Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.03.2010., 16:01   #2041
Quote:
optimistična+ kaže: Pogledaj post
Da, svi moji prigovori su izloženi, gospođa se složila sa mnom, ona bi meni dala 10 dana..bla bla.. i rekla tako piše u KU!!

Zvala sindikat, u načelu se složili sa mnom, ali samo je Zajednička komisija nadležna za tumačenje KU, tak da im mogu pisati,a to traje.....

I niš od mojih 7 dana- samo 5, jer po njezinome tumačenju moraju se iskoristiti u cjelini, dakle čak nisam mogla napisati četvrak,petak, ponedeljak,utorak,srijeda,čet.pet!!

Mislim ona se složila da nema pravo na moj vikend pa će mi napisati 5 dana, a ne sedam u Rješenju!!

Ko lud? Ko blesav?
S takvima se ne možeš raspravljati!!
Jer će mi sutra možda trebati, tam radim za sada....
Tak da ću potrošiti dva dana godišnjeg.....
Jest da jedino Zajednička komisija daje tumačenje KU, ali me čudi da do sad netko već nije postavio to pitanje i da ne postoji već neko tumačenje Komisije o tome. A što su Vam rekli u Sindikatu, da nema već postojećeg tumačenja o tome? To bi u tom Sindikatu trebali znati jer su i njihovi predstavnici u Zajedičkoj komisiji. Jer dok Komisija to rastumači, proći će vremena - dok se sazove, dok sjedne, raspravi, dok se napiše zapisnik i tumačenje, dostavi tražitelju tumačenja...

Ne kužim i kako ta šefica ne vidi kontinuitet u čet., pet., pa upada taj nesretni vikend, pa pon., ut., sri., čet., pet., pogotovo ako je to 7 dana prije samog ispita. Recimo, ja sam tražila plaćeni netom prije ispita, pa to mu je i svrha. U četvrtak mi je bio ispit, a ja sam bila na plaćenom u pon. ut. i sri, te još jedan dan, čet., za polaganje ispita.

I ne može vikend biti uračunat u tih 7 dana plaćenog dopusta obzirom su to neradni dani.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2010., 11:27   #2042
Stela Shiba veliki pozdrav i hvala u ime svih nas na iscrpnim odgovorima....
Zaista je tesko sresti osobu koja je spremna svesrdno pomoci u danasnje vrijeme, u kojemu sit gladnomu na zalost ne vjeruje.
Imala bih dva pitanja za sada,ako mogu moliti odgovor:
1.moze li se osoba koja je u invalidskoj mirovini zaposliti negdje honorarno sa valjanim ugovorom?
2.ako zaposlena osoba ode na bolovanje,ono joj se isplacuje najmanje 70% od neto place isplacene u mjesecu koji prethodi onomu u kojemu je bolovanje nastupilo; - to znam,ali :
ako bolovanje traje duze,npr nekoliko mjeseci,...da li se bolovanje za npr.cetvrti mjesec trajanja bolovanja
isplacuje isto 70% od neto place isplacene u mjesecu koji je prethodio onomu u kojemu je nastupilo bolovanje ili
se uvijek gleda mjesec unatrag?

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru,
A
Alexazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2010., 11:42   #2043
Quote:
Suey kaže: Pogledaj post
Jest da jedino Zajednička komisija daje tumačenje KU, ali me čudi da do sad netko već nije postavio to pitanje i da ne postoji već neko tumačenje Komisije o tome. A što su Vam rekli u Sindikatu, da nema već postojećeg tumačenja o tome? To bi u tom Sindikatu trebali znati jer su i njihovi predstavnici u Zajedičkoj komisiji. Jer dok Komisija to rastumači, proći će vremena - dok se sazove, dok sjedne, raspravi, dok se napiše zapisnik i tumačenje, dostavi tražitelju tumačenja...

Ne kužim i kako ta šefica ne vidi kontinuitet u čet., pet., pa upada taj nesretni vikend, pa pon., ut., sri., čet., pet., pogotovo ako je to 7 dana prije samog ispita. Recimo, ja sam tražila plaćeni netom prije ispita, pa to mu je i svrha. U četvrtak mi je bio ispit, a ja sam bila na plaćenom u pon. ut. i sri, te još jedan dan, čet., za polaganje ispita.

I ne može vikend biti uračunat u tih 7 dana plaćenog dopusta obzirom su to neradni dani.
Da, izgleda da Komisija nije o tome raspravljala: da li vikend ulazi ili ne? Raspravljalaje o nekim drugim stvarima, da li u to ulazi dan za polaganje ispita, dvodnevni seminar za pripreme, ali ne i o vikendu.
Meni je ispit u subotu.
Pozdrav i hvala na pomoći!
__________________
"Nitko te ne može natjerati da se osjećaš manje vrijednom bez tvog dopuštenja" - Eleanor Roosevelt
optimistična+ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2010., 15:53   #2044
Quote:
Alexazg kaže: Pogledaj post
Stela Shiba veliki pozdrav i hvala u ime svih nas na iscrpnim odgovorima....
Zaista je tesko sresti osobu koja je spremna svesrdno pomoci u danasnje vrijeme, u kojemu sit gladnomu na zalost ne vjeruje.
Imala bih dva pitanja za sada,ako mogu moliti odgovor:
1.moze li se osoba koja je u invalidskoj mirovini zaposliti negdje honorarno sa valjanim ugovorom?
2.ako zaposlena osoba ode na bolovanje,ono joj se isplacuje najmanje 70% od neto place isplacene u mjesecu koji prethodi onomu u kojemu je bolovanje nastupilo; - to znam,ali :
ako bolovanje traje duze,npr nekoliko mjeseci,...da li se bolovanje za npr.cetvrti mjesec trajanja bolovanja
isplacuje isto 70% od neto place isplacene u mjesecu koji je prethodio onomu u kojemu je nastupilo bolovanje ili
se uvijek gleda mjesec unatrag?

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru,
A

Pozdrav, evo mogu Vam i ja odgovoriti na Vaša pitanja:

1. Ako ima pravomoćno rješenje o općoj nesposobnosti za rad, ne može se zaposliti temeljem ugovora o radu, jer je to i temelj na kojem radni odnos prestaje po sili zakona. Dakle, takva osoba ne može se zaposliti, odnosno sklopiti ugovor o radu, što je logično jer ako je netko dobio mirovinu zato što je nesposoban za rad, ne može nakon toga raditi. No, takva osoba može obavljati poslove primjerice temeljem ugovora o djelu ili autorskog ugovora, honorarno.

Ako ima rješenje o profesionalnoj nesposobnosti za rad, tada se može zaposliti temeljem ugovora o radu, ali na određenim poslovima, koje u skladu s nalazima smije obavljati, a može raditi i honorarno, primjerice temeljem ugovora o djelu ili autorskog ugovora.

2. Za utvrđivanje osnovice za naknadu plaće uzima se u obzir prosječni iznos plaće. Mjerodavan je prosječni iznos plaće koja je osiguraniku isplaćena u posljednjih šest mjeseci prije mjeseca u kojem je nastupio slučaj na osnovi kojeg se stječe pravo na naknadu.
70 % od osnovice za naknadu plaće je za prvih šest kalendarskih mjeseci neprekidnog bolovanja, a 80% od osnovice za naknadu plaće od prvog sljedećeg dana nakon isteka roka 6 mjeseci neprekidnog trajanja bolovanja.

Zadnje uređivanje Suey : 12.03.2010. at 16:06.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2010., 16:18   #2045
dobio sam poslovno uvjetovan otkaz (tehnoloski visak)

imam 34 dana godisnjeg odmora neiskoristeno.
mene zanima hoce li mi oni i kako to isplatiti. znam da zakonski imaju obavezu to isplatiti ali mene zanima u kojem roku ako netko zna, i pod kojim uvjetima (kao obicne place sa svim davanjima drzavi, kao brutto placu?)

ili, ukoliko netko ima link na neki zakon koji opisuje takvu situaciju da sam proucim.
34 radna dana godisnjeg nije malo, to su skoro 2 mjesecne place, pa mi cini veliku razliku.

hvala!
__________________
bok
markotros is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2010., 19:20   #2046
Puno hvala Suey na odgovoru,sto se tice prvoga pitanja i mislila sam na ugovor o djelu,honorarno,mnogi misle da,ako je osoba u invalidskoj mirovini,ne moze,tj.ne smije vise raditi pa niti honorarno.Ne znam samo ima li kakvih limita za odredjena zanimanja ili se kod ugovora o djelu to pitanje ne postavlja...?

Za drugo bih pitanje molila malo pojasnjenje,naime,shvatila sam da se za bolovanje gleda prosjek zadnjih 6 placa ;
Ali,da li se po istom prosjeku obracunava i npr. treci mjesec bolovanja,to pitam u slucaju da se u medjuvremenu placa promijeni nakon sto je nastupilo bolovanje....?

Npr.osoba ide na bolovanje 1.07. i bolovanje dobije gledajuci prosjek placa od 1. do 6. mj;
Bolovanje traje vise mjeseci i npr. 1.12. iste god. bolovanje se isplacuje po istom prosjeku placa (od 01.-06.mj) ili se gleda prosjek placa od 06,07,08,09,10 i 11.mjeseca?
Hvala
Alexazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2010., 21:54   #2047
Quote:
Alexazg kaže: Pogledaj post
Puno hvala Suey na odgovoru,sto se tice prvoga pitanja i mislila sam na ugovor o djelu,honorarno,mnogi misle da,ako je osoba u invalidskoj mirovini,ne moze,tj.ne smije vise raditi pa niti honorarno.Ne znam samo ima li kakvih limita za odredjena zanimanja ili se kod ugovora o djelu to pitanje ne postavlja...?

Za drugo bih pitanje molila malo pojasnjenje,naime,shvatila sam da se za bolovanje gleda prosjek zadnjih 6 placa ;
Ali,da li se po istom prosjeku obracunava i npr. treci mjesec bolovanja,to pitam u slucaju da se u medjuvremenu placa promijeni nakon sto je nastupilo bolovanje....?

Npr.osoba ide na bolovanje 1.07. i bolovanje dobije gledajuci prosjek placa od 1. do 6. mj;
Bolovanje traje vise mjeseci i npr. 1.12. iste god. bolovanje se isplacuje po istom prosjeku placa (od 01.-06.mj) ili se gleda prosjek placa od 06,07,08,09,10 i 11.mjeseca?
Hvala
Mislim da može, da nema nikakvih ograničenja, jer ugovor o djelu nije ugovor radnog prava.

Isti je prosjek, tj. to je onaj prosjek prije no što je započelo bolovanje, znači, ako joj se poveća plaća u međuvremenu, to neće imati utjecaja. Morala bi bolovanje prekinuti i doći raditi da joj to poboljša prosjek plaće, pa onda opet otići na bolovanje (tada za novi izračun prekid mora trajati dulje od 30 dana, a može i kraće od tog ali samo ako mijenja šifru bolovanja). Ako se npr. vrati na posao i radi 2 mjeseca, pa opet ide na bolovanje, u izračun će ući te dvije plaće, ali i naknada koju je dobivala za bolovanje prethodna 4 mjeseca.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2010., 22:23   #2048
Zahvaljujem na odgovoru,tj.na pojasnjenju.
A
Alexazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2010., 08:07   #2049
Quote:
markotros kaže: Pogledaj post
dobio sam poslovno uvjetovan otkaz (tehnoloski visak)

imam 34 dana godisnjeg odmora neiskoristeno.
mene zanima hoce li mi oni i kako to isplatiti. znam da zakonski imaju obavezu to isplatiti ali mene zanima u kojem roku ako netko zna, i pod kojim uvjetima (kao obicne place sa svim davanjima drzavi, kao brutto placu?)

ili, ukoliko netko ima link na neki zakon koji opisuje takvu situaciju da sam proucim.
34 radna dana godisnjeg nije malo, to su skoro 2 mjesecne place, pa mi cini veliku razliku.

hvala!
U Odluci o poslovno uvjetovanom otkazu poslodavac mora utvrditi sva prava iz radnog odnosa i u svezi rada vezana za " prestanak rada" , a što u pravilu ne čine.... ili ne znaju napisati ili ne žele ? Kako navodite da niste iskoristili godišnji odmor u navedenom trajanju od 34 radna dana ( za tekuću godinu i za prošlu obzirom na ukupan dan g. o. pretpostavljam) zakonska je obveza poslodavca da na temelju Zakona o radu i ugovora o radu koji ste s njim zaključili odluči koja će Vam prava priznati a koja ne. Obzirom da navodite da ste dobili otkaz , pretpostavljam da ste primili pisanu Odluku o otkazu u kojoj poslodavac nije odlučio da Vam prizna pravo na neiskorišteni godišnji odmor, morate odmah , rok je 15 dana od dana primitka Odluke o otkazu , priznanje tog prava tražiti pisanim Zahtjevom( u jednom primjerku ) , a o dostavi Zahtjeva poslodavacu morate imati dokaz - preporuka preko pošte ili urudžbeni primitak u firmi. Ako vam poslodavac prizna to pravo ima obvezu da Vam naknadu za g.o. isplati u brutu kao i plaću. Isplata dospijeva zadnji dan po prestanku rada kod poslodavca., isto kao i plaća i eventualna druga potraživanja iz radnog odnosa. AKo Vam ne isplati u navedenom roku po prestanku radnog odnosa ima obvezu da Vam da sve obračune koje nije platio za vrijeme rada a tu je i obračun nakande za godišnji odmor i imate pravo ga tužiti na sud .Zastara za tužbu je 3 godine.

Sada imamo slijedeću varijante: I.Podnijeli ste zahtjev i tražite g.o.Poslodavac Vam u roku od 15 dana od dana primitka Vašeg zahtjeva pisano odgovori da vam ne priznaje to pravo , u roku od 15 dana od dana primitka ove odluke morate tražiti to priznanje podizanjem tužbe na Općinskom sudu prema sjedištu poslodavca. II: Podnijeli ste zahtjev ali poslodavac ništa ne odgovara , morate pratiti dan kada je primio zahtjev i kada ističe rok od 15 dana za odgovor, jer morate paziti da ne propustite rok od 15 dana za podizanje tužbe kao pod I. I u toj parnici postavite tužbeni zahtjev za priznanje g.o. i isplatu naknade.

A možete se s poslodavcem dogovoriti i o isplati naknade za neiskorišteni godišnji odmor sukladno Zakonu o radu i zaključenom ugovoru o radu . Moram napomenuti da za 34 radna dana g.o. imate uvećan mirovinski staž osiguranja za dva mjeseca što kod ostvarenja prava za mirovinu ima značenje .
STELA SHIBA is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2010., 18:16   #2050
otkaz ugovora o radu

Zaposlena sam u firmi 2 godine i 2 mjeseca..nakon godinu i pol imala sam prekid od mjesec dana kao višak!! Nakon toga sam opet zaposlena u firmi te sad imam stalni radni odnos! Zbog smanjenog obujma posla obavjestena sam da cu dobiti otkaz kao tehnoloski visak!Trazila sam objasnjenje zasto bas ja buduci da nas ima vise s istim radnim mjestom na sto sam dobila odgovor da je pravilo u firmi da otkaz dobiva radnik koji je najkrace u firmi!! prije tri mjeseca u firmi je zaposlena radnica sa ugovorom na određeno kao zamjena za porodiljni! Po mom misljenju bi onda ona trebala dobit otkaz buduci da sam ja duze od nje u toj firmi a imam i stalni radni odnos! No receno mi je da ona ostaje zato sto ima dijete,pa zanima me dali ima kakve pravne osnove za to da ona ostaje a ja dobivam otkaz! Zivim sa roditeljima i sestrom a primanja imamo samo sestra i ja!! Nemam li ja po tome ista prava buduci da ja uzdrzavam svoje roditelje! Hitno je!! Molim vas ako tko zna sta trebam napravit neka odgovori!! Imam li kakve osnove za tuzbu??
Marina1605 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2010., 21:37   #2051
Činjenica je da je majka s djetetom u prednosti pred tobom, ali ako ste u ravnopravnom položaju, a ona to nije s obzirom da kažeš da je na ugovoru na određeno.
Mislim da ti je najpametnije da se obratiš inspekciji rada, anonimno ako želiš, nek ti savjetuju šta da poduzmeš
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2010., 21:58   #2052
Quote:
Marina1605 kaže: Pogledaj post
Zaposlena sam u firmi 2 godine i 2 mjeseca..nakon godinu i pol imala sam prekid od mjesec dana kao višak!! Nakon toga sam opet zaposlena u firmi te sad imam stalni radni odnos! Zbog smanjenog obujma posla obavjestena sam da cu dobiti otkaz kao tehnoloski visak!Trazila sam objasnjenje zasto bas ja buduci da nas ima vise s istim radnim mjestom na sto sam dobila odgovor da je pravilo u firmi da otkaz dobiva radnik koji je najkrace u firmi!! prije tri mjeseca u firmi je zaposlena radnica sa ugovorom na određeno kao zamjena za porodiljni! Po mom misljenju bi onda ona trebala dobit otkaz buduci da sam ja duze od nje u toj firmi a imam i stalni radni odnos! No receno mi je da ona ostaje zato sto ima dijete,pa zanima me dali ima kakve pravne osnove za to da ona ostaje a ja dobivam otkaz! Zivim sa roditeljima i sestrom a primanja imamo samo sestra i ja!! Nemam li ja po tome ista prava buduci da ja uzdrzavam svoje roditelje! Hitno je!! Molim vas ako tko zna sta trebam napravit neka odgovori!! Imam li kakve osnove za tuzbu??
Otkaz bi trebao dobiti radnik za kojega poslodavac ne može osigurati posao kroz duži vremenski period za radno mjesto sukladno sklopljenom ugovoru o radu , zatim ako ukida radno mjesto , smanjuje broj radnika na radnom mjestu , ili spaja dva ili više radna mjesta i smanjuje broj radnika.Odnosno radi gospodarskih razloga mora promijeniti organizaciju rada
,a na temelju nje sistematizaciju ili popis radnih mjesta.Ako radi analitiku onda poslodavac utvrđuje kriterije ; kvaliteta rada, stručna sprema , radno iskustvo, godine rada , obveze uzdržavanja i druge elemente , odnosno kriterije koji su releventni da odredi zašto je to taj radnik kojemu će otkazati ugovor o radu.
U Vašem slučaju radi se o tehnološkom višku " onaj koji zadnji dođe" odnosno ne objektivnom kriteriju za otkaz ,ono što je Vama rečeno , ali u otkazu ugovora o radu to Vam neće pisati nego nešto drugo. Zašto otkaz ne dobiva radnik koji radi na određeno i zamjena je, jer vjerojtno u ugovoru o radu nije predviđena takva vrsta otkaza, a i taj radnik neće biti na teretu poslodavcu ,jer po povratku radnika s bolovanja ovaj ide doma. Socijalni momenat je bitan ali Vam moram napomenuti, da u praksi ima vrlo malo utjecaja vezano za otkaze, primarno je kvaliteta rada, stručnost itd. kod poslodavca koji znaju što hoće ili rodbinska veza i poznanstva neovisno o navedenom . Ako pokrenete sudski spor Vi možete samo pobijati Odluku poslodavca o Vašem otkazu , i dokazati da otkaz nije dopušten i da je Odluka o otkazu ništetna ,odnosno da baš Vi niste tehnološki višak, no to je vrlo teško dokazati, odnosno ne možete kao tužbeni zahtjev tražiti da sud utvrdi ,ono što ste naveli o radnici koja je zamjena za bolovanje , odnosno da bi tehnološki višak trebala biti baš ona a ne Vi.
STELA SHIBA is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2010., 09:47   #2053
Ja sam bila u sličnoj situaciji sredinom prošle godine jer mi nisu produljili ugovor na određeno u firmi u kojoj sam radila 5 mjeseci. Ja sam počela raditi početkom 1. mjeseca prošle 2009. godine, imala sam ugovor na određeno na 5. mjeseci, a nakon mene početkom 2. mjeseca u firmu je primljena ženska osoba mojih godina koja ima dvoje djece i ona je dobila ugovor na određeno na 4. mjeseca. Dakle ugovor joj je isticao isti dan kada i meni, krajem 5. mjeseca 2009. godine. Ja nemam djece. Od mene se tajilo da je njoj produžen ugovor, a meni nije. Inače imam veće obrazovanje od nje VŠS, ali za te poslove dovoljno je i SSS, pa i samo trogodišnja srednja škola. U to vrijeme sam i ja bila u dosta teškoj situaciji jer mi je mama bila u bolnici tri tjedna i bila je dosta bolesna. Dogodilo se to da je mene šefica pozvala u svoju sobu i prvo me pitala da li je mama puštena iz bolnice, a kada sam rekla da je, u drugoj rečenici mi je rekla da oni meni neće produljiti ugovor. Mislim da ne moram niti govoriti da je mama puštena doma na oporavak, ali je bila još dva mjeseca doma na bolovanju i sigurno oni nisu očekivali da će moja mama ozdraviti i oporaviti se preko noći. Inače svoj posao sam savjesno obavljala i na moj rad nije bilo niti jednog prigovora. U 2. mjesecu prošle godine u tu firmu je došla raditi jedna malo starija gospođa koja je dobila ugovor na određeno na 10 mjeseci. Ona je inače puno griješila u radu, bacila je u smeće neke papire koje nikako nije smjela baciti, pa zar se onda nije njoj mogao prekinuti radni odnos ako nije dobro obavljala svoj posao? Nije valjda razlog taj što ona ima 50 godina, pa će zato teško naći novi posao. Inače ipak sam ja sa svojom tada 31 godinom jako dobro obavljala taj isti posao i mislim da sam zaslužila da ostanem na svom radnom mjestu barem još neko vrijeme. I nama mlađima je teško naći novi posao. Ja sam sada još uvijek nezaposlena, iako sam u međuvremenu radila 4. mjeseca u jednoj drugoj firmi.

Zapravo samo sam htjela reći da poslodavac može dati otkaz kome god hoće. Nema tu nekog pravila. Ostati će na poslu najvjerojatnije onaj radnik koji ima neku vezu, odnosno jako je dobar sa šefom.

Zadnje uređivanje prilika : 14.03.2010. at 10:53.
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2010., 19:47   #2054
Imam li pravo na naknadu sa burze?

--------------------------------------------------------------------------------

.Sklopila sam ugovor za rad na odredjeno vrijeme u kucanstvu kako bi dobila pravo na zdrastveno osiguranje.I dobila sam i knjizicu vele da cu dobiti za 2 mjeseca.E sad me zanima kad ja taj ugovor raskinem i prijavim se na burzu dali cu imati pravo na neku naknadu od njih?Trudna sam 6 mjeseci i samohrana majka,nisam se vjencavala,ne znam jeli to bitno za burzu ali eto.Ako mi itko moze pomoci i uputit me bila bih zahvalna..
nikolina_beba is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2010., 21:49   #2055
Nije baš moje područje, ali se pravo na novčanu naknadu ostvaruje ako dobijete otkaz, a ne kad ga dajete ili kad potpišete sporazumni otkaz, a mislim i da se mora raditi određeno vrijeme da imate pravo na naknadu. Ali ćete imati pravo na rodiljnu naknadu, preko hzzo-a. Nemojte zaboraviti podnijeti zahtjev
leva is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2010., 00:02   #2056
Exclamation Neplaceni doprinosi?

Eto nalazimo se u teskim vremenima gdje zavrsava ona uzrecica:"KO RADI ne boji se gladi"

Naime zaposlen sam vec punih 5 god u jednom restoranu.
Prilikom zaposljavanja potpisao sam ugovor o radu i krenuo u posao.
Mlad sam i nisam obracao pozornost o tome kako me se isplacuje tj. nije me bilo briga dobivam li placu preko racuna ili "na ruke"..
Posla ima,placa stize uredno i sve 5..
Medjutim poceli su problemi prije god dana...
Placa je kasnila al eto opet bi je vidio..
Trenutno mi duguje placu za 6 mjeseci i posto sam dobio ponudu za drugi posao odlucio sam porazgovarati sa "sefom" da rijesimo dugovanja i da se mirno rastanemo...
Takodjer sam saznao da mi kroz mojih 5 godina rada nisu uplaceni doprinosi ...
Odgovor koji sam dobio od "sefa" je da se malo strpim dok posao ne krene a po pitanju doprinosa samo je vijesto skretao temu...
E sad, molim da mi netko poblize objasni sto mogu da ucinim,dali da se naplatim i trazim da mi plati zaostale doprinose ili da se naplatim pa ga gonim sudski??
E, da ne zaboravim napomenuti da nisam imao niti jedan godisnji odmor kroz 5 god..
Sposoban sam radnik,nikada nisam kasnio,i obavljao sam posao vise nego zadovoljavajuce za svoga poslodavca..
Molim pomoc...

Zadnje uređivanje branko1982 : 18.03.2010. at 00:08.
branko1982 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2010., 18:26   #2057
Molim Vas recite mi da li je meni dovoljno da imam 6mj staža da bi dobivala porodiljnu naknadu u iznosu pune plaće?!
DuhovnaM is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2010., 18:32   #2058
Quote:
nikolina_beba kaže: Pogledaj post
--------------------------------------------------------------------------------

.Sklopila sam ugovor za rad na odredjeno vrijeme u kucanstvu kako bi dobila pravo na zdrastveno osiguranje.I dobila sam i knjizicu vele da cu dobiti za 2 mjeseca.E sad me zanima kad ja taj ugovor raskinem i prijavim se na burzu dali cu imati pravo na neku naknadu od njih?Trudna sam 6 mjeseci i samohrana majka,nisam se vjencavala,ne znam jeli to bitno za burzu ali eto.Ako mi itko moze pomoci i uputit me bila bih zahvalna..
Da li ste udani ili ne nije važno za burzu, nego koliko dugo ste prijavljeni i na koji iznos.
Nazovite burzu, recite im plaću na koju ste prijavljeni i oni će vam dati sve podatke.
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2010., 18:38   #2059
Quote:
branko1982 kaže: Pogledaj post
Eto nalazimo se u teskim vremenima gdje zavrsava ona uzrecica:"KO RADI ne boji se gladi"

Naime zaposlen sam vec punih 5 god u jednom restoranu.
Prilikom zaposljavanja potpisao sam ugovor o radu i krenuo u posao.
Mlad sam i nisam obracao pozornost o tome kako me se isplacuje tj. nije me bilo briga dobivam li placu preko racuna ili "na ruke"..
Posla ima,placa stize uredno i sve 5..
Medjutim poceli su problemi prije god dana...
Placa je kasnila al eto opet bi je vidio..
Trenutno mi duguje placu za 6 mjeseci i posto sam dobio ponudu za drugi posao odlucio sam porazgovarati sa "sefom" da rijesimo dugovanja i da se mirno rastanemo...
Takodjer sam saznao da mi kroz mojih 5 godina rada nisu uplaceni doprinosi ...
Odgovor koji sam dobio od "sefa" je da se malo strpim dok posao ne krene a po pitanju doprinosa samo je vijesto skretao temu...
E sad, molim da mi netko poblize objasni sto mogu da ucinim,dali da se naplatim i trazim da mi plati zaostale doprinose ili da se naplatim pa ga gonim sudski??
E, da ne zaboravim napomenuti da nisam imao niti jedan godisnji odmor kroz 5 god..
Sposoban sam radnik,nikada nisam kasnio,i obavljao sam posao vise nego zadovoljavajuce za svoga poslodavca..
Molim pomoc...
Da li su doprinosi plaćeni ili ne, nije vaš problem, jer porezna uprava tereti vašeg poslodavca. Jedino provjerite da li vam je plaćao za drugi stup mirovinskog.
Ne kužim ovo "da se naplatim" - na što se to odnosi?
Na naplatu u oliku inventara, prometa ili posjeta prijatelja?

Quote:
DuhovnaM kaže: Pogledaj post
Molim Vas recite mi da li je meni dovoljno da imam 6mj staža da bi dobivala porodiljnu naknadu u iznosu pune plaće?!
Zavisi kolika je plaća
Porodiljne naknade su limitirane.
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2010., 18:42   #2060
Ma meni je upravo jedna gospoda rekla da moram imati 18mj radnog staža da bi dobivala iznos pune place.
Ja sam prijavljena na 4000kn ali zaposlena samo 3mj.
Da li netko zna?!
Ne mogu dobit knjigovođu svog a ja sam živčana ko pas.
Hvala!
DuhovnaM is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:03.