Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.10.2016., 12:59   #3461
Quote:
pamić kaže: Pogledaj post
Naprimjer:
1.šta mora biti napisano na fakturi ( neki poseban članak ?)
2. dali mora zato se registrati na PU sa nekim posebnim zahtjevom?
3. Preda se samo PDV ili ne??
4. koliko naplaćujete tu uslugu??? ( ako smijem znati)
I kako to funkcionira sve skupa???
1. Poseban postupak oporezivanja marže-rabljena dobra sukladno čl.95 st.1 točka A Zakona o pdv-u.
Troškovi zastupanja putem punomoći poreznog obveznika za podnošenje prijave u njegovo ime i njegov račun, shodno čl.9 st.2 Zakona o pos.porezu na motorna vozila uračunat u cijenu. Naknada za gospodarenje otpadnim vozilima o otpadnim gumama uračunata je u cijenu vozila i naplaćena prema Pravilniku NN 125/15 u iznosu od ____kuna.

2. Ne.

3. Da, obveza pdv-a ide na redovni pdv obrazac.

4. Odgovor na ovo pitanje bih preskočila Zapravo, ne naplaćujem ništa posebno, kao i svakom drugom klijentu prema djelatnosti i opsegu posla. Kalkulacije im ne radim ja, nego ih sami rade.

P.S. obvezan je voditi evidencije PDV-MU i PDV-MI. Pogledaj te evidencije, to je temelj svega, sam obrazac ti govori kako se popunjava.
Poanta svega je da se pdv obračunava samo na maržu.
__________________
I'm an accountant... What's your super power? :D
mala-vidra is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2016., 11:01   #3462
Quote:
mala-vidra kaže: Pogledaj post
1. Poseban postupak oporezivanja marže-rabljena dobra sukladno čl.95 st.1 točka A Zakona o pdv-u.
Troškovi zastupanja putem punomoći poreznog obveznika za podnošenje prijave u njegovo ime i njegov račun, shodno čl.9 st.2 Zakona o pos.porezu na motorna vozila uračunat u cijenu. Naknada za gospodarenje otpadnim vozilima o otpadnim gumama uračunata je u cijenu vozila i naplaćena prema Pravilniku NN 125/15 u iznosu od ____kuna.

2. Ne.

3. Da, obveza pdv-a ide na redovni pdv obrazac.

4. Odgovor na ovo pitanje bih preskočila Zapravo, ne naplaćujem ništa posebno, kao i svakom drugom klijentu prema djelatnosti i opsegu posla. Kalkulacije im ne radim ja, nego ih sami rade.

P.S. obvezan je voditi evidencije PDV-MU i PDV-MI. Pogledaj te evidencije, to je temelj svega, sam obrazac ti govori kako se popunjava.
Poanta svega je da se pdv obračunava samo na maržu.
Aha ok hvala na odgovorima.
Taj PDV-MU i PDV-MI se preda i PU ili nije potrebno?
pamić is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2016., 11:13   #3463
Quote:
pamić kaže: Pogledaj post
Aha ok hvala na odgovorima.
Taj PDV-MU i PDV-MI se preda i PU ili nije potrebno?
Ne predaje se.
__________________
I'm an accountant... What's your super power? :D
mala-vidra is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2016., 12:01   #3464
Pozdrav, molim pomoć
imam iz 2012 račun za predujam. U 7. mjesecu izdan je račun za obavljenu uslugu, a račun za predujam je storniran. Kako je PDV onda bio 23% sada mi podaci koji su u PDV obrascu ne štimaju. Kako to riješiti da prođe PDV obrazac? Javlja mi grešku kod osnovice i iznosa poreza.

Hvala!
e_ty is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2016., 12:46   #3465
Quote:
mala-vidra kaže: Pogledaj post
Ne predaje se.
Tnx
pamić is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2016., 11:13   #3466
Dan svima!!!
Ma recite mi vi nešto.... dali knjižite na 7 ili 4 tečajne razlike kod uplata kupaca na deviznom računu?? Mislim... faktura je plaćena na drugi iznos... (više ili manje po iznosu) dali vi zatvorite kupac sa tečajnim razlikama ili ne? Preko temeljnice???
Hvalaaa
pamić is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2016., 12:09   #3467
Quote:
pamić kaže: Pogledaj post
Dan svima!!!
Ma recite mi vi nešto.... dali knjižite na 7 ili 4 tečajne razlike kod uplata kupaca na deviznom računu?? Mislim... faktura je plaćena na drugi iznos... (više ili manje po iznosu) dali vi zatvorite kupac sa tečajnim razlikama ili ne? Preko temeljnice???
Hvalaaa
Odmah po knjiženju izvoda zatvorim dobavljača sa iznosom računa,a ostatak odmah na teč.razliku. Znači kod knjiženja izvoda to odradim. Znam da neki preko temeljnice,ali ja si olakšam korak.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2016., 12:41   #3468
Kupljen je stroj na leasing. Primili smo fakturu za ukupan iznos leasinga. Kao predujam je plaćeno 30%, ostalo u mjesečnim ratama.
Kako knjizim mjesečnu ratu? Jednostavno kao otplatu tog računa ili?

Hvala,
animo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2016., 12:58   #3469
Quote:
konto12345 kaže: Pogledaj post
Odmah po knjiženju izvoda zatvorim dobavljača sa iznosom računa,a ostatak odmah na teč.razliku. Znači kod knjiženja izvoda to odradim. Znam da neki preko temeljnice,ali ja si olakšam korak.
Hvalaaaa!!!
pamić is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2016., 17:58   #3470
Molim odgovor na pitanje vezano za prefakturiranje troškova, npr ako želim prefakturirati račun od 1250kn (s pdvom) drugoj firmi u Norveškoj, ja mogu fakturirati iznos koji želim, s ili bez pdv-a, npr mogu prefakturirati i 1300,kn??? moj račun je s prijenosom porezne obveze???
megi365 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2016., 19:33   #3471
Molim pomoć!
Zbog naše pogreške kupac ne želi podmiriti račun iz prethodne godine. S obzirom da nam radi priličan promet ne želimo ga izgubiti Da li možemo napraviti knjižno odobrenje za taj račun. S obzirom da je račun s pdv-om a iz prošle je godine možemo li po ovjerenom knjižnom odobrenju smanjiti obvezu za pdv u ovoj godini ? Kako to proknjižiti? Radi se o usluzi.

Zadnje uređivanje a9a : 24.10.2016. at 20:00.
a9a is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2016., 23:01   #3472
Quote:
a9a kaže: Pogledaj post
Molim pomoć!
Zbog naše pogreške kupac ne želi podmiriti račun iz prethodne godine. S obzirom da nam radi priličan promet ne želimo ga izgubiti Da li možemo napraviti knjižno odobrenje za taj račun. S obzirom da je račun s pdv-om a iz prošle je godine možemo li po ovjerenom knjižnom odobrenju smanjiti obvezu za pdv u ovoj godini ? Kako to proknjižiti? Radi se o usluzi.
Možete,da.

Uz to priloži reklamaciju kupca, neka ovjere da su ispravili pretporez i smanjite obvezu, obavezno navesti račun po kojem ide odobrenje...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2016., 23:13   #3473
Quote:
animo kaže: Pogledaj post
Kupljen je stroj na leasing. Primili smo fakturu za ukupan iznos leasinga. Kao predujam je plaćeno 30%, ostalo u mjesečnim ratama.
Kako knjizim mjesečnu ratu? Jednostavno kao otplatu tog računa ili?

Hvala,
Operativni leasing? Financijski Leasing?

Sigurno je to predujam, nije učešće ili jamčevina?
Grinch24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2016., 09:26   #3474
Quote:
Grinch24 kaže: Pogledaj post
Operativni leasing? Financijski Leasing?

Sigurno je to predujam, nije učešće ili jamčevina?
Financijski leasing. Plaćeno je po računu za predujam. Konačna faktura je umanjena na taj uplaćeni iznos, i iznos na njoj se otplaćuje po mjesecnim ratama.
animo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2016., 12:44   #3475
Molila bi za jedan savjet ... iz struke ili bolje rečeno iz osobnih iskustava. Za jedno poduzeće koje obavlja usluge knjigovodstva i je u SUSTAVU PDV-a. Pošto mjesećno dolazi veeeliki iznos Pdv-a za platiti i nema se puno troškova, tražimo vaše miljenje, jer bi se moglo otvoriti ili OBRT ili novi jdoo, i to PODRAZUMIJEVA SE, izvan sustava PDV-a. Certifikati bi ostali u starom poduzeću, a knjigovodstvene usluge bi vodila nova frima, te tako bi se fakturiralo i kupcima. Staro poduzeće bi samo fakturirao mjesećno uslugu slanja obrasca na PU , FINA i HZMO.
Molim savjet, da bude iz srca ako može, i naravno da bude profesionalno. ;D
pamić is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2016., 19:21   #3476
Quote:
animo kaže: Pogledaj post
Financijski leasing. Plaćeno je po računu za predujam. Konačna faktura je umanjena na taj uplaćeni iznos, i iznos na njoj se otplaćuje po mjesecnim ratama.
Tu se radi o učešću ili barem to tako ja shvacam po opisu jer je to iznos kojim primatelj leasinga sudjeluje u financiranju objekta leasinga. Plaćeni iznos učešća knjiži se kao umanjenje dugoročne obveze za isporuku objekta leasinga knjižene temeljem računa za isporučeni objekt leasinga. Kako mjesečni račun (glavnica+kamata) leasinga stiže umanjuje se po računu glavnica na obvezi prema leasing kući i knjiži se trošak kamate na financijski rashod.
Grinch24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2016., 21:56   #3477
Quote:
pamić kaže: Pogledaj post
Molila bi za jedan savjet ... iz struke ili bolje rečeno iz osobnih iskustava. Za jedno poduzeće koje obavlja usluge knjigovodstva i je u SUSTAVU PDV-a. Pošto mjesećno dolazi veeeliki iznos Pdv-a za platiti i nema se puno troškova, tražimo vaše miljenje, jer bi se moglo otvoriti ili OBRT ili novi jdoo, i to PODRAZUMIJEVA SE, izvan sustava PDV-a. Certifikati bi ostali u starom poduzeću, a knjigovodstvene usluge bi vodila nova frima, te tako bi se fakturiralo i kupcima. Staro poduzeće bi samo fakturirao mjesećno uslugu slanja obrasca na PU , FINA i HZMO.
Molim savjet, da bude iz srca ako može, i naravno da bude profesionalno. ;D
Može da, certifikati su ionako vezani za osobu s imenom i prezimenom, no jasno uvedeni su pod nazivom prve firme, pa i punomoći idu na tu firmu.

Procijeni koliko misliš fakturirati godišnje na novi subjekt....do 230 tisuća možeš na jdoo da ostaneš van sustava PDV-a, a ako ti je dosta 149.500 kn otvori dodatno paušalni obrt....još ako je osoba na koju ide paušalni zaposlena u prvoj firmi, doprinose onda plaća na godišnjoj bazi za paušal ovisno o razredu u koji spada...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2016., 10:00   #3478
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Može da, certifikati su ionako vezani za osobu s imenom i prezimenom, no jasno uvedeni su pod nazivom prve firme, pa i punomoći idu na tu firmu.

Procijeni koliko misliš fakturirati godišnje na novi subjekt....do 230 tisuća možeš na jdoo da ostaneš van sustava PDV-a, a ako ti je dosta 149.500 kn otvori dodatno paušalni obrt....još ako je osoba na koju ide paušalni zaposlena u prvoj firmi, doprinose onda plaća na godišnjoj bazi za paušal ovisno o razredu u koji spada...
Ok hvala na odgovoru. Paušal nebi otvorili, ootvorili bi obićni obrt za usluge.
A što se tiče certifikata, znači može to tako proć??
pamić is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2016., 10:53   #3479
Imam jedno pitanje u vezi turističke agencije, ako tko od vas vodi agenciju.
Agencija radi kao posrednik, znači izdaje 2 računa , jedan gostu u ime iznajmljivača ( navodi na računu iznajmljivača, sebe kao zaustupnika i gosta) a drugi račun iznajmljivaču za svoju proviziju.

Moje je pitanje, da li taj iznajmljivač kojem je agencija izdala račun za svoju proviziju i u njegovo ime je izdala drugi račun gostu, treba izdati ikakav račun agenciji za uslugu smještaja ( napiše na računu agenciju kao kupca i smještaj minus provizija) ?
Odnosno da li za svoju evidenciju smještaja odnosno gostiju da li iznajmljivač izdaje ikakav račun agenciji ili netreba izdavati račun odnosno agencija njemu proslijeđuje račune što je izdala u njegovo ime kao zastupnik?
Tu se većinom radi o privatnim iznajmljivačima ( građanima) .
Molim vas ako tko mi može pomoći, puno zahvaljujem !
MARY2001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2016., 10:17   #3480
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Možete,da.

Uz to priloži reklamaciju kupca, neka ovjere da su ispravili pretporez i smanjite obvezu, obavezno navesti račun po kojem ide odobrenje...
Hvala na brzom odgovoru . Knjiženje ide
1200 potražno ukupan iznos
240012 potražno storno
4800 dugovno za iznos osnovice ?

Zadnje uređivanje a9a : 27.10.2016. at 10:32.
a9a is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:10.