Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.01.2014., 19:52   #21
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Pojam (koncept, Begriff).
.. gdje .. ? .. kod koga .. ?
alim is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 20:08   #22
Quote:
bozoou kaže: Pogledaj post
Ima već dosta vremena da sam stekao neko vlastito mišljenje o inteligenciji i volio bih podjeliti zapažanja te poslušat kritike..
Zanimljiva je tvoja upitnost glede funkcije hodanja. Hodanje je čisti automatizam. Gotovo pa refleks. I vožnja auta npr. Većinu radnje obavlja nesvijesno. Zanimljiv je tvoj fokus da osvijestiš gotovo svakodnevno nesvijesnu radnju?!
U tom je poanta.
U fokusu.
Alex S is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2014., 22:50   #23
Quote:
alim kaže: Pogledaj post
.. pa .. da .. možda jesi .. .. ali nisam siguran da si shvatio pitanje ..
.. može kao slika .. ?
.. šta si ti .. šta tvoja misao .. šta inteligencija .. šta svijest .. šta podsvjest .. .. ko je kome svoj .. kome pička materina ..
.. može sa kakvim usporedbama ..
.. kao .. ja sam onaj koji odlučuje .. gospodar gospodara .. volja ..
.. intelegencija je digitron .. koga sam nabavio u djuti fri šopu .. za male pare ..
.. i sve tako ..
.. da se vidi ko kamo što i do koga i zašto i kako .. ?
Neznam hoću li uspjeti ovo uvjerljivo odgovoriti, jer ću morati dosta toga preskočiti i dati neke svoje konačne zaključke. Teško mi je malo objašnjavati i prenositi misli i razmišljanja, kad je pisana riječ bitno različita od misli...nekako se puno izgubi u prijevodu

Evo, ovih dana upravo sam upravo pročitao knjigu "Alkemičar" autora Paulo Coelho, i jako me ugodno iznenadilo da ono što ta knjiga prenosi je upravo i moj zaključak.

1. Što si ti?
Neću opširno..jer bi se dalo ići u dubinu što mi jesmo i nismo. Ali u ovom kontekstu smo mi kao testeri. Isprobavamo jel nešto valja ili ne valja. No dali nešto valja je opet sasvim relativno!! U ovom slučaju isprobavamo dali nešto valja prema već prije prihvaćenim stajalištima da nam nešto valja. I to dali nešto valja će se na nas velikom većinom prenesti sa starijih generacija...a mi onda dalje testiramo i biramo, kako bi tu dobivenu "sliku" ispravnosti nadograđivali. Promatrajući to kroz generacije...to je prava evolucija na djelu, testirana kroz naše iskustvo. I sva živa bića prolaze isto bez obzira što životinje i ljudi ne djele istu sliku ispravnosti...čak i kod različitih ljudi ta slika ne mora biti ni slična. Samo na relaciji ljudi-životinje-biljke-i sve ono što mi niti ne smatramo živim bićima, ta slika može biti toliko različita da mi niti ne vidimo isti pozadinski proces.
Primjera radi, ljudima su trebali auti i stvorili su ih uz pomoć inteligencije (i svemira koji je to omogućio) ..a nekim mravima su trebala krila i svemir im je to također omogućio. No tad je to evolucija, a kad mi stvaramo to je onda inteligencija. No mi nikad nebi stvarali bez svemira kao učitelja i beziscrpnog izvora rješenja.

2. Što je misao?
Misao je način komunikacije s tim izvorom znanja. I to najfiniji način komunikacije.
Inače, svaka misao postoji i kao EM val koji je beskonačan u prostoru i vremenu. I to u takvom vremenu koje ljudi niti ne doživljavaju sa svojom percepcijom svijeta. Einstein se potrudio, pa nam približio to znanje i dokazano je da što tijelo brže putuje (bliže brzini svjetlosti) da za njega vrijeme sporije teče. Rezumirano bez detaljnog objašnjenja, svijetlosti treba 0 vremena da stigne od zemlje do sunca, iako promatraču to traje 8min. Isto tako svjetlosti treba 0 vremena da stigne bilo gdje. Svijetlost je uvijek i svugdje (kako god ćete to shvatiti), a EM val je samo jedan dio spektra svijetlosti. I nismo mi jedini koji odašiljemo EM valove, nego to čine sva živa i "ne živa" bića. Priroda je nebrojeno puta pokazala da stvari ne postoje slučajno, nego imaju svoju svrhu. A mnoge svrhe se zanemaruju, tj. zanemaruje se zapitati zašto to nešto postoji.
Također mozak izložen određenim EM valovima, može producirati određene osjećaje...stoga komunikacija realno može biti obostrana. Da stvar bude zanimljivija, Tesla koji je upravo taj princip iskoristio u bežičnoj komunikaciji ...i sam je govorio da mi komuniciramo s nekim jezgrom ogromnog znanja.
No naša interakcija sa svemirom nije samo na toj najfinijoj razini, mi sve što jesmo i sve što radimo ostavljamo trag u svemiru, isto tako svaka interakcija ostavlja trag u nama.
Ponovit ću da se zanemaruje zapitati zašto nešto postoji!
Pa krenimo redom: Zašto imamo seksualni nagon? Odgovor je prilično intuitivan, da se ne množimo nebi nas bilo.
No zašto moramo jesti, piti vodu, disati kisik, imati mokraću i stolicu, apsorbiramo i emitiramo toplinu? Zar nam nije čudno da dijelimo to sa većinom onoga što smatramo živim bićima?
Priča o butterfly efektu vam je zasigurno poznata. No ako jedan zamah leptirovih krila, može pokrenuti niz lančanih reakcija da za godinu dana umjesto sunčanog vremena bude oluja ...koliko se onda lančanih reakcija može pokrenuti sa svim tim varijablama koje mi kao bića imamo na ulazu i izlazu. No jedan jako bitan "ulaz-izlaz" nisam spomenuo. Sve što doživimo, svako iskustvo će na nama ostaviti vječni trag...a isto tako ćemo i mi dalje djelovati i biti direktno nečije tuđe iskustvo, ili ostaviti trag da budemo nečije iskustvo. (Npr. napisana knjiga, nacrtana slika ili pak bačena kora banane na cestu zbog koje će netko slomiti nogu, te u bolnici upoznati svoju buduću...itd. )

Primjetite kako su te interakcije vješto hijerarhijski posložene, od najgrubljih životnih nagona pa do suptilnijih poput raznih iskustava ili u konačnici čiste misli koju trigira neko iskustvo. Simbolički rečeno, da se ne moramo hraniti nebi bilo niti te bananae odbačene na cesti.
I onda mi volimo reći: "Mi smo ta misao, ta svijest koja se odvija u nama" ...ali za tu misao se urotio cijeli svemir da bi postojala, kroz nebrojeno puno "slučajnih" događaja. Ako se ne varam, filozofski je praktički nemoguće dokazati dali je slučajnost uopće moguća?? No ja bih rekao da je "slučajnost" izmišljeni pojam za akcije-reakcije koje su izvan domene našeg znanja. Ne treba mi niti jedan vanjski dokaz za to, jer moje osobno istraživanje je započelo tako što me svemir opako uvjerio da slučajnost ne postoji. I to mi prilično redovito potvrđuje.

Zadnje uređivanje bozoou : 15.01.2014. at 23:17.
bozoou is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2014., 23:13   #24
3. Što je inteligencija

Produkt komunikacije koja se odvija putem misli i iskustva. ...naravno i svih grubljih načina interakcije s okolinom, jer bez njih nema niti ovih finijih.

4. Što je svijest
Opažanje te komunikacije. Svjesno postavljanje pitanja i slušanje odgovora koje možemo trenutno razumjeti. Koje ne možemo, stižu vrlo brzo ..i to putem iskustva.
To je upravo onaj dio što ljudi misle kako im se nešto "slučajno" dogodilo i dalo im traženi odgovor..a zapravo svemir nas uči kroz iskustva i zato privlačimo ono o čemu razmišljamo.
Najmanji problem mu je "slučajno" nam dati neko iskustvo, kad je "slučajno" uspio posložiti cijelu evoluciju da svatko dobije ono što mu je trebalo. Zato kažem, isti proces je u pozadini.
A da se izazove neki slučajni događaj, ima nebrojeno mnogo načina (butterfly efekt) ...i bez tih neograničenih mogućnosti, mi naravno nikad nebi napravili iphone počevši iz kamenog doba. Misao je vodeća ...granica ne postoji u materijalnom, nego samo u prihvaćanju nas "testera".

5. Podsvijest je jako dobro "računalo" koje sprema prihvaćene obrasce. I to ne zato da se rastereti "server" beziscrpnog znanja, nego mi bi se zagušili u svjesnoj komunikaciji kad bi onuda morale stalno prolaziti stvari za koje smo već ustvrdili da nam odgovaraju.
Ovako smo kreativni i dok vozimo auto...u suprotnom bi bili zagušeni od silnih misli kako upravljati autom. (Promatrajući tako unatrag, nikad nebi bili ni sposobni naučiti voziti auto od misli koje prethode toj radnji..itd..itd.)

Moći tog računala zvanog "podsvjest" su pak nevjerovatne i o tome lijepo svjedoče oni koji zadiru i upravljaju tuđom podsvješću, tipa NLP ili hipnoza.
bozoou is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2014., 17:10   #25
Quote:
bozoou kaže: Pogledaj post
Primjera radi, ljudima su trebali auti i stvorili su ih uz pomoć inteligencije (i svemira koji je to omogućio) ..a nekim mravima su trebala krila i svemir im je to također omogućio. No tad je to evolucija, a kad mi stvaramo to je onda inteligencija.
I evolucija je "inteligentna". Tj. evolucija je "pametna" kad se "kladi" na inteligenciju kao sredstvo - nje, evolucije (da je malo antropomorfiziramo)....


Quote:
bozoou kaže: Pogledaj post
2. Što je misao?
Misao je način komunikacije s tim izvorom znanja. I to najfiniji način komunikacije.
...
Sve što doživimo, svako iskustvo će na nama ostaviti vječni trag....
Onda je to intuicija i podsvijest.
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2014., 17:19   #26
Quote:
bozoou kaže: Pogledaj post
3. 5. Podsvijest je jako dobro "računalo" koje sprema prihvaćene obrasce.
Podsvijest je memorija evolucije...svaki je čovjek (tj. svako biće) kao memory stick evolucije.
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2014., 17:44   #27
Quote:
planinar kaže: Pogledaj post
Podsvijest je memorija evolucije...svaki je čovjek (tj. svako biće) kao memory stick evolucije.
.. ne .. pogrešno .. .. stik je genetski kod .. on je kočnica evolucije ..

.. genetika je stablo na stijeni .. za koje je planinar zakačio svoje uže ..
.. to je stablo odlično .. dok dođeš do njega ..
.. ako se vučeš njemu .. kad si iznad njega .. ti se vučeš dole .. .. prema krokodilima ..
alim is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2014., 18:39   #28
Quote:
alim kaže: Pogledaj post
.. ne .. pogrešno .. .. stik je genetski kod .. on je kočnica evolucije ..
Čovjek je nositelj genetskog koda, koji je memorija evolucije; zašto bismo čovjeka odvajali od njegovog genetskog koda?
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2014., 18:53   #29
inteligencija je bezvezan izraz

motorika je puno boji izraz. jer ako je necije tjelo sposobnije nesto brze odradit odnosilo se to na trcanje veslaje ili ucenje na pamet.

ovisno sto si nasljedio prije tog. koliko su discipline tvoji preci imali u pojedinim segmentima zivota.

danas inteligenciju mjesaju s miljonasem ili karikom koja nedostaje. kakva veze inteligencija ima s opcim znanjem??????

a sve se svodi na zamisljenu kreaciju tj rjesavanje problema. koliko su tvoji preci imali smisla za prezivljavanje. jer to je glavna kreacija zivota. ako je tvoj predak radio u skladistu. ili keijskom laboratoriju... sigurno imas vise izrazen stil za prepoznavanje.. to ugrubo gledano se ne vidi... ali da to se sve prenosi... jer jedna disciplina se slaze na drugu

svaki oziljak ili otisak na ovoj zemlji ostaje. pa tako i u dna samom.... i na kraju di si ti. ako si u muzikci imas ukus za prepoznavanje zvukova.. sto ne znaci da ima ukus za stvaranje novih zvukova... ili ako si slikar. opet mozes bit u par smjerova slikarstva

a iza tog stoji fundamentalni drive
MillionMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2014., 18:56   #30
Quote:
planinar kaže: Pogledaj post
Čovjek je nositelj genetskog koda, koji je memorija evolucije; zašto bismo čovjeka odvajali od njegovog genetskog koda?

ps tocno planinar prica. u ovom topiku mislim


covjek je kreacija fundamentalne evolucije i nemozes ga odvojit od nikakvog koda

pre glupo uopce za zamislit tako nesto

a jos gluplje promislit da smo u nekom hologramu
MillionMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2014., 19:53   #31
Quote:
planinar kaže: Pogledaj post
Čovjek je nositelj genetskog koda, koji je memorija evolucije; zašto bismo čovjeka odvajali od njegovog genetskog koda?
.. zato što ti sebe .. moraš .. odvajati od tjela .. .. najprije od kose i nokta .. pa od ruke .. pa od svih organa .. pa od riječi .. pa od misli ..
.. zato što tvoja svijest nije niknula na zemlji ..
.. ne brini .. i na .. temeljnijem nivou ima problema ..
.. pa ti ne vredi nikakav pokušaj ..
.. silu si davno odvojio od materije .. .. i još nisi otkrio šta je ..
alim is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2014., 20:12   #32
Quote:
alim kaže: Pogledaj post
.. zato što ti sebe .. moraš .. odvajati od tjela .. .. najprije od kose i nokta .. pa od ruke .. pa od svih organa .. pa od riječi .. pa od misli ..
.. zato što tvoja svijest nije niknula na zemlji ..
.. ne brini .. i na .. temeljnijem nivou ima problema ..
.. pa ti ne vredi nikakav pokušaj ..
.. silu si davno odvojio od materije .. .. i još nisi otkrio šta je ..
Ali, to nije čovjek, čovjek je i tijelo...
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2014., 20:48   #33
Quote:
planinar kaže: Pogledaj post
Ali, to nije čovjek, čovjek je i tijelo...
.. ne znam da li se razumijemo .. mene zanima ko si ti .. ti .. .. znaš li ti ko si ti .. samo to .. ko je .. ja .. u tebi ..
alim is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2014., 21:02   #34
Quote:
alim kaže: Pogledaj post
.. ne znam da li se razumijemo .. mene zanima ko si ti .. ti .. .. znaš li ti ko si ti .. samo to .. ko je .. ja .. u tebi ..
Razumijemo se, razumijemo, samo taj kojeg tu tražiš i spominješ, nije čovjek.
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2014., 21:05   #35
Quote:
planinar kaže: Pogledaj post
Razumijemo se, razumijemo, samo taj kojeg tu tražiš i spominješ, nije čovjek.
.. nego .. ?
alim is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2014., 22:46   #36
Quote:
alim kaže: Pogledaj post
.. nego .. ?
Ne znaš?
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2014., 01:23   #37
Quote:
bozoou kaže: Pogledaj post
4. Što je svijest
Opažanje te komunikacije. Svjesno postavljanje pitanja i slušanje odgovora koje možemo trenutno razumjeti. Koje ne možemo, stižu vrlo brzo ..i to putem iskustva.
To je upravo onaj dio što ljudi misle kako im se nešto "slučajno" dogodilo i dalo im traženi odgovor..a zapravo svemir nas uči kroz iskustva i zato privlačimo ono o čemu razmišljamo.
Svemir nas uči.
Pitanje je da li riba može opažat sebe iz perspektive čovjeka..ili zeca....npr.
Ne bih rekao.

Prije bih rekao da je tzv. "promatranje" moguće jedino onda kada postoji njegova podloga tj. iskustvo. Promatranje podrazumijeva specifične kriterije filtriranja iskustva a specifičnost mogu odredit jedino osobna iskustva. Naravno, ako uzmeš da te "svemir" uči onda cijela priča poprima drugačije značenje. Tada bi možda mogla postojat ne-svoja perspektiva mada mislim da je to besmisleno jer perspektiva sama po sebi podrazumijeva identitet promatrača koji ne bi mogao postojati kada bi se selio u poziciju drugačijeg entiteta.
U tom slučaju bi trebalo vidjet što prepoznaješ kao "učenje svemira"!?
__________________
Love Lickers

Zadnje uređivanje implosive : 26.02.2014. at 01:29.
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2014., 13:47   #38
Quote:
planinar kaže: Pogledaj post
Ne znaš?
.. ne .. .. ti znaš .. ? .. ali nam ne želiš reći .. ?
.. i došao si ovdje da nam kažeš da znaš .. samo nam nećeš reći .. ?
alim is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2014., 15:17   #39
Quote:
alim kaže: Pogledaj post
.. ne .. .. ti znaš .. ? .. ali nam ne želiš reći .. ?
.. i došao si ovdje da nam kažeš da znaš .. samo nam nećeš reći .. ?
Dobro, ne znaš, ništa strašno. Zašto se onda razgovaraš kao da znaš?
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2014., 15:31   #40
.. razgovaram se kao da znam što .. ? .. .. kao da znam .. da u tebi ima neko ko nije čovjek .. ?
alim is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:04.