Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.01.2015., 20:20   #41
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
Daleko je to od ruganja, al ja bome svojoj kažem kad mislim da se nije potrudila i kad bi mogla bolje... I stalno joj naglašavam da je važno da se potrudi i da proba najbolje što može, ali isto tako ako na crtežu vidno fali truda i ako se kuži da je to napravila ofrlje, ja joj to i kažem.
Ne na način da ju ubijem u pojam, ali mi nije fora ni na sve baš vikati "bravo".
slazem se.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2015., 23:57   #42
mene je jednom, prošle godine, teta u vtiću sažalnim i tihim glasom obavijestila kako mi je dijete nacrtalo plavo stablo. onda ga je ona odvela do prozora, pokazala mu stablo, uputila ga pa se vratio u sobu i nacrtao smeđe. crtež mu je bio na panou zajedno sa svim ostalim crtežima, svi su bili gotovo identični. na kraju je rekla: "vidite, mi se stvarno trudimo, mi ga potičemo, ali eto..." slijeganje ramenima, prigodna tišina. ja sam mozgala: "ma jel' to ona meni možda pokušava natuknuti da mi je dijete zaostalo ili retardirano?" (btw, nekoliko dana nakon toga vrtićka psihologinja mi je napomenula da bi mu dala neke testove "jer joj se po načinu na koji se on igra i po pitanjima koja postavlja čini da bi mogao biti nadareno dijete.")
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2015., 07:12   #43
Čini mi se da su neki ovdje gadno omanuli sam pojam dječjeg crteža.
Ćufta is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2015., 08:02   #44
Quote:
Ćufta kaže: Pogledaj post
Čini mi se da su neki ovdje gadno omanuli sam pojam dječjeg crteža.
ajde nam ti onda pojasni, nama neukima.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2015., 08:42   #45
Djeca ne crtaju radi ljepote I umjetnosti. Crtež je komunikacija.
Ćufta is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2015., 08:46   #46
Quote:
Ćufta kaže: Pogledaj post
Djeca ne crtaju radi ljepote I umjetnosti. Crtež je komunikacija.
pa naravno. I....?

ako dijete jednom upotrijebi sablonu i triput bojanku radi zabave , a pet puta te trazi da mu pokazes kako se crta macka, to je neka nepopravljiva trajna steta?
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2015., 08:56   #47
Ajme majko šta se i oko dječjeg crtanja stvara halabuka tolika...

Hodalicu neću uopće komentirati, već sam čin rođenja u ovaj šablonizirani svijet je evolucijski minimum, a ne maksimum, to što neko dijete voli crtati po šablonama neće ga označiti sigurno kao motorički retardiranoga ili misaono zakinutoga. Možda se u njemu baš zbog toga razviju neke druge stvari, možda je geometrijski mozak i voli vidjeti podlogu svega u geometrijskim oblicima...

Mislim davati takve izjave na osnovi jednoga članka autora koji više zadire u filozofičnost negoli u samu suštinu dječjeg ponašanja i oponašanja... meni je to smiješno.

Da, poticati kreativnost, ali kreativno je i posegnuti za šablonom kad ne znaš kako bi sam, sam čin prisjećanja da ima možda neka šablona već je kreativan.

Recimo pravim tortu i trebam izraditi 100 srdaca iste veličine, kreativno je u tome momentu tražiti mali kalup i praviti šablone da bih si pomogla.

Nitko normalan ne bi svome djetetu šablone nudio kao jedini način ili ne daj bože ispravljanje loših crteža, nudi se kao pomoć u crtanju, to je također svojevrsna vježba, a što je rekla Frupy, pa bolje da crta i po šablonama nego bulji u komp.

Ovo jamranje na crteže uopće ne razumijem, crtež je odraz njihova tadašnjeg stanja, šablonski ili nešablonski, on ne mora zadovoljiti šablonu samu, on može iz nje dobiti ideju kako oblikovati svoju, da mu bude lakše poslije, može to biti i mnemotehnika koja će pomoći u otkrivanju nekih geometrijskih uzoraka u okolini oko njega.

Uostalom, zašto su slikarska platna redovito omeđena šablonskim pravokutnikom, kvadratom, zašto u galerijama ne gledamo slike bez uokvirenosti u neki oblik? Zato što imamo potrebu omeđiti svoju misao, ideju, zato što možda, samo možda, s nekog estetičko-filozofijskog stajališta, sam čin omeđivanja pobuđuje želju za interpretacijom iza i izvan okvira.

Dijete će nacrtati auto s pomoću šablone nakon brojnih neuspjeha, kao recimo kod nas, zbog kojih je bilo isfrustrirano, i bez obzira na naše tapšanje i nukanje na maštovitost, ono jednostavno nije bilo zadovoljno (meni su ti auti bili totalno kul takvi bez šablone), ponudit će mu se mogući način i ono će biti zadovoljno, iz toga će možda uvidjeti da postoje odnosi veličine oblika unutar auta, počet će izmišljati svoje oblike, praviti futurističke aute kao odmak od šablone (dogodilo se), neprocjenjivo je u tome svemu lišavanje frustracije i zadovoljstvo učinjenim, samo zboig sebe, ne jer se nama tako više svidjelo.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2015., 09:01   #48
Quote:
Ćufta kaže: Pogledaj post
Djeca ne crtaju radi ljepote I umjetnosti. Crtež je komunikacija.
Svaki kurac na ovom svijetu postaje interpretacija komunikacije, već mi je toga na vrh nosa.

Jebla vas komunikacija, interpretacija, promišljanje, neke su stvari možda i samo možda antikomunikacija, sredstvo zabave bez potrebe objašnjavanja i želje za interpretacijom. Neke su stvari lake i ta nepodnošljiva lakoća očito ljudima koji imaju OKP na bitak postojanja i razvojnu psihologiju ne mogu podnijeti tu lakoću.

Može li postojati barem jedna sfera tih malih života koju nećemo rastaviti na paramparčad svojih iluzija?
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2015., 09:22   #49
MAJAMAMA, sve si rekla.

mene zapravo beskrajno zivcira ta new age pedagogija i razvojna psihologija u kojoj svaki djecji prdac ima funkciju komunikacije i treba ga analizirati do apsurda.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2015., 09:52   #50
Nasreću, niste tema vi nego crtež
Ćufta is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2015., 11:17   #51
fala bogu, ni ne pokusavam postati temom foruma.hr.

zelim samo napisati svoje misljenje o preuvelicavanju vezanom za sve i svasta, pa tako i za djecje crtanje.

to sto dijete ponekad ili cesto zeli model u crtanju, bilo u obliku sablona, roditelja ili prijatelja iz grupe, ne znaci da nesto ne stima ili ako bas hoces, ne znaci da je nesposobno prenijeti informaciju.

pustite djecu da budu djeca, znacilo to da besmisleno saraju sa 5 godina, obozavaju bojanke ili pak portretiraju kao da vinci.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2015., 18:03   #52
Quote:
MAJAMAMA kaže: Pogledaj post
Svaki kurac na ovom svijetu postaje interpretacija komunikacije, već mi je toga na vrh nosa.

Jebla vas komunikacija, interpretacija, promišljanje, neke su stvari možda i samo možda antikomunikacija, sredstvo zabave bez potrebe objašnjavanja i želje za interpretacijom. Neke su stvari lake i ta nepodnošljiva lakoća očito ljudima koji imaju OKP na bitak postojanja i razvojnu psihologiju ne mogu podnijeti tu lakoću.

Može li postojati barem jedna sfera tih malih života koju nećemo rastaviti na paramparčad svojih iluzija?
Savršeno si to sročila...
Al šta očekuješ, pa ovdje na RiD-u se raspravljalo i o kvaliteti prvih žličica za dohranu, a gdje neće oko dječjeg crteža...
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2015., 19:31   #53
mi se prije sat vremena vratili sa inicijalnog razgovora sa logopedom. malac 4.8 godina. uz sve priče i razgovore trebao je nacrtati i nešto po svom izboru,želji. nacrtao je crni snijeg iz kojeg mogu rasti banane. eto. ja jedva suzdržala smijeh.na papiru samo hrpa nečeg.veze s vezom MENI nije imalo.logopedica rekla "baš ti je fora" većinom je prepoznatljivo ono što nacrta,al eto danas je pokazao svoju avangardnu stranu:klap:
__________________
Not my circus,not my monkeys.
marijaklc is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2015., 20:52   #54
Quote:
marijaklc kaže: Pogledaj post
logopedica rekla "baš ti je fora"
i to je po meni ok komentar, a ne da mu je rekla kak je snijeg bijeli, a ne crni i kak iz njega ne mogu rasti banane itd... kao u primjeru od kakadu.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2015., 02:26   #55
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
Zašto? I što bi točno to bilo šablonizirani crteži sa cvijećem, oblacima i morem?
evo, ovo od Kakadu:

Quote:
Kakadu kaže: Pogledaj post
mene je jednom, prošle godine, teta u vtiću sažalnim i tihim glasom obavijestila kako mi je dijete nacrtalo plavo stablo. onda ga je ona odvela do prozora, pokazala mu stablo, uputila ga pa se vratio u sobu i nacrtao smeđe. crtež mu je bio na panou zajedno sa svim ostalim crtežima, svi su bili gotovo identični. na kraju je rekla: "vidite, mi se stvarno trudimo, mi ga potičemo, ali eto..." slijeganje ramenima, prigodna tišina.

Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
Daleko je to od ruganja, al ja bome svojoj kažem kad mislim da se nije potrudila i kad bi mogla bolje... I stalno joj naglašavam da je važno da se potrudi i da proba najbolje što može, ali isto tako ako na crtežu vidno fali truda i ako se kuži da je to napravila ofrlje, ja joj to i kažem.
Ne na način da ju ubijem u pojam, ali mi nije fora ni na sve baš vikati "bravo".
kak znas da crtezu fali truda? kaj to tocno znaci?

i opet, pricamo o crtezu, koji je, po meni, barem u predskolskoj dobi, djetetu dio igre i istrazivanja, i treba biti zabavan i ugodan.

meni ima smisla uputiti dijete da ispravi slovo J ili L ako je okrenuto u krivom smjeru (iako ja to nisam radila), ima mi smisla reci petogodisnaku da zaostri kutove na nacrtanom trokutu ili traziti sestogodisnjaka da ne crta linije preko crte (one vjezbe u crtancicama), al fakat ne znam kako bi prosudila da je macka ili kokos ofrlje nacrtana i da treba popraviti konstrukciju kuce

crtezi, figurice od plastelina, dvorci od kocaka/pijeska, nesto sto dijete radi iz gusta, zabave, otkriva, meni definitivno nije nesto sto bih kritizirala i popravljala po svom gustu, ali niti vikala bravo i klanjala se beskonacno ili rekla da je nesto lijepo ako mi nije (ako mi je lijepo, onda to kazem)
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2015., 10:53   #56
Ja fakat ne razumijem zašto ljudi imaju potrebu poništavati važnost nečega samo zato što njima to nešto ne spada u kategoriju važno. Tebi nije, meni je i šta sad?! Mene boli kuki za odjeću, zar bih trebala ići na temu o odjeći i prokenjavati se kak se zamarate s glupostima? Nitko ovdje nije rekao da treba strijepiti nad svakom linijom koju dijete povuče. Šabloniziranje je činjenično loš pristup.

I da, btw. dječji crteži su nekim ljudima struka pa znaju o čemu pričaju.
Ćufta is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2015., 11:16   #57
Quote:
Ćufta kaže: Pogledaj post
Ja fakat ne razumijem zašto ljudi imaju potrebu poništavati važnost nečega samo zato što njima to nešto ne spada u kategoriju važno. Tebi nije, meni je i šta sad?! Mene boli kuki za odjeću, zar bih trebala ići na temu o odjeći i prokenjavati se kak se zamarate s glupostima? Nitko ovdje nije rekao da treba strijepiti nad svakom linijom koju dijete povuče. Šabloniziranje je činjenično loš pristup.

I da, btw. dječji crteži su nekim ljudima struka pa znaju o čemu pričaju.
pretpostavljam da ovo ide mene.

totalno krivo shvacas ono sto zelim reci.
uopce ne ponistavam vaznost djecjih crteza, nego jednostavno ne mogu sutjeti na izjednacavanje sablona za crtanje i bojanki s hodalicom.

na mnogim topicima ovdje postoji samo crno i bijelo, nema sredine.
pitam te opet: sto ce se, pobogu, lose dogoditi, ako dijete ponekad posegne za bojankom ili sablonom?

I kome su ovdje djecji crtezi struka, bas me zanima?
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2015., 11:34   #58
Ja nisam izjednačila šablone i hodalicu. Rekla sam da su šablone crtežu isto što su hodalice motorici. Tko hoće shvatio je, tko neće njegova stvar.

Meni su struka.
Ćufta is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2015., 11:44   #59
Quote:
Ćufta kaže: Pogledaj post
Ja nisam izjednačila šablone i hodalicu. Rekla sam da su šablone crtežu isto što su hodalice motorici. Tko hoće shvatio je, tko neće njegova stvar.

Meni su struka.
shvatila sam i apsolutno se ne slazem.

valjda imam na to pravo, bez da me se "optuzi" da pokusavam postati temom foruma i da se prokenjavam.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2015., 15:21   #60
ja se ne petljam malom u crtanje, ne znam ništa crtati i osim početnih "gle cvijet" kad je imao 2g, ja mu ništa ne crtam.
nisam mu nikad ni dala da nešto gleda pa da crta, tj nije ni pitao, ali već sam napisala, moj i tako ne crta doma, nego samo u vrtiću (a tamo vjerujem da gleda drugu djecu kako crtaju).

doma boja, i iako znam da su bojanke isto kao ne baš super, međutim moj je jako napredovao u grafomotorici od kad boja, pa sam ja odlučila da su ipak dobre


al inače mi se čini logičnim da su npr. slaganje Lega bez nacrta, crtanje bez gledanja u predložak i bojanja sunca u plavu boju bitni u poticanju mašte i kreativnosti, i da to npr. u kasnijoj dobi omogućava/olakšava učenje koje nije samo reproduciranje napisanog u knjizi.
(ne znači da dijete koje precrtava crtanje neće u drugim poljima biti kreativno, samo razumijem generalni stav u vezi toga).
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:32.