Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci

Kućni ljubimci Za vlasnike pasa, mačaka i ostalih životinjica dragih
Podforumi: Zdravlje kućnih ljubimaca, Psi, Mačke, Udomljavanje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.12.2011., 00:51   #1
Afrički patuljasti jež

Hello!
Trebam pomoć vlasnika ovih slatkih životinjica.
Naime, upravo sam udomila jednog preslatkog, 3 mj. starog, albino dečka. Imala sam svakakve ljubimce-othranila sam 2 dana staro mače, znam s psima, imam kornjače, imala sam papigu, spašavala sam i šišmiša i fazana itd...ali nikad nisam imala kućnog ljubimca ove vrste.
pa pitanje: postoji li neki posebni režim prehrane za njih kad imaju 3 mjeseca?
Koje igračkice mu preporučate?
Kako da ga pripitomim, tj. kako da ostvarim maksimalnu povezanost izeđu mene i njega? da li da ga mazim, pustim na miru po noci, hoce li me voljeti ili mrziti ako ga vadim iz kaveza dok je budan....
bilokakvi savjeti su dobro došli.
i da, pročitala sam osnovne inf. na netu, ali...osnovu toga što jež jede znam otkad sam na 2 tjedna udomila jednog šumskog kad se prerano probudio iz zimskog sna, kao što i znam da moram pazit na materijale po kojima hoda itd. da mu šapica slučajno ne zapne.

Zadnje uređivanje lionfire : 17.12.2011. at 01:15.
lionfire is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2012., 20:33   #2
Question Afrički patuljasti jež - pitanja???

Moja sestrična želi kupiti afričkog patuljastog ježa . Zanima je kako se održava, što jede, prenosi li bolesti i mišljenja o ježu. Htjela bi znati gdje ga može kupiti. U dvojbi je jer je čula od ljudi iz pet centra da je jako boležljiv , nije umuljat i još štošta, dok se po raznim internetskim stranicama (najviše forumi) piše da je taj jez Umiljat, Nije Boležljiv... ZNAČI JEDNOSTAVNO JU ZANIMA TKO JE U PRAVU I ISPLATI LI SE IMATI GA KAO KUĆNOG LJUBIMCA...
__________________
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!
Wall.e is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2012., 20:58   #3
Quote:
Wall.e kaže: Pogledaj post
Moja sestrična želi kupiti afričkog patuljastog ježa . Zanima je kako se održava, što jede, prenosi li bolesti i mišljenja o ježu. Htjela bi znati gdje ga može kupiti. U dvojbi je jer je čula od ljudi iz pet centra da je jako boležljiv , nije umuljat i još štošta, dok se po raznim internetskim stranicama (najviše forumi) piše da je taj jez Umiljat, Nije Boležljiv... ZNAČI JEDNOSTAVNO JU ZANIMA TKO JE U PRAVU I ISPLATI LI SE IMATI GA KAO KUĆNOG LJUBIMCA...
Ne isplati, ne nese zlatna jajca niti ima zlatnu dlaku; od krzna mu se ne može napraviti bunda. Iskoristivost - nula; ni juha se ne može od njega skuhati!

Ako se već i odluči kupiti živinu koja će ju samo koštati; neka kupuje od privatnih uzgajivača a ne iz pet centara; malo oni o tim životinjicama znaju; bitno da ih prodaju! Po velikim pet centrima je velika večina životinja boležljiva i slabička. Oko držanja, ishrane, bolesti i sličnog raspitati se kod istog tog uzgajivača kod kojeg bi se jež kupio; za naći uzgajivača malo prorođtati po internetu! Vjerujem da ne prenose ebolu pa nema razloga za strah od zoonoza!
__________________
"pa koju picku materinu hoces nesto cega se bojis? ucini sebi uslugu i ostalima, makni se od pasa" by typhoid_mary
ja u kutu is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2012., 21:04   #4
mislim da je čovjek pod isplati mislio da ne ispadne "puno truda, muke, pa suze za umrlim ljubimcem".

nemam pojma o tim ježevima, ja sam tip koji bi radije išao na sigurno. brzo će sezona mačića i bit će izbora za sve ukuse. a od njih se da napraviti maze, obično nisu osjetljivi i svaki vet zna kako ih liječiti.
pikuli is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2012., 21:08   #5
Quote:
pikuli kaže: Pogledaj post
mislim da je čovjek pod isplati mislio da ne ispadne "puno truda, muke, pa suze za umrlim ljubimcem".

nemam pojma o tim ježevima, ja sam tip koji bi radije išao na sigurno. brzo će sezona mačića i bit će izbora za sve ukuse. a od njih se da napraviti maze, obično nisu osjetljivi i svaki vet zna kako ih liječiti.

BIjah malo crno humoristična no u suštini; da sam bila ozbiljna i sama bi ovako napisala! Čak se ne treba čekati sezona; ima ih gore na plavoj šapi kolko oš!
Al, kad bi sestrična baš afričkog ježa..........kojeg je vidjela negdje an fotki i oduševila se! Ne priznajema to; ukoliko dotićna nema barem psa i/ili mačku o kojoj skrbi ne treba joj ( još ) ni jež!
__________________
"pa koju picku materinu hoces nesto cega se bojis? ucini sebi uslugu i ostalima, makni se od pasa" by typhoid_mary
ja u kutu is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2012., 21:09   #6
Quote:
pikuli kaže: Pogledaj post
mislim da je čovjek pod isplati mislio da ne ispadne "puno truda, muke, pa suze za umrlim ljubimcem".

nemam pojma o tim ježevima, ja sam tip koji bi radije išao na sigurno. brzo će sezona mačića i bit će izbora za sve ukuse. a od njih se da napraviti maze, obično nisu osjetljivi i svaki vet zna kako ih liječiti.
Brzo?
Već je gotova, čekamo sljedeči val u četvrtom
Corduroy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2012., 21:46   #7
nažalost, već u drugom stižu mačići tu uz obalu. dvije naše su rođene sredinom veljače.

Zadnje uređivanje pikuli : 07.01.2012. at 21:49. Reason: hijeroglifi od tipkanja na slijepo
pikuli is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2012., 18:15   #8
Vlasnica sam afričkog pigmejskog ježa. Svog ježića obožavam ali mogu sa sigurnošću reći da to nisu neki tipični kućni ljubimci željni ljubavi i pažnje, oni su i dalje divlje životinjice i to egzotične.
Dakle, potrebno je barem sat vremena svaki dan igre sa njime da se privikne na ljudsku ruku i određenu osobu, vid im je jako loš ali zato njuh i sluh imaju odličan. Nisu baš oduševljeni našom pažnjom i ježevi su samci dakle ne trebaju društvo u svojoj nastambi. Potrebno im je staviti kolut koji mogu vrtiti po noći zato šta su aktivni uglavnom noću i kupiti malu ogradicu u pet shopu kojom možemo ograditi preko dana ili večeri kada se igramo sa njima neko područje u stanu u koju im onda ubacimo igračkice sa kojima se vole igrati (role od wc papira, kuglice koje zveckaju...).
Gajba u kojoj ih držimo ne smije biti žičanog dna da im nogice nebi zapele (ja svog držim u terariju pola drvo pola staklo), moraju biti na sobnoj temperaturi kako nebi otišli u hibernaciju.
Hrane se superpremium mačjom hranom tipa royal canin ili pro plan a najbolje je kombinirati više tih hrana da im je prehrana što bogatija. Mogu im se ponuditi i crvi ali živi i skakavci koji su kupljeni uzgojeni u kućnim uvjetima, dakle ne lovljeni u travi i po vani.
Na dno gajbe može im se staviti strugotina tj veći komadići drva također kupljena u pet shopu.

Ponavljam još jednom, oni jesu zabavni ali nisu nešto najtipičniji kućni ljubimci za nekoga tko misli da će im posvetiti pažnju i vezati se uz njih. To su divlje životinjice i njih kao takve treba poštovati. Dakle čovjek je za njih potpuno suvišan i nerazumljiv. A da se navikne na čovjeka treba redovite igre i druženja no i tada on smatra čovjeka suvišnim te se nakostriješi kada ga se probudi ili pokuša primiti i onda ukočen bode. Kada se opusti jež ne bode.

Ako ima još pitanja tu sam
Nephele Melia is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2012., 20:37   #9
Pozdrav,zanima me ako znate za nekog uzgajivača kod kojeg bi mogao nabaviti jezica,hvala
bgostic is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2012., 18:06   #10
Mislio sam da ih kod nas nema...
__________________
Who let the dogs out
ZOOman is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2012., 18:49   #11
Quote:
ZOOman kaže: Pogledaj post
Mislio sam da ih kod nas nema...
A zašto ih ne bi bilo????
ChiliKimi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2012., 23:25   #12
Africki patuljasti jez

Pozdrav, dobio sam africkog patuljastog jeza i dosta je vec veliki , ima sigurno preko godinu dana. Neznam bas puno o njima pa bi vas molio da mi pojasnite na koji nacin se oni tretiraju. Sta jede? kada jede?.....uglavnom sve sto znate o postupanju sa njima...hvala
bgostic is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2012., 12:48   #13
Nisam nikad imao iskustva sa ježevima, malo sam tražio i našao sam interesantan članak kojeg svakako trebaš pročitati.
Ako ti nije dovoljno, raspitaj se kod veterinara.
kamiondzija is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2012., 20:24   #14
Zahvaljujem na trudu. Procitao sam i ja par clanaka, ali vise me zanimaju osobna iskustva ljudi koji ih imaju.
bgostic is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2013., 08:47   #15
Pozdrav,
ovako imam ježa starog godinu dana i 3, 4 mjeseca negdje.
Živahan je noću, puno jede, što i je malo problem. negdje sam procitala da jez nesmije imat vise od pola kg, a moj je prije dva tjedna imao 350 g, a sad već ima blizu pola kg, jako puno jede i neznam šta da napravim, da mu dajem jest u odredenoj kolicini ili sta ? molim vas pomozite mom jezicu nekim pametnim savjetom
blibla0607 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2014., 13:13   #16
Pozdraav,imam jedan veliki problem.Mom malom ježu otpadaju bodlje.Kontaktirala sam veterinare u pet shopu i nisam dobila nikakav konkretan odgovor.Rekli su da bodlje otpadaju pa se obnavljaju,ali njemu je sve gore i ne vidim niti jednu novu bodlju.Svaki vaš savjet je dobrodošao.
anamaria1111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2014., 21:50   #17
Ovako, inače je normalno da mladom ježu ispadaju bodlje jer su privremene. Probaj pritisnuti jednu od ispalih bodlji i ako je mekana i da se savijati, znači da je u pitanju mlada bodlja. Normalno je da im se vidi koža i da djeluje malo prazno, osim ako nije u pitanju neki dio gdje uopće nema bodlji, već se vidi velika rupa koja se razlikuje od ostalih dijelova.
papilon251 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2016., 21:15   #18
evo da malo ozivimo temu...u kojem zoo shopu ima za kupit ovih jezica?
volverine is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2018., 23:55   #19
Question

Quote:
Nephele Melia kaže: Pogledaj post
Vlasnica sam afričkog pigmejskog ježa. Svog ježića obožavam ali mogu sa sigurnošću reći da to nisu neki tipični kućni ljubimci željni ljubavi i pažnje, oni su i dalje divlje životinjice i to egzotične.
Dakle, potrebno je barem sat vremena svaki dan igre sa njime da se privikne na ljudsku ruku i određenu osobu, vid im je jako loš ali zato njuh i sluh imaju odličan. Nisu baš oduševljeni našom pažnjom i ježevi su samci dakle ne trebaju društvo u svojoj nastambi. Potrebno im je staviti kolut koji mogu vrtiti po noći zato šta su aktivni uglavnom noću i kupiti malu ogradicu u pet shopu kojom možemo ograditi preko dana ili večeri kada se igramo sa njima neko područje u stanu u koju im onda ubacimo igračkice sa kojima se vole igrati (role od wc papira, kuglice koje zveckaju...).
Gajba u kojoj ih držimo ne smije biti žičanog dna da im nogice nebi zapele (ja svog držim u terariju pola drvo pola staklo), moraju biti na sobnoj temperaturi kako nebi otišli u hibernaciju.
Hrane se superpremium mačjom hranom tipa royal canin ili pro plan a najbolje je kombinirati više tih hrana da im je prehrana što bogatija. Mogu im se ponuditi i crvi ali živi i skakavci koji su kupljeni uzgojeni u kućnim uvjetima, dakle ne lovljeni u travi i po vani.
Na dno gajbe može im se staviti strugotina tj veći komadići drva također kupljena u pet shopu.

Ponavljam još jednom, oni jesu zabavni ali nisu nešto najtipičniji kućni ljubimci za nekoga tko misli da će im posvetiti pažnju i vezati se uz njih. To su divlje životinjice i njih kao takve treba poštovati. Dakle čovjek je za njih potpuno suvišan i nerazumljiv. A da se navikne na čovjeka treba redovite igre i druženja no i tada on smatra čovjeka suvišnim te se nakostriješi kada ga se probudi ili pokuša primiti i onda ukočen bode. Kada se opusti jež ne bode.

Ako ima još pitanja tu sam
A gdje ste ih kupili??? Ja cijeli dan tražim mjesto, ali nisam još našla!
kakositidanas is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2018., 23:59   #20
Quote:
blibla0607 kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
ovako imam ježa starog godinu dana i 3, 4 mjeseca negdje.
Živahan je noću, puno jede, što i je malo problem. negdje sam procitala da jez nesmije imat vise od pola kg, a moj je prije dva tjedna imao 350 g, a sad već ima blizu pola kg, jako puno jede i neznam šta da napravim, da mu dajem jest u odredenoj kolicini ili sta ? molim vas pomozite mom jezicu nekim pametnim savjetom
Dajte mu dva put jesti na dan. Pobrinite se da je aktivan i da trči na kotaču.
kakositidanas is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:47.