Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.03.2015., 10:27   #1
Snobizam i materijalizam

Nedavno čujem komentar jedne high class gospođe na vijest kak će ryanair pojeftiniti do te mjere da će gotovo svatko si moć priuštit let na drugi kraj svijeta, da će sada svaki drek putovat, ko da joj je krivo zbog tog pošto će sad svi bit svijetski putnici pa će njena česta putovanja valjd izgubit na ekskluzivnosti, glamuru.
Buduća frendova žena stalno kvoca kak želi veliku kuću i novi audi, ne želi jest po jeftinim restoranima ne jer nije dobra hrana nego jer nije skupo, svima se pohvali svaki put kad potroše velik iznos novca negdje.
Pa sve do kompleksa sirotinje, gdje se diže kredit za auto iznad svog standarda jer sve ispod je jadno.
Glupo da nabrajam primjere, pitanje je zaš su neki tolki materijalisti/snobovi, zbog čega ljude tolko privlači materijalno, koja je suština toga? Il nam je svima to u prirodi, svi smo snobovi na ovaj il onaj način, ak nas ne privlači sjaj i glamur, volimo onda pokazat intelektualnu il neku drugu nadmoć nad drugima?
zoomzoom888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2015., 10:53   #2
u covjekovoj je Naravi - to make a mark. pa, svatko to radi prema svojem nahodjenju

btw ove tvoje gospodje zive u snobovskom drustvu koje po svemu sudeci (citaj, sudeci po svemu) njeguje i stiti takove jer im ocigledno ne uzima adekvatan porez. jer da im uzima i dobra raspodjeljuje transparentno na opce dobro, vezale bi gubicu velikim lokotom - i silently bile sretne kad si mogu priustiti dostignuca danasnjice .. ili bi se (nakon postenog rada i jos postenijeg placanja poreza zajednici) hvlile samo onim sto je za nauku i motivaciju drugima
Seima is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2015., 12:11   #3
Meni je od snobizma puno gore biti siromašan i jadan. To je najcrnje groblje i smrt, pa mi nije ni čudno da se ljudi na sve moguće načine prenemažu od viška resursa, bio on stvaran ili lažan.
Ljudi koriste društvenu promociju da sebe prikažu boljim i uspješnijim. Neki to rade na odbojan način, a neki drugi to rade kako spada (JA na primjer, naravno LOL)

Najgore je prigrliti siromaštvo i nemoć. Onda moraš prihvatiti i vjeru u nepostojeće entitete i stvarati si dodatnih 89 slojeva fikcije koje bi to sve održavale.

Ha lako je teško živjeti... to svatko može. A s malo više love, sve stvari u životu idu lakše...

Čini mi se kao da ova rasprava ide u tom smjeru da eto.. nije sve u parama, iako 95% ipak jest.

I dok neka snalažljiva manjina uživa u svim blagodatima koje im okolnosti pružaju, neki drugi traže izlike za vlastiti neuspjeh, na koji oni naravno nisu imali nikakav utjecaj jer je svemir tako želio... i onda jadna ti majka i dijete i pusta šljiva i samoća na ovom svijetu bijelom.
paklara is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2015., 19:43   #4
jas kupio ploćice za kuhinju hiljadušesto kuna kvadrat jer su mi bile ljepe
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2015., 20:10   #5
Quote:
F. Chief kaže: Pogledaj post
jas kupio ploćice za kuhinju hiljadušesto kuna kvadrat jer su mi bile ljepe
Dokle god nisu barem od srebra, nemoj se javljati.
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2015., 20:39   #6
U materiji si proživio patnju, pa želiš u materiji iskusiti užitak.

Ali kad shvatiš da je i užitak prolazan, onda je prekasno
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2015., 21:45   #7
Užitak je prolazan?Kako kome....
__________________
Imiđ kralja zlata odgajala me krema,u izbjegavanju zakona tu mi ravnog nema.
intercepts is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2015., 21:50   #8
Quote:
intercepts kaže: Pogledaj post
Užitak je prolazan?Kako kome....
a taj "kome" živi vječno pa vječno uživa?
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2015., 21:53   #9
Quote:
paklara kaže: Pogledaj post
M

I dok neka snalažljiva manjina uživa u svim blagodatima koje im okolnosti pružaju, neki drugi traže izlike za vlastiti neuspjeh, na koji oni naravno nisu imali nikakav utjecaj jer je svemir tako želio... i onda jadna ti majka i dijete i pusta šljiva i samoća na ovom svijetu bijelom.
Ne mogu svi biti uspješni.
mantisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2015., 22:31   #10
Što fali materijalizmu i snobizmu..? Pa svijet je skrojen za bogate snobove, pogle monetarni model, ekonomski model, poglle cijeli svijet.. imaš 1% onih koji imaju većinu bogatstva i oni upravljaju i odlučuju u ime svih ostalih, oni su povlaštena kasta. Što se više boriš protiv neravnopravnosti to ti je gore, samo budale dižu revoluciju i mijenjaju svijet, onaj koji ima preseli se na drugi kontinent, lovu svatko čeka raširenih ruku. Nemaš izbora nego uzmi sve što možeš, sve što ti život pruža.. bar nećeš provesti život kao jadnik među ovih 20% nezaposlenih ili među ovih sa plaćom ispod državnog prosjeka.. obzirom da je praksa kako nikog nije baš mnogo danas briga za druge, zašto bi se opterećivao drugima, jednostavo uživaj kad si već imao sreće...ako se kolo sreće okrene što je čest slučaj promjeni ploču i pričaj kako si jadan i kako ti treba, netko će ti udjeliti, nitko još kod nas nije od gladi umro...
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2015., 07:34   #11
Bitno je u ničem ne pretjerivat. Pa tako ni u parama. Čim ih imaš premalo - nije dobro, jer ćeš umrijet od gladi. Čim ih imaš previše - nije dobro, jer ćeš past u depresiju i ništa više u životu ti neće imati smisla.

Na sreću, nikada nisam bila u prilici da isprobam te dvije krajnosti, ali sa sigurnošću mogu reći da je novac jedna od bitnijih stavki kad je čovjekova sreća u pitanju. Treba nam za normalan život.
Sve više od potrebnog smatram snobizmom i razbacivanjem, ali sam isto tako svjesna da postoji masa ljudi koji jednostavno nisu sretni sami sa sobom, pa se moraju dokazivati drugima, te se hrane tuđom zavisti.
A ima i onih kojima je sasvim svejedno što drugi misle o njima, te se tako i ponašaju.

Ne družim se sa snobovima, nemam o čemu sa njima pričati i u potpunosti su nezanimljivi, barem meni. Kada ti je jedina sreća u životu novac ili ono što isti može kupiti - eh, onda si ga najebo. Volim gledati te ljude kako se koprcaju kad tih istih para ponestane Ali to je neka skroz druga tema
MissComplicated is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2015., 12:44   #12
Stvar je vrlo jednostavna. Generalno svi žele biti uspješni ili da barem okolina to za njih misli. Pare i sve što one donose su najvidljiviji pokazatelji nečijeg uspjeha, samim tim vjerojatno i inteligencije jer ne možeš baš biti totalni panj pa zgrnuti neku vidljiviju lovu... to što je Pero pročitao 10000 knjiga i govori tečno 8 stranih jezika se ne vidi samo po sebi... to što Đuro pak ima Mečku i putuje u London svi vide i Đuro ispada uspješniji od Pere... a budući u današnjem svijetu uspjeh/pamet = pare... sve je jasno
Rostilj-peka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2015., 13:00   #13
Quote:
Druid kaže: Pogledaj post
Dokle god nisu barem od srebra, nemoj se javljati.
srebro je za seljačine zlato jes za pravu gospodu
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2015., 13:15   #14
Materijalizam = oblik ogranicenja svijesti uvjetovan evolucijskim stadijem pojedinca i/ili okoline.

Pojavljuje se sustavnim fokusom na ocitu i fizicku manifestaciju, za sto je dovoljno samo 5 cula bez posebne vjezbe i sto ne iziskuje previse truda u percepciji, interpretaciji i asimilaciji.

Manifestira se opsesijom sa oblicima energije koji su kraceg vijeka i manje su korisni pojedincu i drustvu, i.e. "stvari", sa cijenom gubitka elemenata puno korisnijih i cesto esencijalnih za zdravlje i prosperitet na privatnoj i drustvenoj razini.

Nuspojave:

a) Svrbez po glavi koji dovodi do cohanja prilikom uocavanja neobjasnjivih sinkroniciteta, iznenadne pojave bolesti, poremecaja u privatnim i poslovnim odnosima i sl;
b) Verbalni proljev oslanjanjem na verziju stvarnosti spoznatu stihijski i iskljucivo kroz 5 cula;
c) Tendencija emotivnih ispada kada se uoce diskrepancije izmedju naviknute i ocekivane slike i percipiranih dogadjaja i/ili prezentiranih koncepata koji se u tu sliku ne uklapaju

Analogija u primjeru vida - Kratkovidnost
("Vid" - svijest pojedinca seze do granica ocitog i lakse spoznajnog)


Na globalnoj razini - ograniceno stanje svijesti dominantnog fizickog Bica na planeti, stanje "duhovne zatupljenosti", u velikoj mjeri utjecano "tamnim dobom" planeta u kozmickom ciklusu, poznatom i anticipiranom od strane vise kultura.



Snobizam = karakterno stanje, generirano raznim ogranicenjima svijesti, od kojih je jedno materijalizam.

Uzrokovano je nemogucnoscu sire percepcije principa povezanosti i interakcije Zivota na planeti u kombinaciji sa trenutnim nizim mentalnim/duhovnim kapacitetom ili stanjem razvoja. Degenerirano stanje psihe na bazi prirodne teznje za specificnosti u nekontroliranom procesu izgradnje samopouzdanja.

Manifestira se pridavanjem valorizacije na temelju subjektivno ili drustveno generiranih vrijednosnih parametara, na sto u velikoj mjeri utjece distorzija Ega. Jedinka u nedostatku sire percepcije i kontrole Ega pokazuje tendenciju pridavanja vece vrijednosti sebi, na temelju biranih parametara i predmeta fokusa koji u subjektivnom baloncicu stvarnosti generiraju privremeni osjecaj superiornosti.

Nuspojave:

a) Svrbez po glavi koji dovodi do cohanja kada se neobjasnjivi dogadjaji kose sa subjektivno generirano slikom stvarnosti;
b) Verbalni proljev, uzurpacija, nadglasavanje drugih pod utjecajem divljanja Ega;
c) Depresija, nevjerica i zatvaranje u sebe prilikom prisilnog uocavanja prethodno nevidljive superiornosti i specificnosti Zivota na planetu i distanciranja od sredine s kojom nije ostvarena zdrava interakcija

Na globalnoj razini - jedna od manifestacija kozmickog "tamnog doba" planeta, manifestirana u unutarnjem stanju dominantnog fizickog Bica na planeti.
omen4k is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2015., 14:32   #15
tko o cemu...
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2015., 21:31   #16
Quote:
MissComplicated kaže: Pogledaj post
Bitno je u ničem ne pretjerivat. Pa tako ni u parama. Čim ih imaš premalo - nije dobro, jer ćeš umrijet od gladi. Čim ih imaš previše - nije dobro, jer ćeš past u depresiju i ništa više u životu ti neće imati smisla.

Na sreću, nikada nisam bila u prilici da isprobam te dvije krajnosti, ali sa sigurnošću mogu reći da je novac jedna od bitnijih stavki kad je čovjekova sreća u pitanju. Treba nam za normalan život.
Sve više od potrebnog smatram snobizmom i razbacivanjem, ali sam isto tako svjesna da postoji masa ljudi koji jednostavno nisu sretni sami sa sobom, pa se moraju dokazivati drugima, te se hrane tuđom zavisti.
A ima i onih kojima je sasvim svejedno što drugi misle o njima, te se tako i ponašaju.

Ne družim se sa snobovima, nemam o čemu sa njima pričati i u potpunosti su nezanimljivi, barem meni. Kada ti je jedina sreća u životu novac ili ono što isti može kupiti - eh, onda si ga najebo. Volim gledati te ljude kako se koprcaju kad tih istih para ponestane Ali to je neka skroz druga tema
Da, slažem se, zato nemoj pretjerivati.


Slažem se i sa tvojim mislima, no zbog čega misliš da je imati više od potrebnog automatski postajanje snobom? Poznajem gro ljudi koji imaju love, a nisu rastrošni. Mogu si kupiti Ferari, a voze Škodu.

----

Autore, mnogi odrastaju sa nedostatkom pažnje, pa to onda kao odrasle osobe ispune na ovaj način. Imaš nekih koji jednostavnu uživaju u životu na svoj način, a drugi misle da su snobovi i materijalisti. Navesti ću sebe kao primjer krivog tumačenja, obožavam glasno slušati glazbu, auto mi se često trese dok sam sam u njemu. Potpuno mi je jasno da netko tko me promatra misli "Vidi ovu budalu kako traži pažnju!" Hoću reći da je sve relativno, pa tako i pitanje ove teme.
mužjak is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2015., 18:05   #17
Materijalizam je idealan za bildanje idealizma.
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2015., 20:56   #18
Quote:
F. Chief kaže: Pogledaj post
srebro je za seljačine zlato jes za pravu gospodu
Napisao sam barem od srebra. Naravno da ja imam zlatne.
Srebro je dobro protiv vampira, navodno. :-/
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2015., 21:24   #19
Quote:
Druid kaže: Pogledaj post
Napisao sam barem od srebra. Naravno da ja imam zlatne.
Srebro je dobro protiv vampira, navodno. :-/
Dosadno, ha?
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2015., 03:21   #20
Ne baš. A vi kako te, kako ste?
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:54.