Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.10.2011., 20:54   #1
Knjiženje poslovnih događaja

U želji da rasteretim i učinim što pregledniju temu Računovodstvo, otvaram ovu temu za sva pitanja - kako proknjižiti?

Dakle, ukoliko su vam potrebne sheme knjiženja ili pojašnjenja u vezi knjiženja, molim vas da pitate ovdje.
Da bi dobili što kvalitetniji odgovor dobro bi bilo navesti i po kojem kontnom planu radite.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2011., 10:15   #2
Kao prvo, pitanje vezano za R1 izlazne račune koji su plaćeni karticom, zanima me kako ih knjižite? te njihovo plaćanje, znači onaj izvadak od banke..
2.pitanje: kako se priznavaju troškovi goriva kod firme koja se bavi rent-a carom? jeli 100% ili ? te troškovi noćenja..da li se i oni priznavaju 100%?
Morticia6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 10:07   #3
Quote:
Morticia6 kaže: Pogledaj post
Kao prvo, pitanje vezano za R1 izlazne račune koji su plaćeni karticom, zanima me kako ih knjižite? te njihovo plaćanje, znači onaj izvadak od banke..
2.pitanje: kako se priznavaju troškovi goriva kod firme koja se bavi rent-a carom? jeli 100% ili ? te troškovi noćenja..da li se i oni priznavaju 100%?
1. R1 izlazni račun ja knjižim:
1200/75 ili 76 (ovisno o čemu se radi)
/2400

Nakon toga zatvorim kupca i otvorim potraživanje po karticama te navedeno potraživanje odmah umanjim za proviziju kartičara koju knjižim na obvezu
1179/1200
2160/

Iznos koji mi sjedne na izvod jednak je iznosu knjiženom na 1179 te se tu zatvara a prema obračunu provizija kartičara knjižim
4653/2160 pa mi se tu zatvara 2160

Na taj način si odmah zatvorila kupca a potraživanje prema kartičaru ostaje dok uplata ne sjedne.

2. Ako firma ima u vlasništvu vozila koja su između ostalog namijenjena rentanju i ne koriste se u privatne svrhe onda su troškovi po tim vozilima priznati 100%

3. Što se noćenja tiče.. na službenom putovanju? Jesu, uključiš ih u putni nalog (priložiš račune) bitno da imaš dokaze da je putovanje bilo u poslovne svrhe
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 11:14   #4
Hvala! zanima me da li se može sa kunskog računa platiti u inozemstvo (eurima) ? znači bez otvaranja deviznog računa..da li to onda ide preko naloga 14?
Morticia6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 12:32   #5
Quote:
Morticia6 kaže: Pogledaj post
Hvala! zanima me da li se može sa kunskog računa platiti u inozemstvo (eurima) ? znači bez otvaranja deviznog računa..da li to onda ide preko naloga 14?
Da, zadate nalog 14 i banka radi konverziju valute
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 13:16   #6
Pitanje vezano uz prodaju dugotrajne imovine. Vodila se već rasprava o tome kako se knjiži i zaključili smo kako se prihod priznaje na neto osnovi dakle samo razlika prihoda i rashoda (neamortiziranog iznosa imovine). Sve stoji, ali kad to treba proći kroz knjige, malo se pogubim. Kad knjižim izlazni račun kupcu za tu imovinu, moram priznati prihod u punom iznosu budući da ne mogu imovinu otpisati u knjizi IRA??? I onda naravno isknjižavanje imovine temeljnicom gdje moram priznati taj rashod odnosno knjig. vrijednost imovine, onda opet dođemo na to da sam priznala i prihod i rashod u punom iznosu a ne na neto osnovi??
Gdje sam pogriješila? Kako to točno treba ići kroz knjige (IRA, inventar)???
Pomagajte, ja se pogubila
__________________
Čovjek koji ne pravi greške, obično ne radi ništa..
moira_67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 15:59   #7
Quote:
moira_67 kaže: Pogledaj post
Pitanje vezano uz prodaju dugotrajne imovine. Vodila se već rasprava o tome kako se knjiži i zaključili smo kako se prihod priznaje na neto osnovi dakle samo razlika prihoda i rashoda (neamortiziranog iznosa imovine). Sve stoji, ali kad to treba proći kroz knjige, malo se pogubim. Kad knjižim izlazni račun kupcu za tu imovinu, moram priznati prihod u punom iznosu budući da ne mogu imovinu otpisati u knjizi IRA??? I onda naravno isknjižavanje imovine temeljnicom gdje moram priznati taj rashod odnosno knjig. vrijednost imovine, onda opet dođemo na to da sam priznala i prihod i rashod u punom iznosu a ne na neto osnovi??
Gdje sam pogriješila? Kako to točno treba ići kroz knjige (IRA, inventar)???
Pomagajte, ja se pogubila
neznam u kojem programu radiš i kakva su ti kontiranja dozvoljena ali recimo ja to ovako knjižim... recimo nek je nešto koštalo 100.000 kn i amortizirano je u potpunosti i sad se prodaje za 20.000 + PDV


1200 D 24.600
2400 P 4.600
0320 P 100.000
0390 D 100.000
7711 P 20.000

ako još ima neotpisane vrijednosti npr. 5.000

1200 D 24.600
2400 P 4.600
0320 P 100.000
0390 D 95.000
4820 D 5.000
7711 P 20.000

ili

1200 D 24.600
2400 P 4.600
0320 P 100.000
0390 D 95.000
7711 P 15.000

JEDAN RRIFOVAC KAŽE DA JE SAMO OVAJ DRUGI ISPRAVAN, A DRUGI KAŽE DA SU OBA ISPRAVNA...

Ja smatram da je prvi (sa 4820 kontom) ispravniji jer se kaže tamo negdje po zakonima da u trenutku prodaje imovine, neamortizirana vrijednost predstavlja porezno priznati rashod i stoga smatram da je taj dio potrebno prikazati u rashodima...
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 21:22   #8
Prije rasprave unazad koji dan i ja sam mislio da je prvo knjiženje prihvatljivije ali HSFI jasno kaže da se prihod priznaje u neto iznosu, i ja već preknjižio neke događaje iz ove godine kao pod dva
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2011., 01:29   #9
Quote:
vlado3 kaže: Pogledaj post
Prije rasprave unazad koji dan i ja sam mislio da je prvo knjiženje prihvatljivije ali HSFI jasno kaže da se prihod priznaje u neto iznosu, i ja već preknjižio neke događaje iz ove godine kao pod dva
prihod DA, ali tu je i RASHOD... i rashode treba priznat...
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2011., 09:51   #10
Slažem se da je drugo knjiženje ispravnije, tj. priznavanje prihoda na neto osnovi, nalažu ga HSFI i u literaturi se pojavljuju kad god je tema prodaja DI. Ja sam tu imovinu (radi se o 4-5 stavki inventar), prvo temeljnicom isknjižila iz 0 i stavila knjigovodstvenu vrijednost na 6-icu, dugotrajna imovinanamjenjena prodaji. Sad nakon toga, nađen je kupac i ja tu imovinu prodam. E sad, da provjerim(uzeti ću brojke koje je spominjao VTI):
1. temeljnica (modul financijsko)- reklasifikacija DI:
031 P 100 000
039 D 95 000
691 D 5 000

2. IRA (modul PDV) prodaja DI:
120 D 24 600
240 P 4 600
691 P 5 000
781 P 15 000

Svugdje se spominje kako treba proknjižiti, ali nigdje po "prosto seljački" kako u kojoj pomoćnoj knjizi to izgleda...
Pa šta mogu razdužiti 6-icu potuem modula PDV, dakle kroz IRA??? Malo mi to smrdi...
Imam synesis od programa pa ako je netko već prodavao svoju imovinu i zna mi objasniti u kojoj knjizi šta pišem bila bih jaaako zahvalna da pomogne
__________________
Čovjek koji ne pravi greške, obično ne radi ništa..
moira_67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2011., 10:30   #11
Dobro jutro i pozdrav svima :-)

Imam jednu situaciju a vezano je za proizvodnju u tijeku u građevinskoj firmi, pa ako mi netko može pomoći :-?

- na kontu 6001 vodim izgradnju građevinskog objekta (za nepoznato tržište), svi troškovi koji se javljaju tokom godine knjižim na 4 i na kraju godine pri zatvaranju troškova prebacim ih na 6001 da povećam vrijednost zaliha.

Prošli mjesec taj smo objekt prodali i zanima me da li sam dobro provela knjiženja:

D 4900/4060,4172,4176 P (troškovi koji su se tokom godine odnosili na taj objekt)
D 6001/4900 P - prenosim troškove na zalihe
D 6300/6001 P - prenosim na zalihe got.proizvoda
D 7001/6300 P - prenosim na troškove prodanih proizvoda

S obzirom da to nije bila izgradnja po ugovoru o gradnji čiji se prihodi knjiže na kto 7520, da li moram prihode od prodaje tog objekta knjižiti na kto 7500?

Hvala :-)
tibo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2011., 15:17   #12
Quote:
moira_67 kaže: Pogledaj post
Svugdje se spominje kako treba proknjižiti, ali nigdje po "prosto seljački" kako u kojoj pomoćnoj knjizi to izgleda...
vidi rrif 09/11 str.29.
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2011., 15:03   #13
Evo da zaključim ovu temu oko prodaje inventar. Nakon OPSEŽNOG ISTRAŽIVANJA, slučaj rješen pa ako nekome bude trebalo, postupak je sljedeći (synesis, RRIF-ov kontni plan):
Budući da se ovdje radilo o planiranoj prodaji nekoliko stavki inventara, prvo je donešena odluka o prodaji imovine, tj. reklasifikaciji imovine kao dugotrajna imovina namjenjena prodaji.

1. korak: u modulu INVENTAR: "knjiženje inventara"- svaka stvaka inventara koja se namjerava prodati se ovim dokumentom isknjižava iz imovine te se ostatak vrijednosti prenosi na kto 691 -dugotrajna imovina najenjena prodaji.

2. korak: realizacija prodaje: modul PDV, "IRA-redovni račun": 1204-kupci duguju dogovorenu cijeu + PDV; 24002 - obveza za PDV, te 7811-priznaje se prihod od prodaje imovine u cijelom iznosu.

3. korak - isknjižavanje imovine sa 6-ice: modul FINANCIJSKO "temeljnica": 7030-duguje knjigovodstveni iznos koji smo sa dugotrajne imovine prenijeli na 691, te zatvaramo kto.691 u cijelosti.

E sad, kako bi se zadovoljili propisi, tj. priznavanje prihoda od prodaje DI na neto osnovi, prilikom izrade računa dobiti i gubitka, ne unose se iznosi sa konta 7030 i 7811 kao izvanredni-ostali prihodi/rashodi, već se unosi samo razlika prihoda i rashoda kao izvanredni prihod. Naravno, prodajom se može ostvariti i rashod, tj. da prodajna cijena bude manja od knjigovodstvene te se onda priznaje izvanredni rashod po ovoj osnovi.
Dakle, prilikom knjiženja priznamo i prihod i rashod u bruto iznosu a u RDG-u smo neto iznos prihoda/rashoda od prodaje.
__________________
Čovjek koji ne pravi greške, obično ne radi ništa..
moira_67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 22:25   #14
Molim pomoć ako netko zna:
Firma se počela baviti preprodajom automobila. Imam ulazni račun za automobil, kalkulaciju s maržom, izlazni račun. Kako ide knjiženje? Za kupca znam 1200/2400, 75..., ali s obzirom da ne znam trgovinu, što s ostalim? Idem preko 6600? Što s maržom? Moram je knjižiti ili ne?
unicom is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2011., 08:47   #15
Quote:
unicom kaže: Pogledaj post
Molim pomoć ako netko zna:
Firma se počela baviti preprodajom automobila. Imam ulazni račun za automobil, kalkulaciju s maržom, izlazni račun. Kako ide knjiženje? Za kupca znam 1200/2400, 75..., ali s obzirom da ne znam trgovinu, što s ostalim? Idem preko 6600? Što s maržom? Moram je knjižiti ili ne?
6600 je ako je veleprodaja..

Ulazni račun
/2200
1400/
6600/
/6680

Izlazni račun
1200/
/2400
/7600

Razduženje skladišta
/6600
6680/
7100/
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2011., 15:43   #16
Zanima me kako i gdje knjižite račune za ambalažu-----UGOSTITELJSTVO.?

Naime, mi radimo sa velikom trg.kućom i stalno dobivamo račune za ambalažu i isto tako storno račune kod povrata iste.. Kako dotični nisu ažurni kod slanja računa, moja kartica izgleda kao veliki čušpajz.

Do sada smo knjižili sve te račune preko konta 31 i pokušavamo do kraja godine karticu dovesti na nulu. Mene sad zanima na koji način od 01.01 da mi vodimo te račune a da mi se ne petljaju sa redovitim računima?

Da li smo mi u obavezi uopće knjižiti te račune?
kakodane is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2011., 11:45   #17
Naknada štete od osig. društva

Moje pitanje je slijedeće, da li je ispravno knjižiti ulazni račun od auto kuće za štetu na automobilu koju firmi kasnije refundira osiguravajuća kuća:

P 220 - 4.000 kn

D 4055 - 70% rez.dij.priznato
D 4056 - 30% nepriznato (sa pdv-om)
D 14002 - PDV (70%)

Ono što me buni je da je po ulaznom računu priznati trošak 70%, a na prihod se mora kasnije knjižiti cjelokupan iznos (D 1280, P 7858)?

Da li se može nekako drukčije proknjižiti?

Thx
laraplominska is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 19:03   #18
Poštovani molim za malu pomoć
Osnovao sam firmu i polako se sam borim sa računovodstvom barem dok se malo ne pokrene pa imam jedno pitanje, već je bilo ali nisam baš razumio odgovor, kako knjižim troškove osnivanja koliko sam razumio na trošak ide pod potražuje na konto 4697, a pod obveze na duguje 2145 jer nigdje u kontnom planu ne mogu naći konto koji se spominje obveze prema osnivačima ?!
Da li je to u redu i da li tu sve zbrojim račune NN, bilježnika i FINE pa upišem jedan iznos ili moram to sve odvojit? Hvala
nik praskaton1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 19:12   #19
Quote:
nik praskaton1 kaže: Pogledaj post
Poštovani molim za malu pomoć
Osnovao sam firmu i polako se sam borim sa računovodstvom barem dok se malo ne pokrene pa imam jedno pitanje, već je bilo ali nisam baš razumio odgovor, kako knjižim troškove osnivanja koliko sam razumio na trošak ide pod potražuje na konto 4697, a pod obveze na duguje 2145 jer nigdje u kontnom planu ne mogu naći konto koji se spominje obveze prema osnivačima ?!
Da li je to u redu i da li tu sve zbrojim račune NN, bilježnika i FINE pa upišem jedan iznos ili moram to sve odvojit? Hvala
proknjiži zasebno, nemoj zbrajat...

ako si u šao u sustav PDV-a, onda ne smiješ priznavati PDV po računima čiji je datum prije podnošenja zahtjeva za ulazak u PDV...
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 20:02   #20
Quote:
VTi underhood kaže: Pogledaj post
proknjiži zasebno, nemoj zbrajat...

ako si u šao u sustav PDV-a, onda ne smiješ priznavati PDV po računima čiji je datum prije podnošenja zahtjeva za ulazak u PDV...
Ušao sam u sustav PDV-a kasnije, uplaćeno je 17.10. a u PDV-u sam od 1.11.
Koja je pravilna protustavka za taj 4697, da li je taj 2145 u redu?
nik praskaton1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:17.