Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.01.2004., 19:28   #21
Quote:
The_Equilibrist kaže:
Ima. Smrt mucenjem. O tome se radi....
Kakvo mućenje.
Od smrtne kazne daleko su gori i oprost i "cijena za glavu/dostojanstvo" (5 do 15 godina zatvora - ako ga uhvate, ako ne pogrješe u proceduri, ako ne zastari, ...)
__________________
Ne pitam te koje si nacionalnosti, nego KOLIKO IMAŠ DRŽAVLJANSTAVA!?
demos is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2004., 14:23   #22
Quote:
demos kaže:
Kakvo mućenje.
Od smrtne kazne daleko su gori i oprost i "cijena za glavu/dostojanstvo" (5 do 15 godina zatvora - ako ga uhvate, ako ne pogrješe u proceduri, ako ne zastari, ...)
Ne znam, da sam zbog bilo kakvog razloga pod prijetnjom kazne, radje bih odabrao bilo sto osim smrtne. Ne vidim logiku... sto mi vrijedi dostojanstvo kad sam dva metra pod ilom.
The_Equilibrist is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2004., 18:33   #23
Nizozemska-jucer.Sedamnaest godisnji ucenik{Murat}iz pistolja obio je svoga profesora uz prisustvo svih ocenika.Pa kakvu je on kaznu zasluzio ???MAMU MU NJEGOVU kada je ubio- iz cista mira svoga profesora.SMRTNA KAZNA!!!!!!!!!!
__________________
spiro
spiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2004., 19:32   #24
Quote:
The_Equilibrist kaže:
Ne znam, da sam zbog bilo kakvog razloga pod prijetnjom kazne, radje bih odabrao bilo sto osim smrtne. Ne vidim logiku... sto mi vrijedi dostojanstvo kad sam dva metra pod ilom.
Nije bit u individui već u vrsti. Ako ne gledamo cjelinu, za dijelove sigurno nećemo dobiti adekvatan status.
Zato - haj'mo za probu uskratiti ubojicama, pedofilima, teroristima i sličnim zlotvorima - i politička prava i slobodu kretanja (tj. staviti ih u rezervat) uz ustavnu zabranu bilo kakvog i bilo čijeg oprosta.

Misliš li da bi bilo manje, više ili jednako zločinstava kao danas!?
__________________
Ne pitam te koje si nacionalnosti, nego KOLIKO IMAŠ DRŽAVLJANSTAVA!?
demos is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2004., 09:06   #25
Quote:
Postojala je i postojat će da bi se sačuvalo društvo od zločinaca.Kad ne bi bilo smrtne kazne zločinci bi vrlo brzo istrijebili pravedneike
Kako to da je broj ubojstava po stanovniku veći u državama sa smrtnom kaznom.
Npr. USA-Njemačka
Rusija-Belgija


Statistika dokazuje da smrtna kazna nije rješenje.
__________________
Bow down before the one you serve.You're going to what you deserve.
subc0mandante m0ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2004., 09:19   #26
Quote:
Statistika dokazuje da smrtna kazna nije rješenje.
Pa normalno da nije rješenje. Kvragu, pa tu se radi o retribuciji, a ne o pokušaju kažnjavanja individue koja bi kao trebala uviditi svoju grešku i popraviti se.


spiro:

Quote:
Nizozemska-jucer.Sedamnaest godisnji ucenik{Murat}iz pistolja obio je svoga profesora uz prisustvo svih ocenika.Pa kakvu je on kaznu zasluzio ???MAMU MU NJEGOVU kada je ubio- iz cista mira svoga profesora.SMRTNA KAZNA!!!!!!!!!!
Ma daj, pa dijete ima 17 godina. Treba mu dati priliku da se promijeni. Svaki takav događaj ima svoju priču - nije ubio učitelja jer mu je to bilo fora.
__________________
niš pametno
linol3um is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2004., 17:51   #27
Quote:
subc0mandante m0ris kaže:
Kako to da je broj ubojstava po stanovniku veći u državama sa smrtnom kaznom.
Npr. USA-Njemačka
Rusija-Belgija


Statistika dokazuje da smrtna kazna nije rješenje.
Zdrava logika, i život svjedoče da su praštanje i "cijena za glavu" (tj. vremenske kazne) , te "suživot" s ubojicama - još lošije rješenje.
Naravno, ne računajući bolesnike što ne mogu živjeti bez neizvjesnosti, čak i po cijenu da - već sutra - sami dođu na red.
__________________
Ne pitam te koje si nacionalnosti, nego KOLIKO IMAŠ DRŽAVLJANSTAVA!?
demos is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2004., 17:59   #28
Quote:
linol3um kaže:
Pa normalno da nije rješenje. Kvragu, pa tu se radi o retribuciji, a ne o pokušaju kažnjavanja individue koja bi kao trebala uviditi svoju grešku i popraviti se.
Kao, tko je to uvidio "svoju grješku i popravio se" od individua što su ubile e s umišljajem, ako ubojstvo nije bilo čin osvete za jednako teško zlodjelo, niti čini preventivne samozaštite od evidentiranog nasilnika i ubojice!?
Molim, primjere: ...!?

Quote:
linol3um kaže:

Ma daj, pa dijete ima 17 godina. Treba mu dati priliku da se promijeni. Svaki takav događaj ima svoju priču - nije ubio učitelja jer mu je to bilo fora.
I mi smo bili djeca od 17 godina, pa nismo ubijali.
Ali, uzmimo u obzir "frustracije" i "fore" - pa ako je onaj 17 godišnjak dijete, NIJE DIJETE ONAJ TKO MU JE ORUŽJE DAO ILI OMOGUĆIO DA GA NABAVI!

Ipak, u toj priči za i protiv, jedno je važno pitanje:
Biste li prihvatili NAŠE pravo da živimo u sredinama (prostorima, općinama) u koje ubojice ne smiju doći.
U tom slučaju, ne bi nam smetao vaš entuzijazam (ili možda - ludost) i ne bi nam ni na kraj pameti bilo da vam popujemo oko sveg onog preodgoja, uviđanja grješke, popravljanja - uključujući i "ljudska prava" - nepopravljivih neljudi!
__________________
Ne pitam te koje si nacionalnosti, nego KOLIKO IMAŠ DRŽAVLJANSTAVA!?
demos is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2004., 19:02   #29
Definitivno protiv smrtne kazne!
Smrt počinitelja kako god groznog zločina bilo,neće nam vratiti ono što nam je oduzeto,a niti ćemo se mi bolje osjećati znajući da on više nije među živima...veća mu je kazna naši hrvatski(čitaj,neljudski) zatvori.
Jel znate da smo mi tek relativno nedavno(mislim da 1987.) ukinuli smrtnu kaznu) ??
kladim se da to niste znali!
__________________
Please remedy my confusion
And thrust me back to the day
The silence of your seclusion
Brings light into all you say
Pull me down again
And guide me into pain
Opeth-ica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2004., 02:02   #30
Quote:
Opeth-ica kaže:
Definitivno protiv smrtne kazne!
Smrt počinitelja kako god groznog zločina bilo,neće nam vratiti ono što nam je oduzeto,a niti ćemo se mi bolje osjećati znajući da on više nije među živima...
Nema kazne koja ce vratiti izgubljeno. Da ima, bila bi jedina kazna uopce.

Zamisli serijskog ubojicu koji je mjesecima planirao napad na svaku svoju zrtvu, otimao je, mucio i silovao danima, da bi joj na kraju podario mucnu smrt. Nemoj preci preko te recenice. Zamisli. Mislis da nije zasluzio najgore sto mozemo smisliti?
The_Equilibrist is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2004., 02:06   #31
Sto se tice onog 17-godisnjeg Nijemca.. Dijete?!? Mislim da je sasvim dovoljno star da u potpunosti shvaca sto je uradio. I, kakvu god kaznu da je zasluzio, zalosno bi bilo da dobije olaksicu zbog toga sto je "dijete".

Ustvari, ne vrijedi to samo za ubojstvo, nego bilo koje kazneno/prekrsajno djelo. 17 godina je saasvim dovoljno.
The_Equilibrist is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2004., 06:17   #32
Ja jesam za smrtnu kaznu, kao zakonsku regulativu, i to kao istrument prisile na socijalno ponašanje namjenjen onima, za koje ništa ne predstavlja tudji život... tudje pravo uopće.

"Učinjeno djelo ne sme biti veće od onog koje je prijetilo" "Svačije pravo je ograničeno pravima drugih" - Rimsko Pravo.

Svako tko ova tako jednostavna i prirodna pravila krši, kršio bih ja njega - u omjeru učinjenog prekršaja.

Ushirlo je takodjer iznio pametnu stvar... što ako koknu nevinog? Mislim da ovo pitanje zaslužuje mnogo više pozornosti.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2004., 13:49   #33
Quote:
The_Equilibrist kaže:
Nema kazne koja ce vratiti izgubljeno. Da ima, bila bi jedina kazna uopce.

Zamisli serijskog ubojicu koji je mjesecima planirao napad na svaku svoju zrtvu, otimao je, mucio i silovao danima, da bi joj na kraju podario mucnu smrt. Nemoj preci preko te recenice. Zamisli. Mislis da nije zasluzio najgore sto mozemo smisliti?
To je stvar osobnog mišljenja.Ja sam protiv smrtne kazne,i držala bi se tog principa da se radi o bilo kojem zločinu...mišljenja sam da zločince stvara DRUŠTVO,i to je ono licemjerno: stvara ih i onda uništava kako im odgovara(politički),a nitko neće preuzeti odgovornost za nečiji život ,a kada bi pobliže upoznali nekog zločinca,možda bi shvatili njegova djela i ne bi ga osuđivali sa licemjernom mržnjom...nitko se ne rađa kao zločinac,on to postaje prilikom okolnosti(pogledaj savršeni primjer Hitlera)
I rest my case.
__________________
Please remedy my confusion
And thrust me back to the day
The silence of your seclusion
Brings light into all you say
Pull me down again
And guide me into pain

Zadnje uređivanje Opeth-ica : 18.01.2004. at 16:20.
Opeth-ica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2004., 17:17   #34
Sve se i gleda kroz prizmu drustva. Naravno da jedan novogvinejski kanibal nije ubojica u istom smislu kao onaj tip koji je ubio Annu Lindh. U njegovoj je kulturi to normalno, koliko god se mi zgrazali nad time. Ali jedna osoba odgojena u Europi je cijeli zivot izlozena tumacenju drustva o svetosti zivota, cak i u ovakvim stvarima; evo raspravljamo da li se najgoreg moguceg covjeka moze egzekutirati. U takvoj okolini zive ti ljudi i i dalje ubijaju. Mislis da je samo drustvo krivo? To je najgori put. Poopcavaj krivnju, sve dok pojedinac nema nikakvu odgovornost. To je najveca krivica drustva.

Mislim, stvarno, da mi neki ubojica kaze da je ucinio to sto je ucinio zbog neshvacanja drustva.. ma daj.
The_Equilibrist is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2004., 19:14   #35
Re: Smrtna Kazna

Quote:
spiro kaže:
Kazne navodno imaju odgojnu funkciju.
Namecu strah da se ne bi poticalo na izvrsavanje nedjela.

***

Molim da se primi na znanje da se pravi autor ovog posta javio administraciji i tražio da se obznani da "spiro" nije autor dotičnog. Post je naime kopiran s jednog drugog foruma. Molim vas da takve stvari ubuduće radite jedino uz ovlaštenje autora posta.
obelix
Smrtna kazna za ovakav zlocin ipak nije primjerena, ali trebalo bi mu (naravno, iz cisto pedagoskih razloga) odsjeci barem ruku kojom koristi misa.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2004., 20:50   #36
Quote:
Shady kaže:
Ja jesam za smrtnu kaznu, kao zakonsku regulativu, i to kao istrument prisile na socijalno ponašanje namjenjen onima, za koje ništa ne predstavlja tudji život... tudje pravo uopće.

"Učinjeno djelo ne sme biti veće od onog koje je prijetilo" "Svačije pravo je ograničeno pravima drugih" - Rimsko Pravo.

Svako tko ova tako jednostavna i prirodna pravila krši, kršio bih ja njega - u omjeru učinjenog prekršaja.

Ushirlo je takodjer iznio pametnu stvar... što ako koknu nevinog? Mislim da ovo pitanje zaslužuje mnogo više pozornosti.
Toliki su sustavi "kokali" nevine i to ciljano. No - upitajmo nevine (za koje se naknadno otkrilo): Jesu li za vremensko kažnjavnje i "RESOCIJALIZACIJU" ubojica, ili za smrtnu kaznu, ili za TRAJNU IZOLACIJU U ZOO sustavima!?
U posljednjemu - živjeli bi s ubojicama, ali bi imali kakvu takvu šansu. U drugome slučaju nosili bi rizik da (kao dio državnog društva) postanu suučesnici u zajedničkome zločinstvu, a u prvome bi slučaju postali sudionici POSEBNE DRUŠTVENE IGRE, vrlo slične ruskome ruletu, ali utoliko utješnije, jer ima daleko više aktera/igrača.
__________________
Ne pitam te koje si nacionalnosti, nego KOLIKO IMAŠ DRŽAVLJANSTAVA!?
demos is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2004., 02:00   #37
Ja sam ZA
Uzmimo npr. Singapur zamlju sa najmanjom stopom zlocina (gotovo ga i nema) i najstrozim kaznama. Za posljedovanje bilo kakvog zabranjenog opijata dobiva se smrtna kazna koja se izvrsava u roku od 7 dana. Obozavam ljude koji govore da ako se smrtno kazni zlocinac koji je silovao 4 godisnju curicu, pa ju potom ubio, da se nece vratiti u zivot i sl. bljezgarije. Bolje je takvu osobu osuditi na dozivotni zatvor te da u medjuvremenu ima sansi sa pobjec iz zatvora i silovat drugu. Zanimalo bi me sda li bi isto razmisljali da se to i njima dogodi (Ja znam da bi ih mucio na mnoge divljacke i neljudske nacine)
draak is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2011., 20:44   #38
Ključno to da smrtnom kaznom država i građani koji su joj dali takvo pravo izjednačavaju sebe sa onim zločincem nad kojim se smrtna kazna izvršava. Odnosno, na izvjestan način, oni opravdavaju i njegov zločin. To je osnovna tragedija smrtne kazne.
Znaci da mi opravdavanjem smrtne kazne ne smanjujemo broj krivicnih djela nego ih jos opravdavamo.Prema tome sa ovim stavkama mozemo doci do toga da smrtna kazna cak povecava broj krivicnih djela.
Debatantica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2011., 01:00   #39
Osobno sam,protiv smrtne kazne,ne samo zato što nas reducira na animalnu razinu,već je i dokazano da ona neće smanjiti postotak kriminaliteta.
Nadalje,bizarno ali istinito,državu više košta smrtna kazna ,negoli doživotna robija...i kakova je to kazna,kada ti njega odmah lišiš života,pa veća mu je muka i trpljenje robijati doživotno izmeđ četiri zida,negoli ga odmah lišiti života.
nadalje se postavlja problem egzekutora. Tko bi u tome, od ljudske populacije učestvovao? Uostalom,kaki je to posao,ubijati zločince, te gdje je tu granica?
Dokazano je već mnogo puta,kako nije preventivno djelotvorna na krimogene skupine.
Uostalom,kao društvo bi se vratili,unazad u doba inkvizicije.
A,što je sa greškama,prilikom odmjeravanja iste,koje su se nedvojbeno dešavale na području Amerike?,sve dok nije otkrivena DNK molekula.
I kakova bi razlika bila,izmeđ nas kao društva koje ubija(ovako il onako) i npr. serijskog ubojice? Pa smrt,bi mu bila jedini spas iz okova tmurnoga života.
žacko11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 18:06   #40
U potpunosti za, jer kazneno pravo treba kažnjavati a ne preodgajati.Europa se olako odrekla smrtne kazne i sada snosi posljedice.
Što se mene tiče, treba i proširiti područje primjene smrtne kazne.

Iako je to teško provodivo (jer je filozofija koja je postavila temelje modernih Zapadnih država duboko ukorijenila shvaćanje koje se protivi smrtnoj kazni), volio bih vidjeti eksperiment gdje se svaki teži prijestup kažnjava smrtnom kaznom.Ubojstvo ("čisto", dakle ono koje se ne može opravdati) - smrtna kazna; ponovljene pljačke - smrtna kazna; ponovljeno dilanje teških opijata - smrtna kazna (...)
Uvjeren sam da bi broj zločina drastično pao.
Harvey_1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:37.