Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Zdravlje kućnih ljubimaca

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.08.2013., 09:18   #481
Mojo, žal mi je zbog epilepsije; zbilja nisam dugo čula da piše neko s maltezerom o problemima. Nemam ti kaj spešl reći; piši dnevnik i dalje negdje ako se napadaji budu ponavljali - a nadam se da neće i/ili da će biti full rijetki. Kaj se diazepama tiće; samo ti njega imaj doma i ne libi ga se pokoristiti ukoliko bi napad trajao duže od 3 minute - konzultiraj se još sa vetom o doziranju.

Analara23 - nije čudno da je pas dezorjentiran ukoliko je dobio kombinaciju apaurina sa još koječime; nadrogiran je. Deset epi napadaja je zbilja puno u tako kratkom roku ali reći ću ti da ima slučajeva gdje su i još češći. Sad je prvo bitno da ona dođe sebi, da se oporavi i da joj se napadaji ne ponove barem da uspijete napraviti neke od pretraga. Kažu da u tim psećim godinama, kada se javi epi - prva sumnja pada na neku bolest - tumor.
Postoji terapija tabletama za epilepsiju; evo ja znam za phenobarbiton. Ukoliko smatraš da bi valjalo otići drugom veterinaru - napravi tako.
Želim boxerici najbolje sve.
__________________
"pa koju picku materinu hoces nesto cega se bojis? ucini sebi uslugu i ostalima, makni se od pasa" by typhoid_mary
ja u kutu is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2013., 10:09   #482
Hvala,ali ona od 7 ujutro ima ucestale napade...imala ih je vise od 30. bacala se po terasi nismo je nas dvoje mogli svladati.cim ju uhvatimo da ju smirimo postane divlja...non stop ima napadaje..zvali smo veta koji stize za.10minuta,kaze da ce joj dati jaci lijek ali da ne zna koliko ce joj to pomoci... mi smo ludi od brige...
__________________
"Tu eres mi sueno! Te amo mucho! "
Analara23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2013., 10:13   #483
Uf Analara, to je jakooooo loše, ne mogu ti reći ništa drugo nažalost. Nadam se da će joj veterinar uspjeti pomoći nećime za umirenje ali ako to ne stane, pripremite se na najgoru pomisao. Od 7 u jutro do sad - 30 tak napadaja je grozota. Dršte se i javi nam nešto pozitivno.
__________________
"pa koju picku materinu hoces nesto cega se bojis? ucini sebi uslugu i ostalima, makni se od pasa" by typhoid_mary
ja u kutu is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2013., 11:10   #484
Evo veterinar ju je odveo...dao joj je opcu anasteziju..jedino tako ju je mogao smiriti...od 7sati pa do 9 napadaji nisu prestali..rekao je kad se probudi da ce joj dati jaki sedativ pa ako joj prode da ce biti dobro a ako ne da ju moramo uspavati jer da se muci...
u biti dok joj on nije dao anasteziju nije joj prestalo...dok je gurao iglu ona se tresla..to je prestrasno...
__________________
"Tu eres mi sueno! Te amo mucho! "

Zadnje uređivanje Analara23 : 28.08.2013. at 11:46.
Analara23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2013., 13:20   #485
Quote:
Mojo Jojovski kaže: Pogledaj post
Pozdrav...

Grozno je gledati svojeg prijatelja u takvom stanju.


Mislim da nije prevelika doza, ekipa sa Veterinarskog je stvarno najbolja, eventualno se konzultiraj sa još nekim veterinarom, ali ja bih rekla da je to ok doza.

Što se tiče epilepsije, moja maltezerica Luna, komad i pol od jedva 3kg, je prvi epileptični napadaj dobila prije 3 godine. Jadnica je i veliku i malu nuždu obavila po sebi, ležala je po 15-20 min, nije uopće doživljavala svijet oko sebe. Srce mi je pucalo dok sam ju gledala.

Otišli smo na Veterinarski, dobila je inekcije, tabletice...svašta! No ništa nije pomoglo da napadaji prestanu... NAPOMENA : dijagnosticirani su joj epileptični napadaji, ali sama epilepsija nije (nije ni isključena, ali ni potvđena - zbog tada teške financijske situacije, nismo joj mogli priuštiti sve pretrage ).

Malo sam guglala, smišljala kako joj pomoći i onda sam otkrila VMP tablete - vitaminsko mineralno proteinski pripravak. Tablete su ogromne pa sam ih u tarioniku skroz izmrvila i taj prah bi joj izmješala sa konzervom. Nakon cca tjedan dana, napadaji su za nas bili prošlost. Primala je te tablete mjesec dana. Sad joj ih dajem s vremena na vrijeme (2-3x mjesečno).


Ne znači da će tvom malcu pomoći, ali nemaš što izgubiti, probaj!

Moja Lunica mu šalje puse i želi što brži oporavak
Mali miško is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2013., 12:24   #486
Netko zna koliko okvirno koštaju pretrage koje se moraju napraviti kad životinja ima epi.napadaje?
__________________
I can turn a gray sky blue
SubSV is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2013., 10:21   #487
Beba - nastavak

evo da se malo javim...Beba mješanac 4 godine već dvije ima epilepsiju...uzima lijekove...što smo naučili do sada:
1. prepoznajemo napad odnosno dolazak napada dan ranije - potamni mu dlaka, hiperaktivan, blentav
2. promjena vremena odnosno tlaka - napad
3. kuhanje a naročito prženje - napad
4. kad ga držimo dok ima napad nešto traje kraće (ovo sam možda umislila)
5. nakon napada a kada dođe sebi (prepoznaje nas) pojeo bi i mene odnosno progucao (iako je mali)
6. nažalost zadnjih 15ak dana ima učestalo napade 3-4 puta tjedno uz terapiju
I dalje ga samo možemo voliti i omogućiti kvalitetan život dok ide.....
sismis1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2014., 11:46   #488
dugo nisam bio na ovoj temi jer nije bilo potrebe hvala bogu.

no samo bi htio javiti se sa dobrim vjestima.

mojoj je kujiciu siječnju 2013. koja je tada imala 11 mjeseci dijagnosticirana epilepsija i pripisani fenobartoni. napade je imala samo taj jedan jedini dan i ja sam odlučio postepeno je skidati s fenobarbitona jer nisam vjerovao dijagnozi. ukupno 9 mjeseci je bila na terapiji i tih 9 mjeseci ja sam je polako i vrlo postepeno skidao s toga da bi je u listopadu skinuo potpuno. dakle napadaje je imala samo taj jedini put i niakd poslije. dakle ni kad je bila pod terapijom i sad kad više nije. zadnjih 4 mjeseca nije na fenobarbitonu i sve je u redu.
postoje neke tendencije da je kod pasa česta tzv. teenagerska epilepsija, takj oda možda se i ovdje radilo o tome. neznam...

problem je što ja nisam pristvovao napadu kad se to desilo mom psu i nisam upoznat s svim okolnostima, a prema svemu što su m idrugi pričali sam skeptičan. zato sam je skidao s tih lijekova da nebi slučajno cijeli život bila bzvz na tome i štetila organizam...

svima koji se nažalost nađu na ovoj temi, želim sreću da se peseki oporave, ako trebate kakav savijet ili vas detaljnije zanima moje iskustvo slobodno pitajte

tu noć kad su meni javili da se nezna što mi je s psom i da možda ujutro kad dođem neće više bitzi živa dao bi sve samo da mi je neko mogao reći što, kako i o čemu se radi...
__________________
"Mislim da je za bijeg iskoristio selidbu divljih ptica. "
jin18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2014., 16:17   #489
Quote:
SubSignoVeneni kaže: Pogledaj post
Netko zna koliko okvirno koštaju pretrage koje se moraju napraviti kad životinja ima epi.napadaje?
Za mog psa je kostalo 160kn. Mjerili krv i neke plinove. Nazovi veta pa vidi koliko uzima.

Edit: sorry, sad tek vidim kad je datum posta
Gorštak is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2014., 21:38   #490
Quote:
jin18 kaže: Pogledaj post
dugo nisam bio na ovoj temi jer nije bilo potrebe hvala bogu.

no samo bi htio javiti se sa dobrim vjestima.

mojoj je kujiciu siječnju 2013. koja je tada imala 11 mjeseci dijagnosticirana epilepsija i pripisani fenobartoni. napade je imala samo taj jedan jedini dan i ja sam odlučio postepeno je skidati s fenobarbitona jer nisam vjerovao dijagnozi. ukupno 9 mjeseci je bila na terapiji i tih 9 mjeseci ja sam je polako i vrlo postepeno skidao s toga da bi je u listopadu skinuo potpuno. dakle napadaje je imala samo taj jedini put i niakd poslije. dakle ni kad je bila pod terapijom i sad kad više nije. zadnjih 4 mjeseca nije na fenobarbitonu i sve je u redu.
postoje neke tendencije da je kod pasa česta tzv. teenagerska epilepsija, takj oda možda se i ovdje radilo o tome. neznam...

problem je što ja nisam pristvovao napadu kad se to desilo mom psu i nisam upoznat s svim okolnostima, a prema svemu što su m idrugi pričali sam skeptičan. zato sam je skidao s tih lijekova da nebi slučajno cijeli život bila bzvz na tome i štetila organizam...

svima koji se nažalost nađu na ovoj temi, želim sreću da se peseki oporave, ako trebate kakav savijet ili vas detaljnije zanima moje iskustvo slobodno pitajte

tu noć kad su meni javili da se nezna što mi je s psom i da možda ujutro kad dođem neće više bitzi živa dao bi sve samo da mi je neko mogao reći što, kako i o čemu se radi...

čitala sam početak teme i zadnjih par postova, ali da se malo uključim.
nisam upoznata sa epilepsijom u životinja (srećom), ali ja je imam i poprilično sam sigurna da kod pasa i mačaka nije mnogo drugačije.

što se tiče ovoga što jin18 kaže, da su napadaji bili samo jedan dan.. stvar je u tome da je i epilepsija kod ljudi još uvijek nedovoljno istražena. netko može imati napadaje, a da nema epilepsiju, a može imati epilepsiju da nema napadaje (barem ne te grand mal, gdje se cijelo tijelo grči i padaš u nesvijest). ima jako puno vrsta napadaja, neki su praktički neprimjetni. moguće da se dogodilo nešto, tipa da je pas lupio malo jače glavom, pa da je to potaklo napade. kod ljudi je isto često da počnu dobivati napadaje nakon neke povrede glave.
i ta teenegerska epilepsija je isto opcija (to i djeca znaju imati za vrijeme odrastanja i onda bude mir), ali moja pretpostavka je da bi onda i uz terapiju imala još koji napadaj (rekao si da ih je imala više taj dan, a s terapijom se mora krenuti postepeno i ne pomaže iste sekunde).

no, opet sam se zapričala.. ono što sam ja htjela reći je neki moj osobni savjet (da tako kažem) kako olakšati ljubimcu za vrijeme i nakon napadaja. barem ću ja tako ako nedajbože jednog dana neko od mojih dlakavih bude imao epilepsiju.

neću opisivati kakav je osjećaj imati napad, vjerujte da nije zanimljivo ni ugodno. ali uvelike pomaže ako se ugase svjetla, glazba i bilo kakva buka.
ne pomažu stvari tipa dozivanje životinje i tresti je (kao što znaju ljude kad npr padnu u nesvijest, pa ih lupkaju po licu da dođu sebi). to samo otežava u ovom slučaju. ali možete leći/sjesti pored životinje i lagano je maziti ili joj nešto tiho pričati da se smiri kad počne dolaziti sebi.
i kad dođu sebi nikako ih odma pustiti van ili nekud, nego barem još pol sata ili više ih nadgledati i paziti na njih. amnezija, dezorijentacija i općenito zbunjenost znaju potrajati, mogu misliti kako je tek kod životinja. bilo bi super da se nakon napadaja životinja odmori i odspava ako je moguće. ali u svakom slučaju nakon napada bi ih trebalo malo držati na oku da ne bi nastradali.

ispričavam se na spamu ako je ovo sve već rečeno
maya13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2014., 23:29   #491
Koliko koštaju odprilike mjesečno lijekovi za psa za epi?

Maleni pas-pekinezer..
__________________
...tu,solo tu...

A M N E S I A
Anayi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2014., 07:27   #492
Quote:
Anayi kaže: Pogledaj post
Koliko koštaju odprilike mjesečno lijekovi za psa za epi?

Maleni pas-pekinezer..
30kn ti je kutija, a daje se ovisno o težini psa...tvome bi trebalo otprilike četvrtina tablete dnevno, dakle kutija bi ti izdržala preko dva mjeseca.
Gorštak is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2014., 22:19   #493
Ekipa ne stignem procitati cijelu temu jer imam bebu koja place cim se maknem na 5min i psa koji je, ocito, bolestan
Pa bih vas molila ako netko moze pomoci da skuzim sta ne valja i je li u pitanju epilepsija.
Yorkie, 8 godina, prvi "napad" se dogodio prije 4 godine, ponovio se jos desetak puta, nakon prvog napada smo otisli kod veta doslovce 5minuta nakon sto se dogodio, al kad smo stigli kod njega je napad prestao.
Vet je rekao da po mom opisu to moze biti nesto a kicmom i da mu ne damo da hoda po stepenicama jer mu je mozda neki zivac pritisnut. I ok, napadi nisu bili ni cesti ni strasni pa smo mislili da je kicma i pazili smo na to.
Medutim danas je bilo puno gore-spavao je na krevetu i odjednom se tako zgrcio da je pao na pod. Sve 4 noge su mu se pocele kriviti u stranu i on se sav skvrcio i pokusavao sjediti pa je padao na leda jer ga noge nisu slusale. To je trajalo 2-3min, pa se poceo okretati po podu, noge su i dalje bile ukocene. Onda se ispovracao i na kraju je stao na sve 4 i tako stajao nepomicno nekih pol minute kao da je totalno odsjecen od svijeta.
I nakon toga sve ok, jos je malo drhtao neko vrijeme i eto sad se igra normalno.
Buni me jer kao prvo, ne padne u nesvijest, cijelo vrijeme mi je htio skociti u krilo, budan je. Nema ritmicnih grceva i onog "veslanja" s nogama, nema pjene na ustima, mokrenja i gladi poslije napada... dakle tih nekih klasicnih simptoma nema.
Ali i dalje ne vjerujem da je u pitanju kicma jer se dogodilo dok je spavao, bilo je povracanja i dezorijentiranosti poslije.
Postoje li neki oblici epilepsije kod kojih nije nuzna nesvjestica?
Idemo svakako iduci tjedan na detaljnije pretrage ali ne bi htjela da nas otkantaju opet s kicmom ako nisu 100% sigurni da je to.
On je inace jako plasljiv i prvi napad se dogodio kratko nakon sto je stariji pas umro, sad je opet pod stresom zbog bebe koje se jako boji, ne znam jel takve stresne situacije mogu potencirati neke neuroloske ispade?
SuperCow is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2014., 22:23   #494
Quote:
SuperCow kaže: Pogledaj post
Ekipa ne stignem procitati cijelu temu jer imam bebu koja place cim se maknem na 5min i psa koji je, ocito, bolestan
Pa bih vas molila ako netko moze pomoci da skuzim sta ne valja i je li u pitanju epilepsija.
Yorkie, 8 godina, prvi "napad" se dogodio prije 4 godine, ponovio se jos desetak puta, nakon prvog napada smo otisli kod veta doslovce 5minuta nakon sto se dogodio, al kad smo stigli kod njega je napad prestao.
Vet je rekao da po mom opisu to moze biti nesto a kicmom i da mu ne damo da hoda po stepenicama jer mu je mozda neki zivac pritisnut. I ok, napadi nisu bili ni cesti ni strasni pa smo mislili da je kicma i pazili smo na to.
Medutim danas je bilo puno gore-spavao je na krevetu i odjednom se tako zgrcio da je pao na pod. Sve 4 noge su mu se pocele kriviti u stranu i on se sav skvrcio i pokusavao sjediti pa je padao na leda jer ga noge nisu slusale. To je trajalo 2-3min, pa se poceo okretati po podu, noge su i dalje bile ukocene. Onda se ispovracao i na kraju je stao na sve 4 i tako stajao nepomicno nekih pol minute kao da je totalno odsjecen od svijeta.
I nakon toga sve ok, jos je malo drhtao neko vrijeme i eto sad se igra normalno.
Buni me jer kao prvo, ne padne u nesvijest, cijelo vrijeme mi je htio skociti u krilo, budan je. Nema ritmicnih grceva i onog "veslanja" s nogama, nema pjene na ustima, mokrenja i gladi poslije napada... dakle tih nekih klasicnih simptoma nema.
Ali i dalje ne vjerujem da je u pitanju kicma jer se dogodilo dok je spavao, bilo je povracanja i dezorijentiranosti poslije.
Postoje li neki oblici epilepsije kod kojih nije nuzna nesvjestica?
Idemo svakako iduci tjedan na detaljnije pretrage ali ne bi htjela da nas otkantaju opet s kicmom ako nisu 100% sigurni da je to.
On je inace jako plasljiv i prvi napad se dogodio kratko nakon sto je stariji pas umro, sad je opet pod stresom zbog bebe koje se jako boji, ne znam jel takve stresne situacije mogu potencirati neke neuroloske ispade?
Vet bi mu trebao testirati plinove i tocno ustvrditi u čemu je problem. Psi obično imaju problema sa kukovima, a ne kičmom. A napad može biti posljedica puno toga, od prehrane, do nekog udarca, tumora, svačega...
Gorštak is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2014., 23:19   #495
Quote:
Gorštak kaže: Pogledaj post
Psi obično imaju problema sa kukovima, a ne kičmom.
Ma nemoj

Quote:
SuperCow kaže:
Idemo svakako iduci tjedan na detaljnije pretrage
To je upravo ono što i trebate napraviti
Corduroy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2014., 00:14   #496
Stariji je imao displaziju kukova pa recimo da znam kak to izgleda, to nisu bili napadi nikakvi
A pretpostavljam da je vet rekao da je kicma zbog toga sto mu sve cetiri noge zatrokiraju i ne moze stat na njih, pa da je mozda nesto sa zivcima, samo opet mi nema smisla da ga nije pregledao nijednom ako vec misli da nesto ne stima.
A kaze da nije epilepsija ako je priseban tijekom napada, no ocito je nesto neuroloski ako se poslije pogubi i ponasa se kao da ne vidi i ne cuje, bude totalno smrznut.
No dobro, dobili smo termin pa cemo vidjeti, ni sama ne znam jel bolje da je epilepsija i da dobije terapiju ili da nije to pa ispadne da je nest puno gore
SuperCow is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2014., 16:55   #497
Quote:
jin18 kaže: Pogledaj post
dugo nisam bio na ovoj temi jer nije bilo potrebe hvala bogu.

no samo bi htio javiti se sa dobrim vjestima.

mojoj je kujiciu siječnju 2013. koja je tada imala 11 mjeseci dijagnosticirana epilepsija i pripisani fenobartoni. napade je imala samo taj jedan jedini dan i ja sam odlučio postepeno je skidati s fenobarbitona jer nisam vjerovao dijagnozi. ukupno 9 mjeseci je bila na terapiji i tih 9 mjeseci ja sam je polako i vrlo postepeno skidao s toga da bi je u listopadu skinuo potpuno. dakle napadaje je imala samo taj jedini put i niakd poslije. dakle ni kad je bila pod terapijom i sad kad više nije. zadnjih 4 mjeseca nije na fenobarbitonu i sve je u redu.
postoje neke tendencije da je kod pasa česta tzv. teenagerska epilepsija, takj oda možda se i ovdje radilo o tome. neznam...

problem je što ja nisam pristvovao napadu kad se to desilo mom psu i nisam upoznat s svim okolnostima, a prema svemu što su m idrugi pričali sam skeptičan. zato sam je skidao s tih lijekova da nebi slučajno cijeli život bila bzvz na tome i štetila organizam...

svima koji se nažalost nađu na ovoj temi, želim sreću da se peseki oporave, ako trebate kakav savijet ili vas detaljnije zanima moje iskustvo slobodno pitajte

tu noć kad su meni javili da se nezna što mi je s psom i da možda ujutro kad dođem neće više bitzi živa dao bi sve samo da mi je neko mogao reći što, kako i o čemu se radi...
upravo tako je i moj pas imao,samo par mjeseci u toj ajmo reći tinejđerskoj dobi,primao je fenobarbiton isto cca 9mjeseci,kad sam nekako skužila da kad mu zaboravim dati lijek više nema napadaje postepeno sam smanjivala dozu dok nismo skroz prestali koristiti ga....
sad već je prošlo 5 godina da nije dobio napadaj ,super
__________________
http://http://Angels with silver wings,shouldnt know suffering...
yebra is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2014., 17:38   #498
Quote:
SuperCow kaže: Pogledaj post
A kaze da nije epilepsija ako je priseban tijekom napada
Onda ti veterinar nije nešto upućen u tipove epileptičkih napada. Postoji naime tip napada koji utječe na psihomotoriku i ponašanje, a manifestira se u obliku opsesivno-kompulsivnih obrazaca ponašanja poput hvatanja repa, sumanutog trčanja u krug, griženja/opsesivnog lizanja dijelova tijela (obično noge, bokovi, bedra), vokaliziranja, mljackanja ustima, hvatanja nepostojećih muha (pas čvaka po zraku a ničega nema), bezrazložnog iznenadnog straha i bježanja/skrivanja...
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2014., 23:36   #499
Pozdrav svima, nazalost imamo slican problem pa me zanima vase misljenje.

Imam boxera koji ima nepune 3 godine. Vec dva dana uzastopno pas mi se zgvrci te padne na stranu te mu se noge nastave grcini par sekundi. Cijelo vrijeme je pri svjesti te se naglo pomokri nakon toga se ispravi u ležeći položaj i to je to. Da li mislite da bi to moglo biti nesto vezano uz epilepsiju ili pak nesto treće. ?
minimarko is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2014., 00:06   #500
nije valjda da nisi uopce bio kod veterinara??
Timbalandica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:26.