Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.01.2014., 14:02   #81
A pazi komentara ispod članka
__________________
When nothing goes right... go left...
sitnaMalaPlava is offline  
Old 06.01.2014., 14:03   #82
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
Evo kakva je situacija danas, što vjerojatno vrijedi (vrlo približno) i za situaciju od prije 50-tak godina.
Po ovome nisam onaj znak koji mi se inače pripisuje, ali rogata i dalje jesam.
__________________
.
Soul sister is offline  
Old 06.01.2014., 14:04   #83
Quote:
alim kaže: Pogledaj post
.. a tebe .. šta je tebe oblikovalo .. ? .. koji su .. ključni .. faktori .. ?
Odakle da znam? Rekoh, na 'kompleksan' način, što upravo i znači da je iznimno teško nešto objektivno o tome reći. Bog te pita koji su 'ključni faktori'. Možeš reći doslovno 'Bog zna', ako uopće postoji, a ako ne, onda ne zna nitko (pa tako ni ja).

Ono što je praktički sigurno jest da me nije definirao fuckin' datum rođenja. :fejspalm:
Apemant is offline  
Old 06.01.2014., 14:08   #84
Quote:
sitnaMalaPlava kaže: Pogledaj post
A pazi komentara ispod članka
Keith E Brandt je dobro ono napisao... 'zodijak' vjerojatno i jest čisto nazivlje za određeni period godine - to što su znakove tako nazvali, posljedica je toga što su ti znakovi bili takvi kada se astrologija 'definirala', a ne da je naročito bitno je li Sunce zbilja u nekom od tih 'znakova' ili nekom desetom.

Dakako, to ne čini astrologiju ništa suvislijom disciplinom.
Apemant is offline  
Old 06.01.2014., 14:10   #85
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
Odakle da znam? Rekoh, na 'kompleksan' način, što upravo i znači da je iznimno teško nešto objektivno o tome reći. Bog te pita koji su 'ključni faktori'. Možeš reći doslovno 'Bog zna', ako uopće postoji, a ako ne, onda ne zna nitko (pa tako ni ja).

Ono što je praktički sigurno jest da me nije definirao fuckin' datum rođenja. :fejspalm:
.. pa jebiga .. da si rođen 41ve .. bio bi te definirao funikg datum rođenja ..
.. u nas četresprovci .. svi neki prestrašeni i gladni ..

.. ispravak .. samo ..
.. fuking .. treba da stoji ..
alim is offline  
Old 06.01.2014., 14:11   #86
A paz ovog:

"well this is good news for me. The woman I met a few months ago that seems to be clicking with happens to be an Aquarius and I'm a Virgo. Our sings say we have some good commonalities but a good number of differences."

Apemant is offline  
Old 06.01.2014., 14:15   #87
Quote:
alim kaže: Pogledaj post
.. pa jebiga .. da si rođen 41ve .. bio bi te definirao funikg datum rođenja ..
Preciznosti, molim. Ne bi me definirao puki 'datum rođenja', nego društvene okolnosti povezane s tim datumom rođenja.

I to ne samo 'datumom rođenja' nego još važnije - godinom rođenja.
Apemant is offline  
Old 06.01.2014., 14:18   #88
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
Preciznosti, molim. Ne bi me definirao puki 'datum rođenja', nego društvene okolnosti povezane s tim datumom rođenja.

I to ne samo 'datumom rođenja' nego još važnije - godinom rođenja.
.. pa možda je mars utjecao na švapce .. ovi na rat .. a rat na žiku ..
.. sam si rekao da stvari treba gledati komplekasno ..
alim is offline  
Old 06.01.2014., 14:23   #89
.. uostalom .. tvoja je teorija na klimavim nogama .. .. meni je nejasno da neko misli da proljeće .. koje je .. nota bene .. sposobno .. da iz zemlje izvuče stotine vagona stočne hrane .. baš u čovjeku ne uspjeva izvući nikakvog kurca .. .. e to mi ne ide u glavu ..
alim is offline  
Old 06.01.2014., 14:26   #90
Quote:
alim kaže: Pogledaj post
.. pa možda je mars utjecao na švapce .. ovi na rat .. a rat na žiku ..
.. sam si rekao da stvari treba gledati komplekasno ..
No to što si napisao nije 'kompleksno', nego upravo pojednostavljujuće.
Apemant is offline  
Old 06.01.2014., 14:29   #91
Quote:
alim kaže: Pogledaj post
.. uostalom .. tvoja je teorija na klimavim nogama .. .. meni je nejasno da neko misli da proljeće .. koje je .. nota bene .. sposobno .. da iz zemlje izvuče stotine vagona stočne hrane .. baš u čovjeku ne uspjeva izvući nikakvog kurca .. .. e to mi ne ide u glavu ..
Ja to nisam rekao.

Dapače, to što govoriš - utjecaj godišnjih doba - i meni se čini kao 'najbolje' moguće objašnjenje bilo kakve (tanke LOL) 'podloge' za astrologiju. A ne fuckin' položaj planeta u 'zviježđima'.

No, problem s time jest da je 'proljeće' na južnoj hemisferi (Australija, Brazil, Južna Afrika) - u suprotnom dijelu godine; znači, 'znakovi' ljudi koji su rođeni na južnoj hemisferi morali bi biti zarotirani za 180 stupnjeva (ili tako nešto, ne da mi se razmišljat jel to rotacija ili čisto mirror image lol).
Apemant is offline  
Old 06.01.2014., 14:34   #92
.. a štimaju njima znakovi prema stvarnosti .. .. hoću reći jesu li i tamo lavovi glavni .. ili su obične pizde .. ?
alim is offline  
Old 06.01.2014., 14:36   #93
Quote:
alim kaže: Pogledaj post
.. a štimaju njima znakovi prema stvarnosti .. .. hoću reći jesu li i tamo lavovi glavni .. ili su obične pizde .. ?
Nemam pojma, jednom prije par godina sam probao guglati o tome, no nisam ništa suvislo uspio pronaći. Ili nisam znao tražiti, ili 'astrologe' to pitanje uopće ne zanima - što mene osobno i ne bi baš iznenadilo, nemam baš neko osobito mišljenje o intelektualnom kapacitetu 'astrologa'.
Apemant is offline  
Old 06.01.2014., 14:37   #94
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Ima jedna kultna knjiga na tu temu: Hamletov mlin
Thx za preporuku, ako uhvatim vremena ću je locirati, a tema me ionako najviše zainteresirala nakon što sam pogledao Hobita 2.

Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
'Sudbinu', po svemu sudeći definira ukupnost urođenih (vlastitih) genetskih osobina - i ukupnost kulturnih (vanjskih) čimbenika. (*)
Možda je taj položaj planeta kao vanjski čimbenik povezan s našom fiziologijom jer nisu ni svi vanjski čimbenici kulturalni, a fiziologija kasnije sa psihološkim karakteristikama. Npr. poznato je da položaj Mjeseca utječe na izmjenu plime i oseke na Zemlji, ostali planeti na Mjesec i Zemlju i oni na njih, tako nekako jel. Kako su nam tijela makar oko 50% voda, te gravitacijske sile možda utječu i na tekućine u našem tijelu. Taman u kritičnom trenutku za razvoj pojedinog centra u mozgu malog Ivice dogodi se da hranjive tvari ne dosegnu u dovoljnoj mjeri destinaciju jer ih je složeni gravitacijski utjecaj usporio na putu, a kod Marice ih je naprotiv ubrzao i sve se nešto bolje izgradilo. Tako da imamo malog Ivicu sa slabijim mentalnim mogućnostima i Maricu s boljim. Oko toga se kasnije formira ličnost i tako, jedno vuče drugo.
__________________
What we call rational grounds for our beliefs are often extremely irrational attempts to justify our instincts. +
Stronger Free is offline  
Old 06.01.2014., 14:39   #95
.. što .. opet .. ništa ne znači .. za kurac ti intelektualni kapacitet .. ako si rođen pod nesretnom zvezdom ..
alim is offline  
Old 06.01.2014., 14:44   #96
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
A što veliš na ovu teoriju? Meni zvuči interesantno čisto na intelektualnoj razini, koliko god je smatrao... čudnom.
Budem možda pogledao detaljnije. Vidim da tvrdi da homoseksualnost nije genetska. Ja niti ne mislim da je genetska.
BTW, nisi valjda shvatio onaj moj post gore kao ozbiljan? Ona zadnja dva vezana uz horoskop i horoskopljane i guglanje? :'-(
Druid is offline  
Old 06.01.2014., 14:46   #97
Ova "mala plava" rekla da je Apemant škorpion. Ptica se raspisala kako ima smisla kako puno toga ima sličnog s tipičnim škorpionima. Onda ispalo da je strijelac.

Nevezano uz to, ali potkrepljeno time, naravno da je astrologija heavy bullshit.
Druid is offline  
Old 06.01.2014., 14:49   #98
.. inače .. nisam vam bio .. čini mi se .. stigao pričati .. ali horoskopija je staara nauka .. koja se .. ki kec na desetku .. nadovezuje .. na teoriju evolucije .. .. kasnije .. možda malo sjebana .. ali u osnovi .. sasvim .. utemeljena .. .. počinje sa sfingom i pretpostavlja .. jebiga .. boga ..
alim is offline  
Old 06.01.2014., 14:50   #99
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Ima jedna kultna knjiga na tu temu: Hamletov mlin
Ima jos tema srodnih toj, a ticu se univerzalija koje sacinjavaju mitove svih naroda i civilizacija diljem svijeta. Ne sumnjam da ste vec upoznati s tim autorima, ali svejedno upucujem na Mirceu Eliadea i Josepha Campbella, da spomenem tek najpopularnije. Pa i sam Carl Jung bavio se time.
Bardamu is offline  
Old 06.01.2014., 14:52   #100
Quote:
Stronger Free kaže: Pogledaj post
Možda je taj položaj planeta kao vanjski čimbenik povezan s našom fiziologijom jer nisu ni svi vanjski čimbenici kulturalni, a fiziologija kasnije sa psihološkim karakteristikama. Npr. poznato je da položaj Mjeseca utječe na izmjenu plime i oseke na Zemlji, ostali planeti na Mjesec i Zemlju i oni na njih, tako nekako jel. Kako su nam tijela makar oko 50% voda, te gravitacijske sile možda utječu i na tekućine u našem tijelu. Taman u kritičnom trenutku za razvoj pojedinog centra u mozgu malog Ivice dogodi se da hranjive tvari ne dosegnu u dovoljnoj mjeri destinaciju jer ih je složeni gravitacijski utjecaj usporio na putu, a kod Marice ih je naprotiv ubrzao i sve se nešto bolje izgradilo. Tako da imamo malog Ivicu sa slabijim mentalnim mogućnostima i Maricu s boljim. Oko toga se kasnije formira ličnost i tako, jedno vuče drugo.
Imaš li ti možda curu/sestru/mamu koja je sva u astrologiji?

Ovo gore je iznimno tanka obrana astrologije. Naravno da Sunce ima utjecaja na ljude, tj. ne Sunce nego izmjena godišnjih doba zbog nagiba Zemlje (no kako rekoh, na južnoj hemisferi su godišnja doba obrnuta u odnosu na sjevernu). Također ogroman utjecaj ima i Mjesec, vidiš to po plimama i osekama, a ziher ima veze i s nekim ljudskim fiziološkim procesima itd.

No dalje, stvar postaje sve tanja i tanja. Utjecaj Urana? Pa ono, probaj ga izračunati koliki je gravitacijski utjecaj Urana na ljude. Ideja da se mikroskopska varijacija u tom utjecaju, kako se Zemlja okreće oko Sunca - reflektira na bilo kakav suvisli način na dijete, ne može se nazvati drugačije nego 'ludicrous'.


(edit: kad kažem 'ne sunce' time nisam htio reć da sunce samo po sebi nema utjecaja LOL naravno da ima, ali djeluje na sve ljude jednako - datum rođenja, s druge strane, povezan je s godišnjim dobom, a možda nije svejedno 'rodi' li se netko u ovom ili onom godišnjem dobu)

Zadnje uređivanje Apemant : 06.01.2014. at 15:00.
Apemant is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:24.