Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.10.2010., 21:41   #1421
Quote:
genius_ kaže: Pogledaj post
Postovanje!

Imao sam holesterol 5.6,trigliceride 4,9 i dobio sam sortis od 10 mg koji pijem 3mj. bez prestanka!
Sad sam vadio krv i nalaz je sledeci: holesterol 3.97,trigliceridi 2,3,HDL 0,92,LDL 2,16 AST 27,ALT 55,gama GT 123 !!!

Plasi me ovo zadnje ?!
Sta da radim dalje !
Poštovani genius,

Poznato je da u određenog broja bolesnika koji uzimaju statine (lijekove iz skupine u koju spada i Sortis koji Vi uzimate) dolazi do povišenja razine serumskih transaminaza (tzv. jetrenih enzima: AST, ALT, GGT). Smatra se da je to zato što ovi lijekovi dovode do indukcije enzima, tj. povećaju njihovu aktivnost, a misli se da nije posljedica oštećenja jetre.

Tek ukoliko bi vrijednosti porasle više od četiri puta od gornje granice, trebalo bi prekinuti liječenje dok se vrijednosti ne stabiliziraju pa opet pokušati nastaviti.

Dakle, s obzirom da se kod Vas radi tek o umjereno povišenim vrijednostima i ukoliko nemate nikakvih tegoba, mislim da ne bi trebali imati razloga za zabrinutost.

Bit će potrebno, između ostalog, redovito praćenje transaminaza (AST, ALT, GGT).

Konzultirajte se obvezatno sa svojim obiteljskim liječnikom koji će donijeti konačnu odluku što učiniti!

Pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2010., 21:45   #1422
Quote:
180perminute kaže: Pogledaj post
Pozdrav!
Zamolila bih nekoga za mišljenje!

Žena sam, 24 godine, a nalaz me baš ne oduševljava!
Kolesterol povišen - 6.41
Fe-5
TIBC-47
K-3.80 K mi je uvijek snižen, ovo je još super...
MCHC- 352
Se- 4 (donja granica)

Najviše me zabrinjava kolesterol jer stvarno neznam otkud mi!?? Ne jedem masno, konzumiram dosta voća, povrća...
A željezo...prije godinu dana je bilo 8 i tada sam pila Ferumlek 3 mjeseca...prije par mjeseci na pretrazi bilo je normalno, 13, da bi se sada rapidno spustilo...pitam se šta bi bilo da nisam uzimala tablete, palo bi ispod svake nule. Na sredini sam ciklusa, tako da nisam krv vadila neposredno nakon menstruacije. Jedem sve ono što sadržava željezo- ciklu, borovnice, crveno meso....

Inače imam problem opstipacije untrag 10 mjeseci i anksioznost!
Upućuje li ovo na nešto loše?
Poštovana 180perminute,

Postavili ste nekoliko pitanja pa ću pokušati na njih odgovoriti.

Što se prvog pitanja tiče, suvišak lipida (masnoća) u krvi može biti uzrokovan genetskim faktorima, ali i nekim drugim čimbenicima (prehrana s povećanim unosom masti, osobito zasićenih masnih kiselina, kolesterola, povećan unos alkohola, povećana tjelesna težina, neki lijekovi kao što su oralni kontraceptivi, hormoni itd. i neke bolesti kao što su šećerna bolest, smanjena aktivnost štitnjače itd.).

Vrijednosti Vašeg kolesterola jesu povišene, ali niste naveli kakve su vrijednosti triglicerida. U načelu, s ovakvim nalazom trebalo bi ponajprije pokušati provesti promjene u načinu života (fizička aktivnost od najmanje 30 minuta dnevno, prestanak pušenja ukoliko pušite, smanjenje tjelesne težine ako je povećana i regulacija prehrane). Možda će biti potrebna i dodatna obrada (između ostalog, određivanje HDL, LDL-kolesterola), svakako će biti potrebno prekontrolirati vrijednosti krvnog tlaka, odrediti indeks tjelesne mase, utvrditi čimbenike rizika za nastanak kardiovakularnih bolesti itd., što će svakako utjecati na konačnu odluku o tome kakve će mjere biti potrebno poduzeti.

Što se, pak, vrijednosti željeza tiče, važno je pratiti ne samo razinu željeza i TIBC odnosno UIBC, nego i krvnu sliku (eritrociti, hemoglobin, hematokrit itd.). Postavlja se pitanje zbog čega su vrijednosti željeza niske? Slabokrvnost uzrokovana nedostatkom željeza u Vašoj dobi može biti uzrokovana pojačanim i obilnim menstrualnim krvarenjima ili drugim krvarenjima vezanim uz spolni sustav, zatim i nedostatnom prehranom, ali uvijek su mogući i drugi uzroci (npr. gubitak krvi putem probavnog sustava itd.). Vaš obiteljski liječnik svakako mora razriješiti uzrok ovog konstantnog pada razine željeza u krvi.

Dakle, kao što i vidite iz ovoga što sam naveo, svakako Vam predstoji detaljan razgovor i temeljiti pregled kod Vašeg obiteljskog liječnika nakon kojeg će se donijeti odluka što i kako dalje. To mora biti Vaš slijedeći korak.

Želim Vam svako dobro.

Pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2010., 21:06   #1423
Lijep pozdrav! prije mjesec dana sam bila u toplicama, pa sam zbog pogoršanja bolesti prekinula terapiju, i tek sad dobila otpusno pismo s nalazima krvi i mokraće. E sad, nalaz krvi:
SE:20
KKS:
Erc 4,80
Hb 138
Htc 0,412
MCV 86
MCH 28,8
MCHC 335
Lkc 7,3
DKS:
Seg 60
Ly 38
Mo 2

Trc 313
Kreatinin 62
GUK 5,0

nalaz urina: izgled zaprašen, u sed. 8-12 Lkc, nešto epitel. stanica, amorf. sili i bakterija

Hvala unaprijed
__________________
”Gorda naspram podsmeha i spletki poslednjih,
usamljeni galeb iznad mora osrednjih"
Luscinia is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2010., 13:26   #1424
Quote:
vixen27 kaže: Pogledaj post
Opet ista stvar...to je pitanje za hematologa,a to je jako uska subspecijalizacija,i praktički je nemoguće odgovoriti ako nisi hematolog. Pokušat ću odgovoriti na temelju podataka dostupnih meni iz knjiga.

Kod tebe se očito ako sam dobro shvatila test radio da se vidi o kojoj vrsti Non-Hodgkin limfoma se radi i to pod sumnjom na kroničnu limfocitnu leukemiju(CLL).Osobno mislim da su ti CD8(citotoksični limfociti) previsoli kao i NK-stanice...

Kod kronične limfocitne leukemije (CLL) se mogu dokazati B-limfociti i to oni sa biljezima CD19, CD20 i CD23(može i CD 22) uz istodobnu expresiju biljega CD5 koji se normalno nalazi na limfocitima T,ali kod CLL se taj biljeg nalazi na B-limfocitima...

Obzirom da su kod tebe dokazani biljezi na B-limfocitima (CD 19,20 i 22) mislim da bi se na temelju tog nalaza zapravo moglo dokazati da se radi o CLL.

Jedino me zbunjuje nalaz T-limfocita...kažem,na ovo pitanje je jako teško odgovoriti...ni ti nisi navela pod kojoj sumnjom si poslana na ovaj test...a to su stvari koje su stvarno važne da bi se olakšalo interpretiranje nalaza,jer nisam hematolog niti internist nego entuzijastični student i ovako mogu samo tapkati u mraku i eventualno naslutiti problem.



Svakako,neka me slobodno netko nadopuni ili ispravi jer sam i za ovaj odgovor virila u nekoliko knjiga.
Prekasno sam vidjela ovaj odgovor, nisam stigla provjeriti što je bilo s osobom koja je postavila pitanje, al lijepo molim da na ovakva specifična pitanja opreznije odgovara, i da se na osnovu urednih nalaza ne postavljaju (ozbiljne) dijagnoze.

Zadnje uređivanje Silvery : 24.10.2010. at 14:41. Reason: quote
mare41 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2010., 19:42   #1425
Laboratorijski nalazi-mišljenja

Molim mišljenje!Nalaz krvi-biokemijaolesterol 6.48 H; HDL kolesterol 1.56; Trigliceridi 2.27 H; LDL 3.89 H; Gluk.u krvi 6.30; TIBC 44.19 L; Imunoglobulin E 203 H.
Hormoni: TSH: 6.01; fT4: 15.2; fT3: 6.62.
Nalaz Odsjeka za bolesti štitnjače u Osijeku: kombinirana hiperlipidemija i suspektna imunotireopatija.
Može li netko pojasniti?
Forester is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2010., 19:56   #1426
Laboratorijski nalazi-mišljenja

Zaboravio sam navesti-punkcija štitnjače: nešto zrelog koloida i površinske skvame, i nađeno nešto tireocita. U zajključku: nastaviti praćenje zbog visokog titra peroksidaznih protutijela. Euthyrox naizmjenično : 1 dan 50, 1 dan 75ug dnevno.
Forester is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2010., 20:16   #1427
šta je to uibc... ja imam uibc 20.6..je li to dobro ili lose..
Marino15 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2010., 02:51   #1428
Quote:
marino15 kaže: Pogledaj post
šta je to uibc... ja imam uibc 20.6..je li to dobro ili lose..
UIBC se veže uz željezo, a predstavlja nezasićeni kapacitet vezanja željeza.
ova vrijednost je ispod granice (donja granica je 25) no provjeri na nalazu kolika je referentna vrijednost laboratorija u kojemu je krv vađena, to ti mora pisati na nalazu (a ponekad zna biti malih odstupanja od laboratorija do laboratorija).
no koliko ti je željezo, a koliki ti je TIBC?
inače se sniženi UIBC može javiti kod nekih vrsta anemija između ostalog...
__________________
*Ako si licem okrenut prema suncu, sve će sijenke biti iza tebe!*
lost_17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2010., 22:21   #1429
Jel bi mi mogao netko objasniti sto se podrazumijeva pod pojmom "mladji granulociti"?
Naime, trudna sam i radila sam KKS. Nalaz je uglavnom ok, hemoglobin i eritrociti su neznatno snizeni, sto i nije cudno u trudnoci, ali pod stavkom "morfoloske osobitosti stanica" pise "mladji granulociti?". Ako netko zna sto bi to moglo znaciti, molim da mi objasni.
Tnx!
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2010., 22:37   #1430
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
Jel bi mi mogao netko objasniti sto se podrazumijeva pod pojmom "mladji granulociti"?
Naime, trudna sam i radila sam KKS. Nalaz je uglavnom ok, hemoglobin i eritrociti su neznatno snizeni, sto i nije cudno u trudnoci, ali pod stavkom "morfoloske osobitosti stanica" pise "mladji granulociti?". Ako netko zna sto bi to moglo znaciti, molim da mi objasni.
Tnx!
Znači da u krvi ima manje zrelih leukocita (granulociti su vrsta leukocita - tu spadaju neutrofili, bazofili, eozinofili), što vjerojatno znači nekakvu upalu, ne mora biti ništa strašno. Sad, da li to može biti fiziološka promjena u trudnoći, nisam siguran.
__________________
21.09.2008.
derbi
towar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 14:22   #1431
Quote:
towar kaže: Pogledaj post
Znači da u krvi ima manje zrelih leukocita (granulociti su vrsta leukocita - tu spadaju neutrofili, bazofili, eozinofili), što vjerojatno znači nekakvu upalu, ne mora biti ništa strašno. Sad, da li to može biti fiziološka promjena u trudnoći, nisam siguran.
Joj, hvala ti!
Na netu nisam nasla nista, a kod dr. sam narucena tek iduci tjedan pa sam sva na iglama...
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 22:28   #1432
Molila bih ako mi netko može pomoći objasniti nalaz koronorografije moje mame. Dobili smo ih danas poštom a nije da nam je baš jasno. Nešto nije u redu a ne znamo što.

Nalaz je sljedeći:

Visina: 168
Težina65 kg
Uputna dijagnoza: ISHEMIJSKA BOLEST SRCA
Postupak: Koronarografija; lijeva ventrikulugrafija

Lijeva koronarna arterija: glavno debelo kratko, uredne morfologije.
LAD: ath. promjene proksimalnog segmenta. Bifurkaijska lezija tipa 0,0,1 s 95%-tnom steznozm.
LCx: 95%-tna stenoza OM1

Desna koronarna arterija: dominantna, 90%tna stenoza proksimalnog, 90%-tna stenoza distatlnog segmenta te CTO snažne PL grane. Postokluzivni tok se prikazuje dobro razvijenim heterolognim kolateralama.

Lijeva ventrikulografija: akinezija dijela inferiornog segmenta.

LV:mmHg
AO: mmHG
LVEDVI: mmHg
LVESVI l/m2
EF 65%

Zaključak: aterosklerotska bolest lijeve i desne koronarne arterije sa značajnim stenozama D1, OM1, RCA te kolateraliziranom CTO PL grane RCA. DObro očuvana sistolička funkcija lijeve klijetke.

Što iz svega ovoga proizlazi? O kakvom je budućem operativnom zahvatu riječ? Koliko je dijagnoza ozbiljna?

Ja vas molim da mi netko pomogne objasniti ovaj nalaz... Puno, puno hvala!
Ispričavam se ako sam nešto krivo napisala.
Tiffany_lampa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2010., 12:42   #1433
Mislim da ti je ovo za kardiokirurgiju, odnosno premosnice
drmed is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2010., 09:38   #1434
frupy, jesi već bila kod doktora? Bilo bi dobro napraviti DKS iz prsta na Citologiji da se razluči morfologija, ovaj pojam mlađi nije kvantitativni rezultat.
mare41 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2010., 18:01   #1435
Quote:
mare41 kaže: Pogledaj post
frupy, jesi već bila kod doktora? Bilo bi dobro napraviti DKS iz prsta na Citologiji da se razluči morfologija, ovaj pojam mlađi nije kvantitativni rezultat.
Jesam, bila sam i dr. je rekla da to nije nista, da to zanemarim.
Inace, kao sto sam napisala, sve ostalo je unutar referentnih vrijednosti, ukljucujuci i leukocite, osim hemoglobina i eritrocita, a za to sam dobila preparat zeljeza.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2010., 20:54   #1436
jel mi netko možda zna reći što znači na primjer u nalazima srca kada piše- perikard bo ili ST spojnica bo..što znači ovo -bo- hvala
a&ls is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2010., 21:00   #1437
bez osobitosti, snašla sam se
a&ls is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2010., 14:07   #1438
pomoć pri objašnjenju laboratorijskih nalaza.

Petak je i upravo sam dobio nalaze od vađenja krvi. Kako doktora ne mogu viditi do ponedjeljak malo me zabrinjavaju rezultati i zanima me vaše mišljenje.
Inaće sam više građe 2m i cca 105kg.
Imam kolesterol 9.2 (preporuka 5.0)
trigliceride 2.1 (preporuka 1.7)
i sao ono što me najviše muči.
bilirubin 24 ( prep. 3-20)
S-AST 30 (prep 12-48)
S-ALT 59 (prep 11-38)
S-GGT 121 (prep 11-55)

Eto to je to.
Ne pijem, ne pušim, nedavno sam bio bolestan i popio sam dozu sumameda i to je to.

Eto, hvala na mogućim obješnjnjima.
pachanga is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 05.11.2010., 14:41   #1439
Što se tiče kolesterola, morati ćeš uzimati neki hipolipemik (lijek za snižavanje kolesterola), možda i kombinaciju 2 lijeka, jer je imaš dosta visoku razinu (9,2). Trigliceridi su samo malo povišeni, njih možeš lagano sniziti tako da smanjiš ili izbaciš iz prehrane tjesteninu i kruh, drugim riječima, ja ti za sada ne bih davao lijekove za to. Bilirubin - granično povišen, a ALT i GGT upućuju na neko oštećenje jetre (moglo bi se reći blaže), vjerojatno posljedica te nedavne bolesti, inače može biti i posljedica alkohola ili nekih lijekova. Ne brini se, nema tu nikakve hitnosti, samo ponovi nalaze za 2-3 tjedna (AST, ALT, GGT, bilirubin), a kolesterol i trigliceride za 1-3 mjeseca (možda bolje za 3 mjeseca jer će se onda vidjeti puno djelovanje hipolipemika koji ćeš početi uzimati).
Pozz,
Matej2801 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2010., 16:03   #1440
Jučer sam slikal koljena i dobil nalaz na kojem piše
"Snimke oba koljena pokazuju urednu strukturu i mineralizaciju prikazanih kostiju. Početna suženja zglobnih prostora obostrano su blago ušiljena EIC-e u smislu incp. bilat. gonartorze i femuropatelarne artroze."
Molim ako netko zna kaj to znaći da mi malo objasni jer naravno da radiolog nije imal vremena.
Unaprijed hvala!
bracozap is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:29.