Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.01.2009., 04:23   #581
Quote:
R & J kaže: Pogledaj post
Hvala
dali se može napravit prenos kredita u banci ?
dakle bio je na tatu kredit,i sad kad na ostavinskoj rješimo da auto bude meni
ja bi preuzela i plačanje kredita,dali je moguće to odmah rješiti,
ili mi je svejedno,jer kad se tek odplati onda se prepiše na sebe?
hvala puno pogotovo Vess
Nema na čemu.
To ćeš morati ipak urediti s bankom. S rješenjem o nasljeđivanju ćeš otići u banku i oni će ti napraviti potrebne dokumente za prijenos kredita na tebe. Važno je da u rješenje o nasljeđivanju uđe taj kredit na tvoje ime, a to ćete srediti na ostavinskoj.
Nadam se da ne kasnim s odgovorom, nisam bila na ovom pdf-u.
Vess is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2009., 04:26   #582
Quote:
aammaatteerr kaže: Pogledaj post
darovnica se nemože osporiti,ali ima zamka u koju ljudi upadaju.Neka mu odmah daruju i pravo na upis vlasništva a ne kad umru,prima sa zahvalnošću itd.u ovoj situaciji darovano je gotova priča.Ima nekih fora ako roditelji daruju prvom redu nasljednika(djeca,pastorci),ali to nema veze
Darovnica se može isto osporavati, kao i oporuka, koliko znam. Jedini siguran način je ugovor o dosmrtnom uzdržavanju (ne doživotnom) čime imovina odmah po potpisivanju ugovora ulazi u vlasništvo uzdržavatelja.
Vess is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2009., 15:32   #583
Quote:
Vess kaže: Pogledaj post
Darovnica se može isto osporavati, kao i oporuka, koliko znam. Jedini siguran način je ugovor o dosmrtnom uzdržavanju (ne doživotnom) čime imovina odmah po potpisivanju ugovora ulazi u vlasništvo uzdržavatelja.
Nije ni to baš 100 % sigurno, svaki se ugovor može osporavati. Ugovori o domsmrtnom ili o doživotnom uzdrž. nešto teže nego darovni jer se radi o naplatnom pravnom poslu, ali ipak mogu.
__________________
Devil sometimes drives a minivan!
Mrs.Solis is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2009., 17:45   #584
ne dosmrtno darovanje se može osporiti indicijama o neispunjavanja ugovorataj ugovor se ospori samo tako.dar se NEMOŽE osporiti.Jedino kad je u prvom nasljdnom redu onda ga sud može uzeti kao "dio nasljedstva".Ko zna da je neki darovni ugovor bez ikakvih napomena ikad bio osporen? A kaj se tiće pokušaja... to se uvjek može.Odvjetnik će ti reći:500 kn po odlasku na sud.probaj naći odvjetnika kojem ćeš morati platiti kad DOBIJE spor.
aammaatteerr is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2009., 17:56   #585
da ne čitam sve ovo...jer mi se nakon 10 strana već sve pomješalo...molim odgovor...na moje pitanje...živim sa svojom obitelji..dakle mužem i dvoje djece u kući svog oca...on također živi sa nama ili mi sa njim kako god hočete...majka je umrla...u istoj kući na drugom katu živi moj brat sa svojom obiteljitakođer imamo i sestru koja se udala i ne živi sa nama...pitanje glasi..nakon očeve smrti kako će se djeliti imovina..na nas troje djece...s obzirom da otac neće imati napisanu oporuku...dakle vjerovatno se dijeli na tri jednaka dijela sve što glasi na oca...koknretno me zanima..kakva su moja prava i što ja nasljeđujem s obzirom da živim s njim..i dali kod djeljenja na tri jednaka dijela..ako kuća ima tri kata npr...svatko od nas dobiva jedan kat..ili se svaki kat dijeli na tri djela...????
LUNA000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2009., 18:27   #586
svi nasljeđujete po 1/3 kuće opčenito.Znači 1/3 jednog kata,drugog trečeg.taj se dio riješava etažiranjem iz kojeg se onda zna što za tebe znači 1/3.Postoji još mogučnost da ti i brat ganjate priznanje da ste se vi o ocu brinuli pošto ste s njim u kučanstvu ali slabo kaj da zbog toga dobite kaj više.Još možete čuvati račune od svega kaj ste uložili svaki po pojedinom katu pa na osnovi toga da svako dobi jedan kat.ako si ti uložila 200 000 kn u svoj kat a brat spava sa žoharima onda u praksi sud odredi da je tvoj kat tvoj a njegov njegov.Ako su dobri odvjetnici onda bi se moglo desiti da sud odredi prodaju kuće i podjelu para.ali to je za sud zadnja opcija.Da bi bilo svima lakše sjednite s ocem i to papirnato riješite dok je on još živ
aammaatteerr is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2009., 18:37   #587
teško da ćemo išta srediti...otac nema hrabrosti to napraviti za života..već ćeka da se mi pokoljemo nakon njegove smrti...a ja i brat na ratnoj nozi...brat hoće sve...sve ...sve...i moje i sestrino...a ja samo želim ovo gdje sam sad....a ne želim baš ništa ni ulagati kad ne znam kome če to sve pripasti jednog dana..igrom slučaja..bila sam jednom svjedokom kako je naše sudstvo...ljepo čovjek sagradi kuću za sebe i svoju obitelj i roditelje na očevom zemljištu...imao je račune...dokaze...kredite i sve da je on nju sagradio...i to mu je bila jedino mjesto za stanovanje koje je imao..i ljepo je njegov otac njega i njegovu obitelj.. sudskim putem ostavio bez ičega..tj..sudskim putem ih iselio iz kuće...vjerovali ili ne...
LUNA000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2009., 19:20   #588
zato je i bitno riješavati sve papirnato.Vele da lova nema ni brata ni sestre.
Sigurno je da brat neće moći dobiti sve,sve i sve.Pazi samo a brat ne izvuče darovanje,onda si banana

Zadnje uređivanje Katrin : 23.01.2009. at 20:23. Reason: trollanje
aammaatteerr is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2009., 18:50   #589
Quote:
Vess kaže: Pogledaj post
Darovnica se može isto osporavati, kao i oporuka, koliko znam. Jedini siguran način je ugovor o dosmrtnom uzdržavanju (ne doživotnom) čime imovina odmah po potpisivanju ugovora ulazi u vlasništvo uzdržavatelja.
hvala vess
R & J is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2009., 20:06   #590
Quote:
aammaatteerr kaže: Pogledaj post
ne dosmrtno darovanje se može osporiti indicijama o neispunjavanja ugovorataj ugovor se ospori samo tako.dar se NEMOŽE osporiti.Jedino kad je u prvom nasljdnom redu onda ga sud može uzeti kao "dio nasljedstva".Ko zna da je neki darovni ugovor bez ikakvih napomena ikad bio osporen? A kaj se tiće pokušaja... to se uvjek može.Odvjetnik će ti reći:500 kn po odlasku na sud.probaj naći odvjetnika kojem ćeš morati platiti kad DOBIJE spor.
Sudska praksa te pobija. Daj navedi primjer ugovora o dosmrtnom uzdržavanju koji je netko uspio pobiti.
Vess is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2009., 19:19   #591
nisam ni čuop da je netko to probavao ali iz prve ruke znam za nemogučnost pobijanja darovnog ugovora
aammaatteerr is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2009., 22:53   #592
Quote:
aammaatteerr kaže: Pogledaj post
nisam ni čuop da je netko to probavao ali iz prve ruke znam za nemogučnost pobijanja darovnog ugovora
Nemoj napamet govoriti.
Vess is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2009., 22:55   #593
Quote:
LUNA000 kaže: Pogledaj post
da ne čitam sve ovo...jer mi se nakon 10 strana već sve pomješalo...molim odgovor...na moje pitanje...živim sa svojom obitelji..dakle mužem i dvoje djece u kući svog oca...on također živi sa nama ili mi sa njim kako god hočete...majka je umrla...u istoj kući na drugom katu živi moj brat sa svojom obiteljitakođer imamo i sestru koja se udala i ne živi sa nama...pitanje glasi..nakon očeve smrti kako će se djeliti imovina..na nas troje djece...s obzirom da otac neće imati napisanu oporuku...dakle vjerovatno se dijeli na tri jednaka dijela sve što glasi na oca...koknretno me zanima..kakva su moja prava i što ja nasljeđujem s obzirom da živim s njim..i dali kod djeljenja na tri jednaka dijela..ako kuća ima tri kata npr...svatko od nas dobiva jedan kat..ili se svaki kat dijeli na tri djela...????
Cjelokupna njegova imovina dijelit će se idealno na 3 dijela. Vi zakonski nasljednici možete se dogovoriti kako.
Potražujete li više nasljedstva zbog činjenice da otac živi s vama?

Zadnje uređivanje Vess : 26.01.2009. at 23:03.
Vess is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2009., 14:41   #594
porez na nasljedsvto

otac je od tete nasljedio dio nekretnine. U medjuvremenu je otac umro. (prije 2 godine) Ostavinskom raspravom nasljedila sam taj dio. Majka mi je rekla da je postar donosio nekavko rjesenje porezne na njegovo ime (pretpostavljamo da bi to bilo za to nasljedivanje).
Zanima me da li ja moram platiti taj porez ili ne? I da li postoji neka osnova po kojoj to te trebam platiti.

Hvala svima unaprijed na odgovoru
neznalica9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2009., 12:44   #595
Quote:
Vess kaže: Pogledaj post
Sudska praksa te pobija. Daj navedi primjer ugovora o dosmrtnom uzdržavanju koji je netko uspio pobiti.
Ugovori o dosmrtnom kao i o dozivotnom uzdrzavanju se itekako u praksi pobijaju. Naime, ima nebrojeno mnogo predmeta kod kojih su iste ugovore davatelji uzdrzavanja silom, prijetnjom ili dovodjenjem u zablude bolesnih starcica sklapali te ih i navodili na potpisivanje, a da ne kazem da svoju ugovornu obvezu davanja uzdrzavanja nisu ili nisu u potrebnoj mjeri ispunili. Do sada sam u praksi svjedocila pobijanju barem 3 takvih ugovora. Istina, nasljednicima je bilo tesko dokazati nezakonite osnove tih ugovora, ali itekako je moguce. Mukotrpan i nerijetko dug postupak za nasljednike, ali se isplati ukoliko smatrate da imate dobre osnove pobijanja.
Boom chicka Wah is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2009., 05:27   #596
Quote:
Boom chicka Wah kaže: Pogledaj post
Ugovori o dosmrtnom kao i o dozivotnom uzdrzavanju se itekako u praksi pobijaju. Naime, ima nebrojeno mnogo predmeta kod kojih su iste ugovore davatelji uzdrzavanja silom, prijetnjom ili dovodjenjem u zablude bolesnih starcica sklapali te ih i navodili na potpisivanje, a da ne kazem da svoju ugovornu obvezu davanja uzdrzavanja nisu ili nisu u potrebnoj mjeri ispunili. Do sada sam u praksi svjedocila pobijanju barem 3 takvih ugovora. Istina, nasljednicima je bilo tesko dokazati nezakonite osnove tih ugovora, ali itekako je moguce. Mukotrpan i nerijetko dug postupak za nasljednike, ali se isplati ukoliko smatrate da imate dobre osnove pobijanja.
To je dobro, ali daj link na konkretnu sudsku praksu, ako imaš.
Nisam gledala, ali pričala mi mama da je neki dan gledala u nekoj emisiji temu o onome portiru, zlostavljaču djece iz Caritas doma u Brezovici - taj je otvorio nekakav Plavi dom u Jastrebarskom, nešto a la starački dom ili pansion za stare ljude i masovno ih sve isprevarao s ugovorima o dosmrtnom uzdržavanju. Navodno je rodbina sada poprilično nemoćna. Govorilo se i o problemu apsurdnih naziva dosmrtno i doživotno uzdržavanje - osim pravnog učinka pripadajućih ugovora (a to "obični" ljudi ne kuže) - značenje te dvije riječi je praktički isto što olakšava zlouporabe.
Vess is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2009., 06:21   #597
neposredno prije pocetka rata naslijedila sam 1/8 imovine po stricu....dogovorom izmedju rodjaka zakljucili smo da nista ne tgrazimo do god je strina ziva...... kako sam ubrzo odselila u inozemstvo i nisam se vracala do danasnjih dana.... to vlasnistvo nisam mogla potezati.... znam da tamo zive unuci strine koji nisu i unuci mog strica.....
mogu li ja kada posjetim hrvatsku zatraziti moje naslijedje s obzirom da ga nisam trazila u posljednjih 19 godina?
Maria Callas is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2009., 20:59   #598
svjedoci oporuke

Što da radim?
Umro mi je brat i tri dana nakon njega i nećakinja (njegova kćer). brat se razveo prije dvadeset i pet godina, odnosno bolje reći supruga i mama ih ostavlja i odlazi s ljubavnikom. U bolnici sam sa dva svjedoka (moji prijatelji) sastavio oporuku, pročitao je bratu te smo ju svi potpisali, međutim kod javnog bilježnika se pojavljuje i bivša supruga sa oporukom mlađom dva dana od moje. Njezina oporuka je pisana na pisačoj mašini i u njoj se kao svjedoci potpisuju njezina nečakinja i njezin nevjenčani suprug.
Bojim se da su mi šanse veoma male jer je na meni teret dokazivanja da svjedoci nisu bili prisutni kod potpisivanja oporuke. Jest da se radi o vrijednoj nekretnini međutim najviše me boli da će je dobiti osoba koja je najviše i kriva za njihovu smrt.
Što da radim, koje su mi šanse da istjeram pravdu?
spidy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2009., 20:38   #599
nužni dio za bivšu suprugu?

vlasnik nekretnine umire, a za tri dana njegova kćer koja naravno nije zatražila nužni dio. Da li supruga koja je otišla od njih prije 25 godina i živi u vanbračnoj zajednici sa drugim ima pravo na nužni dio ili to pravo imaju braća od vlasnika nekretnine?

Zadnje uređivanje Katrin : 09.02.2009. at 21:18.
spidy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2009., 20:46   #600
Napisao si "bivša supruga" ali nigdje nisi napisao jesu li se oni ikad i službeno razveli? Ako jesu razvedeni jedino ga kćer nasljeđuje (pod uvjetom da mu je ona jedini potomak), nikakva braća, nećaci preminulog itd.
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:15.