Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.10.2017., 12:41   #21
Netko je jednom spomenuo radni laptop, stariji model, snažan, koji je kupio na Ebayu, pohvalio ga dva puta. Ne mogu naći taj post ni za ljubav božju.
Hopinka is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2017., 16:11   #22
Apropo tog plaćanja poreza, svi nesto mudruju, svi sve znaju... a nitko ustvari nista ne zna.
Tolike rasprave se ovdje vode, i na drugim portalima... Jedan kaze, bio u poreznoj, oni nemaju pojma o tome, nigdje nista ne pise. Drugi kaze, bio i on u poreznoj pa rekli da treba. Treci kaze da je i on bio u poreznoj i da sluzbenik prvi put cuje za to...
100 ljudi kaze da treba prijavit obrt, placat porez, bla-bla..
i 100 kaze da ne treba, a 100 ljudi da bi trebalo, al eto..ako se ne prelaze neke cifre malo vece, mjesecne i godisnje, da te nece niko ganjat zbog toga.

Ajmeeeeeeeee....
TUTTY-FRUTTY is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2017., 17:26   #23
Ako zivis i radis u Hrvatskoj moras joj placat porez. Tocka.

To jel tko sto zna ili ne zna tice se samo nastojanja pojedinaca da to isto placanje izbjegnu.
I na pitanje hoce li ih tko goniti zbog toga samo je jedan odgovor - neplacanje poreza je kaznjivo. Vrlo jednostavno.

Slucajno znam da porezna sve vise radi na tome da pod radar stavi sve koji dosad nisu bili pod njime. Pa vi vidite.
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2017., 17:53   #24
E da.... zaboravio sam i za one četvrte. Koji kažu: Ako živiš blizu granice, odeš u drugu državu i digneš lovu, i ne može ti niko niš.
TUTTY-FRUTTY is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2017., 19:04   #25
Dakle da ponovimo još jednom: porez treba plaćati, a tko ne plaća samo je pitanje vremena dok ne upadne poreznoj u radar. I da može to ići godinu, dve, tri bez da te ulove no dok te skuže bude grdo.. Znam osobno slučaj gdje je žena dobila kaznu 450 000 kuna za utaju poreza, prodavala je robu preko facebooka, preko 3 godine je to trajalo i sada su joj sve uplate obračunali pod kaznu i briga njih što njena zarada na tome nije ni desetina te svote, ona mora uplatiti sve te novce do zadnje lipe..

Dakle paušal, mjesečno platiš cca. 1400 kuna i mirno spavaš, usput ide i mirovinsko i zdravstveno, a vi i dalje mudrujte da li treba ili ne...
turboCRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2017., 19:27   #26
Jedna od ( retkih ) prednosti življenja u Srbiji je poresko pitanje.
__________________
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana
Truman is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2017., 15:10   #27
Jedna od najglupljih mogućih stvari koje su se ovdje mogle dogoditi jest da su se freelanceri nasilno "gurnuli" u to da istovremeno moraju biti i obrtnici.

To je ono, nasilje. Bila je rasprava u BIZkoshnici oko toga gdje je samo po sebi normalno da je freelancer=paušalni obrtnik, što je totalni idiotizam i zapravo zakidanje.

Jer, jedan od razloga zašto sam se odlučila raditi kao freelancer je upravo taj da od svog brutto iznosa SAMOSTALNO raspoređujem lovu. Drugim riječima, porez ću platiti, ali zašto pobogu moram plaćati f..... mirovinske stupove od kojih ne mislim živjeti?

Dakle, moj zaključak je da pravno uopće nije riješen status freelancera(žalosno je da smo na tom panelu o freelancerima toga bili svjesni otprilike nas troje, dok su ostali mantrali hvalospjev o paušalnom obrtu), nego on ima samo dva izbora: raditi kao paušalist ili preko autorskog ili ugovora o djelu (što je isto harač svoje vrste, pogotovo nakon 1. siječnja ove godine).

Rado ću od svoje brutto zarade platiti porez državi, ali sjašite mi s obaveznim mirovinskim stupovima i obaveznim zdravstvenim osiguranjem jer postoji hiljadu opcija za puno bolji ulog novca - osiguravajuće kuće, životna osiguranja, privatne police zdravstvenog osiguranja, investicijski fondovi itd.

Daj mi bruto, uzmi porez, a za ostalo te nije briga što ću i kako ću s tim dalje.
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2017., 15:38   #28
Quote:
Dragonfly kaže: Pogledaj post
Jedna od najglupljih mogućih stvari koje su se ovdje mogle dogoditi jest da su se freelanceri nasilno "gurnuli" u to da istovremeno moraju biti i obrtnici.

To je ono, nasilje. Bila je rasprava u BIZkoshnici oko toga gdje je samo po sebi normalno da je freelancer=paušalni obrtnik, što je totalni idiotizam i zapravo zakidanje.

Jer, jedan od razloga zašto sam se odlučila raditi kao freelancer je upravo taj da od svog brutto iznosa SAMOSTALNO raspoređujem lovu. Drugim riječima, porez ću platiti, ali zašto pobogu moram plaćati f..... mirovinske stupove od kojih ne mislim živjeti?

Dakle, moj zaključak je da pravno uopće nije riješen status freelancera(žalosno je da smo na tom panelu o freelancerima toga bili svjesni otprilike nas troje, dok su ostali mantrali hvalospjev o paušalnom obrtu), nego on ima samo dva izbora: raditi kao paušalist ili preko autorskog ili ugovora o djelu (što je isto harač svoje vrste, pogotovo nakon 1. siječnja ove godine).

Rado ću od svoje brutto zarade platiti porez državi, ali sjašite mi s obaveznim mirovinskim stupovima i obaveznim zdravstvenim osiguranjem jer postoji hiljadu opcija za puno bolji ulog novca - osiguravajuće kuće, životna osiguranja, privatne police zdravstvenog osiguranja, investicijski fondovi itd.

Daj mi bruto, uzmi porez, a za ostalo te nije briga što ću i kako ću s tim dalje.
Tko ti garantira da će taj fond ili osiguravajuća kuća biti živa kad budeš u mirovini?

Svi bi trpali lovu dok su mladi i ništa ulagati, kad ostare onda se prijavi na socijalno i zdravstveno jer ne možeš raditi i plaćati privatne klinike i investicijske fondove.
zaccc is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2017., 16:01   #29
Quote:
zaccc kaže: Pogledaj post
Tko ti garantira da će taj fond ili osiguravajuća kuća biti živa kad budeš u mirovini?

Svi bi trpali lovu dok su mladi i ništa ulagati, kad ostare onda se prijavi na socijalno i zdravstveno jer ne možeš raditi i plaćati privatne klinike i investicijske fondove.
Daj me nemoj nasmijavati!

A tko ti garantira da će ti država dati pare za mirovinu? Pa pogledaj koje su to smiješne cifre od kojih ljudi žive.
To je totalno zastarijeli način razmišljanja. Pogledaj što ti je država učinila s mirovinama preko Agrokora

Ovo su bili primjeri samo, a biti freelancer upravo i znači izaći iz tog kruga "sigurnosti" i preuzeti "odgovornost" kako za sebe, tako i za svoje projekte, novac i na kraju budućnost.

Osim toga, zašto bi jedan freelancer koji recimo u mjesec dana zaradi 10 000 - 12 000 kn, a onda je suh naredna dva ili 3 mjeseca uz neke sitne posliće, svaki mjesec morao plaćati doprinose? Znači, zaradio, ne zaradio, svaki mjesec plaćaš određenu svotu doprinosa.

Opet se vraćamo na bruto plaće. Čak i u javnom sektoru većina ljudi u jednoj anketi govori o tome da bi rado dobivali bruto i rasporedili ga onako kako misle da je ok.

Sve je to aljkavo i ništ koristi kod nas i pravni status freelancera nije uopće definiran. Nikako. Osim paušalnim obrtom. Jer država od toga ima maksimalnu korist, a daje minimalnu zaštitu - povećanjem davanja na autorske ugovore koji su skoro pa izjednačeni s ugovorima o djelu od početka godine, slobodnjaci su doslovno prisiljeni otvoriti obrt i to paušalni jer im je to kao najisplativije i time su stavljeni u nepovoljan položaj jer su njihove mjesečne obveze konstantne, dok prihodi nisu.

Poslovanje preko ugovora je barem donosio zaštitu u tom segmentu da si dobio što si dobio pa dok nisi aplicirao ili pronašao neki drugi projekt, nitko te nije maltretirao s ovim doprinosom, onim, komorskim itd.

Preko autorskog si npr. na 10000 bruto u 2016. dobio 7935 kn, a u ovoj 7515 kn. A kao smanjili su poreznu stopu čime su se busali u prsa. No, nakalemili su obavezne doprinose.

I što se dogodilo? Hrpa pravac paušalni obrt.
Ili slobodno zanimanje. Pa onda hrpa zatvorila obrte ili poslovala s minusom.

Freelance posao je projektni posao. I kao takav bi trebao biti promatran.
Ali ne...ajmo mi sada lijepo na sve moguće ugovore uvesti obavezne doprinose.


Mislim, fakat mi se ne da. Tko je skužio, skužio je. I u HDNP su skužili da freelanceri imaju samo obveze, a nikakva prava.
Počevši od mogućnosti prisilne naplate.
Dalje da ne nabrajam...
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2017., 16:06   #30
Quote:
zaccc kaže: Pogledaj post
Svi bi trpali lovu dok su mladi i ništa ulagati, kad ostare onda se prijavi na socijalno i zdravstveno jer ne možeš raditi i plaćati privatne klinike i investicijske fondove.
Ovo je totalno offtopic, ali: stari plaćao cijeli život doprinose i traži UZV natkoljenice jer ne može stati na nogu. Termin: 30.03.2018.

Tako da, od crkavice za koju su izdvajali godinama u državnu kasu, ako nema para za privatnu kliniku, može s ovakvim zdravstvenim krepat u 6 mjeseci.

Wake up, honey
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2017., 16:32   #31
Quote:
Dragonfly kaže: Pogledaj post
Ovo je totalno offtopic, ali: stari plaćao cijeli život doprinose i traži UZV natkoljenice jer ne može stati na nogu. Termin: 30.03.2018.

Tako da, od crkavice za koju su izdvajali godinama u državnu kasu, ako nema para za privatnu kliniku, može s ovakvim zdravstvenim krepat u 6 mjeseci.

Wake up, honey
To nema veze sa plaćanjem ili ne plaćanjem zdravstvenog nego u organizaciji rada u bolnicama.
Zamisli da ti se netko iz obitelji razboli i trebaš platiti cca 200 tisuća kuna odjednom za operaciju ili lijek. Sigurno bi taj tvoj fond ili bilo što drugo platilo.
Svi su jaki kad treba pričati , a kad si bolestan kuku pomagaj.
Evo nedavno je bila priča gdje je jedan od freelancera obolio mislim od raka. Lik nije imao za kiflu , na kraju su skupili mislim cca 150 tisuća da ima za liječenje i život.
zaccc is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2017., 18:03   #32
Quote:
Dragonfly kaže: Pogledaj post
Jedna od najglupljih mogućih stvari koje su se ovdje mogle dogoditi jest da su se freelanceri nasilno "gurnuli" u to da istovremeno moraju biti i obrtnici.

To je ono, nasilje. Bila je rasprava u BIZkoshnici oko toga gdje je samo po sebi normalno da je freelancer=paušalni obrtnik, što je totalni idiotizam i zapravo zakidanje.

Jer, jedan od razloga zašto sam se odlučila raditi kao freelancer je upravo taj da od svog brutto iznosa SAMOSTALNO raspoređujem lovu. Drugim riječima, porez ću platiti, ali zašto pobogu moram plaćati f..... mirovinske stupove od kojih ne mislim živjeti?

Dakle, moj zaključak je da pravno uopće nije riješen status freelancera(žalosno je da smo na tom panelu o freelancerima toga bili svjesni otprilike nas troje, dok su ostali mantrali hvalospjev o paušalnom obrtu), nego on ima samo dva izbora: raditi kao paušalist ili preko autorskog ili ugovora o djelu (što je isto harač svoje vrste, pogotovo nakon 1. siječnja ove godine).

Rado ću od svoje brutto zarade platiti porez državi, ali sjašite mi s obaveznim mirovinskim stupovima i obaveznim zdravstvenim osiguranjem jer postoji hiljadu opcija za puno bolji ulog novca - osiguravajuće kuće, životna osiguranja, privatne police zdravstvenog osiguranja, investicijski fondovi itd.

Daj mi bruto, uzmi porez, a za ostalo te nije briga što ću i kako ću s tim dalje.
S ovim dijelom si 90% svoga posta negirala. Znači, imaš opciju autorskog ili ugovora o djelu.

Samo je problem što to nitko ne želi, jer mu je paušalni obrt puno bolja opcija - i smiješnih cca 1000 eura godišnje za mirovinsko i zdravstveno.

To je činjenica i ne znam što je tu zapravo problem, osim što imaš i opciju odseliti u drugu državu, koja to drukčije regulira. Pa jesi li freelancer ili nisi?

Quote:
Dragonfly kaže: Pogledaj post
Osim toga, zašto bi jedan freelancer koji recimo u mjesec dana zaradi 10 000 - 12 000 kn, a onda je suh naredna dva ili 3 mjeseca uz neke sitne posliće, svaki mjesec morao plaćati doprinose? Znači, zaradio, ne zaradio, svaki mjesec plaćaš određenu svotu doprinosa.
Sama si gore rekla, i ne mora, preko ugovora o djelu ili preko autorskog. U čemu je točno problem?

Quote:
Dragonfly kaže: Pogledaj post
Opet se vraćamo na bruto plaće. Čak i u javnom sektoru većina ljudi u jednoj anketi govori o tome da bi rado dobivali bruto i rasporedili ga onako kako misle da je ok.
Ko njih jebe, njihov neto bi trebao biti u biti i brutto. Ustvari i je, samo je knjigovodstveno uknjiženo drukčije. Njihova "firma" ionako posluje gore nego Agrokor.

Zato ti i kažem, ako nisi zadovoljna, a ne vidim da jesi, niti vidim iskrenog razloga zašto bi bila zadovoljna u državi kao što je Hrvatska, a da nisi došla, recimo, iz Centralne Afrike, Burundija, Nigera ili Konga, lijepo se odseliš.

Imaš zapravo opcije sa dvije vrsta država - država koja je bolje regulirala status freelancera (države ispred RH, sa boljim životnim standardom, međutim i skupljim životom), te država koja to nikako nije regulirala i možeš živjeti u "sivoj zoni", te ne plaćati takvim državama ništa. Te države su uglavnom lošijeg standarda, ali na tvoju sreću, RH graniči s takve dvije države, tamo su zdravstvene usluge u privatnim klinikama uglavnom sića u odnosu na RH i život je jeftiniji.

Ako se ti, međutim, nadaš da ćeš nešto promijeniti u RH, gubiš vrijeme i tratiš život bezveze.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2017., 18:08   #33
99% ljudi nije sposobno odvajati sami za nekakvu starost.. Ja osobno od mojih prijatelja i poznanika ne znam nitkoga tko ima ušteđeno tipa 50-100 kila kuna za nekakvu budućnost, svi žive koliko imaju, a neki su došli na sve gotovo, stambeno pitanje sređeno, pozadine dobre imaju .. I takvi bi prvi kukali da im je država kriva kad ostare, ostanu bez posla ili nešto..

Problem visoke cijene zdravstvene i mirovinske zaštite je što smo mi svi navikli da država sve pokriva, a zaposlenih je sve manje i bit će ih još manje pa time i novaca za bolnice. Tvoj tata da je uplatio bilo koju privatnu dodatno medicinsku policu tipa Uniqa ili nekaj bi već sutra bio na UVZ koljena, no jebiga treba dati još 80tak kuna mjesečno za dodatno.

Ja isto imam problema sa petom, obavio pregled privatno preko police, traže me 12 000 kuna za operaciju, išao neki dan pitati doktoricu za preko HZZ-a da to rješimo, prvi pregled kod fizijatra krajem prvog mjeseca, a di je onda tek operacija, ali jbg strpit ću se za 12 000 kuna... gužve su, svi bi sve besplatno i odmah.

I zbilja mislim da ako nisi sposoban zaraditi cca 1500 kuna mjesečno za davanja državi da niti ne trebaš biti freelancer puno radno vrijeme, umjesto toga sabiri iskustvo, čekaj da uloviš dovoljno klijenata pa onda probaj, a dotle radi za netkoga drugoga.

I nemoj me krivo shvatiti ja se isto borim svaki mjesec da pokrijem sve, zarađujem, nas troje smo na moju zaradu, usput sređujem kuću i ne ostane mi niti 100kn viška na kraju mjeseca, i razmišljam kaj bi bilo da se ozbiljnije razbolim i ne mogu raditi par mjeseci, bili bi u gadnom problemu.. No trenutno ne vidim neki izlaz iz toga dok ne sredimo kuću do kraja i onda mi bude ostajalo sigurno mjesečno 2-3 tisuće kuna za štednju, do tada banana...
turboCRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2017., 18:12   #34
Quote:
zaccc kaže: Pogledaj post
Tko ti garantira da će taj fond ili osiguravajuća kuća biti živa kad budeš u mirovini?
Ovo je provereno pogrešan argument, na Zapadu penzioneri žive zahvaljujući tim nedržavnim fondovima. Npr. penzija u Americi je manje-više svima oko 1000$, ostalo im nadoknađuje privatno penzijsko. Ja sam recimo uzeo privatno u jednoj od najstarijih evropskih osiguravajućih kuća. Međutim, ni oni nisu vlasnik tog fonda nego samo upravljač što znači ako se oni povuku sa srpskog tržišta fond ostaje i preuzeće ga neko drugi na upravljanje. Kad ja doguram do trećeg doba državna penzija neće biti dovoljna ni da se pokriju komunalije. Koliko znam ni državni penzijski fond Hrvatske nije u nekom boljem stanju. Privatna lična osiguranja ( penzijsko, zdravstveno, životno ) su budućnost, samo je pitanje kad će ko to da shvati. Prihvatam argumente da državno zdravstveno još ima nekog smisla, ali videćemo i tu kako će se stanje kretati.
__________________
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana
Truman is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2017., 18:17   #35
Quote:
zaccc kaže: Pogledaj post
Evo nedavno je bila priča gdje je jedan od freelancera obolio mislim od raka. Lik nije imao za kiflu , na kraju su skupili mislim cca 150 tisuća da ima za liječenje i život.
Ne znam da li sam dobro shvatio poentu priče, pretpostavljam da čovek nije imao privatno zdravstveno. Da jeste ono bi mu moralo pokrivati lečenje.
__________________
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana
Truman is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2017., 19:15   #36
Quote:
Dragonfly kaže: Pogledaj post

Dakle, moj zaključak je da pravno uopće nije riješen status freelancera(žalosno je da smo na tom panelu o freelancerima toga bili svjesni otprilike nas troje, dok su ostali mantrali hvalospjev o paušalnom obrtu), nego on ima samo dva izbora: raditi kao paušalist ili preko autorskog ili ugovora o djelu (što je isto harač svoje vrste, pogotovo nakon 1. siječnja ove godine).
Iskreno sumnjam da je itko 'mantrao hvalospjeve o pausalnom obrtu.'

Vec jebiga - isti je trenutno najjeftinija opcija, buduci da na autorski ugovor imas puno veca porezna davanja, a skoro iste doprinose ako se ne varam. Kao pausalist placas nekih 150 kuna mjesecno poreza u najnizem razredu i bok.

Naravno da bi svatko normalan htio svojim bruto iznosom (minus razumna stopa poreza) slobodno raspolagati. Pa svi bi ovdje potpisali za to

No, rizici su trenutno preveliki da IMO ne sredis nekakav status, jebiga, pausalni obrt je ipak bolja opcija nego raditi na autorski ugovor. Za pocetak, ne moras svaki JOPPD nositi na poreznu fizicki sto je jebeno iritiantno, a da ne spominjem dalje...

Quote:
Dragonfly kaže: Pogledaj post

A tko ti garantira da će ti država dati pare za mirovinu?
Pa pogledaj koje su to smiješne cifre od kojih ljudi žive.
To je totalno zastarijeli način razmišljanja. Pogledaj što ti je država učinila s mirovinama preko Agrokora
Istina, nitko, i vjerojatno od tog novca nece biti nista

Ali u istoj, ako ne goroj gabuli su ljudi zaposleni po firmama, moj muz izdvaja duplo vise od mene za davanja, a neto mu ispada manji. Dakle firma za njega placa puno vise, skoro duplo, i imaju potrebe za jos ljudi ali naravno kako je i jedan radnik preskup, a kamoli dvojica, na kraju moj muz i njegovi kolege odradjuju posao za dva covjeka. Jer eto, jebiga.

Nisu samo freelanceri i obrtnici u ovoj drzavi najebali, vec svi zajedno

Quote:
turboCRO kaže: Pogledaj post

I nemoj me krivo shvatiti ja se isto borim svaki mjesec da pokrijem sve, zarađujem, nas troje smo na moju zaradu, usput sređujem kuću i ne ostane mi niti 100kn viška na kraju mjeseca, i razmišljam kaj bi bilo da se ozbiljnije razbolim i ne mogu raditi par mjeseci, bili bi u gadnom problemu.. No trenutno ne vidim neki izlaz iz toga dok ne sredimo kuću do kraja i onda mi bude ostajalo sigurno mjesečno 2-3 tisuće kuna za štednju, do tada banana...
Svi se borimo moj Turbo
I mi smo u slicnoj situaciji, taman zatvoris nesto, otvori se nesto drugo tog trena kad si mislio poceti stedjeti. A nije da su nam primanja mala kao mnogima (vjerojatno kao niti tebi)

A boldano - ja se bojim i odgadjam majcinstvo koje vec pomalo i prizeljkujem, jer ne znam sta i kako, primanja su mi veca nego muzeva, pomoc nemam ama bas niciju (sami smo bez roditelja), drzava bi mi davala bijednih 3600 (ili tako nesto) na porodiljnom, znaci godinu dana barem bez mog full time rada (vjerojatno vise) koji nam puni kucnu kasu, ne znam kako bi se provukli kroz to bez da ful gadno osjetimo. Doslovce bez 50 somova sastrane nema sanse da idem na trudnocu. Plus nemamo ni svoj stan, rentamo, bas bummer



Inace zapravo sam se dosla pozaliti na fixed price klijenta, koji iz nekog razloga ima potrebu svaki dan slati poruke na Skype i pricati o svemu, od vremena vani, Mac vs PC do tranciranja svakog filea u detalje
Odjebala sam ga i rekla sam mu da cu mu se javiti kad mu skupim i posaljem sve fileove. Nes' ti

Zadnje uređivanje TincH : 10.11.2017. at 19:30.
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2017., 19:33   #37
Ma mogu ja i javno napisati nije meni bed, nisam Ramljak sa 70 000 kuna neto mjesečno pa da moram šutiti


Moj prosjek prihoda za ovu godinu je 12000 kuna mjesečno, s tim da sam imao dva katastrofalna mjeseca po zaradi koja želim zaboraviti, i dalje smatram da je 1500 mjesečno da si miran od porezne i imaš riješeno mirovinsko i zdravstveno više nego ok svota. Naravno ako zarađuješ tipa 3000 kuna mjesečno da ti je to puno, zato i kažem ako ne zarađuješ dovoljno da to plaćaš i da ti ostane za život ne otvaraš sam svoj obrt..
turboCRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2017., 19:36   #38
Quote:
turboCRO kaže: Pogledaj post
Ma mogu ja i javno napisati nije meni bed, nisam Ramljak sa 70 000 kuna neto mjesečno pa da moram šutiti


Moj prosjek prihoda za ovu godinu je 12000 kuna mjesečno, s tim da sam imao dva katastrofalna mjeseca po zaradi koja želim zaboraviti, i dalje smatram da je 1500 mjesečno da si miran od porezne i imaš riješeno mirovinsko i zdravstveno više nego ok svota. Naravno ako zarađuješ tipa 3000 kuna mjesečno da ti je to puno, zato i kažem ako ne zarađuješ dovoljno da to plaćaš i da ti ostane za život ne otvaraš sam svoj obrt..
Izvrsno
Je li to prihod nakon sto platis davanja ili bez istog?

Ja sam isto tu negdje, mozda koji somic manje, ajmo reci oko desetke u prosjeku. Jbg, placam porez pa mogu napisati

I suprotno onome kako se cini - to uopce nije neki brutalan novac ukoliko sve moras financirati sam, nemas nasljedstva, nemas hranu sa sela, imas neke rate i slicno. I ako ti supruznik nema neki super placen posao pogotovo.
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2017., 19:48   #39
E da Turbo, jes predložio ženi ovaj posao koji ja radim? Sećam se da si se nešto raspitivao.
Zanimljivo da sam barem 10 ljudi u mom okruženju interesovalo za ovo što mojw, ali ni jedan taj posao ne radi. Neki odustali od prijave, neki nisu prošli testiranja...ko da je rocket science u pitanju. A ja taman pomislio da ću da se ovajdim malo i od davanja preporuka jer se to plaća ako prođu sve krugove i zaposle ih.
__________________
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana
Truman is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2017., 19:58   #40
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Sama si gore rekla, i ne mora, preko ugovora o djelu ili preko autorskog. U čemu je točno problem?
Mora, rocker.
Uveli su obvezne doprinose i za ljude koji rade na autorski.
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:22.