Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.09.2009., 03:46   #1
O ubijanju zivotinja..

U zadnje vrijeme svako malo nailazim na bezumno citiranje Pitagore, Da Vincija i slicnih koji tvrde da je "klanje zivotinja, klanje ljudi", da je "jedenje mesa povezano sa agresivnoscu", "tko ubija zivotinje, ne moze ljubiti ljude"...
Sto se mene tice, smatram to prenemaganjem.
Pitagora tvrdi da ako zelimo jesti meso, prvo neka svojim golim rukama ubijemo zivotinju. Cekaj, pa o cem se tu prica? Dakle ako zelis raketom letjeti u svemir, prvo se sam trebas tamo teleportirati? Bas ima smisla. Da ne govorim o svim mogucim kontradikcijama koje rade "zivotinjoljupci" i slicni..
Zanima me vase misljenje o tome, ali ne u smislu "trebamo volit zivotinje bla bla bla", nego u smislu da je ubijanje i konzumiranje zivotinjskog mesa ravno ubijanju covjeka i poticaj na mrznju. I ako bi mi mogli ponuditi neke od svjetskih filozofa koji su se dotakli ove teme, bio bih zahvalan.
zelimguildwars is offline  
Old 30.09.2009., 10:06   #2
Quote:
zelimguildwars kaže: Pogledaj post
U zadnje vrijeme svako malo nailazim na bezumno citiranje Pitagore, Da Vincija i slicnih koji tvrde da je "klanje zivotinja, klanje ljudi", da je "jedenje mesa povezano sa agresivnoscu", "tko ubija zivotinje, ne moze ljubiti ljude"...
Sto se mene tice, smatram to prenemaganjem.
Pitagora tvrdi da ako zelimo jesti meso, prvo neka svojim golim rukama ubijemo zivotinju. Cekaj, pa o cem se tu prica? Dakle ako zelis raketom letjeti u svemir, prvo se sam trebas tamo teleportirati? Bas ima smisla. Da ne govorim o svim mogucim kontradikcijama koje rade "zivotinjoljupci" i slicni..
Zanima me vase misljenje o tome, ali ne u smislu "trebamo volit zivotinje bla bla bla", nego u smislu da je ubijanje i konzumiranje zivotinjskog mesa ravno ubijanju covjeka i poticaj na mrznju. I ako bi mi mogli ponuditi neke od svjetskih filozofa koji su se dotakli ove teme, bio bih zahvalan.
Mogu te samo uputiti na temu http://https://www.forum.hr/showthread.php?t=394398, pa ako imaš što novo dodati dobrodošao.
servantes is offline  
Old 30.09.2009., 12:15   #3
hej hvala na linku. ispricavam se sto sam otvorio temu, htio sam provjeriti temu u kojoj su navedene sve do sad otvorene teme, ali mi ju nije htio otvoriti. idem sad polako citati ono.
ako admin moze ovo lockati, ty
zelimguildwars is offline  
Old 30.09.2009., 13:14   #4
Jesamti..
Citao sam onu temu, u meni su se stvarala mnoga pitanja, teorije, zakljucci, s nestrpljenjem sam trazio "Post Reply" button, ali ondje me docekao "Closed" button. Tako da moram neke stvari napisati ovdje, na vama je ako mi zelite odgovoriti ili ne.
Dakle, smatram da prije nego sto se uopce ulazi u ikakvu raspravu, trebaju se definirati kljucni pojmovi.
Mislim da nitko nije definirao sto je to "patnja", "agresija" i slicno.
Takodjer, cini mi se da nitko nije pokusao pogledati situaciju i cijeli ovaj problem iz druge perspektive. Dakle, gledati na covjeka kao "zivotinju" koja se ponizava pred drugim zivotinjama. Zasto bi se covjek ponizavao? Nije li odbijanje jedenja mesa degradacija covjeka u samoj njegovoj biti? Kako se moze reci da ljudi postaju agresivni zbog jedenja mesa? Smatram da oni koji sire teorije poput Singera, Pitagore, u vidu imaju samo jadnu provokaciju koja nema svoju svrhu ni konacan cilj.
Jedna osoba mi je rekla da ne smijem tvrditi kako necije teorije nisu tocne, sve dok nemam dokaze koji ju opovrgavaju. E sad, u tom slucaju pozvao bih se na nesto poput "naravna spoznaja zdravog razuma".
zelimguildwars is offline  
Old 30.09.2009., 13:53   #5
Quote:
zelimguildwars kaže: Pogledaj post
Jesamti..
Citao sam onu temu, u meni su se stvarala mnoga pitanja, teorije, zakljucci, s nestrpljenjem sam trazio "Post Reply" button, ali ondje me docekao "Closed" button. Tako da moram neke stvari napisati ovdje, na vama je ako mi zelite odgovoriti ili ne.
Dakle, smatram da prije nego sto se uopce ulazi u ikakvu raspravu, trebaju se definirati kljucni pojmovi.
Mislim da nitko nije definirao sto je to "patnja", "agresija" i slicno.
Takodjer, cini mi se da nitko nije pokusao pogledati situaciju i cijeli ovaj problem iz druge perspektive. Dakle, gledati na covjeka kao "zivotinju" koja se ponizava pred drugim zivotinjama. Zasto bi se covjek ponizavao? Nije li odbijanje jedenja mesa degradacija covjeka u samoj njegovoj biti? Kako se moze reci da ljudi postaju agresivni zbog jedenja mesa? Smatram da oni koji sire teorije poput Singera, Pitagore, u vidu imaju samo jadnu provokaciju koja nema svoju svrhu ni konacan cilj.
Jedna osoba mi je rekla da ne smijem tvrditi kako necije teorije nisu tocne, sve dok nemam dokaze koji ju opovrgavaju. E sad, u tom slucaju pozvao bih se na nesto poput "naravna spoznaja zdravog razuma".





Pa pozovi se na zdrav razum, pa ce ti biti jasno.

Inace, ne znam na kojeg Pitagoru mislis kad kazes da siri provakacije? Ako je onaj na kojeg ja mislim - taj nije u stanju siriti provokacije jer je mrtav vec stoljecima.

Kad procitas Oslobodjenje zivotinja od Singera, pokusaj razgovarati o ovoj temi. Da vidimo onda sto ce imati da kaze zdrav razum u covjeka.
Nicki is offline  
Old 30.09.2009., 14:22   #6
ako bi ti se nekada desilo
da
imas drugaciju svijest
nece ti trebati niciji odgovori
sam ces razumjeti zasto
na sve to sto pitas
zlatna_ mjesecina is offline  
Old 30.09.2009., 14:41   #7
Quote:
zelimguildwars kaže: Pogledaj post
Takodjer, cini mi se da nitko nije pokusao pogledati situaciju i cijeli ovaj problem iz druge perspektive. Dakle, gledati na covjeka kao "zivotinju" koja se ponizava pred drugim zivotinjama. Zasto bi se covjek ponizavao? Nije li odbijanje jedenja mesa degradacija covjeka u samoj njegovoj biti?
Pa ljudi koji ne jedu meso zbog prigovora savijesti upravo u činjenici "životinjskog" ponašanja čovjeka kroz praksu mesožderstva vide njegovu degradaciju, nečovječnost....od tuda treba krenuti, kako bi se shvatilo razloge njihovog ponašanja.
planinar is offline  
Old 30.09.2009., 14:44   #8
Dobro ti rekoše Viviane i zlatna mjesečina i planinar.

Ukratko, razumijevanje ovih stvari ovisi o razini svijesti. Uzalud objašnjenja i pojašnjenja ako ih ti još ne možeš usvojiti.

Glede Pitagorinog naputka, nije li etičan? Pojedi samo ono što si u stanju i ubiti svojim rukama. Da se provodi u djelo, malo bi bilo mesoždera, vjerujem.

Stavovi koji te zbunjuju su antispecistički - pogledaj definiciju, bit će ti jasno o čemu se radi i koja logika stoji iza toga.
Vess is offline  
Old 30.09.2009., 15:45   #9
Ne vidim zasto bi jedenje mesa bilo jedini preduvijet za "zivotinjsko" ponasanje covjeka.
Uostalom, Singer govori da je i covjek samo zivotinja, prema tome, zasto se ne bi i ponasao onda "zivotinjski"? Prvo kaze da je zivotinja, a onda da se ne smije ponasati zivotinjski, zvuci malo paradoksalno.
Nadalje, vidio sam da nije sve zivotinje izjednacavao, i on je uzeo da su neke "vrijednije" od drugih. Pa zasto onda, ako je covjek na vrhu liste najvrijednijih zivotinja, mora biti pokoren onima ispod njega? To opet nema smisla, jer postoji nesto sto se zove "hranidbeni lanac".
Sto se Pitagorinog naputka tice, zasto bih morao pojesti samo ono sto sam u stanju ubiti? Taj se princip onda moze na sve primjeniti. Tako mogu i ja tvrditi da nitko ne smije piti Coca Colu dok je SAM ne napravi i tu svoju teoriju mogu tupiti na svakom cosku.
I na kraju krajeva, cak i zivotinje koje su iskljucivo mesozderi, u nekim slucajevima znaju jesti biljke.
Vidim jedan veliki problem kad se prica o svemu ovome. Naime, pokusava se covjeka staviti u kos sa zivotinjama, izjednaciti ga s njima. Pri tome se zivotinje kategoriziraju na biljozdere i mesozdere. A nitko normalan nikad nije tvrdio da su ljudi iskljucivo mesozderi nego SVEJEDI, tj omnivori. Taj pojam zaista postoji, a odnosi se na ljude, majmune, glodavce, svinje.. Ako je covjek zivotinja, zasto mu se brani urodjena sloboda za svekolikom prehranom? Zasto se inzistira na preodgoju covjeka kao zivotinje svejeda? Sto se tice patnje, ocito mi je da je mali broj od vas zivio na selu pa imaju predrasude o nekim stvarima. Cinjenica je da zivotinje znaju patiti i tome se protivim, cinjenica je takodjer da zivotinje koje pate daju losije meso, ali je to neka druga prica i problem industrijalizacije, globalizacije i uzurbanog modernog svijeta u kojemu ima puno vise problema od nekoliko ubijenih pilica.
zelimguildwars is offline  
Old 30.09.2009., 16:06   #10
Quote:
Vess kaže: Pogledaj post
Dobro ti rekoše Viviane i zlatna mjesečina i planinar.

Ukratko, razumijevanje ovih stvari ovisi o razini svijesti. Uzalud objašnjenja i pojašnjenja ako ih ti još ne možeš usvojiti.

Glede Pitagorinog naputka, nije li etičan? Pojedi samo ono što si u stanju i ubiti svojim rukama. Da se provodi u djelo, malo bi bilo mesoždera, vjerujem.

Stavovi koji te zbunjuju su antispecistički - pogledaj definiciju, bit će ti jasno o čemu se radi i koja logika stoji iza toga.
Nije, Pitagorin naputak je samo glup.
Čovjek koristi samo ono što mu je dobro razvijeno i što mu daje prednost u odnosu na druge životinje. A to je mozak - intelekt i sva tehnika do koje je došao tim mozgom.
Pitagora je isto tako mogao reći, neka taj lav uhvati gazelu nakon što mu povadimo zube, odrežemo pandže i zavežemo za njega komad olova da neutraliziramo snagu i brzinu Ili nek to govedo jede travu kad mu izvadimo kutnjake, kompleksni želudac i petnaest metara crijeva
__________________
Pušači su sebični i smrdljivi ovisnici.
morbidangel is offline  
Old 30.09.2009., 17:10   #11
Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post
Nije, Pitagorin naputak je samo glup.
Čovjek koristi samo ono što mu je dobro razvijeno i što mu daje prednost u odnosu na druge životinje. A to je mozak - intelekt i sva tehnika do koje je došao tim mozgom.
Pitagora je isto tako mogao reći, neka taj lav uhvati gazelu nakon što mu povadimo zube, odrežemo pandže i zavežemo za njega komad olova da neutraliziramo snagu i brzinu Ili nek to govedo jede travu kad mu izvadimo kutnjake, kompleksni želudac i petnaest metara crijeva
to sam i ja rekao.
pitagora i singer stavljaju covjeka u kategoriju sa zivotinjama ali ne gledaju njegove potencijale, potrebe i sklonosti, nego ga ogranicavaju i izjednacavaju sa kravom ili ovcom, dok u istoj toj teoriji uzdizu iste te krave i ovce iznad covjeka sto je besmisleno
zelimguildwars is offline  
Old 30.09.2009., 17:39   #12
Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post
Nije, Pitagorin naputak je samo glup.
Čovjek koristi samo ono što mu je dobro razvijeno i što mu daje prednost u odnosu na druge životinje. A to je mozak - intelekt i sva tehnika do koje je došao tim mozgom.

Pitagora je isto tako mogao reći, neka taj lav uhvati gazelu nakon što mu povadimo zube, odrežemo pandže i zavežemo za njega komad olova da neutraliziramo snagu i brzinu:rolleyes: Ili nek to govedo jede travu kad mu izvadimo kutnjake, kompleksni želudac i petnaest metara crijeva
Čudna usporedba da čudnija nemre biti.

Čovjek ima intelekt kojim se diči, pa tim intelektom izmisli nešto neetično. Intelekt i etika, naime, ne idu nužno zajedno.

Također, biti etičan ne znači biti glup.
Vess is offline  
Old 30.09.2009., 17:42   #13
Quote:
zelimguildwars kaže: Pogledaj post
to sam i ja rekao.
pitagora i singer stavljaju covjeka u kategoriju sa zivotinjama ali ne gledaju njegove potencijale, potrebe i sklonosti, nego ga ogranicavaju i izjednacavaju sa kravom ili ovcom, dok u istoj toj teoriji uzdizu iste te krave i ovce iznad covjeka sto je besmisleno
Samim tim što pripadaš ljudskoj vrsti nisi automatski iznad pripadnika svih drugih vrsta. Na to Singer ukazuje. Proglasit se boljim od svih drugih (who knows why?), pa s te pozicije izrabljivati je naprosto nasilje.
Vess is offline  
Old 30.09.2009., 19:02   #14
Quote:
Vess kaže: Pogledaj post
Samim tim što pripadaš ljudskoj vrsti nisi automatski iznad pripadnika svih drugih vrsta. Na to Singer ukazuje. Proglasit se boljim od svih drugih (who knows why?), pa s te pozicije izrabljivati je naprosto nasilje.
Spajaš dvije tvrdnje koje logički nemaju veze jedna s drugom.

Ljudi *jesu* iznad svih drugih vrsta. Isto kao što su npr. životinje iznad biljaka, a biljke iznad bakterija i virusa. Jednostavno, na višem stupnju razvoja.

Međutim, to što jesu iznad, ne znači da je izrabljivanje životinja nešto hvale vrijedno, nešto čime se treba ponositi.
Apemant is offline  
Old 30.09.2009., 20:26   #15
Ne mislim da hijerarhija nužno ide ovako kako si naveo. Možda po jednom načinu vrednovanja, ali ne po svakom.

Npr meni su biljke najdraže jer su tihe, lijepe, ne zagađuju okoliš i nikoga ne kolju. Po ovome su biljke vrhunac egzistencije.

Molim, gledajmo stvari filozofski - nije hranidbeni lanac bog i batina.
Vess is offline  
Old 30.09.2009., 21:02   #16
Quote:
Vess kaže: Pogledaj post
Ne mislim da hijerarhija nužno ide ovako kako si naveo. Možda po jednom načinu vrednovanja, ali ne po svakom.

Npr meni su biljke najdraže jer su tihe, lijepe, ne zagađuju okoliš i nikoga ne kolju. Po ovome su biljke vrhunac egzistencije.

Molim, gledajmo stvari filozofski - nije hranidbeni lanac bog i batina.
Tko govori o hranidbenom lancu? Ja govorim o filozofiji. Gledajmo filozofski: ljudi filozofiraju, biljke ne filozofiraju. (A bogami ni kečige, tj. životinje...)

Edit: ako je vrhunac egzistencije biti tih, ne klati i ne zagađivati, onda je kamenje definitivno vrlo blizu vrha.

Zadnje uređivanje Apemant : 30.09.2009. at 21:08.
Apemant is offline  
Old 30.09.2009., 21:07   #17
Quote:
zelimguildwars kaže: Pogledaj post
U zadnje vrijeme svako malo nailazim na bezumno citiranje Pitagore, Da Vincija i slicnih koji tvrde da je "klanje zivotinja, klanje ljudi", da je "jedenje mesa povezano sa agresivnoscu", "tko ubija zivotinje, ne moze ljubiti ljude"...
Sto se mene tice, smatram to prenemaganjem.
Pitagora tvrdi da ako zelimo jesti meso, prvo neka svojim golim rukama ubijemo zivotinju. Cekaj, pa o cem se tu prica? Dakle ako zelis raketom letjeti u svemir, prvo se sam trebas tamo teleportirati? Bas ima smisla. Da ne govorim o svim mogucim kontradikcijama koje rade "zivotinjoljupci" i slicni..
Zanima me vase misljenje o tome, ali ne u smislu "trebamo volit zivotinje bla bla bla", nego u smislu da je ubijanje i konzumiranje zivotinjskog mesa ravno ubijanju covjeka i poticaj na mrznju. I ako bi mi mogli ponuditi neke od svjetskih filozofa koji su se dotakli ove teme, bio bih zahvalan.
Pitagora je daleko drugčije to zamišljao. Ti nemožeš ni znat šta je on htio reć jer ne govori tvojim jezikom.
Ramzes13 is offline  
Old 30.09.2009., 21:08   #18
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
Tko govori o hranidbenom lancu? Ja govorim o filozofiji. Gledajmo filozofski: ljudi filozofiraju, biljke ne filozofiraju. (A bogami ni kečige, tj. životinje...)

Edit: ako je vrhunac egzistencije biti tih, ne klati i ne zagađivati, onda je kamenje definitivno vrlo blizu vrha.
So bloody what? Filozofiranje je specijalna zasluga samo po čovječjem kriteriju, pa to ništa ne dokazuje.
Vess is offline  
Old 30.09.2009., 21:09   #19
Quote:
Ramzes13 kaže: Pogledaj post
Pitagora je daleko drugčije to zamišljao. Ti nemožeš ni znat šta je on htio reć jer ne govori tvojim jezikom.
Hm, Pitagora više ne govori nikakvim jezikom. Možda neka njegova reinkarnacija govori, možda hrvatskim
Vess is offline  
Old 30.09.2009., 21:16   #20
Nema iznad i ispod u materijalnom svijetu.

Postoji par stvari, Prvo jest stanje prazine i punine.

Punina je Materijalni svemir, On je slika Duha. Postoji svijet minerala, biljaka, životinja, ljudi stim da smo svi razapeti po istom principu stvaranja Coagula materije. Mineral nema svijest kao individua sa "Egom" i "Ne-ja" no mineral je sastavni dio kostiju samog čovjeka te on opet po tome jest bitna građevna tvar kuće Duha...dakle mineral dobiva duh-svijest i dušu u cijelini zvanoj Čovjek.
Biljka i životinja međusobno interferiraju sa mineralima kao i ljudi. Uostalom neke sukupine životinja imaju kolektinvi duh, kada jedna lisica umre ili konj, svi podatci naučeno spremaju se u bazu podataka kolektivnog duha lisice ili konja, to je uređeno polje duha u hyperspacu.
Nema tu dobro ili loše, klati možeš i jesti meso, a imaš i pravo da apstiniraš od toga,netko to čini jer mu se nejede meso jer ga samo nevoli a druga opcija jer si svijestan da postoji mnogo bolji izvor i mnogo čišći, zdraviji izvor hrane od životinja i biljaka.
Ramzes13 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:42.