Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Dionice

Dionice Ne zaboravi na stop-loss

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.12.2006., 12:33   #1
Podcijenjeno ili precijenjeno trziste dionica u HR

S obzirom na tekucu situaciju, kako vidite trziste dionica u Hrvatskoj? Ima li jos uvijek mjesta za znakovit rast ili mozda mislite da se vec dosta toga trzi po visokim (prenapuhanim) cijenama? Kakav scenarij predvidjate do ulaska u EU i nakon toga?

Nadam se da cemo cuti zanimljivih razmisljanja.
gatto is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2006., 12:55   #2
Skupo

Posljednjih godina je većina poduzeća bila podcijenjena u odnosu na imovinu i to je bio glavni generator rasta cijena dionica, a sada dolazi do prijelomnog trenutka u kojem je sav taj unutarnji potencijal poduzeća plaćen na tržištu.
Daljni rast je moguć u dva slučaja.
Da dođe do značajnog poboljšanja poslovanja poduzeća što opet ostavlja prostor za rast cijena dionica ili da tržište, dolaskom većeg broja novih investitora sa viškom novca i manjkom znanja podivlja i da se pretvori u balon.
Dobra stvar je da situaciju na tržištu diktiraju fondovi tako da mali ulagači nemaju većeg utjecaja na kretanja pa je ovaj drugi scenario malo vjerojatan.
Najizglednija je stagnacija, jer nitko neće biti spreman platiti više bez posebnog razloga, a fondovi mogu kontrolirati da se ne dogodi veći pad

Uglavnom, situacija se komplicira i neće biti moguće izabrati portfelj izvlačeći iz šešira pa da ostvariš 70%, kao do sada.
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2006., 13:03   #3
Prema mojem mišljenju do neke veće korekcije neće doći i sasvim je realan rast tržišta od cca. 10 do 15 %, a možda čak i nešto više.

U prvom redu isključujem fundamentalnu vrijednost dionica, a oslanjam se na čistu ponudu i potražnju na tržištu.

Naši ljudi su se očigledno veoma zagrijali za ulaganja na dioničko tržište i tu svakim danom stiže sve više novaca, kako direktno kupujući dionice, tako i indirektno putem dioničkih i mješovitih investicijskih fondova. Veliki impuls tom velikom valu ulaganja dali su ove godine PLIVA i INA. (A prije svega mislim na medijski interes).

Sve to veoma jasno svatko može vidjeti prema prometima na naše dvije burze, a i prema svakodnevnom rastu imovine investicijskih fondova.

Prilično sam siguran da će i nova 2007. godina proteknuti u tom ozračju.
moonwalker is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2006., 13:46   #4
Dakle, moglo bi se okvirno reci da ce ulagaci na dulji period koji zele prepoznati firme s dobrim fundamentima znatno teze ostvariti povoljnu kupovinu, tj. kupiti dionice po podcijenjenim ili fer cijenama.

A s druge strane, moguce je da ce se spekulativnim ulaganjima jos uvijek moci dobro zaradjivati tijekom 2007. godine i to prvenstveno zbog sve veceg interesa novih ulagaca koji bitno utjecu na raspolozenje trzista.
gatto is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2006., 08:44   #5
http://www.jutarnji.hr/novac/clanak/...onice,56252.jl
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2006., 09:27   #6
Spy, odlican link.
gatto is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2006., 11:03   #7
A kako vam se cini ova prica o turistickom sektoru:
Turističke tvrtke bit će hit iduće godine na domaćem tržištu

Je li moguce da je ta grana ostala podcijenjena u pravom smislu rijeci (s prostorom za rast) ili se vrijednost ponajvise oslanja na vrijednost nekretnina koje posjeduju turisticka poduzeca?
gatto is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2006., 11:28   #8
hm, da sva previđanja idu u smjeru da će biti stagnaciji ili puno umjerenji rast, sa nižim prionosa, uključujući i ona predviđanja ljudi iz auresa (vidi današnje novine, jutarnji mislim)...

samo da li je to stvano tako ili su oni nesigurni da isto mogu ponoviti i iduće godine pa ljude unaprijed pripremaju na niže prinose da se ne razočaraju; možda je ovogodišnji prinos od 70-80% plod čiste slučajnosti i poklapanja stanovitih uvjeta koji se možda neće ponoviti i diuće godine, pa ono da ljudi naglo ne počnu povlačiti lovu kad krene s nižim prinosima, da ih unaprijed pripreme...

ma mislim znam, možda laprdam bezveze, ali opet može se i tako laički protumačiti.....
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2006., 11:37   #9
Samo se prisjetimo, isti su signali slani i krajem prosle godine. Budimo realni, sta biste rekli da izadju sa izjavom da ce u 2007oj dignuti 100% prinosa? Vecina nas bi hitno prodala udjele nakon prvog stucaja cijene udjela u fondu. A ovako jos i smanjuju ocekivanja klijenata. Pa na kraju godine mogu imati ili jako puno zadovoljnih ili malo nezadovoljnih klijenata.

Uostalom, svi kod rastuceg trzista najavljuju usporavanje/upozoravaju na pad a kod padajuceg svi najavljuju oporavak kao vec gotovu stvar. Vidio sam negdje jedan dobar link na izjave prije/tijekom velike krize u US 20tih godina. Pravo upozorenje i indikator.
Zafashan is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2006., 11:53   #10
Mislim da su onakva predvidjanja (Aureusovih menadzera) vrlo korisna za procitati. Doduse, ja bih prije rekao da su to okvirne procjene. Ni oni sa sigurnoscu ne znaju kako ce se kretati cijene, medjutim vjerujem da znaju stvarnu i fer cijenu mnogih dionica na nasem malom (relativno plitkom) trzistu. Ipak su duboko u tome i sto je je, postigli su impresivne rezultate.

Ljudi koji se bave investiranjem na dulje razdoblje, a ne kratkorocnim spekuliranjem, takve procjene trzista mogu naci kao vrlo korisnu potvrdu nekih svojih procjena. Jer, ako trziste i dalje nastavi znakovit rast i ljudi kupuju dionice po vrlo visokoj cijeni u odnosu na fer vrijednost (koju izmedju ostalog pokazuju fundamenti), onda jako riskiraju, pa koliko god vjerovali u buduci rast trzista. Rizik se smanjuje povoljnom kupovinom, po mogucnosti ispod fer cijene.

Naravno, to ne znaci da ne postoji nijedna dionica u koju danas vrijedi investirati, medjutim zasigurno ce je biti teze pronaci i uci u nju u pravom trenutku u odnosu na prijasnje godine, kako je i Spy napisao.

Vjerojatno ce mnogi uspjesni fondovi jos vise siriti dijelove svojih portfelja na neka susjedna trzista.
gatto is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2006., 12:22   #11
Ključna stvar u gattovom linku je po mojem mišljenju ovo:

"Jačanje profitabilnosti dug je proces
Upitan dio slagalice vezan je uz poslovanje poduzeća. Dosad kao plod ili vlasničke strukture u kojoj važnu ulogu ima država ili lošeg upravljanja većina hrvatskih poduzeća nije uspjela ozbiljno restrukturirati poslovanje, povećati profitabilnost, a širenje u regiju ne treba ni spominjati. Na ovom planu vjerujem da će se sljedeće godine dogoditi tek manji pomaci. Budući da nije realno očekivati zamah privatizacije u izbornoj godini, proces dovođenja profitabilnosti na zapadnu razinu potrajat će nekoliko godina. Iako profitabilnost domaćih kompanija nije visoka, hrvatsko tržište nije precijenjeno i postoji prostor za rast
."

...a nešto u tom stilu sam napisao u prvom postu.




Na poduzećima je da svoju cijenu na tržištu opravdaju rezultatima poslovanja, što ne znači da su na opasno visokim razinama ali nisu niti jeftina i zbog toga će biti potrebno više truda pronaći dobru dionicu.

Također vjerujem da će fondovi napraviti pritisak na HANFA-u i pokušati promijeniti zakon o fondovima sa ciljem da im se dozvoli veće ulaganje u regiju što im može osigurati i dalje iznadprosječne prinose.
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2007., 11:24   #12
Jos jedan zanimljiv link za ovu temu:
Rast CROEMI-a će se usporiti!
gatto is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2007., 01:44   #13
"Ima li jos uvijek mjesta za znakovit rast ili mozda mislite da se vec dosta toga trzi po visokim (prenapuhanim) cijenama? Kakav scenarij predvidjate do ulaska u EU i nakon toga?"

Ova pitanja su mučila sve početkom godine? Ima li promjena ili je sve isto?
nulakuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2007., 14:04   #14
ma,u pocetku godine ce bit rast od 20-25% posto,ak imate sam HT
lepi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2007., 14:16   #15
mene pocetka sljedece godine iskreno strah
imat cu lijepu hrpicu kapitala,a od korekcije niti q,sve ce odleprshat gore
lepi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2007., 09:05   #16
Quote:
lepi kaže: Pogledaj post
mene pocetka sljedece godine iskreno strah
imat cu lijepu hrpicu kapitala,a od korekcije niti q,sve ce odleprshat gore

Lepi..vidim da si opet postao slep..dakle slepi-jesi li ti svjestan da barem 50% post portfelja na ovom forumu držiš ti. Ti ne da si u TOP 10..ti si većinski post-man. E sad...fundamenti..
__________________
PIVO-više nije samo za doručak!
pujdo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2007., 10:00   #17
ja sam market maker
lepi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2007., 10:48   #18
Quote:
spy kaže: Pogledaj post
...

Također vjerujem da će fondovi napraviti pritisak na HANFA-u i pokušati promijeniti zakon o fondovima sa ciljem da im se dozvoli veće ulaganje u regiju što im može osigurati i dalje iznadprosječne prinose.
Takva ograničenja ne postoje, pa nije potrebno mijenjati zakon. Ako neki fond želi investirati na neko određeno tržište u regiji treba to samo navesti u prospektu. U zakonu postoje samo ograničenja o veličini vlasničkog udjela fonda u pojedinoj dionici.
nulakuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2007., 18:12   #19
Da se pridružim raspravi onako ad hoc...

Značajno će za tršište kapitala kod nas biti i politika nove vlade, odnosno sadržaj koalicijskog sporazuma i u njemu zacrtanih pravaca razvoja. U tom kontekstu čini mi se kako bi prehrambeni i turistički sektori moralo dati više, bez obzira što je u njima sadržana relativno mala dodana vrijednost...
Građevinski sektor bi mogao pomalo posustajati ako se ne pokaže dovoljno mobilnim za jaču prisutnost na izvanhrvatskim tržištima. Ono što držim negativnim su još uvijek slabe vanjske investicije, osim što stranci ulaze u hrvatsku preko pretvorbenih formula a premalo je greenfield investicija.
Energetski sektor je svakako dobra akvizicija za budućnost, jednako tako i u Hrvatskoj i u regiji. Energetika čini gotovo 10% ukupne dobiti hrvatskog gospodarstva i te će kompanije biti zanimljive i u 2008. godini. U ovaj će se sektor sukladno energetskom zaokruživanju granica EU, sliti preko 6 mlrd. Eura investicija u Hrvatskoj i bližoj regiji.
Na ZSE bi to moglo značiti daljnje produbljivanje tržišta i povećane promete, što je dugoročno dobro ali nužno ne mora značiti jaki rast. ZSE će sve više i više dijeliti sudbinu kretanja na razvijenim globalnim tržištima i utjecaju istih parametara, kao što je kriza hipotekarnih zajmova, sadašnje kaos u Pakistanu itd.
...Uglavnom, ja ću investirati i dalje...
dobregore is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2007., 18:56   #20
ne znam koliko pakistan ima utjecaja na hrvatsku al predmnijevam malo do nish
lepi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:08.