Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.10.2003., 15:45   #21
Quote:
Barbabianca kaže:
Struja je smijeshno jeftina jer troshimo neobnovljive izvore pa cemo je (dugorochno) skupo platiti - mozzda vec mi, ali sigurno slijedece generacije.
No pitanje je jesu li i solarni kolektori prejeftini u odnosu na njihovu ekoloshku cijenu. Jesu li oni isplativi samo trenutno dok troshimo skoro besplatna fosilna goriva, ili su su odrzzivi i u buducnosti kada tih goriva vishe ne bude.

Znamo da su, kompjuteri na pr., ekoloshki neodzzivi proizvodi.
Nisu bas ni suncane celije a ni vjetrenjace neko cudo ekologije. Obadvoje traze ogromne kolicine materijala za jako malo ( i nestabilno) energije van.

Solarni kolektori su dobra fora za grijanje i to se definitivno isplati iz ekoloskog pogleda. Ali solarne celije i vjetrenjace dosta manje (di su naravno solarne celije najgore).
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2003., 15:46   #22
Quote:
BladeRunner kaže:
To ti se sve svodi na izbor manjeg od dva zla.

Ima jos nesto. Ljudi se bune, na primjer, sto vjetrenjace proizvode buku, nagrdjuju okolinu (?) i prijetnja su za ptice. Nitko se ne pita koliko se otrova proizvede u proizvodnom procesu obrade silicija.
Nije ti palo na pamet da se zapitas o proizvodnom procesu vjetrenjace??
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2003., 16:29   #23
Quote:
AxMi-24 kaže:
Nije ti palo na pamet da se zapitas o proizvodnom procesu vjetrenjace??
Nije ti palo na pamet da se zapitas o proizvodnom procesu zutog kolaca? Ma koji si ti demagog.
BladeRunner is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2003., 18:00   #24
Quote:
BladeRunner kaže:
Nije ti palo na pamet da se zapitas o proizvodnom procesu zutog kolaca? Ma koji si ti demagog.
Naprotiv dragi moj mod. Ja mislim da se treba raditi analiza zivotnog ciklusa ZA SVE. Od nuklearki (ko sto i ti zelis) pa preko komova i dalje prema obnovljicima (ko ti nezelis).

Ili se bavimo ozbiljnom znanoscu i time analiziramo totalni utjecaj na okolis ili nema smisla.

Najbolje po prirodu je analizirati sve i onda usmjeriti resurse ka rijesavanju najozbiljnijih problema. Tako ce se dobiti najveci utjecaz i najbrze i uz najmanje reursa.

Ili sam je fulo ideju i ovdje se negovori o ekologiji nego necem drugom??
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2003., 18:12   #25
Globalno gledajuci... uz to koliko nas ima na zemlji i koliko energije trebamo - bilo koja tehnologija danas dostupna ako se razvuce na taj nivo proizvodnje ce bit pogubna za planetu. Zemlja ima ogranicene mogucnosti: beskonacan odrzivi rast ne postoji... Ili cemo se smanjivat, ili cemo propast ili cemo si nekim tehnoloskim skokom kupit jos nesto vremena.
Civilizacije se razvijaju, pa neko vrijeme budu na vrhuncu, pa propadnu. Necemo bit prvi, a valjda ni zadnji...

U istom revijalnom tonu uz limeni orkestar Monty Phytona: Always look on the bright side of life...
Dr. Rudich is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2003., 18:17   #26
Cuj ako nam tehnologija omoguci da produzimo zivot na zemlji par tisuca godina onda odlicno

Mislim da nece tehnologija propast nego prije drustveni sistem koji je trenutno na valasti. Jer ocekivanje da ce ekonomija rasti je totalno nerealno. Mislim da se moze biti presretan ako bude stagnirala.

Ustvari me zivo zanima koliko se energije trosi na nepotrebne stvari tipa lijepo pakiranje i sl fore koje prodaju ali ustvari nemaju veze sa funkcijom. (neubraja se zastitna ambalaza naravno). Mislim da je nije bas malo.

Treba biti optimista ali nepretjerat.
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2003., 02:32   #27
solarni kolektori u Dalmaciji

...hm, da se malo vratimo na temu - volio bih čuti od nekog iz prve ruke iskustva sa ugradnjom solarnih kolektora za toplu vodu u Dalmaciji. Zanimaju me osnovni podaci (kvantificirani) o dobivenoj energiji i isplativosti investicije.
Putin is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2003., 12:07   #28
Skoro sam prevodila opise iz različitih patenata vezano za solarne kolektore.
Koliko kužim, rješenja su uglavnom solidna (i parcijalna, nažalost)
Solidno je još daleko od idealnog.
Idealno bi bilo, mali troškovi proizvodnje, upotreba postojećih materijala, optimalna akumulacija energije (tokom cijele godine, bez obzira na godišnja doba, doba dana). Ima nekakvih rešenja (fotonaponske ćelije---električna energija, kolektori--topli zrak, vrela voda..zapravo topla, vrela bi bilo već blizu idealnom), ali poenta je da pronalazak treba biti dostupan svima. A ne može biti, troškovi proizvodnje su veliki, pa samim tim i finalni proizvod.
Ali rešenje se nazire.
Uskoro ćemo se zahvaljujući kolektorima grijati, hladiti, imati struje koliko nam treba...preko cijele godine i očuvat ćemo našu lijepu planetu
bipolar2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2003., 02:12   #29
Ovo je zakon za samograditelje koji sve mogu napraviti sami from scratch, grije vodu do vrenja moze rastaliti i metal...
Uglavnom projekt je pojednostavljeno array malih jeftilen ravnih ogledala (mogu ostatci)...
Evo link
I ovako izgleda
E sad ko ima vremena i spretan je sretno, sa ukupnim promjerom 3Metra imas ekvivalent 6KWh temperatura ultravisoka...
ZEGA
ZEGA is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2009., 22:55   #30
Quote:
Putin kaže: Pogledaj post
...hm, da se malo vratimo na temu - volio bih čuti od nekog iz prve ruke iskustva sa ugradnjom solarnih kolektora za toplu vodu u Dalmaciji. Zanimaju me osnovni podaci (kvantificirani) o dobivenoj energiji i isplativosti investicije.



evo i odgovora od pravoga prkatičara .čuo sam da je to sve skupa skupo ko sto vragova.Stoga evo ga...Kupljen je bojler od rosfraja za hidrofor.To je onaj od 180litara..njega sam natrtio na vrh dimljaka..Sve je normalno ofarbano u crnu boju..I funkcionira
I po zimi,a vjerujte mi definitivno i po ljeti.Siguronosni ventil mi redovito zapišti.
Black animal is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2009., 14:10   #31
iman ja to na kuci, ne isplati se samo za svoje kucanstvo, ako imas 10 apartmana onda da
__________________
more
marko356 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2009., 22:50   #32
Quote:
marko356 kaže: Pogledaj post
iman ja to na kuci, ne isplati se samo za svoje kucanstvo, ako imas 10 apartmana onda da

e sad na koga se odnosi Vaš odogovor...? doista neznam..Uglavnom moj bojler radi.Mislim još jednoga instalirati
Black animal is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2009., 14:58   #33
odgovarao sam na pocetnu temu dakle za solarne kolektore na krovu

a tek sam sad skuzio da je tema stara 6 god
__________________
more
marko356 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2009., 11:35   #34
Solarni kolektori

Isplati se ima na www.asel.hr
solarni cijevni kolektor sa integriranim spremnikom 100L za cca 1700kn
compwar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2009., 13:36   #35
BTW moj sustav (instaliran prije 6 godina, kada sam pokrenuo temu) još uvijek besprijekorno radi. Promjena u klimi čak pomaže, obzirom da je sve manje maglovitih dana u jeseni.
__________________
formular bez potpisa
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2009., 18:24   #36
Quote:
Putin kaže: Pogledaj post
...hm, da se malo vratimo na temu - volio bih čuti od nekog iz prve ruke iskustva sa ugradnjom solarnih kolektora za toplu vodu u Dalmaciji. Zanimaju me osnovni podaci (kvantificirani) o dobivenoj energiji i isplativosti investicije.
i mene također interesira odgovor na ovo pitanje !
Kako će nam struja opet poskupjeti za 30-ak posto prisiljen sam srezati stavke na svim poljima a jedno od tih je struja. Upravo radi toga odlučio sam staviti solarne kolektore na krov te bih s njima skinuo 5 klasičnih bojlera na struju čime bi se računi za struju pretpostavljam(nadam se) smanjili za 50% , (u prizemlju je lokal te iznad 3 mala stana sve ukupno površine 200m2) kuča je slabo izolirana i kamena je . Sad mene interesira dali netko tko več ima takav sustav može reči malo više o svemu -potrošnja ,ušteda, cijena sustava ? Gledao sam ovdje po raznim temama npr toplinske pumpe , kolektori razne cijene pa mi nije jasno jer se spominju cifre od cca 20 000 kn a telefonski mi je došla ponuda od viesmana za paket vakumskih kolektora 6m2 + bojler 750l , 80 000 kn te mi je gospodin odmah napomenuo da ne računam na grijanje centralno več samo na toplu vodu ,što mi i odgovara a opet na drugim temama vidim da se govori da se tim sustavom može i grijati ??? pa bih molio ako tko posjeduje takav sustav da da sugestiju !
također me interesira dali se taj sustav kolektora za vodu može umrežiti s centralnim grijanjem na lož ulje ?, laički razmišljam da ako kolektori zagriju vodu na viši stupanj od one u sustavu za centralno automacki pada potrošnja lož ulja ? (kuća se nalazi na krku, ima dosta sunčanih dana)
hvala
karamba1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2009., 18:28   #37
secundo, može malo detalja oko tvog sustava,proizvođač cijena ,ugradnja mjesto i sl. ?
hvala
karamba1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2009., 18:52   #38
Moj sustav se sastoji od:
2 x CPC 14, 2 x CPC 21 (Total oko 11.5 m2 površine) (tehnički podatci), montirani na južnoj fasadi
750 l spremnik za vodu.
Godišnje skupim oko 7000 kWh tople vode. Moglo bi biti oko 30% više da je nagib kolektora oko 45 stupnjeva, međutim u ovoj konfiguraciji je snaga kolektora zimi veća, a osim toga se i nameta iz estetskih kriterija.
Cijena svojevremeno je bila oko 11'000 EUR, uključujući montažu.
__________________
formular bez potpisa
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2009., 19:18   #39
Quote:
Secundo kaže: Pogledaj post
Prosli tjedam sam doma pustio u pogon novi solarni sustav. 12 m2 kolektora sa vakuum cijevima. Dok sunce malo proviri iza oblaka, grijem se solarno i lijepim danima dobivam do 30 kWh energije.

Za troskove bolje ne pitajte. Kolektori imaju vijek od 30 godina, mozda ih za to vrijeme amortiziram, vec prema cijeni ostalih energenata. Ako trazite novi hobi, solarne kolektore vam mogu "toplo" preporuciti
citiramam "Moj sustav se sastoji od:
2 x CPC 14, 2 x CPC 21 (Total oko 11.5 m2 površine) (tehnički podatci), montirani na južnoj fasadi
750 l spremnik za vodu.
Godišnje skupim oko 7000 kWh tople vode. Moglo bi biti oko 30% više da je nagib kolektora oko 45 stupnjeva, međutim u ovoj konfiguraciji je snaga kolektora zimi veća, a osim toga se i nameta iz estetskih kriterija.
Cijena svojevremeno je bila oko 11'000 EUR, uključujući montažu. "
,,,
može još malo detalja , nov sam u ovome pa ne razumijem ove tehničke podatke , koliko sam shvatio Vi grijete vodu i kuću tim sustavom ,dali možda dobijate i struju jer ste gore naveli 30 kW , a ako je tako molio bih još podataka kao npr , veličina stana/kuče ,temperatura grijanja , na koji sustav se kolektori nadovezuju i ime firme koja je iste i ugrađivala !
hvala
karamba1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2009., 23:19   #40
kWh je moguća jedinica za energiju. Korektno bi bilo Joule, ali ne da mi se preračunavati, a računalo ga pokazuje u kWh. Sa strujom nema veze, osim što bi to bila količina struje koju bi potrošio da vodu ugrijem na istu temperaturu.
Grijem vodu za toplu vodu ili za grijanje kuće (ovo prije svega u prelazno doba). Tipično palim ujutro peć na drvene pelete, koju gasim kad izađe sunce. Za vrijeme dana mi ne treba peć, kolektori su dovoljni. Veličina kuće je oko 250 m2, temperatura grijanja max oko 30 stupnjeva (podno grijanje). Ime firme koja je sve to ugrađivala neće puno pomoći, obzirom da sam u Švicarskoj
__________________
formular bez potpisa
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:07.