Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.09.2016., 08:31   #21
Quote:
Monro kaže: Pogledaj post
Nepotizam kod zapošljavanja pri državi..

Stanje je eskaliralo do te mjere da se uopće više ni ne trude prikrivati..
Zadarski slučaj gdje je otvoreno deset radnih mjesta u vatrogastvu, te su primljena osmorica sinova osoba koje već rade u istome, uz načelnikovog sina, je slika i prilika uhljebljivanja diljem hrvatske..Po svim sektorima pri državi je jednako..
No, nije tako samo pri državi, tako se radi i u privatnom sektoru, što je manje bitno..
Ti ljudi se ponašaju kao da posjeduju određena radna mjesta, namještenja, i daju ih u nasljeđe..

Ali ova tema je dosadna, nema se tu što novo napisati, jel'..

U privatnom sektoru to uopće nije bitno.Naime, ako privatnik zaposli nekog po špagi a taj netko je nesposoban onda je sebi stvorio problem i trošak.
Nadalje, takav može dobiti u privatnika otkaz sutra.
Također, privatniku je često prihvatljivo zaposliti osobu za koju netko garantira jer si šteti trud i vrijeme na beskonačno provjeravanje kandidata.
I još uvijek se može zajebati.

U države je to malo drugačije.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2016., 11:22   #22
U Varaždinu je HNS krajnje besramno uhljebio doslovno nekoliko stotina svojeg "kadra".

Nepostojećem Državnom odvjetništvu bilo bi dovoljno samo zatražiti u kadrovskim službama državnih i javnih poduzeća, škola, bolnica... popis novozaposlenih u zadnjih 6-8 godina, i otvoriti Google tražilicu. Svaki malo više rangirani HNSovac uspio je uhljebiti sebe, suprugu, sina, kćerku...

Ali to čak i nije neki preveliki "uspjeh", jer oni malo bolje rangirani HNSovci zgrabili su dva radna mjesta u državnim piduzećima, a usput su uspjeli kupiti i dva POSova stana na kredit, zahvaljujući bogovskim plaćama, koje od prvog dana dobivaju, bez obzira na kvalifikacije, iskustvo, sposobnosti..

Unatoč brojnim medijskim aferama oko svih tih uhljebljivanja, njihovi birači to obilato honoriraju na izborima.. Stvar je već odavno prerasla u rang groteske, ispada da je nepotizam postala pozitivna društvena vrlina?
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)

Zadnje uređivanje champ : 18.09.2016. at 11:33.
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2016., 14:30   #23
Nepotizam je nešto što prosječan Hrvat uopće ne percipira kao problem. Dok netko nema bolju vezu od njega. Onda nastaju ovakve tužaljke po forumu ili novinama. Problem nepotizma nije što je nekoga uhlijebio HNS ili HDZ, problem su rezultati:
1. Neodgovornost (nikoga ne možeš otpustiti zato što ne radi dobro ili se bavi kriminalnim radnjama, jer je nečiji),
2. Tromost i nefleksibilnost društva (nitko nije motiviran za promjene,učenje i napredovanje, jer nema zdrave konkurencije),
3. Hipertrofija javnog sektora,
4. Ubrzano socijalno raslojavanje(podobne i nepodobne obitelji)
Ima tih blagotvornih učinaka još, ali mislim da su nabrojeni za sad dovoljni.
funes is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2016., 09:27   #24
Ja mislim da bi za svaki natječaj u državnoj službi trebalo otvoriti bid i primati ponude,tko najviše ponudi dobije službu,sasvim nebitno tko je taj.Retardirani nećak ovaj ili onaj sa prije kupljenom diplomom zapošljen preko veze dođe nam na isto.Čisto i transparentno a da proračun ima neke koristi od toga.
__________________
Na burzi moraš biti budala da uspiješ,oni najbolje prolaze,jer samo budale kupuju kad pametne glave crnjače o kraju svijeta i ekonomije....
torente33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2016., 00:27   #25
Quote:
torente33 kaže: Pogledaj post
Ja mislim da bi za svaki natječaj u državnoj službi trebalo otvoriti bid i primati ponude,tko najviše ponudi dobije službu,sasvim nebitno tko je taj.Retardirani nećak ovaj ili onaj sa prije kupljenom diplomom zapošljen preko veze dođe nam na isto.Čisto i transparentno a da proračun ima neke koristi od toga.
Ovo ti je već ustaljena praksa u ZET-u, samo nije baš Zagreb taj koji prima parice
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2016., 09:32   #26
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Ovo ti je već ustaljena praksa u ZET-u, samo nije baš Zagreb taj koji prima parice
Pa jasno,treba preuzeti uspješne modele.
__________________
Na burzi moraš biti budala da uspiješ,oni najbolje prolaze,jer samo budale kupuju kad pametne glave crnjače o kraju svijeta i ekonomije....
torente33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2016., 12:16   #27
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
U privatnom sektoru to uopće nije bitno.Naime, ako privatnik zaposli nekog po špagi a taj netko je nesposoban onda je sebi stvorio problem i trošak.
Nadalje, takav može dobiti u privatnika otkaz sutra.
Također, privatniku je često prihvatljivo zaposliti osobu za koju netko garantira jer si šteti trud i vrijeme na beskonačno provjeravanje kandidata.
I još uvijek se može zajebati.

U države je to malo drugačije.
Nažalost ovo nije točno, bar za velike.
Dio menadžmenta, a i dobar dio administracije se zapošljava kao protuusluga za ugovoreni posao, dobar ugovor o suradnji, da bi se skupilo bodove u poreznoj itd.
Čak i privatnicima se nekad daje lova da bi nekoga zaposlili.
Sve ovo pišem iz dugogodišnjeg iskustva. Naš mentalitet je takav, svaka čast iznimkama, ali većini nema pomoći.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2016., 21:52   #28
Najgora situacija je u skolstvu, posebno u visem i visokom obrazovanju.
Tu je gadljivo boraviti od silnih obiteljskih despotija: deda profesor do 80. sin/kcerka asistenti do kad deda umre, a njihov sin/kcerka ceka na mjesto asistenta cim deda otegne papke.
Ista stvar za medjunarodne i druge stipendije i studentsku razmjenu.
Oni bez veze i poznanstva nemaju nikakvu sansu za nekom znanstvenom karijerom.
__________________
Sve je uzalud.
McFuck is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2016., 06:33   #29
Čitajući ovo, koliko me nema u hr, situacija se rapidno srozava. Društvo je u debeloj banani. Nešto kao feudalizam 21. stoljeća. Nema tu mjesta za normalne ljude.
newone is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2016., 21:03   #30
Dobro je reko jedan korisnik gore da se uopće ne trude više ni skrivati, a i što bi kad znaju da ih niko neće teretit? Baš neki dan čitam komentar na Jutarnjem u vezi nekog kriminala i kako se neki lik još bahatio i govorio pa šta i sad ovaj komentira i kaze eto kakva smo banana kad se kriminal više i ne skriva a onda mu ovaj drugi replicira: šta se ima skrivat kad su i policija i pravosudje takvi da im se zivo jebe pa mogu kako hoce.
MaurS is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2016., 21:42   #31
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
A što ako su iz zampa?
GalaGuru is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2016., 05:59   #32
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Nažalost ovo nije točno, bar za velike.
Dio menadžmenta, a i dobar dio administracije se zapošljava kao protuusluga za ugovoreni posao, dobar ugovor o suradnji, da bi se skupilo bodove u poreznoj itd.
Čak i privatnicima se nekad daje lova da bi nekoga zaposlili.
Sve ovo pišem iz dugogodišnjeg iskustva. Naš mentalitet je takav, svaka čast iznimkama, ali većini nema pomoći.

Nisam ni pisao o velikima...
Govorim o privatniku koji ima desetak zaposlenih i koji jednostavno nema vremena provjeravati svakog kandidata.
Nadalje, takvom se ni ne isplati zaposliti nekog iz protuusluge, jer mu to financijska kon strukcija ne dozvoljava.
Jedan Todorić može si dozvoliti zapoisliti, recimo, Rohatinskog, jer mu je isti pogodovanjem priskrbio svoju plaću za desetak životta.
Nadalje, ima hrpu kvazimenađerčića koji do beskonačnosti mogu ispitivati i "testirati" kandidatkinje za blagajnicu.

Što misliš, kojom li ću od navedenih metoda zaposliti svog prvog radnika?
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2016., 06:01   #33
Quote:
McFuck kaže: Pogledaj post
Najgora situacija je u skolstvu, posebno u visem i visokom obrazovanju.
Tu je gadljivo boraviti od silnih obiteljskih despotija: deda profesor do 80. sin/kcerka asistenti do kad deda umre, a njihov sin/kcerka ceka na mjesto asistenta cim deda otegne papke.
Ista stvar za medjunarodne i druge stipendije i studentsku razmjenu.
Oni bez veze i poznanstva nemaju nikakvu sansu za nekom znanstvenom karijerom.

Ček malo, pa zar nije rad u školstvu robijanje?

Mislim, kad ih slušaš što pričaju, uviđaš da su bijelo roblje...
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2016., 08:46   #34
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Ček malo, pa zar nije rad u školstvu robijanje?

Mislim, kad ih slušaš što pričaju, uviđaš da su bijelo roblje...
To je najveci relikt socijalistickog samoupravljanja - odlicno placeni, nitko ih ne kontrolira sto i kako rade. Imaju programe koji ne bi prosli vise u najzaostalijim zemljama svijeta i ne trude se popraviti ih.Placa sigurna i visoka, a uvijek mogu nesto i tezgariti kad su svi umrezeni i nabacuju poslove jedni drugima. Gdje jos ima dozivotna profesura nego u RH?
Vani su profesori na ugovor i ako ne zadovoljavaju ili ima prituzbi studenata, ugovor se nece produzit, pa ti profo pjevaj borbene.
Ovdje despotije na katedrama i nitko drugi ma kakav genijalac bio, nema pristupa. Da ne pricam da bi trebalo zabranit na ispitima profesoru da ima uvid u Index studenta. Ovako, student na ispitu a profa lista kandidatov Index i u puno slucajeva prolaz ili ocjena studenta ovisi o onome sto pise u Indexu. Srednji vijek, umjesto da profa ima pred sobom samo prijavnicu ovjerenu kao dokaz da student ima sve uvjete da pristupi ispitu. Ne moram pricati da na nase fakultete vani gledaju kao na gubavce. Vani se mogu afirmirati ne nasi najbolji studenti nego oni koji su u milosti da ih se preko veze jasno, salje na razmjene, doktorate i sl, a ostala raja nema nikakve sanse. Visokoskolsko obrazovanje je rak drustva RH.
__________________
Sve je uzalud.
McFuck is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2016., 12:49   #35
Quote:
McFuck kaže: Pogledaj post
To je najveci relikt socijalistickog samoupravljanja - odlicno placeni, nitko ih ne kontrolira sto i kako rade. Imaju programe koji ne bi prosli vise u najzaostalijim zemljama svijeta i ne trude se popraviti ih.Placa sigurna i visoka, a uvijek mogu nesto i tezgariti kad su svi umrezeni i nabacuju poslove jedni drugima. Gdje jos ima dozivotna profesura nego u RH?
Vani su profesori na ugovor i ako ne zadovoljavaju ili ima prituzbi studenata, ugovor se nece produzit, pa ti profo pjevaj borbene.
Ovdje despotije na katedrama i nitko drugi ma kakav genijalac bio, nema pristupa. Da ne pricam da bi trebalo zabranit na ispitima profesoru da ima uvid u Index studenta. Ovako, student na ispitu a profa lista kandidatov Index i u puno slucajeva prolaz ili ocjena studenta ovisi o onome sto pise u Indexu. Srednji vijek, umjesto da profa ima pred sobom samo prijavnicu ovjerenu kao dokaz da student ima sve uvjete da pristupi ispitu. Ne moram pricati da na nase fakultete vani gledaju kao na gubavce. Vani se mogu afirmirati ne nasi najbolji studenti nego oni koji su u milosti da ih se preko veze jasno, salje na razmjene, doktorate i sl, a ostala raja nema nikakve sanse. Visokoskolsko obrazovanje je rak drustva RH.
Nadrobio si solidnu količinu gluposti, pa da krenem po redu. Očito govoriš sve sasvim napamet.

1) Za ovo ne znam sigurno i neću direktno tvrditi da je glupost, ali na mom fakultetu prilikom usmenog niti jednog profesora nije bilo briga za moje ocjene. Svi profesori su me gledali kao običan broj, i za razliku od većine studenata kojima smeta ta činjenica da su oni samo broj, meni je to uvijek odgovaralo jer u realnom svijetu i nisi ništa drugo nego broj. Bila su točno 2 slučajeva gdje su profesori komentirali ocjene što čak priznajem da nije u redu, ali to je već bilo nakon upisanih ocjena i nije utjecalo na ama baš ništa, dakle sasvim nebitno. Naprosto ne vjerujem da je puno drugačije na drugim fakultetima.

2) Ne gledaju naše fakultete kao na nikakve gubavce, jer da gledaju ne bi toliko mladih obrazovanih ljudi selilo van raditi relativno visokoplaćene poslove s tim diplomama. Ovo je naprosto glupost i neistina.

3) Vani se mogu afirmirati apsolutno svi, jer vani nije više vani. Nakon završene srednje škole svaki idiot ima pravo i mogućnost pakirat kofer i studirat u Njemačkoj za 39 eura po semestru. Ne priviligirani, ne onakvi ili ovakvi, nego apsolutno svi. Čak i oni sa lošom financijskom situacijom jer bar u Njemačkoj je lako do posla s minimalcem kao plaćom, što je za studenta i više nego dosta. Ako ne nakon srednje, onda nakon bachelora, svejedno. Nikakvi rođaci i slične gluposti nemaju utjecaja kod toga da li ćeš studirati vani.

4) Razmjene u sklopu fakulteta može ponovo dobiti svaki konj. Ja sam jedan od tih konjeva i nemam apsolutno nikakve veze, vjerovao ili ne, a i da imam, radije bi se ubio nego koristio veze za nekakve faking razmjene. Svaki poluozbiljan fakultet u državi ima sad toliko povezanih sveučilišta za mogućnost razmjene, da je postalo stvarno prelagano. Npr. na mom faksu od 200 prijavljenih 90 ih je dobilo stipendije, a svi 200 su mogli komotno na razmjenu bez stipendije. Dakle ukratko, razmjene su otvorene svima. Posebno što sad razmjene više nisu samo ERASMUS, jer tu još ima brdo bilateralnih sporazuma.

Što se doktorata tiče, nisam koristio, nisam se prijavljivao i ne znam. Ali ne vjerujem u konstataciju da do doktorata vani dolaze samo ljudi s vezama.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2016., 14:08   #36
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Nisam ni pisao o velikima...
Govorim o privatniku koji ima desetak zaposlenih i koji jednostavno nema vremena provjeravati svakog kandidata.
Nadalje, takvom se ni ne isplati zaposliti nekog iz protuusluge, jer mu to financijska kon strukcija ne dozvoljava.
Jedan Todorić može si dozvoliti zapoisliti, recimo, Rohatinskog, jer mu je isti pogodovanjem priskrbio svoju plaću za desetak životta.
Nadalje, ima hrpu kvazimenađerčića koji do beskonačnosti mogu ispitivati i "testirati" kandidatkinje za blagajnicu.

Što misliš, kojom li ću od navedenih metoda zaposliti svog prvog radnika?
Znaš do kada? Dok ti ne dodje netko od onih koji ti kroje pravdu i ne da ti suptilni hint: ili suradjuj ili ću te sjebati. E sad, dok uspiješ ostati dovoljno mali i od toga preživjeti, možda te to i zaobiđe.

Firma u kojoj sam radila prije sadašnje je propala jer je Todiric odlučio da hoće nas teren. I nije tu onda više bilo tržišne utakmice. Namješteni natječaji, inspekcije koje su propise tumačile po svom (Todoricevom...)...

Jebi ga...
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is online now  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2016., 14:09   #37
Quote:
McFuck kaže: Pogledaj post
To je najveci relikt socijalistickog samoupravljanja - odlicno placeni, nitko ih ne kontrolira sto i kako rade. Imaju programe koji ne bi prosli vise u najzaostalijim zemljama svijeta i ne trude se popraviti ih.Placa sigurna i visoka, a uvijek mogu nesto i tezgariti kad su svi umrezeni i nabacuju poslove jedni drugima. Gdje jos ima dozivotna profesura nego u RH?
Vani su profesori na ugovor i ako ne zadovoljavaju ili ima prituzbi studenata, ugovor se nece produzit, pa ti profo pjevaj borbene.
Ovdje despotije na katedrama i nitko drugi ma kakav genijalac bio, nema pristupa. Da ne pricam da bi trebalo zabranit na ispitima profesoru da ima uvid u Index studenta. Ovako, student na ispitu a profa lista kandidatov Index i u puno slucajeva prolaz ili ocjena studenta ovisi o onome sto pise u Indexu. Srednji vijek, umjesto da profa ima pred sobom samo prijavnicu ovjerenu kao dokaz da student ima sve uvjete da pristupi ispitu. Ne moram pricati da na nase fakultete vani gledaju kao na gubavce. Vani se mogu afirmirati ne nasi najbolji studenti nego oni koji su u milosti da ih se preko veze jasno, salje na razmjene, doktorate i sl, a ostala raja nema nikakve sanse. Visokoskolsko obrazovanje je rak drustva RH.
Molim te, navrati na RiD... Ali ono, molim te...
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2016., 06:10   #38
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Znaš do kada? Dok ti ne dodje netko od onih koji ti kroje pravdu i ne da ti suptilni hint: ili suradjuj ili ću te sjebati. E sad, dok uspiješ ostati dovoljno mali i od toga preživjeti, možda te to i zaobiđe.

Firma u kojoj sam radila prije sadašnje je propala jer je Todiric odlučio da hoće nas teren. I nije tu onda više bilo tržišne utakmice. Namješteni natječaji, inspekcije koje su propise tumačile po svom (Todoricevom...)...

Jebi ga...

Na žalost, znam da je tako.
Nadam se samo da ću ostati dovoljno mali da ostanem ispod radara.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2016., 09:00   #39
Quote:
newone kaže: Pogledaj post
Čitajući ovo, koliko me nema u hr, situacija se rapidno srozava. Društvo je u debeloj banani. Nešto kao feudalizam 21. stoljeća. Nema tu mjesta za normalne ljude.
Ja sam jedan od onih koji bi rađe ovdje živio na kruhu i vodi nego se iselio u inozemstvo, ali put kojim ova država ide i činjenica da mi je pola društva iseljeno/u odlasku mi polagano potresaju temelje mojih principa.

Quote:
MaurS kaže: Pogledaj post
Dobro je reko jedan korisnik gore da se uopće ne trude više ni skrivati, a i što bi kad znaju da ih niko neće teretit? Baš neki dan čitam komentar na Jutarnjem u vezi nekog kriminala i kako se neki lik još bahatio i govorio pa šta i sad ovaj komentira i kaze eto kakva smo banana kad se kriminal više i ne skriva a onda mu ovaj drugi replicira: šta se ima skrivat kad su i policija i pravosudje takvi da im se zivo jebe pa mogu kako hoce.
A kad su svi lopovi, skoro doslovno svi. Od onih političara mafijaša protiv kojih je podignuto masa optužnica, preko uhljebljenika na javnim blagajnama, do zadnje čistačice u školi koja je dobila radno mjesto preko veze - svi su oni lopovi koji su uništili ovu državu. Neki manje, neki više, ali za poštenog hrvatskog radnika svi su oni jednako krivi za ovo stanje, bili oni žrtve sustava ili sustav žrtva njih nije bitno.

Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
1) Za ovo ne znam sigurno i neću direktno tvrditi da je glupost, ali na mom fakultetu prilikom usmenog niti jednog profesora nije bilo briga za moje ocjene. Svi profesori su me gledali kao običan broj, i za razliku od većine studenata kojima smeta ta činjenica da su oni samo broj, meni je to uvijek odgovaralo jer u realnom svijetu i nisi ništa drugo nego broj. Bila su točno 2 slučajeva gdje su profesori komentirali ocjene što čak priznajem da nije u redu, ali to je već bilo nakon upisanih ocjena i nije utjecalo na ama baš ništa, dakle sasvim nebitno. Naprosto ne vjerujem da je puno drugačije na drugim fakultetima.
Više ni ne postoje indeks knjižice tako da se to ne radi, ali navika ostaje. Npr. na mojem fakultetu i još nekoliko ostalih se završni i diplomski radovi ocjenjuju tako da profesor pogleda prosjek ocjena i na temelju toga zaključi ocjenu obrane rada. Znači nije uopće bitno što i kako si napisao, prezentirao, odgovorio, što god, prosjek ocjena ti određuje ocjenu završnog/diplomskog rada.
__________________________________________________ _________


Osim svega dosada napisanog htio bih samo da što više ljudi razumije kako je naša akademska zajednica zapravo krinka kriminalno lopovske organizacije an par sa lokalnim šerifima i ostalim političkim strukturama. Iako su metode različite i profili ljudi donekle suprotni cilj takvih organizacija je isti - uzeti tuđi novac i strpati ga sebi u džep. Svakome je to jasno čim malo prouči kako se naša sveučilišta i fakulteti financiraju i kako se naši novci troše. Naš visokoobrazovni sustav je crna rupa našem proračunu koja samo guta, a ništa ne izbacuje. Sve to treba rezati u korijenu jer je za običnog poštenog hrvatskog radnika svejedno da li mu državu uništava mali lokalni lopov koji obija brave ili doktor znanosti u odijelu. I jedan i drugi rade protiv njegovih interesa.
Cyathea Roka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2016., 09:15   #40
Quote:
torente33 kaže: Pogledaj post
Ja mislim da bi za svaki natječaj u državnoj službi trebalo otvoriti bid i primati ponude,tko najviše ponudi dobije službu,sasvim nebitno tko je taj.Retardirani nećak ovaj ili onaj sa prije kupljenom diplomom zapošljen preko veze dođe nam na isto.Čisto i transparentno a da proračun ima neke koristi od toga.
Odlična ideja, ali mislim da bi bilo bolje da se bida za plaću - onaj tko ponudi najmanju plaću taj dobiva posao.
Cyathea Roka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:58.