na što ima pravo...


Naravno da to nije sve... bratićeva pokojna mama je upisana na manji dio zemlje na kojem je naša kuća, u ostavinskoj nakon nje to nije navedeno, jer nikad nije niti imala veze s tom zemljom, njen otac ju je tamo upisao jer je u trenutku kupnje ona bila punoljetna, a moj tata maloljetan i tako mu je netko rekao da napravi. E sad bojim se da će nas bratić kočiti u rješavanju papira za kuću. Jesam li u pravu kad mislim da ovdje trebamo ići na dosjelost?

Možda sam zakomplicirala ali ne znam kako drugačije sročiti, pa ako tko zna molim pomoć
__________________
kućanica wannabe

Zadnje uređivanje kukuc : 03.02.2010. at 21:48.
kukuc is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2010., 17:15   #63
Mala pravna pomoć :)

daklem, radi se o sljedećem: određena nekretnina je u nasljedstvu podijeljena na nekoliko osoba (radi se o kući), i 5 osoba ima volju to prodati, no 6. osoba uvijek to koči, zaustavlja itd. Kao želi prodati, ali uvijek nađe neki razlog zašto ipak ne prodati u određenom trenutku (iako je dosada bilo jako dobrih prilika). Mene zanima, može li se pravnim putem "natjerati" tu osobu da pristane na prodaju, jer već godinama koči ostale članove obitelji kojima je taj novac bitan? Značikuća je na prodaju, u agenciji, blablabla (što znači da se ta osoba slaže s prodajom), ali čim naiđe kupac, dotična izmišlja tisuću razloga zašto ne prodati baš njemu. I to trajeee već godinama! Help
emanuela55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2010., 18:48   #64
Moze se ici na raskidanje suvlasnistva, ako se ne može postici dogovor sud ce odrediti da se kuca proda na javnoj aukciji i novac podijeli suvlasnicima. Problem je sto je moguce da takva cijena mozda biti manja nego kada prodajete preko agencije.
Mozda bi bilo najbolje kad bi uspijeli dogovoriti da sami otkupite taj suvlasnicki dio 6 osobe i onda nakon toga prodate kucu kome hocete.
riche is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2010., 20:50   #65
Quote:
emanuela55 kaže: Pogledaj post
...kuća je na prodaju, u agenciji, blablabla (što znači da se ta osoba slaže s prodajom), ali čim naiđe kupac, dotična izmišlja tisuću razloga zašto ne prodati baš njemu...
po ovome niti suvlasnici ne bi bili dobar kupac, doticna bi tek njima nasla razloge za ne prodati .. ;-)
zuba is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2010., 20:52   #66
ne razumijem, kako raskidanje suvlasništva? ako je to ono što mislim, naravno da ta osoba ne bi pristala odreći se svoga dijela. nažalost zbog financijske situacije tih, nije moguće otkupiti njen dio, tj. sumnjam da bi svi mogli.
emanuela55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2010., 11:53   #67
Quote:
emanuela55 kaže: Pogledaj post
ne razumijem, kako raskidanje suvlasništva? ako je to ono što mislim, naravno da ta osoba ne bi pristala odreći se svoga dijela. nažalost zbog financijske situacije tih, nije moguće otkupiti njen dio, tj. sumnjam da bi svi mogli.
Podnosi se tužba sudu za razvrgnuće suvlasništva, ako nije moguć dogovor sud odlučuje prodati kuću na javnoj dražbi i podijeliti novac suvlasnicima. U tom slučaju ta osoba ne može odbiti prodaju-
riche is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2010., 16:25   #68
Mali ispravak, - ne podnosi se tužba sudu, već samo prijedlog jer se radi o izvanparničnom postupku.

I nije posve točno da sud onda prodaje kuću u suvlasništvu na javnoj dražbi, jer se razvrgnuče suvlasničke zajednice na nekretnini, prvanstveno provodi - fizičkom diobom nekretnine, a tek i samo ako ona nije moguća onda civilnom diobom, tj.prodajom nekretnine.

Kad su kuće u pitanju, stav sudske prakse je skoro u 99% slučajeva - da je fizička dioba moguća, i sudovi kod kuća u suvlasništvu, ne rade civilnu diobu. (nažalost)
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2010., 13:16   #69
Exclamation Podjela imovine

Bog svima,

Imam jedno pitanjce pa ako mi ko može pomoć. Darovnim ugovorom sam dobio u vlasništvo 1/8 kuće br.1, 1/8 kuće br.2 i 1/8 vrta koji ide uz taj «posjed». Sve je uredno upisano u katastru i ostali dijelovi idu na još 2 vlasnika s time da 1 ima isto kao i ja, a drugi ima ¾. Kako ostali vlasnici nisu baš OK ljudi (a štaš...rodbina; od Boga data ) ništa nije pravno podjeljeno tako da se zna šta točno kome pripada, a ja bi želio prodati taj svoj dio. Kako bi «rodbina» za sitniš htjela otkupit moj dio, mene zanima postoji li pravna mogučnost da ja neovisno o sudskoj podjeli prodam svoj dio? Ima li neki način da se ta podjela "isforsira"?
Sami stambeni prostor ima oko 150 kvadrata, a tu je još i 300tinjak kvadrata vrta na posjedu 50 metara od mora.

Ajde dobri ljudi, molim vas pomoć jer za ove pravne stvari nisan baš dobar
Najljepša hvala...
vitriol is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2010., 21:38   #70
Razvrgnuće suvlasništva, kako?

Suvlasnik sam 2/3 poljoprivrednog zemljista. Kako postati vlasnik 1/1 svog dijela (bilokojeg, nije bitno kojeg dijela zemljista) bez drugih suvlasnika?
snoopypow is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 10:20   #71
suvlasništvo,poslovni prostor

Kako prodati poslovni prostor u suvlasništvu 1/2?Dvoje suvlasnika,jedan ne želi nikako prodaju,a drugi želi prodati svoj dio.Podjela teško izvediva,zajednički ulaz i spomenik kulture.Etažiranje izvršeno u smislu da je cijeli poslovni prostor jedna etaža.
Još jedno pitanje,koliko je otprilike nekretnina prodano sudskim putem u praksi kada se suvlasnici ne mogu dogovoriti oko prodaje?
Josip 3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 10:38   #72
Pročitaj temu, sve ti je već objašnjeno.

Prodaje se u sudskom postupku razvrgnuča suvlasničke zajednice, a u praksi to izgleda tako da ti kao suvlasnik koji je zainteresiran za prodaju, unaprijed nađeš kupca, koji će sačekati i u sudskom postupku kupit tu nekretninu. Inaće teško da će se netko javit na sudski oglas za prodaju, ako sama stranka ne nađe kupca.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2010., 00:12   #73
Suvlasništvo nad zemljištem

Poštovani forumaši,

Nedavno sam u gruntovnici otkrila (dobro znala sam to i od prije) da sam suvlasnik jednog dijela zemljišta koje sam naslijedila po pokojnom djedu. Naime radi se o nekoliko parcela (6-7) sveukupne površine cca 8000 m2, a moj udio u svakoj od njih je 2/16. Jedna od parcela je poprilično velika (4000 m2) dok su druge manje. Također zemljišta su različitih kategorija, od poljoprivrednog, šume, pašnjaka, a i dva manja na kojima su nekada bili stambeni objekti tj. kuća (sada u vlasničkom listu stoji ruševine). Od ostalih vlasnika su u igri braća i sestre od mog djeda koji su mahom također pokojni, ali njihovi nasljednici mahom se nisu još upisali u vlasničku strukturu. Također 2/16 je u vlasništvu Republike Hrvatske, jer se jedna sestra od djeda 70-ih godina odrekla svog dijela u korist države, jer je na taj način prebila nekakav dug koji je imala prema državi.

Ono što mene zanima postoji li neki pravni način kako bi se moglo to zemljište rasparcelirati da ja dobijem svoj dio 1/1 i da znam na čemu sam. Neka od zemljišta jesu fizički spojena dok su neka udaljena do 150m. Željela bih samo napomenuti da je do nekih nasljednika gotovo nemoguće doći jer su raštrkani po svijetu i nisu zainteresirani za rješavanje ove situacije, a kao što sam gore i navela u igri je jednim dijelom i RH.

Uglavnom htjela bih svoj dio nekako odvojiti da znam da je tih bar 500-600m2 moje i da s njim mogu raspolagati kako me volja.

Please help me....
Labinčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2010., 17:36   #74
Pokreneš ti kao predlagateljica postupak na sudu, radi razvrgnuča suvlasničke zajednice, protiv tih ostalih suvlasnika, dakle i RH.
Ako su ti neki suvlasnici nepoznati, sud njima može postaviti privremenog zastupnika po službenoj dužnosti koji će ih zastupati u tome postupku.
Obzirom da je RH jedan od suvlasnika, trebaš najprije pokušat s njima mirni putem to rješiti. Od toga neće bit ništa, ali treba čisto da se zadovolji forma iz ZPP-a.

Uglavnom u postupku će sud izaći na svaku od tih parcela na lice mjesta sa vještakom mjernikom, koji će iste premjeriti, izraditi skice i predložiti način diobe. I sama možeš predložiti Sudu, što misliš da bi tebi pripadalo. Na kraju sudac donosi odluku, šta kome pripada (za cijelo 1/1).

E sad, imaj na umu da su u ovakvim postupcima troškovi suda, tj.toga vještačenja jako veliki, i da češ ih sama snositi, pa procjeni da li ti se to isplati, tj. da li je to uopće vrijedno tih novaca.
Možda da pokreneš samo za tu veliku parcelu postupak diobe, pa time smanjuješ troškove.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2010., 19:18   #75
Exclamation Svaka pomoć je Potrebna!!!

Nakon smrti roditelja kuća se dijelila na mene i brata(nije postojala nikakva oporuka zbog iznenadne smrti oca).Brat i ja smo u lošim odnosima s tim da je on dobio darovnim ugovorom zemljište gdje je izgradio kuću i u kojoj biva 24godine.A ja,žena i djeca živimo u kući koja je u ostavinskoj raspravi.Neki dijelovi kuće koji su nadograđeni a drže se u sklopu kuće koja je na raspodijelu ne ulaze u diobu.

Riješenje parnice je da brat i ja dijelimo ostatak kuće na dva jednaka dijela.

Pošto se nikako nemožemo dogovoriti oko dijelova i cijene zanima me dali ja imam ikakva prava da i dalje nadograđujem svoj dio koji nije išao u diobu a da ne trebam njegovu suglasnost?

Zadnje uređivanje File : 12.04.2010. at 20:19.
gargamel011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2010., 19:12   #76
Normalno da trebaš njegovu suglasnost. Vi ste suvlasnici te nekretnine, pa tako i tog prava na nadogradnju. A da ne govorimo, ako još misliš tražiti neku građevinsku dozvolu za tu nadogradnju, tek onda moraš imat suglasnost brata, kao suvlasnika nekretnine.

Dok diobe nisu do kraja provedene, nikada nije dobro ulagati i proširivati i nadograđivate nekretnine. To onda radiš na vlastiti rizik, i takve stvari često dalje povlače za sobom masu novih parnica.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2010., 15:48   #77
Iznajmljivanje zajednicke prostorije u zgradi

Stambena zgrada ima jedan od stanova u zajednickom vlasnistvu. Tj, to nije zavedeno kao stan, nego kao zajednicka prostorija, iako se nalazi na mjestu gdje su iznad sve stanovi. Iznajmili bi to tvrtki i sklopili ugovor na 15 godina.
Sredstva bi isla u pricuvu. Jesu li suvlasnici zgrade obveznici poreza na dohodak od imovine? I jel potrebno 50% ili 100% suvlasnika da se taj ugovor realizira?

Hvala na odgovoru.
__________________
Oscar Wilde: Patriotism is the virtue of the vicious.
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 06.05.2010., 22:49   #78
najam stana u suvlasništvu 1/2

Ja i brat smo suvlasnici stambenog dijela nekretnine 1/2.Mogu li ja iznajmljivati svoj dio s obzirom na zajednički ulaz u tu kuću?
Josip 3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2010., 23:48   #79
Quote:
Josip 3 kaže: Pogledaj post
Ja i brat smo suvlasnici stambenog dijela nekretnine 1/2.Mogu li ja iznajmljivati svoj dio s obzirom na zajednički ulaz u tu kuću?
Ako je izvršena dioba kuće, tj.razvrgnuče suvlasničke zajednice, te ako je to fizički moguće, onda možeš iznajmljivat svoj dio.

Ako se radi o suvlasništvu, tj.idealnom, nepodjeljenom dijelu nekretnine, onda nemožeš.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2010., 12:46   #80
Isplata suvlasnika

Pozdrav,zivim u kuci u kojoj jedna trecina glasi na mene te me zanjima kome se treba obratiti za procjenu te moje trecine?
I dali je najbolje to obavit preko odvjetnika posto je drugi suvlasnik koji ima ostatak kuce jako kompliciran?
jokaa3 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:26.