Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente

Kutak za školarce i studente Sjedni, 1!!!
Podforumi: Državna matura, Osnovne i srednje škole, Fakulteti i visoka učilišta, Upomoć, spašavajte!

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.03.2014., 18:53   #1
Njemački jezik

Bok ljudi, imam VELIKI problem. Trebao bih ići u školu u Njemačku i trebati će mi b2 razina jezika. Ja njemački ne znam, počeo sam učiti preko onih audio zapisa gdje mi on kaže a ja ponovim i samo zapamtim riječ...i tako znao bih se sporazumjeti da sam u restoranu ili na benzinskoj i sl. lakše situacije. Ali meni je problem što u mom gradu nema škola stranih jezika, nema čak niti u bližoj okolici. Pa me zanima kako do 1.7.2014 naučiti njemački tako da mogu jedan dan otići u zg recimo i samo napisati taj test u nekoj školi stranih jezika, znači da ne idem na njihova predavanja? Dali je to uopće moguće? Koji mi je najbolji način (a pogotovo najbrži) da naučim njemački za B2 razinu, ako sada znam osnove osnova?
Engleski znam odlično, da me traže englesko položio bi im sutra C razinu, ali njemački mi ne ide a jako mi je potreban i to u najkraćem vremenu.


Ljudi, molim vas pomažite kako znate
AngelicDevil is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2014., 21:02   #2
Iskreno; iz iskustva, mislim da ne možeš nikak doć do B2 razine nekog jezika za malo više od tri mjeseca, ako pretpostavimo da si A1 sada, ili A1/2 barem. B2 je dosta visoka razina, znam kak to izgleda jer smo mi sad polagali DSD II Prüfung koja ti daje certifikat B2/C1; i samo nas je par na C1, a i neki koji uče njemački po 10 godina još uvijek nisu na C1.

Mislim, naravno da to ovisi od pojedinca do pojedinca, ali nemam blage veze kako bi netko mogao zapravo naučiti jezik za 3 mjeseca i doć čak do B2 razine. Klanjam ti se ako uspiješ.
Rakkatakka is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2014., 21:09   #3
potpuno se slažem..ako si tek početnik s njemačkim jezikom nema šanse..
B2 kad položiš to je već kao da pričaš odlično njemački bez nekakvih nepoznanica i grešaka u samom govoru
a pogotovo je to nemoguće jer je njemački vrlo vrlo težak jezik...
Mortiis is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2014., 21:12   #4
Quote:
Mortiis kaže: Pogledaj post
B2 kad položiš to je već kao da pričaš odlično njemački bez nekakvih nepoznanica i grešaka u samom govoru
Tako je, a i razumijevanje (što se podrazumijeva) mora bit vrlo visoko. Mislim, B2 je traženi certifikat za studij u Austriji (pretpostavljam i Njemačkoj, za Austriju baš znam da traže B2). Pa možeš pretpostavit kakvo to znanje zapravo mora bit da bi ti mogao na fakultetu pratit predavanja na njemačkom jeziku i polagat ispite, znači imat izvrstan vokabular i gotovo savršeno poznavanje gramatike. Ja znam ljude koji 12 godina uče njemački intenzivno, i još uvijek fulaju u redoslijedu riječi u rečenici.

Mislim ne želim zvučat ko neki pesimist koji ti ruši snove, ali stvarno... ne znam kako bi to nekom uspjelo za 3 mjeseca.
Rakkatakka is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2014., 21:13   #5
Ne znam što da kažem, morat ću. Nemam drugog izbora, neću ići na fakultet zbog toga što idem u njemačku i to mi je jedina opcija, a taj čovjek mi je prije dan-dva javio da traže b2 razinu. Ako ne uspijem to dobiti nemam što raditi, sa ovom srednjom školom neću nikada dobiti posao, a iskreniti takav posao niti ne želim. Jedini put mi je da do ljeta dobijem B2 razinu i odem u Njemačku.
AngelicDevil is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2014., 21:18   #6
A da napraviš gap year i posvetiš se učenju njemačkog? Probaš doći u kontakt s izvornim govornicima dok ga učiš, što bi ti neopisivo pomoglo u razvitku jezičnih sposobnosti?

Ne znam kako se nisi prije o tome raspitao. Logično mi je da ako ideš u neku državu svjetskog jezika da će te tražit da imaš potvrdu o poznavanju jezika. Što me podsjeća da je jedan znanac, brucoš, ove godine otišao na faks u Beč ili Graz, i sad je pao sve predmete jer uopće ne zna njemački (ne znam kako se upisao uopće), a očekivao je da su predmeti na engleskom. Uglavnom, sad uzima jako intenzivne tečaje, propušta godinu i namjerava počet ispočetka dogodine.
Rakkatakka is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2014., 21:28   #7
Meni to ne bi bio problem, što više znam da ću morati pratiti nastavu na njemačkom (tamo ću prvo 3 godine ići na promjenu zanimanja) i rado bih propustio godinu i posvetio se učenju jezika. Možda čak otputovao u austriju kod frenda i proveo tamo par mjeseci, ali su mi problem starci. Ma čak nisu ni oni sami problem, taj čovjek koji mi je to sredio se stvarno potrudio za to i raspitao se i sve mi javio i bilo bi jako loše od mene da mu se sad javi da bih ja pauzirao godinu radi učenja jezika. A onda bi i starci skočili - još jednu godinu bih živio na njihovoj grbači i znam kako bi to već išlo: svako jutro buđenje u 7:00, morao bih raditi po kući i izvan nje kao "njihov rob" i sl. možda bi me čak naterali na neki lame job samo kako nebih trošio njihove pare (oni su duboko u krizi) i sl. stvari.

Ne znam, ne znam niti dali bi imao muda reći starcima da pauziram godinu .... oni su više ovako zatvorenog uma, znači žive u svom dobu i sve se mora ispoštovati u roku i kako je dogovoreno.

Uh, sad me stvarno neka depra uhvatila :/
AngelicDevil is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2014., 21:58   #8
Iznenađen sam što si se toga tek sada sjetio. Kao što je Rakkatakka rekla - podrazumijeva se da, kada ideš u drugu državu, trebaš znati jezik te države. A pogotovo kada se radi o studiranju i praćenju nastave na njemačkom jeziku gdje ti nemaš vremena razmišljati o dekliniranju imenice i pridjeva dok pišeš test, nemaš vremena za razmišljanje o jednoj rečenici koju profesor kaže jer ih je on u međuvremenu rekao još 10... Sve to mora ići automatski.

Mislim da je gap year najbolja opcija. Istina je da to znači da ćeš bit na grbači roditeljima još godinu dana, ali s tim bar možeš biti sigurniji da ćeš uspjeti završiti faks u Njemačkoj. Ovako, nažalost, mislim da nemaš šanse za to. A i ta osoba koja ti je to sredila... Mislim da bi joj bilo puno lakše da joj objasniš kako zbog jezične barijere ne možeš doći, nego da dođeš i obrukaš i nju i sebe. Onda sljedeće godine dođeš s prihvatljivom razinom znanja njemačkog jezika i kreneš ostvarivati svoju zamisao.

Ideja s putovanjem u Austriju i koristila bi ti puno. Jezik se najbolje uči kad smo u svakodnevnom dodiru s njim. Njemački mi je prvi strani jezik već 11 godina, ali sam u dodiru s njim samo 3 školska sata tjedno i nešto malo ako pišem zadaću i slično. Gramatički je to više manje u redu, ali mi je vokabular mali. Međutim, svo to znanje gramatike pada u vodu ako ne znaš, primjerice, rod imenice. S druge strane, engleski učim kao drugi strani jezik 8 godina i služim se njime bez problema upravo zbog toga što smo njime bombardirani na dnevnoj bazi. Da je situacija obrnuta, njemački bi nam bio kao materinji, a engleski bi bio ''tamo neki jezik''.

U svakom ti slučaju neće biti lako. Ako pauziraš, moraš bit spreman na konstantno učenje. Uzmi tečaj, kupi neke knjige, gledaj njemačke filmove/serije, čitaj nešto na netu na njemačkom... Čisto da se navikneš na jezik, da ti uđe u uho...

Zadnje uređivanje random96 : 24.03.2014. at 22:08.
random96 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2014., 22:26   #9
Ma da, sad kako razmišljam mislim da bi mi godina pauze dobro došla, ali opet ne znam kako da će moji regirati na to. Naravno da ne bih htio otići tamo i ne položiti ništa zbog toga što ne znam jezik. Ali uvijek ima mala šansa, a mala šansa nije za odbaciti zar ne? Znači sada bih trebao jebač*i zapeti za jezik i samo njemački derat i učit, i onda preko ljeta recimo otić na mjesec-dva kod prijatelja u austriju. Pa kad krene škola, kako budem učio u domu fino lagano krenit učit napamet te stručne pojmove i sl. stvari.

Meni su upisi na početku ljeta ali škola počinje tek 1.9 tako da, smatram da imam vremena ako baš to želim, naravno da će sve biti gusto ali sve se može kad se hoće. Problem bi mi bio pratiti nastavu u početku, ali za neku prolazeću ocjenu možda bi bilo dovoljno samo učiti u domu? I planiram ne izlaziti nikako dok me jezik ne krene. Imao bih jako puno problema u početku, ali nakon pola godine tamo (praćenja nastave i samo života tamo) mislim da bih mogao ući u šemu?! Ili vi ipak ostajete kod savjeta da pauziram godinu? Kao što sam i rekao ja bih rado pauziro, ali pitanje je kako bi mi starci reagirali na to, i dali bi mi sama ponuda vrijedila još godinu dana. To nije fakultet, to je više kao neki kurs, promjena zanimanja u trajanju 3 godine škole + prakse. I usto, ovog ljeta treba ići još jedan mladić samnom u istu školu. Ne poznajem ga i ne znam kakvo je njegovo znanje jezika.
AngelicDevil is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2014., 22:57   #10
Quote:
AngelicDevil kaže: Pogledaj post
Ma da, sad kako razmišljam mislim da bi mi godina pauze dobro došla, ali opet ne znam kako da će moji regirati na to. Naravno da ne bih htio otići tamo i ne položiti ništa zbog toga što ne znam jezik. Ali uvijek ima mala šansa, a mala šansa nije za odbaciti zar ne? Znači sada bih trebao jebač*i zapeti za jezik i samo njemački derat i učit, i onda preko ljeta recimo otić na mjesec-dva kod prijatelja u austriju. Pa kad krene škola, kako budem učio u domu fino lagano krenit učit napamet te stručne pojmove i sl. stvari.

Meni su upisi na početku ljeta ali škola počinje tek 1.9 tako da, smatram da imam vremena ako baš to želim, naravno da će sve biti gusto ali sve se može kad se hoće. Problem bi mi bio pratiti nastavu u početku, ali za neku prolazeću ocjenu možda bi bilo dovoljno samo učiti u domu? I planiram ne izlaziti nikako dok me jezik ne krene. Imao bih jako puno problema u početku, ali nakon pola godine tamo (praćenja nastave i samo života tamo) mislim da bih mogao ući u šemu?! Ili vi ipak ostajete kod savjeta da pauziram godinu? Kao što sam i rekao ja bih rado pauziro, ali pitanje je kako bi mi starci reagirali na to, i dali bi mi sama ponuda vrijedila još godinu dana. To nije fakultet, to je više kao neki kurs, promjena zanimanja u trajanju 3 godine škole + prakse. I usto, ovog ljeta treba ići još jedan mladić samnom u istu školu. Ne poznajem ga i ne znam kakvo je njegovo znanje jezika.
ako imaš svaki dan barem 12 sati vremena učiti njemački, onda ga i možeš uz malo športske sreće savladati do B2 razine u tri mjeseca. ali tada moraš stvarno jebački zapeti u doslovnom smislu tih riječi. I naći nekoga tko će te ciljano pripremati za ispit iz B2. Koji, ako ćeš ga polagati u Goethe-Institutu, je sigurno nekoliko dana prije 01.07.2014.

Nego, de reci, čisto utvrđivanja vremenskoga slijeda radi, od kada ti znaš za tu mogućnost odlaska na školovanje u Njemačku?
__________________
Café, pousse-café, cigare.

www.123sonography.com
Alpagueur is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2014., 08:31   #11
Poslje nove godine sam sazno i krenio lagano slusat pimsler a tek prije par dana da ce mi trebat b2

Gesendet von meinem HUAWEI Y300-0100 mit Tapatalk
AngelicDevil is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2014., 12:31   #12
Quote:
Rakkatakka kaže: Pogledaj post
Tako je, a i razumijevanje (što se podrazumijeva) mora bit vrlo visoko. Mislim, B2 je traženi certifikat za studij u Austriji (pretpostavljam i Njemačkoj, za Austriju baš znam da traže B2). Pa možeš pretpostavit kakvo to znanje zapravo mora bit da bi ti mogao na fakultetu pratit predavanja na njemačkom jeziku i polagat ispite, znači imat izvrstan vokabular i gotovo savršeno poznavanje gramatike. Ja znam ljude koji 12 godina uče njemački intenzivno, i još uvijek fulaju u redoslijedu riječi u rečenici.
upravo to,sve si rekao
inače B2 u Wien je i zadnji stupanj kursa (što se tiče pohađanja tečaja)...C1 Kurs vamo ne postoji..postoje samo ispiti da ih se položi..a to je već stručni njemački koje ni mnogi domaći ljudi s tog govornog područja nebi položili..
onda možete mislit kolika razina znanja treba da bi se znalo za B2
Mortiis is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2014., 23:12   #13
Nema šanse da ti do kraja ljeta svladaš B2 razinu. Ajd gramatiku možeš sjesti i naučiti, ali za studij, tečaj štogod trebaš širok vokabular, a njega ne možeš "naučiti", on se širi vremenom čitajući i pišući na na njemačkom. Evo ja sam sad 1. godina germanistike i većina predavanja nam je na njemačkom. Nije to lako odjednom biti okružen gomilom novih stručnih pojmova na njemačkom. Znam da si dosta kolega mora prvo sve sjest i prevest, a to su studenti njemačkog koji su godinama učili njemački, pohađali tečajave i DSD. Moj savjet je da roditeljima pokušaš objasniti da je bolje da godinu dana pauziraš, učiš njemački, odeš u Austriju turistički ili da radiš malo nego da te sad pošalju u Njemačku i padneš. Sigurno je godinu dana života u Njemačkoj skuplji nego da ostaneš još jednu godinu kod kuće. Puno sreće s učenjem njemačkog
tollpatsch is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2015., 18:46   #14
Može tko postat dobre izvore za učenje njemačkog?
LoneWolf17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2015., 22:25   #15
Mogu ti ja.

Okreni neku televizijsku stanicu kompletno na njemačkom jeziku, primarno onu koja bi te mogla zanimati.

Za učenje jezika je zapravo najbolje gledanje animiranih filmova zbog čistoće jezika u istima. Kad kažem čistoće mislim na činjenicu da u filmovima neke scene znaju biti nerazumljive zbog dešavanja pored same komunikacije. Posebice za početnike.

Osobno sam jezik najbolje naučio i znao kad sam ko klinac u osnovnoj gledao njemački RTL . Odmah da kažem, nisam znao ni zucnuti niti jednu riječ prethodno njemačkog, a većinu tog sam naprosto sam od sebe shvatio, po dešavanjima.

Uzevši ipak u obzir da djeca brže uče, a da ja sam ne znam ni pola njemački tako dobro kao nekad, najbolja je kombinacija tog sa školom jezika. Sama škole jezika su dobre, ali su prečesto fokusirane na gramatiku.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2015., 12:48   #16
Nadodala bih, da ako ne znaš apsolutno ništa njemačkog - gledanje televizije same po sebi vrlo vjerojatno neće pomoć. I ja sam tako naučila kao mala i razvila sluh, ali takav sluh se navodno razvija do neke 16. godine. Tako nešto, doduše, je savršena kombinacija sa školom stranih jezika, bitno da se negdje uči djelomično sa strane. Ili samostalno, ali samo oslanjanje na serije/crtiće/filmove, vrlo teško. Možda je moguće.

Ja trenutno studiram germanistiku, i taman preko ljeta kad nemam baš kontakta s njemačkim gledam sve moguće dubbano na njemački da ne izađem iz načina razmišljanja. Ali, I can imagine, da ne učim nigdje sa strane i ne znam uopće njemački, da gledati serije ne samo da mi se ne bi dalo, nego mi ne bi mnogo pomoglo.
Rakkatakka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2015., 14:17   #17
Quote:
Rakkatakka kaže: Pogledaj post
Nadodala bih, da ako ne znaš apsolutno ništa njemačkog - gledanje televizije same po sebi vrlo vjerojatno neće pomoć. I ja sam tako naučila kao mala i razvila sluh, ali takav sluh se navodno razvija do neke 16. godine. Tako nešto, doduše, je savršena kombinacija sa školom stranih jezika, bitno da se negdje uči djelomično sa strane. Ili samostalno, ali samo oslanjanje na serije/crtiće/filmove, vrlo teško. Možda je moguće.

Ja trenutno studiram germanistiku, i taman preko ljeta kad nemam baš kontakta s njemačkim gledam sve moguće dubbano na njemački da ne izađem iz načina razmišljanja. Ali, I can imagine, da ne učim nigdje sa strane i ne znam uopće njemački, da gledati serije ne samo da mi se ne bi dalo, nego mi ne bi mnogo pomoglo.
Može biti, zato sam i rekao da za starije osobe je idealna kombinacija tog sa školom stranih jezika.

Ne znam iskreno ni sam kako sam uspio na temelju tog naučiti njemački, ali sad kad gledam mi se sve to činilo doslovce samo od sebe.
Danas da idem gledati španjolske sapunice ne bi nikad ništa upamtio.

Najvažnije je pronaći program koji te zanima, a Nijemci stvarno imaju vrlo dostupne televizijske programe, ali i prije svega vrlo kvalitetne. Čak i da nekog ništa od tog ne zanima, uvijek ima Bundesligu gdje su komentatori isto fenomenalni.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2015., 11:38   #18
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Danas da idem gledati španjolske sapunice ne bi nikad ništa upamtio.
Upravo to i kažem. Ja kad sam došla u osnovnu mi je njemački bio super jednostavan, trebalo mi je tri godine da shvatim da ne zato jer je predmet (iako je osnovna), lagan, nego da ja to sve razumijem bez problema i imam lagano razvijen sistem u glavi. Malo je smotano prihvatiti tak nešto kad ti nitko u obitelji ne govori njemački, a imaš kojih 9 godina.
Rakkatakka is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2015., 23:41   #19
Quote:
Rakkatakka kaže: Pogledaj post
Nadodala bih, da ako ne znaš apsolutno ništa njemačkog - gledanje televizije same po sebi vrlo vjerojatno neće pomoć. I ja sam tako naučila kao mala i razvila sluh, ali takav sluh se navodno razvija do neke 16. godine. Tako nešto, doduše, je savršena kombinacija sa školom stranih jezika, bitno da se negdje uči djelomično sa strane. Ili samostalno, ali samo oslanjanje na serije/crtiće/filmove, vrlo teško. Možda je moguće.

Ja trenutno studiram germanistiku, i taman preko ljeta kad nemam baš kontakta s njemačkim gledam sve moguće dubbano na njemački da ne izađem iz načina razmišljanja. Ali, I can imagine, da ne učim nigdje sa strane i ne znam uopće njemački, da gledati serije ne samo da mi se ne bi dalo, nego mi ne bi mnogo pomoglo.
Ma ljudi gledao sam možda par godina zaredom crtiće na njemačkom i znam čitat njemački ali ga ne razumijem toliko.U školi smo učili osnovne ali to je bilo prije nekih 5 godina.
LoneWolf17 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:50.