Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.03.2003., 17:57   #1
Vitamini, minerali, probiotici i dodaci prehrani (zbirna tema)

Eto, ovako; vise puta sam procitala da je vitamin C jakoooo zdrav (svi to znamo) i da manje-vise nema razloga zbog kojeg ga netko ne bi smio koristiti (dapace) s iznimkom da kod karcinoma pluca moze pogorsati stanje

Kako i zasto ??? Zna li netko ???

Zadnjih dana me drzi neka viroza (bez naznaka kasljanja i sl.) pa se kljukam C vitaminom i primjetila sam da sam pocela kasljati ko magare (da, pusim, mea culpa)...

Sto konkretno vitamin C radi plucima ???
blondie_30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2003., 20:20   #2
Možda si počela kašljati zbog prirodnog tijeka bolesti.
 
Odgovori s citatom
Old 06.03.2003., 04:52   #3
E, sad cu ja mozda ispast neuk, ali cini mi se da sam jos davno citao da previse vitamina c moze uzrokovati skorbut

Al neam pojma
__________________
I came up with a new game show idea recently. It's called The Old Game. You've got three old guys with loaded guns on stage.
They look back at their lives, see who they were, what they've accomplished... How close they came to realising their dreams...
The winner is the one who doesn't blow his brains out. He gets a refrigirator.
Reebok is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2003., 08:53   #4
Reebok,

Manjak vitamina C izaziva skorbut, a ne višak. Višak vitamina C popišaš.
rafaela is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2003., 09:13   #5
a da nebi piškali vitamine uludo, kolika je dnevna doza koja se preporuča ?
emili is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2003., 09:27   #6
Quote:
emili kaže:
a da nebi piškali vitamine uludo, kolika je dnevna doza koja se preporuča ?
Ne znam, za pusace "kolko vise mozes"
blondie_30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2003., 09:35   #7
Quote:
Solaris kaže:
Možda si počela kašljati zbog prirodnog tijeka bolesti.
moze biti, naravno, ali imam feeling da kada se nakljukam vitaminom C pocne neki proces "ciscenja pluca", a onda sam se sjetila onoga sto sam citala da nije preporucljiv samo kod karcinoma pluca pa mi je palo na pamet da mozda vitamin C ima neko specijalno djelovanje na pluca
blondie_30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2003., 09:42   #8
Quote:
blondie_30 kaže:
Ne znam, za pusace "kolko vise mozes"
ja nepušim još malo pa će bit 2 godine
emili is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2003., 09:44   #9
Quote:
emili kaže:
ja nepušim još malo pa će bit 2 godine
Bravo ti, onda mislim da je za vitamin C 500 mg dnevna doza al to mozes naci na pakovanju bilo kojih vitamina u stupcu RDA (recomended daily amount) pa ipak provjeri...
blondie_30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2003., 12:48   #10
a ja sam citao da je rak izlijecen sa ogormnim dozama vitamina C ono kad je bila "uzbuna na odjelu za Rak".
wes craven is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2003., 15:24   #11
uzmimo da je prosjek i za muskarce i zene od 70 do 170 mg, ma da mislim da je i 170 mg previse, u svakom slucaju dok necete raspolagati sa boljom informacijom, znaje da je 500 mg daleko previse.
Topnick is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2003., 15:39   #12
Quote:
Topnick kaže:
uzmimo da je prosjek i za muskarce i zene od 70 do 170 mg, ma da mislim da je i 170 mg previse, u svakom slucaju dok necete raspolagati sa boljom informacijom, znaje da je 500 mg daleko previse.
OK, u pravu si, evo i link

RDA - recomended daily amount
SONA - suggested optimal daily nutritional allowances

evo vam link za vecinu vitamina i minerala
blondie_30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2003., 16:56   #13
ja sam čital da je viramin c, u većim količinama kancerogen.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2003., 17:36   #14
RDA vitam. C je 75 mg dnevno. Velike količine mogu uzrokovati bubrežne kamence.
 
Odgovori s citatom
Old 06.03.2003., 23:54   #15
hvala na informaciji.
Topnick is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2003., 02:05   #16
slafko, dobar ti je sig :Top:

sto se tice c vitamina, sad kad si prehladjena a i pusis, bez beda isfuraj 1g dnevno. mada on na pluca ne radi nista konkretno, koliko mi je poznato. narafski.
 
Odgovori s citatom
Old 07.03.2003., 10:17   #17
Lightbulb

vitamin C nije ni u vecim kolicinama kancerogen.

za razlikovat je prirodni vitamin C i sintetitizirani.

organski vitamin C se lakshe i potpunije apsorbira-time je i korisniji. sintetizirani nije u organskim spojevima, pa se time tezhe apsorbira, a osim toga gradja molekule ne mora odgovorati gradji molekule prirodnog. toliko o "umjetnom"

zato je casa lemonwater ujutro zdravija nego sve RDA.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2003., 10:38   #18
Angry

Quote:
jimmy kaže:
gradja molekule ne mora odgovorati gradji molekule prirodnog.
!!!!!
ako je nesto askorbinska kiselina, onda je nesto askorbinska kiselina. kao sto je molekua vode, molekula voda bilo da je prociscena iz jezera bila da je nastala sintezom.
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2003., 10:41   #19
Quote:
luca kaže:
!!!!!
ako je nesto askorbinska kiselina, onda je nesto askorbinska kiselina. kao sto je molekua vode, molekula voda bilo da je prociscena iz jezera bila da je nastala sintezom.
yeah yeah -
samo kaj je askorbinska kiselina malo kompliciranija nego voda, i neznam tocno koji, 1 dio kod sintetizirane mozhe biti ili na lijevoj ili desnoj strani, dok je kod prirodne suprotno! sastav je isti, no oblik molekule u prostoru nije, jer u prirodi dolazi samo u jednom obliku.
u svakom slucaju, odi pa se informiraj.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2003., 11:20   #20
Quote:
jimmy kaže:
u svakom slucaju, odi pa se informiraj.
ti se informiraj odgovarjuce kiralne molekule se dobiju biotehnoloskim procesom* (ovaj specificni proces sam polagala na jednom ispitu pa mislim da znam sto govorim). vise nitko (ili rijetko, nisam dobar poznavatelj industrije) ne radi klasicnu kemijsku sintezu. osim toga, i prilikom klasicne kemijske sinteze, moze se vrlo specificno odredjivati koji kiralni produkt zelimo razlicitim "zastitama"**

literatura:
* npr. scripta prof.Delica, PMF
** npr. Pine "Organska kemija"
luca is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:57.