Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Upomoć, spašavajte!

Upomoć, spašavajte! Za sve one koji su zaglavili na nekom detalju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.05.2009., 00:04   #201
Quote:
coolinesay kaže: Pogledaj post
ovak ljudi lijepo vas umoljavam da mi objasnite po kojem principu mi dobijemo sljedeće rješenje sljedećeg zadatka!??


Kojim od navedenih križanja ćemo dobiti F2 generaciju?
1) aa x Aa
2) aa x AA
3) AAbb x Aa
4) AAbb x aaBB
5) AaBb x aabb
točan odgovor je pod brojem 3!

ali kako to!?? O.o
hm


hm...ja bi rekao da je točno pod 4! mogu ti iskrižat ak oces
Maxum is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2009., 03:12   #202
Quote:
coolinesay kaže: Pogledaj post
ovak ljudi lijepo vas umoljavam da mi objasnite po kojem principu mi dobijemo sljedeće rješenje sljedećeg zadatka!??


Kojim od navedenih križanja ćemo dobiti F2 generaciju?
1) aa x Aa
2) aa x AA
3) AAbb x Aa
4) AAbb x aaBB
5) AaBb x aabb
točan odgovor je pod brojem 3!

ali kako to!?? O.o
hm
ma sta je ovo?
kak pod brojem 3, kakvo je to krizanje, ni monohibridno ni dihibridno?
jesi sigurna da si dobro prepisala zadatak?
sa svima ces dobiti F2 generaciju(osim sa brojem 3 jer se to niti ne moze krizati), samo je pitanje sto trebas dobiti u F2 generaciji.
ako trazis test krizanje, tj. heterozigot sa recesivnim homozigotom(pretpostavljam da je o tome rijec) onda je ili broj 1 za monohibridno ili broj 5 za dihibridno.
muad´dib is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2009., 12:08   #203
tak piše u zbirci riješenih zadataka za pripremu na prijemni za medicinski fakultet.. odgovor je točan pod broj tri. osim toga ako sa svim ostalim dobivam f2 generaciju onda bi značilo da su svi ostali odg točni a to nije moguće jer je točno samo jedno rješenje...
coolinesay is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2009., 21:11   #204
Ne gle zapravo ti je pitanje koji od ovih parova su F1 generacija. Odnosno kao cilj je da znaš šta je mendel križao. A križao je čiste linije. A onda je F1 generacija heterozigot i to sve. Meni su osobno ovo bili najgori zadaci. Al kad ih riješiš više shvatiš kako treba ići. Ali ovo pod brojem tri nije nikako. Nemogu se u jednom roditelju gledati dva svojstva a u jednom samo jedno. Dakle. P generacija je ili AA i aa ili kod dihibridnog križanja AABB i aabb. F1 generacija je Aa u prvom i AaBb u drugom slučaju. Dakle svi su isti. A F2 generacija je onda kad križaš tu generaciju međusobno. Ako ti treba i to napraviti reci. A kod ovog zadatka jedino kaj mi liči na točan odgovor je 5. Zato što je to onda vjerojatno pitanje da se vidi znaš li što je test križanje. A to je križanje sa jedinkom recesivnog fenotipa. A pošto je AaBb F1 generacija onda bi reko da je to to. Kažem meni je to glupo jer ono mislim to mogu biti potomci pa da ti iz njih dobiješ F2 generaciju al eto. Al 3. nije sigurno. To je pogreška.

edit: Sad sam vidio da je i pod 1. Aa i aa pa bi po mojoj logici i to trebalo biti točno. Neznam onda stvarno. Pod 1. i 5. bi dakle moglo ako se misli na test križanje F1 generacije. Pod 2. su ovi P generacija, pod 3. nikako nemože, a pod 4 su isto homozigoti pa oni nebi trebali biti F1 generacija. Dakle neznam evo iskreno. Pogledaj još jednom možda si krivo prepisala.

E i još jedan stvar koja me na prijemnom ubijala su bila pitanja tipa:
"Kolko je 2+2?"
a. 3
b. 4
c. 5
d. dva su odgovora točna
e. tri su odgovora točna
Tu nikad nisam znao jel se ubraja ovaj odgovor pod točno ili ne. Al ono to su gluposti nebitne.

Zadnje uređivanje toto tamuz : 20.05.2009. at 21:18.
toto tamuz is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2009., 22:45   #205
Quote:
toto tamuz kaže: Pogledaj post
Ne gle zapravo ti je pitanje koji od ovih parova su F1 generacija. Odnosno kao cilj je da znaš šta je mendel križao. A križao je čiste linije. A onda je F1 generacija heterozigot i to sve. Meni su osobno ovo bili najgori zadaci. Al kad ih riješiš više shvatiš kako treba ići. Ali ovo pod brojem tri nije nikako. Nemogu se u jednom roditelju gledati dva svojstva a u jednom samo jedno. Dakle. P generacija je ili AA i aa ili kod dihibridnog križanja AABB i aabb. F1 generacija je Aa u prvom i AaBb u drugom slučaju. Dakle svi su isti. A F2 generacija je onda kad križaš tu generaciju međusobno. Ako ti treba i to napraviti reci. A kod ovog zadatka jedino kaj mi liči na točan odgovor je 5. Zato što je to onda vjerojatno pitanje da se vidi znaš li što je test križanje. A to je križanje sa jedinkom recesivnog fenotipa. A pošto je AaBb F1 generacija onda bi reko da je to to. Kažem meni je to glupo jer ono mislim to mogu biti potomci pa da ti iz njih dobiješ F2 generaciju al eto. Al 3. nije sigurno. To je pogreška.

edit: Sad sam vidio da je i pod 1. Aa i aa pa bi po mojoj logici i to trebalo biti točno. Neznam onda stvarno. Pod 1. i 5. bi dakle moglo ako se misli na test križanje F1 generacije. Pod 2. su ovi P generacija, pod 3. nikako nemože, a pod 4 su isto homozigoti pa oni nebi trebali biti F1 generacija. Dakle neznam evo iskreno. Pogledaj još jednom možda si krivo prepisala.

E i još jedan stvar koja me na prijemnom ubijala su bila pitanja tipa:
"Kolko je 2+2?"
a. 3
b. 4
c. 5
d. dva su odgovora točna
e. tri su odgovora točna
Tu nikad nisam znao jel se ubraja ovaj odgovor pod točno ili ne. Al ono to su gluposti nebitne.
ma to je i meni čudno...
hvala na postu!
coolinesay is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2009., 21:42   #206
i ja trebam pomoć iz genetike.. genetike nikad dosta, a?
kako se računa broj mogučih kombinacija? to je 2 na n?
gdi se tu uklapa krosingover?
black/purple is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2009., 15:40   #207
Broj mogućih kombinacija kromosoma u spolnoj stanici. U tjelesnoj stanici su svi kromosomi isti. A u spolnoj nisu. Zamisli da postoji vrsta sa samo dva kromosoma, a i b. I sad mejozom mogu, pošto se prepolovi broj kromosoma nastati stanica sa kromosomom a i stanica sa kromosomom b. I sad će jedna od njih oploditi jajnu stanicu koja isto može imati u sebi ili a ili b. I zato je to. Kužiš broj mogućih kombinacija te prve stanice je 2 na n, a n je haploidan broj kromosoma, dakle 1. Pa je onda broj mogućih kombinacija 2. Mogu samo dvije različite stanice nastati. Kada dodaš da je kod čovjeka 2 na dvadeset i treću onda vidiš koliko ima različitih kombinacija. A crossingover još to umnožava jer od svih tih kombinacija mogu još nastati razni kromosomi.
toto tamuz is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2009., 22:03   #208
Quote:
toto tamuz kaže: Pogledaj post
Broj mogućih kombinacija kromosoma u spolnoj stanici. U tjelesnoj stanici su svi kromosomi isti. A u spolnoj nisu. Zamisli da postoji vrsta sa samo dva kromosoma, a i b. I sad mejozom mogu, pošto se prepolovi broj kromosoma nastati stanica sa kromosomom a i stanica sa kromosomom b. I sad će jedna od njih oploditi jajnu stanicu koja isto može imati u sebi ili a ili b. I zato je to. Kužiš broj mogućih kombinacija te prve stanice je 2 na n, a n je haploidan broj kromosoma, dakle 1. Pa je onda broj mogućih kombinacija 2. Mogu samo dvije različite stanice nastati. Kada dodaš da je kod čovjeka 2 na dvadeset i treću onda vidiš koliko ima različitih kombinacija. A crossingover još to umnožava jer od svih tih kombinacija mogu još nastati razni kromosomi.
hvala
ma kužim to sve al nisam znala za formulu.....
black/purple is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2009., 23:39   #209
Bioluminescencija - gljive

zna li netko hrvatski naziv (postoji li uopće, osim opisno i uskostručno) za onu pojavu kada gljive razgrađuju drvo i pri tome stvaraju svjetlost?
kastrol_trol is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2009., 23:41   #210
bioluminescencija - gljive

zna li netko hrvatski naziv (postoji li uopće, osim opisno i uskostručno) za onu pojavu kada gljive razgrađuju drvo i pri tome stvaraju svjetlost?
kastrol_trol is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2009., 06:44   #211
Quote:
kastrol_trol kaže: Pogledaj post
zna li netko hrvatski naziv (postoji li uopće, osim opisno i uskostručno) za onu pojavu kada gljive razgrađuju drvo i pri tome stvaraju svjetlost?
kolko ja znam ne!
agent is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 16:10   #212
Ljudi help,danas sam na ispitu imala jedno vjerojatno banalno pitanje koje me jako zbunilo jer te osnove u biti nismo na satu niti prosli.
Pitanje je:
U kojim je fazama stanicnog ciklusa dna kondenziran i moze li se onda replicirat?

I oprostite ako mi neka fraza nije bas tocna,pitanje je bilo na talijanskom jeziku tako da.. .
cutiee is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2009., 16:15   #213
Quote:
cutiee kaže: Pogledaj post
Ljudi help,danas sam na ispitu imala jedno vjerojatno banalno pitanje koje me jako zbunilo jer te osnove u biti nismo na satu niti prosli.
Pitanje je:
U kojim je fazama stanicnog ciklusa dna kondenziran i moze li se onda replicirat?

I oprostite ako mi neka fraza nije bas tocna,pitanje je bilo na talijanskom jeziku tako da.. .
Koliko ja znam, DNA se replicira (jedino) u S fazi, i tada je u obliku kromatina. Prema tome, odgovor je ne.
DNA je kondenzirana samo kad se stanica djeli, tj. u mitozi- početak kondenzacije u profazi, do sredine telofaze kad se kromosomi "razmataju" u kromatin.
U svim ostalim fazama st. ciklusa u stanici je prisutan kormatin.
black/purple is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2009., 16:01   #214
Da i ja nesta pitam...

Stanica se nalazi u otopini odredjene koncentracije saharoze. Ako se voda krece iz te otopine u stanicu, tada je:
a) vodni potencijal u stanici visi od vodnog potencijala otopine
b) vodni potencijal u stanici je jednak vodnom potencijalu otopine
c)vodni potencijal u stanici je nizi od vodnog potecijala otopine
d) vodni potencijal ovisan o gravitacijskoj sili
e)vodni potencijal ovisan o volumenu otopine u kojoj se nalazi stanica


Koja od navedenih vrsta(podvrsta) ne pripada rodu HOMO?
a) sapiens
b)erectus
c)habilis
d)afarensis
e)neanderthalensis


Citoplazmatsko nasljedjivanje ne ovisi o:
a) plastidima
b)plazmidima
c)ribosomima
d)mitohndrijima
e)kloroplastima


Ako je dio jednog lanca molekule DNA sadrzi nukleotide: 3'GGGCCAATTA 5' redoslijed nukeotida u komplementarnom lancu je:
a) 5'CCCGGTTAAT 3'
b) 3' CCCGGTTAAT 5'
c) 3' TAATTGGCCC 5'
d) 5' CCCGGUUAAU 3'
e) 3' CCCGGUUAAU 5'

i ako mi netko moze malo pojasnit kako da "izracunam" kako se dobije ovaj zadnji odgovor, ako bude drukciji malo zadatak...

Hvala unaprijed,
BUBI69
BUBI69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2009., 16:47   #215
Quote:
BUBI69 kaže: Pogledaj post
Da i ja nesta pitam...


Ako je dio jednog lanca molekule DNA sadrzi nukleotide: 3'GGGCCAATTA 5' redoslijed nukeotida u komplementarnom lancu je:
a) 5'CCCGGTTAAT 3'
b) 3' CCCGGTTAAT 5'
c) 3' TAATTGGCCC 5'
d) 5' CCCGGUUAAU 3'
e) 3' CCCGGUUAAU 5'

i ako mi netko moze malo pojasnit kako da "izracunam" kako se dobije ovaj zadnji odgovor, ako bude drukciji malo zadatak...

Hvala unaprijed,
BUBI69
ovo zadnje ti je pod d). Purinsku bazu G uvijek spajaš s purimidinskom bazom C i obrnuto, a purinsku bazu A u komplementnom lancu spajaš s U dok T spajaš s A. i samo tak po redu rješavaš. broj označava polarnost pa nikada isti broj ne stavljaš pod isti nego broj s kraja lanca stavljaš na početak (tj. pod 3 stavljaš 5, pod 5 3). valjda si shvatio..
pandaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2009., 17:01   #216
E hvala puno... shvatio sam sada...
BUBI69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2009., 17:15   #217
prvo je pod a) (ako se pod vodni potencijal misli na potencijalni osmotski tlak)
drugo pod d)
trece pod c) ali nisam 100% siguran
kaj nije cetvrto pod a)? to kaj je panda objasnio/la vrijedi za prepisivanje na RNA ako se ne varam

Zadnje uređivanje Maxum : 05.07.2009. at 17:42.
Maxum is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2009., 19:42   #218
Kuži ko ovo?

" Recesivno svojstvo smješteno na X kromosomu muškarca ( hemizigot) izrazit će se:
a) u 50% njegovih kćeri
b) u 50% njegovih unuka (muških)
c) u 50% njegovih sinova
d) u 50% njegovih unuka (ženskih)
e) niti jedan odgovor nije točan "

točan odgovor je pod b
- od kud to?

i da se nadovežem na pitanje iznad- mi može ko objasniti taj vodni potencijal?
hvala
black/purple is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2009., 00:20   #219
Jos jedno pitanje...

Koja je vjerovatno da ce zdravi roditelji dobiti zensko dijete s hemofilijom?
a)0
b)1/2
c)1/4
d)1/16
e)3/4

Hvala unaprijed,
BUBI69
BUBI69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2009., 00:27   #220
Quote:
BUBI69 kaže: Pogledaj post
Jos jedno pitanje...

Koja je vjerovatno da ce zdravi roditelji dobiti zensko dijete s hemofilijom?
a)0
b)1/2
c)1/4
d)1/16
e)3/4

Hvala unaprijed,
BUBI69

a) 0%
Maxum is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:40.