Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.01.2010., 11:38   #81
Quote:
Coldplay25 kaže: Pogledaj post
upravo to rade javni bilježnici
Oni ništa ne garantiraju. Potpis na ugovoru i potpis na osobnoj mogu i ja provjeriti, ali to ne znači da je osobna važeća, da nije krivotvorena i da na kraju neću izvuči deblji kraj (ako npr. kupuješ nešto).
miro30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2010., 11:43   #82
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
U Jugoslaviji je te usluge radio sud. Javni bilježnici su generalno puno starije zanimanje, još od razvijenog srednjeg vijeka. Kada je trgovina ojačala, pojavila se potreba za notarima.

Načešća usluga za fizičku osobu je ovjera potpisa - koja je ispod 50 kuna. Ono što je skupo su npr. solemnizacije kredita, ali one uopće nisu neophodne - već ih banke traže da bi olakšale mogući ovršni postupak. Dakle, banke su, da bi sebi olakšale posao, počele tražiti da velik broj dokumenata bude solemniziran, makar je zakonski dovoljno ovjeriti potpise.

I 50kn je previše za ništa. A ovjera potpisa je to - NIŠTA. Jer oni ne garantiraju da je osoba koja se potpisala stvarno ta osoba nego samo da posjeduje osobnu koja glasi na ime potpisatelja. Znači, možeš krivotvoriti osobnu i javni bilježnik će ovjeriti krivotvoreni potpis. Time ona druga strana nije ni najmanje zaštićena..
Ovjera potpisa je velika glupost.
miro30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2010., 11:51   #83
Ma daj miro, uvatija si se slučaja koji se može dogoditi i tako završiti u promilima. Ispada da je gotovo čest slučaj da se dođe sa krivotvorenom osobnom ovvjeriti neki ugovor. Zar je baš tako jednostavno krivotovriti osobnu? Ispada da to mulci rade na kopirki za kikiriki, pa onda takvih osobnih kola koliko te volja.

Malo manje znanstvene fantastike.
__________________
Vratite nam krvopiju!!!
palj is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2010., 11:53   #84
Quote:
clouseau kaže: Pogledaj post
Ovo i mene zanima.

Kakve logike ime da ostavinska rasprava košta proporcionalno iznosu ostavine a ne sukladno broju utrošenih sati na provedbu ostavinske rasprave i ostalih poslova?

Npr... netko otvori 10 računa u banci i na svakom ima po 50 kuna, kupi od 20 firmi po jednu dionicu itd., sve to raspodijeli na jedno 10 nasljednika, svukupno ostavlja dakle kitu, javni bilježnik ima posla da se ubije, a nagrada mu je mala.

S druge strane ostavi jedan stan u Zagrebu jednom nasljedniku, gotovo za čas, a javnobilježnička nagrada 3000 i kusur kuna

Gdje je tu logika?
Logika je u tome sto takvih slucajeva ima za prste jedne ruke, a 99% ih je 5 minuta posla. Pa nebi se za javnobiljeznicki ured davalo nekoliko stotina tisuca eura mita da se tu ne radi o pljacki gradjana i kruhu bez motike (ili mozga, da me nebi napali da sam protiv intelektualnog rada).
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2010., 11:56   #85
Quote:
miro30 kaže: Pogledaj post
I 50kn je previše za ništa. A ovjera potpisa je to - NIŠTA. Jer oni ne garantiraju da je osoba koja se potpisala stvarno ta osoba nego samo da posjeduje osobnu koja glasi na ime potpisatelja.
Čak i u slučaju zloporabe, ovjera bitno olakšava dokazivanje što se točno dogodilo. A zloporabe baš i nisu tako česte.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2010., 11:56   #86
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Apsolutno. Netko u Zagrebu, blizu banke koja je dijelila masu kredita ili s dosta firmi koje idu na javne natječaje zarađuje koji red veličine više od npr. mog bilježnika u Ivaniću. A mislim (nisam 100% siguran) da ima par gradova na području posebne državne skrbi gdje se nisu ni javili bilježnici za radit.
Bilježnici i u najvećim zabitima jako dobro zarađuju. Od poznanika je mama bilježnica i on sam je jednom priznao da njegova mama prijavi oko 30000 kn zarade, a isto tolo (ili i više) ne prijavi. Kako to napravi, ne znam, ali u ovoj bnana državi je sve moguće pa i to.

Primjer sa otavinskom rasrpavom je tipičan primjer deračine. Sve moraš sam prikupiti, otići do bilježnika, ona samo sve stavi na papir i to naplati 3000 kn. Sve skupa pola sata posla za bilježnika. Lijepa satnica.
Ako si nešto zaboravio spoemnuti na ostavinskoj raspravi, sam si si kriv jer bilježnik nije dužan sam prikupiti materijale...
miro30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2010., 11:57   #87
Quote:
F10EXX kaže: Pogledaj post
Logika je u tome sto takvih slucajeva ima za prste jedne ruke, a 99% ih je 5 minuta posla. Pa nebi se za javnobiljeznicki ured davalo nekoliko stotina tisuca eura mita da se tu ne radi o pljacki gradjana i kruhu bez motike (ili mozga, da me nebi napali da sam protiv intelektualnog rada).
Molim te da taj slučaj mita hitno prijaviš na www.dorh.hr

Ili je u pitanju trolanje na topicu jer ne znaš za takav slučaj? Da znam dati karton.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2010., 11:57   #88
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Nije zahtjevan posao? Taj posao se smatra složenijim i od odvjetničkog. Javni bilježnici npr. sastavljaju zapisnike sa skupština dioničkih društava. Pa sada izračunaj koliki potres na burzi može biti da radi pogreške bude poništena npr. skupiština HT-a i odluka o isplati dividende. Koliko stotina milijuna kuna?

Američki notar nema jednake ovlasti kao naš javni bilježnik.

A o poslu javnog bilježnika i što on predstavlja ima ovdje: http://www.hjk.hr/Default.aspx?tabid=65
Njihov posao ( u večini slučajeva) nije ništa složeniji od posla od posla uličnog čistaća, samo za razliku od čistaća koji se narade, ovaj sjedi u fotelji i samo se potpiše na dokument.
Sav eventualni posao odrade njegovi (njezini) zaposlenici koji rade za crkavicu od 4000kn.
miro30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2010., 12:00   #89
Quote:
miro30 kaže: Pogledaj post
Njihov posao ( u večini slučajeva) nije ništa složeniji od posla od posla uličnog čistaća, samo za razliku od čistaća koji se narade, ovaj sjedi u fotelji i samo se potpiše na dokument.
Sav eventualni posao odrade njegovi (njezini) zaposlenici koji rade za crkavicu od 4000kn.
Pretpostavljam da imaš iskustva i kao čistač i kao javni bilježnik, pa znaš usporediti...

Ako ti njihova služba smeta ili ti se čini preskupa - javi se svom saborskom zastupniku.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2010., 12:01   #90
Quote:
palj kaže: Pogledaj post
Ma daj miro, uvatija si se slučaja koji se može dogoditi i tako završiti u promilima. Ispada da je gotovo čest slučaj da se dođe sa krivotvorenom osobnom ovvjeriti neki ugovor. Zar je baš tako jednostavno krivotovriti osobnu? Ispada da to mulci rade na kopirki za kikiriki, pa onda takvih osobnih kola koliko te volja.

Malo manje znanstvene fantastike.
Nije nikakva znanstvena fantastika, to se dešava. i to ne tako rijetko kako bi ti to htio prikazati.

Kad bi oni odgovarali za sve što ovjeravaju i to svojom imovinom (kad bi nadoknadili gubitke koji mogu nastati zbog lažnog predstavljanja), onda bi imalo smisla da naplaćuju ovjere. Ovako nema jer njihova ovjera apsolutno ništa ne znači, ne garantira meni li nekom drugom, da se netko nije lažno prestavio i na taj način me pokušao (ili uspio) prevariti, opljačkati.
miro30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2010., 12:02   #91
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Čak i u slučaju zloporabe, ovjera bitno olakšava dokazivanje što se točno dogodilo. A zloporabe baš i nisu tako česte.
Ništa ti ne znači to što je bilježnik potpisao neki dokument. Slijedi ti dugotrajan sudski postupak, plaćanje odvjetnika (opet skupo) i na kraju ostaneš bez svega.
miro30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2010., 12:04   #92
Quote:
miro30 kaže: Pogledaj post
Nije nikakva znanstvena fantastika, to se dešava. i to ne tako rijetko kako bi ti to htio prikazati.

Kad bi oni odgovarali za sve što ovjeravaju i to svojom imovinom (kad bi nadoknadili gubitke koji mogu nastati zbog lažnog predstavljanja), onda bi imalo smisla da naplaćuju ovjere.
Zakon:

Članak 17.
(1) Javni bilježnik je dužan prije početka rada osigurati se od odgovornosti za štetu koju bi mogao počiniti trećima obavljanjem svoje službene dužnosti. Uvjetima osiguranja može se predvidjeti da štetu od određenog iznosa naknađuje javni bilježnik izravno.
(2) Ako dođe do promjene uvjeta osiguranja, javni je bilježnik dužan, nakon što primi obavijest Komore o tome, bez odlaganja uskladiti svoje osiguranje s izmijenjenim uvjetima.
(3) Osiguranje iz stavka 1. ovoga članka obuhvaća i osiguranje od odgovornosti za radnje javnobilježničkih prisjednika i vježbenika te osoba zaposlenih u javnobilježničkom uredu.
(4) Javni bilježnik je dužan izredno produžavati osiguranje od odgovornosti.
(5) Komora može preuzeti osiguranje od odgovornosti svih javnih bilježnika u Republici Hrvatskoj. U tom slučaju javni bilježnici su dužni Komori plaćati naknadu na osiguranje od odgovornosti.
(6) Povreda obveze osiguranja od odgovornosti odnosno plaćanja naknade Komori za osiguranje je teža povreda javnobilježničke službene dužnosti.
(7) Osiguravatelji su dužni sklopiti ugovor o osiguranju od odgovornosti s javnim bilježnikom koji im se za to obrati ili s Komorom.
(8) Uvjete osiguranja zajednički utvrđuju osiguravatelji u Republici Hrvatskoj, u dogovoru s Ministarstvom i Komorom. Osiguravatelji su dužni za svaku narednu godinu prije isteka tekuće godine odrediti osiguravatelja koji će ih zastupati. Ako osiguravatelji tako ne postupe najkasnije do konca listopada tekuće godine, zastupnikom osiguravatelja smatrat će se osiguravatelj kojega odredi Ministarstvo. Odluka Ministarstva o tome nije upravni akt.
(9) Ako se dogovor iz prethodnog stavka ovoga članka ne postigne u roku od trideset dana od postavljanja zahtjeva bilo koje strane drugim dvjema stranama, o uvjetima osiguranja odlučuje, na prijedlog bilo koje od strana, Stalno izbrano sudište pri Hrvatskoj gospodarskoj komori. Pravorijek Stalnog izbranog sudišta kojim se određuju uvjeti osiguranja za narednu godinu je pravomoćan i djeluje prema svim osiguravateljima, Ministarstvu, Komori i javnim bilježnicima.
(10) Smatrat će se da je javni bilježnik sklopio ugovor o osiguranju kada je podnio zahtjev za osiguranje, bez obzira na to da li je u vrijeme podnošenja zahtjeva već bio postignut dogovor iz stavka 8. ovoga članka.
(11 ) Ako je javni bilježnik štetu trećemu počinio namjerno ili iz grube nepažnje, osiguravatelj koji je naknadio štetu trećemu ima pravo regresa prema javnom bilježniku.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2010., 12:06   #93
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Pretpostavljam da imaš iskustva i kao čistač i kao javni bilježnik, pa znaš usporediti...

Ako ti njihova služba smeta ili ti se čini preskupa - javi se svom saborskom zastupniku.
Nisam čistač niti javni bilježnik, ali čistio sam kuću i okućnicu pa znam kako se tu možeš naraditi.
A imao sam posla s bilježnicima (na žalost) pa sam imao prilike vidjeti koliko posla oni imaju. SJede u svojoj kancelariji i samo potpisuju dokumente koje ima pripreme njihovi zaposlenici. Sve skupa (s radom tih zaposlenika), nemaju posla ni pola sata, a to naplate preko 1000kn. Ostavinske rasprave su još veći lopovluk. Tu imaju još manje psola,a još više naplate.

NBa žalost, pola zastupnika je iz tih pravničkih "voda" pa nema šanse da išta naprave po pitanju ukidanja javnobilježničke profesiji ili barem po pitanju smanjenja naknada.. Vrana vrani neće iskopati oči....
miro30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2010., 12:07   #94
Quote:
miro30 kaže: Pogledaj post
Ništa ti ne znači to što je bilježnik potpisao neki dokument. Slijedi ti dugotrajan sudski postupak, plaćanje odvjetnika (opet skupo) i na kraju ostaneš bez svega.
Naravno da znači jer je prijevaru bitno lakše dokazati ako postoje zapisi kod javnog bilježnika, a ne samo črčkarija potpisa na papiru.

I ako si u pravu, dobiti ćeš svoje natrag, i druga strana će morati platiti sve troškove odvjetnika. A i dodatno će kazneno odgovarati za prijevaru.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2010., 12:09   #95
Quote:
miro30 kaže: Pogledaj post
Nisam čistač niti javni bilježnik, ali čistio sam kuću i okućnicu pa znam kako se tu možeš naraditi.
A imao sam posla s bilježnicima (na žalost) pa sam imao prilike vidjeti koliko posla oni imaju. SJede u svojoj kancelariji i samo potpisuju dokumente koje ima pripreme njihovi zaposlenici. Sve skupa (s radom tih zaposlenika), nemaju posla ni pola sata, a to naplate preko 1000kn. Ostavinske rasprave su još veći lopovluk. Tu imaju još manje psola,a još više naplate.
Plaća se njihovo iskustvo, nepristranost i neutralnost - uvjeti za to zanimanje su među najstrožima. U pitanju je iznimno velika odgovornost.

Quote:
miro30 kaže: Pogledaj post
NBa žalost, pola zastupnika je iz tih pravničkih "voda" pa nema šanse da išta naprave po pitanju ukidanja javnobilježničke profesiji ili barem po pitanju smanjenja naknada.. Vrana vrani neće iskopati oči....
Zanimanje javnog blježnika je u određenim oblicima postojalo prije 2000 godina, a pojavljivalo se i dalje u sasvim različitim društvima (od XII stoljeća je to razvijena služba). Mislim da ćeš malo teško dokazati da je u današnjem stupnju razvoja poslovnih odnosa nepotrebno.

A druga je stvar što su banke uvele solemnizaciju za sve živo - pa se nešto što se moglo odraditi za 100 kuna, plati 2000.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2010., 12:11   #96
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Zakon:

Članak 17.
(1) Javni bilježnik je dužan prije početka rada osigurati se od odgovornosti za štetu koju bi mogao počiniti trećima obavljanjem svoje službene dužnosti. Uvjetima osiguranja može se predvidjeti da štetu od određenog iznosa naknađuje javni bilježnik izravno.
(2) Ako dođe do promjene uvjeta osiguranja, javni je bilježnik dužan, nakon što primi obavijest Komore o tome, bez odlaganja uskladiti svoje osiguranje s izmijenjenim uvjetima.
(3) Osiguranje iz stavka 1. ovoga članka obuhvaća i osiguranje od odgovornosti za radnje javnobilježničkih prisjednika i vježbenika te osoba zaposlenih u javnobilježničkom uredu.
(4) Javni bilježnik je dužan izredno produžavati osiguranje od odgovornosti.
(5) Komora može preuzeti osiguranje od odgovornosti svih javnih bilježnika u Republici Hrvatskoj. U tom slučaju javni bilježnici su dužni Komori plaćati naknadu na osiguranje od odgovornosti.
(6) Povreda obveze osiguranja od odgovornosti odnosno plaćanja naknade Komori za osiguranje je teža povreda javnobilježničke službene dužnosti.
(7) Osiguravatelji su dužni sklopiti ugovor o osiguranju od odgovornosti s javnim bilježnikom koji im se za to obrati ili s Komorom.
(8) Uvjete osiguranja zajednički utvrđuju osiguravatelji u Republici Hrvatskoj, u dogovoru s Ministarstvom i Komorom. Osiguravatelji su dužni za svaku narednu godinu prije isteka tekuće godine odrediti osiguravatelja koji će ih zastupati. Ako osiguravatelji tako ne postupe najkasnije do konca listopada tekuće godine, zastupnikom osiguravatelja smatrat će se osiguravatelj kojega odredi Ministarstvo. Odluka Ministarstva o tome nije upravni akt.
(9) Ako se dogovor iz prethodnog stavka ovoga članka ne postigne u roku od trideset dana od postavljanja zahtjeva bilo koje strane drugim dvjema stranama, o uvjetima osiguranja odlučuje, na prijedlog bilo koje od strana, Stalno izbrano sudište pri Hrvatskoj gospodarskoj komori. Pravorijek Stalnog izbranog sudišta kojim se određuju uvjeti osiguranja za narednu godinu je pravomoćan i djeluje prema svim osiguravateljima, Ministarstvu, Komori i javnim bilježnicima.
(10) Smatrat će se da je javni bilježnik sklopio ugovor o osiguranju kada je podnio zahtjev za osiguranje, bez obzira na to da li je u vrijeme podnošenja zahtjeva već bio postignut dogovor iz stavka 8. ovoga članka.
(11 ) Ako je javni bilježnik štetu trećemu počinio namjerno ili iz grube nepažnje, osiguravatelj koji je naknadio štetu trećemu ima pravo regresa prema javnom bilježniku.
Oni, kao i liječnici, uvijek se mogu obraniti da su provjerili potpis na osobnoj i da je po njima, sve bilo u redu i legalno.
Jel itko ikad čuo da je javni bilježnik nekome nadoknadio štetu? Nije jer se to nikad ni neće dogoditi.. ono je mrtvo slovo na papiru i može se, eventualno, opravda istjerati na sudu. A i to je pitanje jer su i odvjetnici i suci pravnici pa će napraviti sve da bi zaštitili kolegu pravnika.
Ista stvar je i s liječnicima. Nemar liječnika liječnička komora uvijek okarakterizira komoplikacijom i na taj način zaštiti liječnika od bilo kakve odgovornosti.
miro30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2010., 12:11   #97
Quote:
miro30 kaže: Pogledaj post
Njihov posao ( u večini slučajeva) nije ništa složeniji od posla od posla uličnog čistaća, samo za razliku od čistaća koji se narade, ovaj sjedi u fotelji i samo se potpiše na dokument.
Sav eventualni posao odrade njegovi (njezini) zaposlenici koji rade za crkavicu od 4000kn.
svatko je slobodan upisati pravni fakultet, završiti ga, položiti javnobilježnički ispit, pa se baviti tim poslom

tko ne želi učiti neka radi, svatko ima pravo na izbor, i pritom ne mora omalovažavati tuđi rad
Coldplay25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2010., 12:13   #98
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Naravno da znači jer je prijevaru bitno lakše dokazati ako postoje zapisi kod javnog bilježnika, a ne samo črčkarija potpisa na papiru.

I ako si u pravu, dobiti ćeš svoje natrag, i druga strana će morati platiti sve troškove odvjetnika. A i dodatno će kazneno odgovarati za prijevaru.
Prije toga ćeš morat dignut kredit, plaćat ga godinama kao i doživjet okončanje sudskog postpuka. Sve skupa, skupo i dugotrajno.. Na kraju krajeva, s upitnim ishodom jer ni sudstvo nije "bez grijeha"..
miro30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2010., 12:13   #99
Quote:
miro30 kaže: Pogledaj post
Oni, kao i liječnici, uvijek se mogu obraniti da su provjerili potpis na osobnoj i da je po njima, sve bilo u redu i legalno.
Jel itko ikad čuo da je javni bilježnik nekome nadoknadio štetu? Nije jer se to nikad ni neće dogoditi..
Nadoknaditi će štetu kada se steknu uvjeti predviđeni zakonom. Ako znaš neki slučaj da se to nije dogodilo - odmah prijavi njihovoj Komori.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2010., 12:14   #100
Quote:
F10EXX kaže: Pogledaj post
Logika je u tome sto takvih slucajeva ima za prste jedne ruke, a 99% ih je 5 minuta posla. Pa nebi se za javnobiljeznicki ured davalo nekoliko stotina tisuca eura mita da se tu ne radi o pljacki gradjana i kruhu bez motike (ili mozga, da me nebi napali da sam protiv intelektualnog rada).
1. Javni bilježnici ne određuju sami svoju tarifu. Određuje ih zakonodavac. Kriviti bilježnika za tarifu je isto kao i kriviti tebe ili mene za neki debilan zakon...jer, donio ga je zastupnik, moj i tvoj predstavnik u zakonodavno tijelu.

2. Nekoliko stotina tisuća eura mita? Ma da, današnji bilježnici sve odreda iz imućnih obitelji dolaze.
__________________
Vratite nam krvopiju!!!
palj is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:04.