Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.11.2012., 06:54   #7521
Da li postoji neki uljuđeni način spajanja bojlera za pripremu sanitarne tople vode na jednom "jako" bosanskom sustavu osim postavljanja pumpe , nepovratnog s komandirajučim termostatima a da se spriječi da se u vremenu negrijanja kotla voda iz bojlera ne "odvuče" po instalaciji ?
Pod uvjetom da je sustav jetiniji od nabrojenih djelova .
jationmivioni is offline  
Old 01.11.2012., 08:03   #7522
Quote:
cupo1979 kaže: Pogledaj post
[IMG] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]
Ovo je meni jedna zaista lijepo nacrtana shema, bravo.
Quote:
cupo1979 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svim clanovima foruma.
Konacno i meni bi trebala mala pomoc oko centralnog grijanja.
Posedujem Viadrusovu pec 37kW koja mi je zadovoljavala potrebe sto se tice grijanja sve dok nisam zamjenio stolariju.Od tada nisam mogao nikako da si nastimam ugodnu temperaturu u kuci pa sam ove godine dodao termostatske ventile na radijatore .Ventili super odraduju posao ali mi sad dolazi do pregrijavanja peci posto imam visak toplote koja nema gdje da ode,a kad je prigusim pocinje da mi curi smola od kondenza.
Mislim da ugradim akumulacijski spremnik ,centrometalov sam nasao CAS 1001 pa me interesuje kako su se ponasali do sada i dali odraduju posao(kako da ga spojim na njegove prikljucke).Citajuci forum sam sastavio semu grijanja pa zelim da mi kazete da li sam sve uredno poslagao i treba li kakva izmjena.
Imam par pitanja sto se tice seme:
1. Gdje se stavlja termostat koji pali pumpu kod termostatskog troputog ventila vtc512 da kad se u kotlu ugasi vatra iskljuci pumpu da ne bi hladila spremnik i koji ide dali cijevni i na koliko se nastima temperatura?
Između peći i dimnjaka, u dimovodnu cijev, padne temperatura dimnih plinova i termostat gasi pumpu.
Quote:
cupo1979 kaže: Pogledaj post
2.Gdje se stavlja termostat koji pali pumpu koja tjera vodu prema radijatorima i ako ide cijevni na koliko se nastima temperatura .
Na gornju cijev spremnika kroz koju ulazi iz kotla vrela voda i kroz koju izlazi vrela voda ovisno o situaciji.
Quote:
cupo1979 kaže: Pogledaj post
3.Nepovratni ventili dali su na dobrom mjestu i ako moze neko da mi objasni funkciju njih.Dali se uzimaju vertikalni ili horizontalni?
Nepovratni ventil za radijatorski krug grijanja je po meni OK.
Na sustavu za zaštitu kotla bi ja ga postavio, tako kako sam ga postavio kod sebe, ispod, a paralelno pumpi i termostatskom troputnom ventilu da se omogući termosifonska cirkulacija dok ne radi pumpa.
Quote:
cupo1979 kaže: Pogledaj post
4.Preklopni motorni ventil dali je potreban da se stavlja na spremnik CAS1001 i kako njega regulisem da li isto sa cjevnim termostatom ili kako? Koji model ventila?
Da li se umjesto njega mogu staviti dva elektroventila?-koja je jeftinija varijanta?
Ja koristim grijanje bez tog ventila i nisu to neke abnormalno bitne oscilacije temperature. No tko voli neka plati i neka ugradi, može biti bolje svakako s takvim spojem.
Quote:
cupo1979 kaže: Pogledaj post
5. Koji VTA522 ventil uzeti 45do65°C ili 50do75°C posto su samo radijatori?
Na koliko stepeni da se nastima on?
Ja ga imam na pola otvorenog ili na pola zatvorenog, kako tko to želi protumačiti.
Quote:
cupo1979 kaže: Pogledaj post
6.Gdje je bolje da se stavi pumpa kod kotla dali na odlazu ili povratu?
Na povrat, niža je temperatura vode, ali je zapravo svejedno jer su bezbrojne pumpe na polazu i rade desecima godina.
Quote:
cupo1979 kaže: Pogledaj post
7.Ako bi htjeo da dodam kasnije elektro kotao gdje da ostavim prikljucak za njega i sta bi jos trebalo dodati.(dali odlaz sa kotla poslije nepovratnog ventila prema radijatorima , a povrat na povrat radijatora).
Ja sam svojevremeno dao takvu shemu i imao sam jednu sezonu električni kotao 3x8 kW=24 kW u sistemu i ni jednom ga nismo trebali upaliti, pa sam ga izbacio. Napravio sam jednu skretnicu od ručnog troputnog mišventila za njega i sve je to u probnom radu radilo perfektno ali je kotao gutao struju 24 kW. (Njega sam koristio jednu sezonu grijanja prije više godina dok mi je prva peć procurila, zato sam ga imao.)

Quote:
cupo1979 kaže: Pogledaj post
Molim vas da mi kazete da li se isplati stavljati akumulacijski spremnik(Kakvo je vase misljenje),i kad ga zagrijem koliko mogu biti miran da ne lozim vatru,imali ustede na drvima.
Hvala vam i ocekujem vasu pomoc.
Isplati se svakako, dobivate komfor i sigurnost, a koliko dugo ne trebate dodavati ogrijev na vatru to ovisi koliko prostora grijete, dakle spremnik s toplinom se prazni ovisno o tome kako je debela slavina (kako je jaka potrošnja) i koliko puta i kako dugo kroz nju iz spremnika vrela voda izlazi a hladna ulazi.

Spoki007 di si znaš kak se to veli da z lagva duže curi, ak si gazda ne otpira pipu preveč na gusto


Zadnje uređivanje plus : 01.11.2012. at 08:08.
plus is offline  
Old 01.11.2012., 08:13   #7523
Quote:
jationmivioni kaže: Pogledaj post
Da li postoji neki uljuđeni način spajanja bojlera za pripremu sanitarne tople vode na jednom "jako" bosanskom sustavu osim postavljanja pumpe , nepovratnog s komandirajučim termostatima a da se spriječi da se u vremenu negrijanja kotla voda iz bojlera ne "odvuče" po instalaciji ?
Pod uvjetom da je sustav jetiniji od nabrojenih djelova .
Postoji zašto ne.
Bojler instalirate kao jedan radijator. Dok centralno radi DRŽITE OBA VENTILA vaše spirale unutar bojlera za PTV OTVORENA.
Dok centralno ne radi pa bojler zagrijava vodu na struju, tada morate ručno zatvoriti SAMO JEDAN BILO KOJI OD TA DVA VENTILA. Nikako NE OBA DVA, da se voda u spirali može prilikom zagrijavanja normalno nekamo širiti!

U praksi provjereno i dokazano dobro funkcionira osim ako niste najobičnija lijenčina pa Vam se to ne da raditi, onda nemate sreće.
plus is offline  
Old 01.11.2012., 08:21   #7524
Zar ne bi pod točku 2 bilo logičnije(komotnije ) da termostat ide u sobu ,samo u toj sobi mora izvaditi trmo glavu .
Ta pumpa bi ineče radila cijelo vrijeme dok radi kotel ..bez obzira jel bi termo glave zatvorile sve radijatore ..možda granični slučaj ..ali moguči?
S druge strane kad je kotel hladan a spremik pun grijanje ne bi radilo ..znam da je u praksi drugačije ..jalova strujanje naprave pola posla

Zadnje uređivanje jationmivioni : 01.11.2012. at 08:27.
jationmivioni is offline  
Old 01.11.2012., 08:25   #7525
Quote:
plus kaže: Pogledaj post
Postoji zašto ne.
Bojler instalirate kao jedan radijator. Dok centralno radi DRŽITE OBA VENTILA vaše spirale unutar bojlera za PTV OTVORENA.
Dok centralno ne radi pa bojler zagrijava vodu na struju, tada morate ručno zatvoriti SAMO JEDAN BILO KOJI OD TA DVA VENTILA. Nikako NE OBA DVA, da se voda u spirali može prilikom zagrijavanja normalno nekamo širiti!

U praksi provjereno i dokazano dobro funkcionira osim ako niste najobičnija lijenčina pa Vam se to ne da raditi, onda nemate sreće.
Ne zanima me režim ljeto/zima ..više režim u prelaznim razdobljima kad se loži 2-3 put na dan .
režim kad kotel radi 24/7 također nije problem
Taj sistem je jasan , ali kome se ide u 23-24 u kotlovnicu i zatvara ventila ..npr. sat nakon zadnjeg loženja .
Do jutra je sve hladno i nema tople vode za tuširanje ili brzi kapučino ?
jationmivioni is offline  
Old 01.11.2012., 09:28   #7526
Quote:
cupo1979 kaže: Pogledaj post
[IMG] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]

Pozdrav svim clanovima foruma.
Konacno i meni bi trebala mala pomoc oko centralnog grijanja.
Posedujem Viadrusovu pec 37kW koja mi je zadovoljavala potrebe sto se tice grijanja sve dok nisam zamjenio stolariju.Od tada nisam mogao nikako da si nastimam ugodnu temperaturu u kuci pa sam ove godine dodao termostatske ventile na radijatore .Ventili super odraduju posao ali mi sad dolazi do pregrijavanja peci posto imam visak toplote koja nema gdje da ode,a kad je prigusim pocinje da mi curi smola od kondenza.
Mislim da ugradim akumulacijski spremnik ,centrometalov sam nasao CAS 1001 pa me interesuje kako su se ponasali do sada i dali odraduju posao(kako da ga spojim na njegove prikljucke).Citajuci forum sam sastavio semu grijanja pa zelim da mi kazete da li sam sve uredno poslagao i treba li kakva izmjena.
Imam par pitanja sto se tice seme:
1. Gdje se stavlja termostat koji pali pumpu kod termostatskog troputog ventila vtc512 da kad se u kotlu ugasi vatra iskljuci pumpu da ne bi hladila spremnik i koji ide dali cijevni i na koliko se nastima temperatura?
2.Gdje se stavlja termostat koji pali pumpu koja tjera vodu prema radijatorima i ako ide cijevni na koliko se nastima temperatura .
3.Nepovratni ventili dali su na dobrom mjestu i ako moze neko da mi objasni funkciju njih.Dali se uzimaju vertikalni ili horizontalni?
4.Preklopni motorni ventil dali je potreban da se stavlja na spremnik CAS1001 i kako njega regulisem da li isto sa cjevnim termostatom ili kako? Koji model ventila?
Da li se umjesto njega mogu staviti dva elektroventila?-koja je jeftinija varijanta?
5. Koji VTA522 ventil uzeti 45do65°C ili 50do75°C posto su samo radijatori?
Na koliko stepeni da se nastima on?
6.Gdje je bolje da se stavi pumpa kod kotla dali na odlazu ili povratu?
7.Ako bi htjeo da dodam kasnije elektro kotao gdje da ostavim prikljucak za njega i sta bi jos trebalo dodati.(dali odlaz sa kotla poslije nepovratnog ventila prema radijatorima , a povrat na povrat radijatora).

Molim vas da mi kazete da li se isplati stavljati akumulacijski spremnik(Kakvo je vase misljenje),i kad ga zagrijem koliko mogu biti miran da ne lozim vatru,imali ustede na drvima.
Hvala vam i ocekujem vasu pomoc.
bravo
prvi post i odmah odlična shema,
akumulaciju možeš naručit sa izlazima po volji, u dogovoru sa proizvođačem,,
na tvom mjestu ne bih kupovao extra kotao na struju nego bi u gornju zonu akumulacije ugradio grijač na struju, prema potrebi možda i u tri zone.
ako bi stvarno grijao na struju, trebalo bi grijače tako programirat da rade preko noći dok je jeftina struja ( mislim da je ramzay ili netko računao prije ovog poskupljenja struje da je takvo grijanje najjeftinije). svakako vodi računa da se akumulacija koju kupiš može spojiti na solarno grijanje i sanitarnu toplu vodu. ( ima na forumu grijanje na pelet na zadnji par stranica sam pisao o tome).

malo će brže kod tebe potrošiti iz akumulacije zato što nemaš elektroničko upravljanje. ako je moguće probaj bar postaviti digitalni sobni termostat u boravak (gdje je sobni termostat tu moraju biti termo glave otvorene na max.) i možeš ga programirat da ne radi preko noći i svašta nešto.
ovo se ramzay neće svidjet, al je ipak poboljšanje

p.s. ne smije se reklamirat, a kako ću ti pomoć ak ti ne kažem koja tvrtka radi akumulacije po narudžbi ? Horvatić
stmat is offline  
Old 01.11.2012., 09:49   #7527
https://www.forum.hr/showthread.php?t=706295&page=12 Evo ovdje je ekskluziva iz samogradnje pa ko želi neka pogleda. Mene interesuje sledeće jer znam da su ovdje prisutni ljudi koji vladaju ovom problematikom. Naime, želim voditi neku statistiku ove sezone pa mi treba pomoć. Ako mi je poznata polazna temperatura ka radijatorima, povratna temperatura, pritisak i približan protok pumpe (dijagram iz tehničkih karakteristika pumpe) dali mi je još nešto potrebno i koja je formula pouzdana da izračunam trenutno oduzimanje mojih radijatora? Hvala svima
dusanmijat is offline  
Old 01.11.2012., 10:30   #7528
CUPO 1979

Što bi PLUS, rekao odlično za 5 sjedi.

Ima kod Bele Rade bolji štos " ostavi tako, nahrani svinje i ne diraj ništa "

Sve su ostalo finese, kako kaže Balašević za svog pevca , a o finesama možemo tupiti tri dana, nije problem ako je u startu sve dobro zamišljano i nacrtano.
ramzay is offline  
Old 01.11.2012., 10:48   #7529
Quote:
jationmivioni kaže: Pogledaj post
Zar ne bi pod točku 2 bilo logičnije(komotnije ) da termostat ide u sobu ,samo u toj sobi mora izvaditi trmo glavu .
Ta pumpa bi ineče radila cijelo vrijeme dok radi kotel ..bez obzira jel bi termo glave zatvorile sve radijatore ..možda granični slučaj ..ali moguči?
S druge strane kad je kotel hladan a spremik pun grijanje ne bi radilo ..znam da je u praksi drugačije ..jalova strujanje naprave pola posla
U redu je, tu se nismo međusobno baš najbolje razumjeli. Ja sam kolegu savjetovao gdje da postavi cijevni termostat; tu bi ga ja i dalje ostavio, ali bi se njemu u seriju moglo dodati i sobni termostat, to sam isto isprobao kod sebe doma, sve to radi jako dobro i jednostavno je.

plus is offline  
Old 01.11.2012., 10:57   #7530
Quote:
stmat kaže: Pogledaj post
bravo
prvi post i odmah odlična shema,
..........
na tvom mjestu ne bih kupovao extra kotao na struju nego bi u gornju zonu akumulacije ugradio grijač na struju, prema potrebi možda i u tri zone.
ako bi stvarno grijao na struju, trebalo bi grijače tako programirat da rade preko noći dok je jeftina struja ( mislim da je ramzay ili netko računao prije ovog poskupljenja struje da je takvo grijanje najjeftinije). svakako vodi računa da se akumulacija koju kupiš može spojiti na solarno grijanje i sanitarnu toplu vodu.
ovo se ramzay neće svidjet, al je ipak poboljšanje
Pravi savjet zlata vrijedi, ja se pridružujem ovom savjetu u potpunosti

Nisam primijetio da je g. ramzay "hudi deda roga" sviđa se njemu što mi vjetrimo ovu temu tako da u svakom trenutku u njoj ostaje sve manje tehničko tehnološke pljeve i kukolja, a naziru se sve jasnije i jasnije konture jednog modernog multifunkcionalnog sustava centralnog grijanja na drva, a g.ramzay je "stari" lukavac po još tu i tam malo podkuri (kak neki dan vu svojem dimnjaku) ili nas malo zalije s benzinom da nas pogasi; a dok mi reagiramo on nas mudro pita "ma što se palite ko' hepo kocka"

(Spoki007 nemoj se srditi, ali bude netko prevel ove moje zločestoće.

Da se bu Spoki007 malo manje name srdil moral budem z' njim spiti neKAJ )
plus is offline  
Old 01.11.2012., 10:59   #7531
Quote:
dusanmijat kaže: Pogledaj post
https://www.forum.hr/showthread.php?t=706295&page=12 Evo ovdje je ekskluziva iz samogradnje pa ko želi neka pogleda. Mene interesuje sledeće jer znam da su ovdje prisutni ljudi koji vladaju ovom problematikom. Naime, želim voditi neku statistiku ove sezone pa mi treba pomoć. Ako mi je poznata polazna temperatura ka radijatorima, povratna temperatura, pritisak i približan protok pumpe (dijagram iz tehničkih karakteristika pumpe) dali mi je još nešto potrebno i koja je formula pouzdana da izračunam trenutno oduzimanje mojih radijatora? Hvala svima
Ako pod pojmom "oduzimanje " misliš koliko energije tvoji radijatori uzmu za zagrijavanje kuće , onda ćeš jako ofrlje odrediti tu energiju na bazi tlaka i QH dijagrama pumpe.

Činjenica je da novi modeli ALPHA -2 pumpe daju na displeju podatak o protoku koji pići kroz sustav , ali je tamo ugrađeno malo više matematike, i zapravo se ja divim tim ljudima koliko su podataka izvukli iz mjerenja tlaka i snage motora koji vrti pumpu.

Puno ti je jednostavnije da staviš obični vodomjer, onaj iz šahta za vodu, na hladnu stranu , ne bude mu se ništa dogodilo do temeparatura od 50 C.

Imaš na njemu masu brojčanika jedan od njih ti pokazuje vjerojatno litru za cijeli krug, a onaj mali crveni se okrene cca 40 puta za litru.

Možeš pustiti da se vrti 1 minutu, vidi koliko ti je litara( kilograma ) vode prošlo kroz njega, i to pomnoži sa razlikom temperatura( polaz- povrat ) i to je to.

Naprimjer prošlo je u minuti 20 litara ( kilograma ), polaz je 60 C, a povrat je 40 C, razlika je 20 C

20 kilograma x60 ( minuta u satu) x 20 C =24000 Kcal/h

Ja to isto tako radim samo zalijepim magnetić na neki od tih kotačića i onda preko reed releja kompjuter broji okretaje i množi sa delta T, usput pretvara litre u kilograme i uzima u obzir promjenu specifične topline vode sa temperaturom. Dosta natezanja i problema da bih se približio točnosti od 2% u pogonskim uvjetima ( uvjeti kotlovnice )

U laboratoriji se traži to sve isto ali u klasi 1 promila, a onda su cijene svega toga deseci tisuća eura.
ramzay is offline  
Old 01.11.2012., 11:28   #7532
dali ko ima iskustva sa peći emocentral 24 l peć je rabljena pa se dovoumim uzet.trebam grijat do 140m2.
1beton is offline  
Old 01.11.2012., 12:04   #7533
Quote:
dusanmijat kaže: Pogledaj post
https://www.forum.hr/showthread.php?t=706295&page=12 Evo ovdje je ekskluziva iz samogradnje pa ko želi neka pogleda. Mene interesuje sledeće jer znam da su ovdje prisutni ljudi koji vladaju ovom problematikom. Naime, želim voditi neku statistiku ove sezone pa mi treba pomoć. Ako mi je poznata polazna temperatura ka radijatorima, povratna temperatura, pritisak i približan protok pumpe (dijagram iz tehničkih karakteristika pumpe) dali mi je još nešto potrebno i koja je formula pouzdana da izračunam trenutno oduzimanje mojih radijatora? Hvala svima


Evo nešto jednostavno i jeftino, što bi zapravo trebalo ugrađivati u svaku instalaciju. Ispod pumpe je stakleni prozorčić u kom se vidi "plovak" i on pokazuje dali ide voda i koliko ide, uređaj se zove rotametar i da ga se naći na zapadu u dućanima, ispod njega je elektronski vodomjer .
ramzay is offline  
Old 01.11.2012., 12:14   #7534
Imam ugrađen Caleffi ventil sigurnosne petelje code 542880 (spojen preko vodovoda i spirale u kotlu Ultima). trebao bi biti tvornički podešen da se otvara na 95 c. Kod mene termostat na peći pokazuje 85 c, a ventil procuri, tak da mi peć može maksimalno raditi do 85 c. Da li se taj ventil može poštelati, ili mi termostat na peći možda "laže" za 10 c ???
Hvalaunaprijed na odgovoru.
Pregračan is offline  
Old 01.11.2012., 12:18   #7535
Quote:
Pregračan kaže: Pogledaj post
Imam ugrađen Caleffi ventil sigurnosne petelje code 542880 (spojen preko vodovoda i spirale u kotlu Ultima). trebao bi biti tvornički podešen da se otvara na 95 c. Kod mene termostat na peći pokazuje 85 c, a ventil procuri, tak da mi peć može maksimalno raditi do 85 c. Da li se taj ventil može poštelati, ili mi termostat na peći možda "laže" za 10 c ???
Hvalaunaprijed na odgovoru.
kod mene termostat na kotlu pokazuje više 10ak C. planiram ga za koji dan skinuti i uporediti sa običnim (živinim ili alkoholnim, nisam siguran koji je) termometrom.
Superhik251 is offline  
Old 01.11.2012., 12:27   #7536
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post


Evo nešto jednostavno i jeftino, što bi zapravo trebalo ugrađivati u svaku instalaciju. Ispod pumpe je stakleni prozorčić u kom se vidi "plovak" i on pokazuje dali ide voda i koliko ide, uređaj se zove rotametar i da ga se naći na zapadu u dućanima, ispod njega je elektronski vodomjer .
Kod mene to tvornički izgleda ovak'
ali na žalost nemam elektronskog mjerača protoka, pa evidentira samo sate rada ne i energiju



plus is offline  
Old 01.11.2012., 12:28   #7537
Quote:
baustelac99 kaže: Pogledaj post
Pozdrav
dali možeš malo detaljnije opisati svoje grijanje? jer i ja planiram instalirati taj kotao ili ww termov od 17kw.
zanima me koliko m2 griješ, koliko prostorija, kakva je izolacija i prozori?
koliko je velika prostorija u kojoj je kotao te dali je on dovoljan ili imaš još neki radijator?
i kakav je dimnjak, visina od ložišta te promjer?

ps. i ja sam u Zd tako da su nam slični uvjeti.

komentari na centrometalove kotlove su večinom išli na to da to konstrukcijski zapravo nisu kotlovi za drva (osim oni najnovijih modela) ai bilo je greški u izradi.
Tek sam sad uhvatio vremena i vidio tvoj post .
Nemoj nikad gledati m2 gledaj izolaciju zidova to ti je najbitnije imas skinuti par programa za racunanje tih prolaza topline ( npr Novolit 2009) . Meni je zidna izolacija uzasna neki zidovi mi imaju cak taj U preko 1,20 dok je dozvoljeno 0,63 . Imam alu prozore i vrata i nije neka klasa ono srednja klas a .
radijatori ekonomik Lipovica
broj
rebara --------- 90/70------ 70/50
---------------- snaga ------
21--- djecja soba- 3360 2835
15--- wc-------- 2400 2025
10--- soba ----- 1600 1350
10--- hodnik----- 1600 1350
11--- dnevni----- 1760 1485
Kotao, ploča navode da isijava 2 kw je u kuhinji a dnevni i kuhinja su mi sve jedan prostor
uk instalirana snaga radijatora
10720 9045

Dimnjak je zidani od cigle neizolirani ima dobru visinu sljeme krova prelazi za 1m ukupno ja mislim da je 7 m ali nisam nikad tocno izmjerio a unutrasnje dimenzije su 150*150 mm .
Mali savjet ako se odlucis za to samo suha drva; prosle godine nisam imao bas suha drva i nije bilo idealno ali sad sam nalozio par puta i to je cudo ni tri punjena u cijelom danu .

Zadnje uređivanje chigorin 1 : 01.11.2012. at 12:34.
chigorin 1 is offline  
Old 01.11.2012., 12:56   #7538
Quote:
plus kaže: Pogledaj post
Ovo je meni jedna zaista lijepo nacrtana shema, bravo.

Nepovratni ventil za radijatorski krug grijanja je po meni OK.
Na sustavu za zaštitu kotla bi ja ga postavio, tako kako sam ga postavio kod sebe, ispod, a paralelno pumpi i termostatskom troputnom ventilu da se omogući termosifonska cirkulacija dok ne radi pumpa.


Plus

nisam baš siguran da sam razumio gdje bi trebao biti nepovratni a da se omogući termosifonska cirkulacija.

jel možda tu kao na ovoj shemi??



Uploaded with ImageShack.us
stmat is offline  
Old 01.11.2012., 14:58   #7539
Skica


baustelac99
našao sam svoju staru skicu pa mozes vidjeti i kvadraturu žao mi je što nisam našao onu sa vrijednostima U za zidove .
evo kako to je razvedeno kod mene i sto bi ja jos htio dodati
samo me muci ta snaga koja mi se cini mala za ugrijati aku spremnik .
chigorin 1 is offline  
Old 01.11.2012., 15:02   #7540
Quote:
chigorin 1 kaže: Pogledaj post
Tek sam sad uhvatio vremena i vidio tvoj post .
Nemoj nikad gledati m2 gledaj izolaciju zidova to ti je najbitnije imas skinuti par programa za racunanje tih prolaza topline ( npr Novolit 2009) . Meni je zidna izolacija uzasna neki zidovi mi imaju cak taj U preko 1,20 dok je dozvoljeno 0,63 . Imam alu prozore i vrata i nije neka klasa ono srednja klas a .

Znam da je bitna izolacija, ali bitna je i površina. ja znam i bez programa izračunati koeficijent toplinske provodljivosti, i kod mene je također katastrofalan (zidovi prizemlja samo betonski blok, a na katu bet. blok+2cm stiropora+6cm cigle iznutra) jer je kuća iz 70-80tih.


radijatori ekonomik Lipovica
broj
rebara --------- 90/70------ 70/50
---------------- snaga ------
21--- djecja soba- 3360 2835
15--- wc-------- 2400 2025
10--- soba ----- 1600 1350
10--- hodnik----- 1600 1350
11--- dnevni----- 1760 1485
Kotao, ploča navode da isijava 2 kw je u kuhinji a dnevni i kuhinja su mi sve jedan prostor
uk instalirana snaga radijatora
10720 9045

ne kužim baš ove brojeve: skroz lijevo je broj članaka, sredina snaga za temperaturi 90/70, a desno za temperaturu 70/50?

Dimnjak je zidani od cigle neizolirani ima dobru visinu sljeme krova prelazi za 1m ukupno ja mislim da je 7 m ali nisam nikad tocno izmjerio a unutrasnje dimenzije su 150*150 mm .
Mali savjet ako se odlucis za to samo suha drva; prosle godine nisam imao bas suha drva i nije bilo idealno ali sad sam nalozio par puta i to je cudo ni tri punjena u cijelom danu .
za drva nemam problema, ima starih i 3 god, crvi guštaju kolko su suha. dimnjak mi je cca 6m fi16 šidl prijeratni.

edit: na skici, odmah pored kotla, jel to isto radijator ili nešto drugo?
baustelac99 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:05.