Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.08.2004., 22:59   #21
Ja sam taj dio odvikavanja sa mojim limachem prosla totalno bezbolno i brzo (imao je oko 1,8 g) a sve mi se cini zahvaljujuci dobrom savjetu iz neke knjige ili casopisa.
Potrebno je jedno ogledalo, strpljenje i WC skoljka.
Klincu prvo treba objasniti sto je i odakle dolazi to sto se nadje u peleni kada je mijenjamo i bacamo jer klinci zahvaljujuci nama ne kuze da je ka-ka ili pi-pi njihovo djelo jer uglavnom govorimo kako je pelena kakana i da nam ne treba.
Onda im objasnis da je kaka hranica koja trbuhu vise ne treba pa je izbaci kroz jednu rupicu a voda koja nam ne treba izbaci se na drugu.
Obadvije stvari im pokazes i umjesto apstraktnim ucinis stvarnim tako da mu/joj das ogledalo koje metnete ispod male guze da vidi tu rupicu iz koje kaka dolazi u pelenu. Vjerovali ili ne - cesto im je to novost jer po roditeljskim pricama u trecem licu klinci misle da pelena ima svoj zivot i puni se i prazni mimo njihove volje.
Isto tako, pokazete im i pisu i odakle dolazi ono iz nje . Onda im se veli da dok su bili mali - pomagala im je pelena da ih ta kaka i mokraca ne bi isprljale bas posvuda a sada,POSTO SU VEC TAKO VEEEEELIKI - sada mogu ISTO KAO I MAMA BITI BEZ PELENE
I onda im fino pokazete gdje mame i tate vrse nuzdu (moze i demonstracija sjedanja, naprezanja i slicno) , i pustite ih da puste vodu i da budu VEEEELIKI.
Onda se svecano skinu pelene, obuku gacice i objasni im se da bude jako mokro za noge i guzu i da bas( uz grimasu) jaaako smrdi ako im pobjegne ali da su vec veliki pa ce nauciti. I tako otprilike- to bude svecani cin a za djecu slikovito i jasno.
Od tog cina pelene NIKADA NE STAVLJATI, NI NOCU. Racunajte da im par puta moze pobjeci dok ne shvate kako u praksi izgleda teorija koja im je nekada bila objasnjena samo kao puna pelena a koju ste im kasnije objasnili drugacije uz pomoc ogledala...
E, da. WC skoljka je bolja jer se klinci tako identificiraju sa roditeljima/odraslima i pristupaju tom svijetu odrasle higijene. Njih nikada ne vide na tuti pa sto bi i sami sjedili na njoj.

P.S. Nemojte propustiti objasniti im kako mogu prepoznati nagon, trenirajte malo na glas s njima stenjanje i slicno sto osjecate i vi i oni dok vrsite nuzdu, kako da prepoznaju kada im organizam javlja da je vrijeme za veliko ili malo olaskanje...
Inace, u prilog WC-u ide i cinjenica da veliki broj vrtica (ovdje barem a i kod nas) ima wc umjesto kahlica.Da WC-i postoje svuda u restoranima, gradu, na svakom mjestu.
Nabavite si i "stepenicu" za penjanje da im olaksate i omogucite sto vise samostalnosti pri ovom cinu jer i oni moraju "dobiti nesto zauzvrat " tj. zadovoljstvo da savladavaju prepreke na putu u svijet odraslih.
Mil@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2004., 16:28   #22
Quote:
Rita kaže:
Ja sam za varijantu, ljeto ,gologuzi, okolo jure i kad im se pripiski vide kaj su napravili, ili jos bolje kad se pokenjaju. Em smrdi ,em je fuj onda im valjda lakse dodje iz dupeta u glavu,doslovno
Probala sam ovu varijantu s mojom bebacicom ovo ljeto (skoro 2,5 god.) i baš mi i nije išlo. Osim toga, njima drek uopće nij fuj, a ja ne želim forsirati da je fuj i smrdljivo jer se bojim da bi to moglo imati i kontraefekte (zadržavanje stolice)
bobica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2004., 16:31   #23
Mil@, tvoj savjet ima smisla, mislim da su njima vrlo važni argumenti...

Ja sam zahvaljujući dobrim argumentima bezbolno uspjela dude baciti u smeće, a mislila sam da ih se do škole nećemo riještit...
bobica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2004., 08:25   #24
drage moje, ova mala ne poznaje argumente...jedino ako se tuta slucajno nadje u njezinoj blizini i ona nema pelene na sebi onda ce se MOZDA i sjesti na tutu...a mama trci iza nje po cijeli dan (Nr2) i gleda dokle je stiglo, ima li znakova i vec mi8sli da se mi nikada necem uspjeti rijesiti pelena
thalia is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2004., 08:58   #25
Quote:
thalia kaže:
drage moje, ova mala ne poznaje argumente...jedino ako se tuta slucajno nadje u njezinoj blizini i ona nema pelene na sebi onda ce se MOZDA i sjesti na tutu...a mama trci iza nje po cijeli dan (Nr2) i gleda dokle je stiglo, ima li znakova i vec mi8sli da se mi nikada necem uspjeti rijesiti pelena
Svako dijete je razlicito,cvrstih pravila nema ali zamisli samo koliko puta mame trce sa tutom kada djeci i uopce nije nuzda?
Jasno da im bude dosadno ili da cak i postane nadmudrivanje i igra sa mamom.Moja mala sestra je mogla sate i sate presjediti na tuti gledajuci crtane i mislim da je to dozivljavala kao "kaznu"
Osim toga, tuta je po mojem samo zamjena za pelenu u tom smislu da sada umjesto pelene nudimo tute i "odgovornost" jos uvijek ne prebacujemo na njih vec sami vodimo brigu u nadi da cemo "nesto ugrabiti"...
Osobno mislim da djeca danas uglavnom prekasno skidaju pelene.( nerijetko u dobi 3-4 godine, kao sto znam i roditelje ciji sestogodisnjaci nocu imaju pelene a da opravdanog medicinskog razloga nema)
Ne radi se o tome da treba biti "elitni roditelj" vec da ne treba ni potcjenjivati ni svoje dijete. Ono sto je opravdano ocekivati u nekoj dobi -nije puno zahtijevati.
A da probas sa WC-om umjeto sa tutom? Voljela bih da ti gore opisani savjet barem malo pomogne .
Mil@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2004., 09:14   #26
trenutno nismo tehnicki potpuno opremljeni na vrsenje nuzde u wc-u, ali uskoro cemo i to rijesiti.
mislim da mi imamo jos dosta vremena da se naucimo na tutu, jer je princeza upravo napunila godinu i pol... nema stresa i nervoze samo tu i tamo poneko razocaranje i nesto znoja jer je kaka i ovaj put zavrsila dva metra od tute ...
thalia is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2004., 09:12   #27
Prokletstvo pelena

Moj malac od 2,5g.....bitka sa pelenama

Htjeli bi ga odviknuti od pelena, ali:

Par dana u nizu je tako pametan da kaže da treba pišati, ali kad mu dođu ludi dani, popiša gače par puta na dan...

Kakica mu uvijek završi u gačama ili u peleni, tj. boji se kakati ako ima golu guzu

Spava sa pelenom, ali u zadnje vrijem ima novu foru: potrga ju sa sebe u snu!!!

Naravno, krevet je ujutro sav popišan....hvala bogu pa smo stavili najlon na vrijeme

Sa curom smo to riješili bez problema uz noćna buđenja i tjeranje na pišanje, ali ona je bila pametnija...tj. ženska djeca su naprednija i pametnija....(nećemo sad o odraslima).

Što mi je raditi? On jednostavno izgleda ne razumije neke stvari i komunikacija je još uvijek nedovoljno razvijena...
ROAD RUNNER is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2004., 09:32   #28
prvo

A sta da ti kazem, ja imam curu od 18 mj, i vec me hvata frka.Mislim, znam da ce mo to prezivjeti, i da ce trebati vremena...
Ima li neko dobar savjet kako krenuti?
Kako ste vi krenuli, sta ste prvo napravili sa curom?

Ja vidim da se moja osjeca nelagodno , kad se pelena napuni , ako je drek, kraj tebe je odma, da joj promjenis istu....pa si sve mislim da li je vrijeme da je skinemo?
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2004., 10:02   #29
Pa i moj se buni kad je mokar ili pokakan, ali kad se treba olakšati, bez beda to napravi u gače

Cura je bila genijalka...ona je rekla kad treba pišati, kad kakati i nije bilo problema...
Ok, par puta se pokakala u gače, ali kad sam ju natjerao da ih oriba (uz zgražanje okoline), više se nije ponovilo!

Noćnu pelenu smo maknuli tako da smo je budili par puta u noći dok se nije navikla i probudila sama i otišla na WC

Mene samo muči to koliko su dečki u zaostatku za curama... kad je pravi čas za odvikavanje, jer on je preko dana bez pelene...
ROAD RUNNER is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2004., 10:20   #30
Imam iskustvo od 3 odvikavanja od pelena i sva su razlicita al igrom slucaja svo troje su imali 2,5 g jer je taman bilo lito. Nekako mi je to bilo najzgodnije jer je toplo i s tim puno jednostavnije sa odjecom.
Treba ih pustiti da oni sami odluce kada ce jer ako ih gnjavis onda se jos i preplase pa im je neugodno i jos sto cuda!
S druge strane ih treba po cijele dane nutkati i opominjati al opet kazem oprezno!
Oni su sa 2,5 godine dovoljno "zreli" da shvate o cemu se radi sad samo ovisi o djetetu kako ce sve to dozivjeti i obaviti!
Moja starija cura se ostavila u tri dana bez problema, mladjoj je trebalo dva tjedna jer se bojala kakiti bez pelene i maleni je imao slican problem sa velikom nuzdom i isto tako mu je trebalo malo duze.
Puno srece, strpljenja i dovoljna zaliha praska za robu!!
__________________
... protiv snage ljubavi u vrtovima ne raste lijek ...
Cvitak is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2004., 11:01   #31
Quote:
ROAD RUNNER kaže:
Pa i moj se buni kad je mokar ili pokakan, ali kad se treba olakšati, bez beda to napravi u gače

Cura je bila genijalka...ona je rekla kad treba pišati, kad kakati i nije bilo problema...
Ok, par puta se pokakala u gače, ali kad sam ju natjerao da ih oriba (uz zgražanje okoline), više se nije ponovilo!

Noćnu pelenu smo maknuli tako da smo je budili par puta u noći dok se nije navikla i probudila sama i otišla na WC

Mene samo muči to koliko su dečki u zaostatku za curama... kad je pravi čas za odvikavanje, jer on je preko dana bez pelene...
Ona se pokaka, onda hvata rukom pelenu odozada i dodje meni.... , nes je vidjeti da ide tati... no dobro , ja vise vremena provodim sa njom....

Kad vec spominjes ribanje gaca , ja je presvucem, stavim pelenu u plasticnu vrecicu i zavezem, i ona je odnese u smece
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2004., 08:02   #32
Sinoć oko 22.00 je ponovo strgao pelenu i spavao gologuz

U 4.00 smo ga odnijeli na školjku i pridržavali da ne padne u nju.

Probudio se u 7.00 suh
ROAD RUNNER is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2004., 08:05   #33
Meni je najbolje kad se svi spremimo za izlazak, svi u kaputima, šalovima a najmlađi taj čas napuni gaće. Jessssssss.
that's life.
__________________
kako oblikovati potpise
Prijatelj is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2004., 14:12   #34
Quote:
ROAD RUNNER kaže:
Sinoć oko 22.00 je ponovo strgao pelenu i spavao gologuz

U 4.00 smo ga odnijeli na školjku i pridržavali da ne padne u nju.

Probudio se u 7.00 suh
Kako uspije strgat pelenu, mislim da bi to napravio pretpostavljam da mora skinut pidjamu, otkopcat bodi koji se kopca izmedju nogica (sto i nije bas jednostavno malim klincima) i onda tek odlijepit pelenu.
Ako nista drugo - SVAKA CAST ZA SPRETNOST

i naravno za 'suho' budjenje
TriviA is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2004., 15:28   #35
mi smo krenuli od kratkotrajnih (1-2min) stavljanja na kahlicu (tutu, nosu, nocnu posudu...) kad su znali lijepo i sigurno sjediti (tamo negdje sa 6-7mj), NEPOSREDNO NAKON BUDJENJA, SAMO AKO JE PELENA JOS UVIJEK SUHA. 2-3 tjedna kasnije refleks je u potpunosti formiran: kad stavis dijete na kahlicu, ono se popiski, ako ima potrebu... ...a na kahlicu smo kasnije stavljali prije svakog presvlacenja pelene.
Iz pelene smo ih vadili sa 15, 14, 12 mjeseci (tako nam se u svakom pojedinom slucaju cinilo da je bas to pravi trenutak).
Onda se lijepo, tokom prvih nekoliko dana popisanih gaca ustanovi MTBF (mean time between pees tj. koliko dijete moze bez pisanja (tu su bili jako razliciti, varirali su od 45min do 2h). Kad jednom imas ustanovljeno MTBF, sve sto ti je ciniti je isprogramirati se da ga svakih toliko stavljas na pisanje... eto... tako to funkcionira dok su jos mali...
... a za dvo-i-po-godisnjake, stvarno ne znam... mislim da su vec prepametni za metodu preventivnog stavljanja na kahlicu, i da ih se valjda nekako uvjeri da se sami prijave kad im je potreba...
sretno vam
mars is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2004., 16:02   #36
Nemojte nista na silu. Mogu se napraviti veliki problemi i traume. Terati dete van iz pelena kada jos nije dovoljno zrelo je kao citati mu Dostojevskog umesto Andersena. I jos ga ismejavati jer ne konta.

Meni je redovna uteha bio savet jednog pedijatra da je zurba nepotrebna i da ce sa 10 godina ici redovno u toalet, prema tome samo strpljenje!
SheOrc is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2005., 12:18   #37
Potty Training ili kako skinuti pelenu

Prema vec procitanim i pronadjenim informacijama moja bi kikica trebala biti spremna poceti obavljati nuzdu na kahlicu odnosno na zahodu......drugim rijecima, spremana je za "treniranje" i skidanje iz pelena.

E sad, da li je ona kao ona spremna....to jos ne znam?!

Pomalo, oponasa nas odrasle , nije joj vise problem pustiti vodu u zahodu, dapace..... i tako....opci dojam jest da joj je pocelo biti neugodno kada obavi veliku nuzdu u pelenu.... cudno ali istinito, desava se da se pokaka i ne zeli da je se presvuce ili ako je se pita da li je kakala, iako svi vec mirisemo, ona kaze ne, nisam kakala....da li su i vasi klinci imali slicne faze?

Da li netko ima neku preporuku za neku knjigu ili web stranicu gdje su nasli dobru informaciju koja im je pomogla u praksi.....ili opcenito da li bi mi netko htio pomoci iznosenjem svojih iskustava?

Kikica je navrsila 21 mjesec i duboko je krocila u svoj 22 mj.


Hvala

p.s.unaprijed se ispricavam ako je vec bila ova tema .....
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2005., 12:32   #38
Njoj kakica ne smeta jer joj je toplo i to je sva mudrost.


Mi smo to nekad "obavljali" i bez puno knjiga, po osjećaju. Kad beba počne prduckati ili kad smo osjetili da se umiri i napinje...istog časa smo skidali i stavljali na kahlicu da dovrši posao. Prije ili kasnije to i obavi u kahlicu, a onda kad to prvi put napravi....onda se svi divimo ...i to oduševljenje se prenosi na bebu koja se i sama počne diviti obavljenom poslu.
Eto tako... samo više "promatranja" , "osluškivanja" i strpljenja pa će sve ići svojim normalnim tokom...
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2005., 12:42   #39
Hvala Dunja.....

prvo sam probas naci neke informacije, nauciti znanje i tako...izmedju ostalog naucila sam i da imaju muzicke kahlice i citave stolice....cega sve ne, a ja se pitam kud je nestala najobicnija tuta .....no na kraju ce biti onako kao si ti i napisla....osluskivanje i instikti.....

Samo sam htjela vidjeti kakva su iskustva ostalih roditelja, na sto paziti?
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2005., 13:09   #40
Quote:
Prije ili kasnije to i obavi u kahlicu, a onda kad to prvi put napravi....onda se svi divimo ...
ja se sjecam kad me rodjakinja narucila da bas dodjem to popodne i da se probam diviti ako se mali uspije pokakati u kahlicu, prvo mi je bilo malo al reko ima i gore, mali se fakat pokakao i dosao meni pokazati, spustenih hlaca jos i osmjeh od uha do uha, ja sam naravno pretjerao s ushicima odusevljenja ali mu se navodno jako svidjelo (ponosan na sebe i to). Poslije mi njegova mama pricala da je taj tjedan svima "pricao" kak je dobro kakao, i postaru i teti na kasi i tipu u tramvaju (nepoznatom)
dodouprolazu is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:23.