Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.12.2008., 16:54   #1
Ugovorne kazne za parkiranje - neustavne

pravo da lokalni davaoc usluga za naplatu parkiranja zaračunava UGOVORENU kaznu za prekoračeno parkiranje:

http://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/s...neustavne.html

pitanje: dali postoji način na osnovu te odluke tražiti od istih povrat novca a koji su sudskim putem i ovrhom naplatili za tako šta? ako DA, kojim putem? hvala.
girling is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2008., 17:01   #2
Ne, jer je ukinuo, a ne poništio, odluka vrijedi pro futuro.

Monitor.hr:

Ugovorne kazne kojima gradovi i općine kažnjavaju građane zbog neplaćanja parkinga odnosno nepropisnog parkiranja su neustavne. Ustavni sud je osim toga odredio da su kazne protivne Zakonu o obveznim odnosima po kojemu ugovorna kazna ne može biti ugovorena za novčane obveze. Suci su jedinicama lokalne samouprave dali rok do 31. prosinca 2009. godine da svoje pravilnike o naplati parkiranja usuglase s Ustavom i Zakonom čime će se spriječiti kazne i do 15 puta veće od cijene parkiranja. "To je kao da vas uhvate u krađi čokoladica pa vam za kaznu naplate 15 čokoladica", prokomentirao je dosadašnu politiku Aldo Radolović, zamjenik predsjednice Ustavnog suda.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2008., 18:59   #3
i kakvo je sada stanje? jel to znači da se više parking ne mora plaćati? jel ta odredba vrijedi npr. i za televizor iz dućana? probat ukrast pa ako prođe, prođe. ako me uhvate platit ću redovnu cijenu kao i oni tutleki koji nisu ni probali?
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2008., 19:16   #4
Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
i kakvo je sada stanje? jel to znači da se više parking ne mora plaćati? jel ta odredba vrijedi npr. i za televizor iz dućana? probat ukrast pa ako prođe, prođe. ako me uhvate platit ću redovnu cijenu kao i oni tutleki koji nisu ni probali?
Za krađu televizora ideš u zatvor, uspjela ti ili ne uspjela.
__________________
I seem to have loved you in numberless forms, numberless times,
In life after life, in age after age forever.
KavaSMlijekom is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2008., 20:03   #5
Quote:
KavaSMlijekom kaže: Pogledaj post
Za krađu televizora ideš u zatvor, uspjela ti ili ne uspjela.
Eto, samo treba i parkiranje bez placanja proglasiti kradjom i naplacivati kaznu .Mora se napraviti nacin da oni koji ne zele prihvatiti pravila zivota u uredjenom drustvu budu kaznjeni.
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2008., 20:06   #6
ljudi,
ne znam kako vi ali ja sam se vec obratio puckom pravobranitelju i svojoj odvjetnici radi povrata love jer sam im vec ukazivao na neustavnost njihove odluke
bumo vidli..polako, vrijeme ide, netko ce i to platit
batters is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2008., 20:07   #7
Neka me pravnici isprave ali priča ide ovako.

Prema ZOO-u ugovorna kazna može se naplatiti samo za nenovčane obveze. Za neplaćanje na vrijeme postoji kamata.

Ova stvar je već jednom dogurala do Ustavnog suda. Na njemu je doduše ukinut članak prema kojem ako nisi kaznu platio na vrijeme ne možeš plaćati novu kaznu (na postojeću) radi toga što se ugovorna kazna može ugovarati samo za nenovčane obveze. Ostao je problem kazne za parkiranje. Zagreparking je međutim rekao da obveza nas nije platit parkiranje, nego imati kartu što nije novčana obveza i to je na Ustavnom sudu prošlo bez problema tada

Istom logikom bi i banke mogle lupat ugovorne kazne ako ne vratiš kredit na vrijeme jer tvoja obveza nije novčana, nego tvoja je dužnost imati plišanog medvjedića kojeg ćeš dobit od banke jedino ako si platio na vrijeme.

Zadnje uređivanje kaneshiro : 10.12.2008. at 20:16.
kaneshiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2008., 21:11   #8
Jel to znaci da na isti nacin mogu biti proglasene neustavne i kazne za voznju u gradskom prijevozu bez karte?
riche is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2008., 21:28   #9
fak4t n1s ne kuzIm.
hocU l1 moratI plat1t1 kaznU, tJ Jel Jos Uv1Jek mOgu ocekivati UplatnicU na šaJb1?
(t4st4tur4 mi crkla)
Weedeemer is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2008., 23:08   #10
Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
i kakvo je sada stanje? jel to znači da se više parking ne mora plaćati?
Naravno da se parking treba placat - cijena ti lijepo pise na svakom cosku, ako zelis parkirat onda plati, ovdje je samo kazna upitna.
No to sto je upitno je smao privremenog karaktera, naravno da ama bas nikome ije u interesu (osim mozda anarhistima ) da svi mogu parkirat u gradu bez da ista placaju. Iako se mozda nekome ucini simpaticnim da ne mora placat parking, takva bi praksa dovela do totalne neupotrebljivosti parkiranja u gradu - patili bi dakle stanari, vozaci, porezni obveznici, gradski proracun...
Tako da se ja ipak ne bih prerano veselio. Vjerojatno ce se vrlo brzo sve dovest u red.
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2008., 23:17   #11
Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
i kakvo je sada stanje? jel to znači da se više parking ne mora plaćati? jel ta odredba vrijedi npr. i za televizor iz dućana? probat ukrast pa ako prođe, prođe. ako me uhvate platit ću redovnu cijenu kao i oni tutleki koji nisu ni probali?
U slučaju da da ukradeš televizor iz dućana, kaznu će ti odrediti država, a ne trgovina (i to recimo da moraš kupiti 10 televizora). Stvari se moraju drugačije postaviti.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2008., 23:19   #12
Ma parkiranje se ili vise uopce nece naplacivat ili ce bit novi sistem. Ovako covjek mora trcat za ljudima i rec vi 3 kune, vi 7 kuna, vi 2kune.
kokos bijeli is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2008., 11:04   #13
Dobio sam kaznu zbog toga sto nisam produzio parkiranje. Uredno sam platio parkrianje auta i tijekom sastanka usred zustre rasprave zabroaivl sam produziti parkiranje na jos jedan sat i gle stigla mi je kazna i uf, sto sad? A danas me docekala lijepa cestitka kazna je postala neustavna! Nema ljepseg os vega toga, no nije sve tako bajno, to vriejdi tek od 1.1.2010. godine tako da ja moram godinu dana provlaciti s ovomkaznom do kraja da bi bilo de jure neustavna.....
__________________
GoldenSurferFromCroatia is comming - look busy.
GoldenSurferFromCRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2008., 11:33   #14
to je dio koji moram priznati da ne razumijem: nesto je ili po sutavu ili je neustavno
koji mozak je u stanju iskombinirati da je nesto neustavno , ali tek od 2010.??
kaj predvidamo promjenu ustava 2009.???
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2008., 15:01   #15
To ti je ko zabrana pušenja. Pušenje je štetno al nije sad već bude za 6 mjeseci.
__________________
Carpe diem!
I'm starting with the man in the mirror. :)
tvuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2008., 18:58   #16
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Ne, jer je ukinuo, a ne poništio, odluka vrijedi pro futuro.

Monitor.hr:

Ugovorne kazne kojima gradovi i općine kažnjavaju građane zbog neplaćanja parkinga odnosno nepropisnog parkiranja su neustavne. Ustavni sud je osim toga odredio da su kazne protivne Zakonu o obveznim odnosima po kojemu ugovorna kazna ne može biti ugovorena za novčane obveze. Suci su jedinicama lokalne samouprave dali rok do 31. prosinca 2009. godine da svoje pravilnike o naplati parkiranja usuglase s Ustavom i Zakonom čime će se spriječiti kazne i do 15 puta veće od cijene parkiranja. "To je kao da vas uhvate u krađi čokoladica pa vam za kaznu naplate 15 čokoladica", prokomentirao je dosadašnu politiku Aldo Radolović, zamjenik predsjednice Ustavnog suda.
jel to znači da su i kazne za nemanje pokaza isto protuustavne?
__________________
istina o EU
neobanned is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2008., 23:16   #17
Dakle, konkretan slučaj: sutra odlučim otići u šoping u grad i parkiram na parkirališno mjesto zagrebparkinga, ostavim auto 4 sata i dočeka me kazna. Slobodno je poderem i bacim?
__________________
now u c me, now u'r dead
newwbie is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2008., 00:12   #18
Quote:
newwbie kaže: Pogledaj post
Dakle, konkretan slučaj: sutra odlučim otići u šoping u grad i parkiram na parkirališno mjesto zagrebparkinga, ostavim auto 4 sata i dočeka me kazna. Slobodno je poderem i bacim?
Ne.
Tek od 1.1.2010 a do onda ce se vjerojatno i pravno stanje promjenit.

Ako se pitas zasto se odluka ostavnog ne primjenjuje od odmah, upitaj se jel bi zaista bilo u drustvenom interesu (drustvu koje "stiti" ustav) da zavlada takva anarhija i kaos sa parkiranjem? Vjeruj mi da u tom slucaju ti ne bi niti nasao parking.
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2008., 00:22   #19
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
to je dio koji moram priznati da ne razumijem: nesto je ili po sutavu ili je neustavno
koji mozak je u stanju iskombinirati da je nesto neustavno , ali tek od 2010.??
kaj predvidamo promjenu ustava 2009.???
Pa postoj društveni razlozi za to. Zamisli da se otkrije je bila neka greška kod donošenja Kaznenog zakona. Misliš da ga treba odmah ukinuti i sačekati dok Sabor ne izglasa novi?

Ustavni zakon o Ustavnom sudu:

Članak 55.

(1) Ustavni sud će ukinuti zakon ili pojedine njegove odredbe ako utvrdi da nije suglasan s Ustavom, odnosno drugi propis ili pojedine njegove odredbe ako utvrdi da nije suglasan s Ustavom i zakonom.

(2) Ukinuti zakon i drugi propis, odnosno njihove ukinute odredbe, prestaju važiti danom objave odluke Ustavnog suda u »Narodnim novinama«, ako Ustavni sud ne odredi drugi rok.

(3) Ustavni sud može poništiti propis, odnosno pojedine njegove odredbe, uzimajući u obzir sve okolnosti od važnosti za zaštitu ustavnosti i zakonitosti, te imajući u vidu osobito težinu povrede Ustava ili zakona i interes pravne sigurnosti:

- ako se njime vrijeđaju ljudska prava i temeljne slobode zajamčene Ustavom,

- ako se njime pojedinci, skupine ili udruge neosnovano stav­ljaju u povoljniji ili nepovoljniji položaj.


Dakle, Ustavni sud može i ukinuti propis (od nekog datuma) i poništiti propis (retroaktivno, kao da nije ni bio donesen).
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2008., 01:46   #20
Pandorina kutija je otvorena
Ovo će za sobom povući još gomilu stvari, parking kazne su samo vrh ledenog brijega.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:16.