Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Dionice

Dionice Ne zaboravi na stop-loss

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.09.2010., 11:21   #1
Pitanje vezano uz dionice

Prica ide otprilike ovako.

Marko je kupio 51 posto udjela od Pere i sa time je postao vecinski vlasnik.
Preostalih 49 posto su imali mali dionicari.
Kroz godinu dana Marko kupuje udjele od malih dionicara i sad ima odprilike 96 posto udjela.
Firma u trenutnoj situaciji posluje lose zbog recesije a Marko kupuje preostale dionice kroz ovih godinu dana.
Zasto??
Ja imam preostalih 4 posto udjela i Marko me zove svako malo da prodam te dionice.
Zemljiste na kojemu se nalaze objekti je atraktivno i vrijedi oko 2 milijuna eura.
Moje pitanje je zasto on hoce imati 100 posto udjela ako i sa 51 posto moze prakticki raditi sto hoce.
Goran12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2010., 11:32   #2
1. megalomanija.
2. ah ti naši 'biznismeni'
...
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2010., 11:35   #3
Vrijednost svih udjela je recimo 500.000 kn.
Za svaki kupljeni udio ostvaruje 400% veću zaradu.
S obzirom na ovo što pišeš radi se možda i o puno više od 400% čiste zarade.

Ako se radi o dionicama onda se to zove skviz-aut.

Vidi više ovdje:

https://www.forum.hr/showthread.php?t=441140

Posebna iskustva su prisutna na temi VLHO.
I tamo ćeš naći priče naših kolega.
__________________
brošić što se teško pribada... da me može oduvati najblaži nemirac... moj je šešir šatra pomična.. da je nebo moja livada...
Toma Sawyer is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2010., 11:38   #4
Pa. možda mu se isplati jer je dionica apsolutno podcijenjena, vrijednost kapitala i rezervi po dionici veća od trenutne tržišne cijene. Ako je (ili bude) jako profitabilna, zašto ne bi ostvarivao dobit i na tih 4%?
Ako postane 100% vlasnik, može povući dionicu s burze pa ne mora davati detaljna financijska izvješća, može dd pretvoriti u doo... tak sam bar ja shvatio.
Inače, ako je vlasnik preko 95% dionica, ne mora te tražiti da mu prodaš ostatak, već jednostavno može donijeti odluku o istiskivanju manjinskih dioničara i isplatiti ti prosječnu cijenu ostvarenu u zadnja tri mjeseca.

edit: presporo tipkam
3007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2010., 11:38   #5
e

Gle nemoze ostvarit zaradu kada sada firma posluje sa gubitkom i radnici 2 mjeseca dobivaju pola place.
Zato mi nije jasno zasto on zeli kupit preostalih 4 posto od mene.
Dali je caka u zemljistu ili cemu?
Goran12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2010., 11:39   #6
e

I da dionica nije na burzi.Covjek mi nudi 5000 po jednoh dionici sto nema nigdje.Zato mi tu nesto smrdi.
Goran12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2010., 11:49   #7
Lako moguće da je stvar u zemljištu. Trebalo bi vidjeti stvarnu financijsku (i općenito) situaciju u firmi - ako je to zemljište bitan dio imovine, ako nema većih dugova itd., tvojih 4% od 2 mil € je 80000€. Podatak da ti nudi 5000 (kn?) po dionici ništa ne znači dok nije poznat ukupan broj dionica.
3007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2010., 11:54   #8
U svakom slučaju po toj računici on je dobitnik, a ti gubitnik.
Probaj nekog od modova na PM ili nekog tipa Glembaj, Šef Sale, G. House koji se malo bolje razumiju u tu tematiku.
Sretno. :thumbs:
__________________
brošić što se teško pribada... da me može oduvati najblaži nemirac... moj je šešir šatra pomična.. da je nebo moja livada...
Toma Sawyer is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2010., 11:58   #9
e

Pa firma je po njima sveukupno vrijedila oko 600000 eura.Toliko je pisalo u ponudi o kupnji poslovnih udjela.Toliko smo mi platili 90 kada se to kupovalo.
A mene zanima dali udjeli u firmi imaju veze sa zemljistem koje je takoder u vlasnistvu firme i koje vrijedi koliko vrijedi.
Znaci ako on ima pravo srusit sve i prodat zemlju sa svojih 96 posto ja moramo dobit 4 posto od iznosa?
Nije mi to nikaj jasno.
Goran12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2010., 12:07   #10
možda čovjek ne želi svjedoka, u svojim poslovnim potezima
__________________
Soaring over Alps
KRIN1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2010., 13:34   #11
Njegova računica je jasna.
On tebi plaća cca. 100.000kn. Njegova zarada je sigurno veća za 0.01 kn.
__________________
brošić što se teško pribada... da me može oduvati najblaži nemirac... moj je šešir šatra pomična.. da je nebo moja livada...
Toma Sawyer is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2010., 14:02   #12
Vjerojatno je stvar u vrijednom zemljištu.

Međutim, ti nisi u nikakvoj poziciji za pregovore jer Marko ima 96% dionica i ako mu ti odbiješ prodati po ovoj cijeni, on će pokrenuti proces istiskivanja te će ti platiti prosječnu cijenu po kojoj se trgovalo dionicama u zadnja 3 mjeseca i to je to. Ti imaš mogućnost to osporavati preko suda, ali time ništa nećeš dobiti, samo potrošiti svoje i njegovo vrijeme, novac i živce.

Objektivno, što tebe briga što on hoće, ako i sam kažeš da ti u ova krizna vremena daje velikodušnu ponudu za tvoje dionice? Zbog činjenice da imaš samo 4%, ti efektivno ne možeš polagati baš nikakva prava na zemljište od 2 mil Eur i o tome ti se ne isplati uopće razmišljati. Najbolje ti je prihvatiti ponudu i zahvaliti Marku na njegovoj velikodušnosti.

Eventualno možeš probati popričati sa njime i vidjeti što planira sa zemljištem. Ako planira graditi nešto, probajte razmotriti opcije da u zamjenu za 4% dionica dobiješ manji stan/poslovni prostor. Ali o tome je teško pričati jer nam nisi rekao broj dionica pa ne znam koliko tih tvojih 4% zapravo vrijedi.
terza is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2010., 14:15   #13
Nema trgovanja tom dionicom na burzi pa na taj način se nemože procijeniti vrijednost. Vještak će morati procijeniti vrijednost tvrtke kod istiskivanja, a vještak košta. Morao bi stvarno s njim popričat malo ozbiljnije, pronađi finacijskog savjetnika (naravno i on košta).
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2010., 17:42   #14
Marko je pakšu koji korisiti ''V'' ili ''W'' situaciju da pokupi za jeftine pare od ''malih'' dioničara ono što je preostalo i želio da bude 100% Vlasnik i sve da ostane njemu, ostale neka mu šepu tuki.

Imaš jednu našu jaku trgovačku d.d. gdje je jedan jedini vlasnik.

Ako Marko zbilja hoće te dionice neka ti isplati tržišnu cijenu uz dodatak svih dividendi koje misli isplatiti narednih 10godina + 15% na sve.
To je fair tretman. Ako neće - neka čeka.

Samo PAZI da te taj pakšu Marko ne skvizaaaaaaaaaaaaaaaa...
__________________
No Pasarán!

Drastične situacije, zahtijevaju drastične mjere!
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2010., 21:55   #15
@goran12345,

ja bih na tvom mjestu prvo pokušao doznati stvarnu vrijednost imovine.Cijene zemljišta i nekretnina se uvijek okvirno znaju.Onda bih tu neku svoju procjenu imovine podijelio s brojem dionica da vidim kolko otprilike vrijedi jedan papirić.Tvrtke su se u nas privatizirale na svakojake načine,a ponajviše na način "imam rođaka u fondu za privatizaciju",tako da je realna vrijednost firme uvijek bila smanjivana,da bi direktor i par faca uz njega mogli postati jaki dioničari ili vlasnici.Ni revizorske kuće ti nisu neki oslonac,jer masu revizora pišu što im se kaže.Ukratko,svaka firma koja je postala d.d. bila je prvo procjenjivana (bog te pita kako) a onda se ta procijenjena vrijednost podijelila na X dionica X nominale,stoga bi bilo najbolje da sam izuvćeš okvirnu procjenu stvarne vrijednosti.Što se tiče squeeze outa,odnosno istiskivanja,mislim da postoje pravni instrumenti koji omogućavaju malim dioničarima da ne budu nepravedno istisnuti,ali u to nisam previše upućen.Kad budeš imao neku okvirnu procjenu firme,a IMO to ti ne bi trebalo bit previše teško izračunat,onda ćeš se znat postavit za pregovore.
__________________
Vidi Avatar u punoj veličini
glembaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2011., 02:16   #16
Molim pomoć!
Naime, zanima me što se događa s malim dioničarima kod stečaja banke? Na kojem su oni redu za namirenje iz stečajne mase? i što se događa ako je dioničar ujedno i dužnik po ugovoru o kreditu s istom bankom a na manju vrijednost od vrijednosti dionica? Ako se itko razumije u ovu problematiku, bila bih zahvalna na odgovorima!
Anavir is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2011., 10:38   #17
Gorane, a kako je završila ili još traje tvoja priča?
__________________
No Pasarán!

Drastične situacije, zahtijevaju drastične mjere!
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2011., 10:39   #18
Quote:
Anavir kaže: Pogledaj post
Molim pomoć!
Naime, zanima me što se događa s malim dioničarima kod stečaja banke? Na kojem su oni redu za namirenje iz stečajne mase? i što se događa ako je dioničar ujedno i dužnik po ugovoru o kreditu s istom bankom a na manju vrijednost od vrijednosti dionica? Ako se itko razumije u ovu problematiku, bila bih zahvalna na odgovorima!
Mislim da je ovo više za pravo i stečajni postupak.
__________________
No Pasarán!

Drastične situacije, zahtijevaju drastične mjere!
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2011., 17:33   #19
Hvala!
Anavir is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:44.