Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.07.2010., 23:35   #1
Snimanje - neovlašteno ili ovlašteno Q&A

Koja je kazna ako snimim razgovor sa službenom osobom i na sudu tim audio zapisom pobijem njeno svjedočenje ?
hoče li se uopće razmatrati video zapis?
nekoliko godina već razmišljam o ugradji video kamere pod vjetrobran a rekorder pod sjedalo. cjena je 2008 bila oko 10.000 kn a sad mislim da i nije previsoka
Kutinski is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2010., 00:05   #2
još možeš dobiti i kaznu za to.. jer je zabranjeno snimati osobe bez njihovog znanja i dopuštenja...

npr. susjeda je snimala susjedu kako pravi nered oko zgrade i pokazala to policajcu... a on joj je samo rekao, da za njezino dobro, uništi tu snimku

edit: vidim da je moder. otvorio posebnu temu.. pa ovaj moj odgovor i nema baš smisla

Neovlašteno snimanje i prisluškivanje
Članak 131.
(1) Tko neovlašteno i kriomice snimi drugoga filmski, televizijski, videokamerom ili fotoaparatom, kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do jedne godine.
(2) Kaznom iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se tko posebnim napravama neovlašteno prisluškuje ili snimi razgovor ili izjavu koji mu nisu namijenjeni ili tko omogući nepozvanoj osobi da se upozna s razgovorom ili izjavom koja je neovlašteno prisluškivana ili snimana ili tko neovlašteno prisluškuje ili snimi tuđe poruke u računalnom sustavu.

znači, riječ je o slobodnoj ocjeni dokaza...dakle, sudac sam može odlučiti dali je dokaz valjan. Ako osobu ne upozoriš da se snima, dokaz nije valjan..i još te mogu kazniti zbog toga.
__________________
Tata kupi mi autoo..fakultet..i romobiiil!!!

Zadnje uređivanje Katrin : 01.08.2010. at 10:08.
ssanjich is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2010., 09:51   #3
Quote:
ssanjich kaže: Pogledaj post
Neovlašteno snimanje i prisluškivanje
Članak 131.
(1) Tko neovlašteno i kriomice snimi drugoga filmski, televizijski, videokamerom ili fotoaparatom, kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do jedne godine.
(2) Kaznom iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se tko posebnim napravama neovlašteno prisluškuje ili snimi razgovor ili izjavu koji mu nisu namijenjeni ili tko omogući nepozvanoj osobi da se upozna s razgovorom ili izjavom koja je neovlašteno prisluškivana ili snimana ili tko neovlašteno prisluškuje ili snimi tuđe poruke u računalnom sustavu.

znači, riječ je o slobodnoj ocjeni dokaza...dakle, sudac sam može odlučiti dali je dokaz valjan. Ako osobu ne upozoriš da se snima, dokaz nije valjan..i još te mogu kazniti zbog toga.
sve je to ok, ali zašto se ovo ne bi smjelo u smislu počinjenja kaznenog djela?

recimo snimaš nekoga da radi kazneno djelo, zašto se to ne bi smjelo i još na javnom mjestu?
jer koliko znam na javnom mjestu svatko može snimati za vlastite potrebe.

jer isto tako, ako može televizija snimati, a ja slučajno prolazim i mene snimi, a ja ne želim biti na televiziji, jel oni isto krše zakon?
Markoleo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2010., 10:00   #4
Quote:
ssanjich kaže: Pogledaj post
Neovlašteno snimanje i prisluškivanje
Članak 131.
(1) Tko neovlašteno i kriomice snimi drugoga filmski, televizijski, videokamerom ili fotoaparatom, kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do jedne godine.
(2) Kaznom iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se tko posebnim napravama neovlašteno prisluškuje ili snimi razgovor ili izjavu koji mu nisu namijenjeni
Kad su zakoni već tako napisani onda ću snimati sebe a pošto se radi o javnim površinama mislim da dozvole nisu potrebne. Snimate li Jelačić plac i pokupite dozvole svih prolaznika? Znam da sad natežem ali službenoj se osobi vjeruje bez iznimaka ma kako ona mjenjala svoju priću. Idealno za muljanje. Zašto odbacivati nešto što nema emocije, svoje viđenje, dušu, već samo registrira gole činjenice?
Razgovarao sam sa policijom poslje provale u moju kuću oko postavljanja video nadzora i rečeno mi je da nema zakonskih prepreka. Ako je i vozilo moje vlasništvo???
Kutinski is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2010., 11:00   #5
Quote:
Markoleo kaže: Pogledaj post
jer isto tako, ako može televizija snimati, a ja slučajno prolazim i mene snimi, a ja ne želim biti na televiziji, jel oni isto krše zakon?
I mene ovo isto zanima. Nekad davno sam nešto pričala tipom koji inače vodi nekakvu manekensku agenciju, pa se dosta dobro kuži u sve regulative glede snimanja raznijeh; rekao mi je nešto u stilu, ako me netko snimi na ulici s ljubavnicom, to vidi moja žena i ostavi me, imam itekako pravo tužiti dotičnu televiziju, i sigurno ću dobiti, isto vrijedi i za sve druge snimke snimljene (i emititrane) bez pristanka osoba na njima.
Pri tome, pretpostavljam, da je prvenstveno mislio na one treš snimke Trga bana Jelačića u 3 popodne koje puštaju u vijestima kad pričaju o "općem stanju u državi" pa im treba neka snimka koja prikazuje "narod", jel.
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2010., 11:18   #6
Svakih par mjeseci iskoci ovo pitanje Ima barem 3-4 teme na kojima je vec objasnjeno sto je neovlasteno snimanje, te da je snimanje na javnom mjestu dozvoljeno (ukoliko nije neovlasteno i kriomice, inace je kazneno djelo). Pretpostavljam da vam svima trazilica radi
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2010., 17:33   #7
Quote:
Kutinski kaže: Pogledaj post
... nekoliko godina već razmišljam o ugradji video kamere pod vjetrobran a rekorder pod sjedalo. cjena je 2008 bila oko 10.000 kn a sad mislim da i nije previsoka
Bacit ćeš novce bez veze.


Quote:
Markoleo kaže: Pogledaj post
sve je to ok, ali zašto se ovo ne bi smjelo u smislu počinjenja kaznenog djela?...
Zato što nešto mora zadovoljiti neku zakonom propisnu formu da bi moglo biti dokaz. Inače bi i mi snimali sve i svakoga.


Quote:
Kutinski kaže: Pogledaj post
... Razgovarao sam sa policijom poslje provale u moju kuću oko postavljanja video nadzora i rečeno mi je da nema zakonskih prepreka. Ako je i vozilo moje vlasništvo???
Kuća i auto nisu isto. Nemoj niti trošiti vrijeme, trud i novac na takve konstrukcije.


Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Svakih par mjeseci iskoci ovo pitanje...
Ljetne reprize za nas koji ne idemo na godišnji.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2010., 18:37   #8
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Zato što nešto mora zadovoljiti neku zakonom propisnu formu da bi moglo biti dokaz. Inače bi i mi snimali sve i svakoga.
zar nije novi zakon da policija prisluškuje sve kafiće i restorane?

barem one bolje i gdje se skuplja sumnjiva ekipa?

da li policija ponekad prisluškuje bez naloga mobilne telefone?
Markoleo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2010., 18:41   #9
Quote:
Markoleo kaže: Pogledaj post
zar nije novi zakon da policija prisluškuje sve kafiće i restorane?...
Nije.


Quote:
Markoleo kaže: Pogledaj post
... da li policija ponekad prisluškuje bez naloga mobilne telefone?...
Ne.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2010., 18:46   #10
@drot13
u vezi kafića, zakon je bilo u najavi.

a ovo za mobilne telefone, bilo je slučajeva da se uključio netko kao da prisluškuje, a čovjek ni kriv ni dužan.
Markoleo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2010., 18:50   #11
Quote:
Markoleo kaže: Pogledaj post
... u vezi kafića, zakon je bilo u najavi...
Nije bio niti u najavi.


Quote:
Markoleo kaže: Pogledaj post
... a ovo za mobilne telefone, bilo je slučajeva da se uključio netko kao da prisluškuje, a čovjek ni kriv ni dužan.
Ne razumijem što si ovime htio reći.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2010., 20:28   #12
a što ako se stavi upozorenje u stilu "auto je pod audio-video nadzorom" ?

ili si (karikirano) isteovirat na čelo: "ja sam ozvučen"
Weedeemer is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2010., 02:25   #13
Ne znam spada li ovo pod Pravo, ali zanima me hoću li biti obaviješten ako mi MUP ili SOA prisluškuju razgovore na mobilnom/fiksnom telefonu.

(Off-topic: Moram pohvaliti osjećaj za pravopis i gramatiku drota13. Nema više takvih policajaca. )
ostri is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2010., 10:35   #14
Quote:
ostri kaže: Pogledaj post
Ne znam spada li ovo pod Pravo, ali zanima me hoću li biti obaviješten ako mi MUP ili SOA prisluškuju razgovore na mobilnom/fiksnom telefonu...
Budući da su to prikrivene radnje, nećeš biti obaviješten. Uostalom, tada bi prisluškivanje i izgubilo svrhu, zar ne?


Quote:
ostri kaže: Pogledaj post
... (Off-topic: Moram pohvaliti osjećaj za pravopis i gramatiku drota13. Nema više takvih policajaca. )
Hvala na pohvali, ali većinom smo takvi (koliko možemo biti). Naime, mi dnevno pišemo i po 20-ak raznih pismena, tako da imamo prakse.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2010., 10:41   #15
A npr. staviš naljepnicu na vrata od stana....

"Ovaj objekt je pod video nadzorom"

Zar ne bi samim ulazkom u stan netko bio suglasan za snimanje razgovora?
ili u bircu npr. ?
DarkRyder is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2010., 12:40   #16
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Budući da su to prikrivene radnje, nećeš biti obaviješten. Uostalom, tada bi prisluškivanje i izgubilo svrhu, zar ne?
Da. A postoji li nekakav zakon koji govori o prisluškivanju, ili to ide samo putem sudskog naloga?
ostri is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2010., 00:43   #17
Postoji, Zakon o kaznenom postupku.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2010., 20:20   #18
Quote:
ostri kaže: Pogledaj post
(Off-topic: Moram pohvaliti osjećaj za pravopis i gramatiku drota13. Nema više takvih policajaca. )
Drot13 nije drot. Nije samo gramatika! Pogledajte način ophođenja, smisao za humor, gramatiku ne mogu ocijeniti (jer sam ja polupismen ). Gospodin je i intelektualac stoga ne vjerujem da mu je posao na cesti. Vjerovatno ovako nešto. U svakom slučaju pozdravljam ga!
Kutinski is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2010., 20:27   #19
Quote:
Kutinski kaže: Pogledaj post
Drot13 nije drot. Nije samo gramatika! Pogledajte način ophođenja, smisao za humor, gramatiku ne mogu ocijeniti (jer sam ja polupismen ). Gospodin je i intelektualac stoga ne vjerujem da mu je posao na cesti. Vjerovatno ovako nešto. U svakom slučaju pozdravljam ga!
Hvala na pohvalama, ali stvarno sam temeljni policajac na cesti. I to prosječan.

A da smo se sreli na postupanju, tj. da sam postupao prema tebi (u nekoj konkretnijoj situaciji), mislim da mi ne bi govorio da sam gospodin i intelektualac.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2011., 13:24   #20
Ispričavam se što se nadovezujem na stari topic, ali zanima me sljedeće:

Bi li se smatralo kaznenim djelo neovlaštenog snimanja ako iz svog privatnog stana snimam svoj balkon a iz susjednog stana se čuje verbalno nasilje, verbalni napadi, vrijeđanje, psovanje, nazivanje pogrdnim imenima (obiteljsko nasilje)? Pitanje je tim više osjetljivo što je takvim ispadima (verbalnim svađama supružnika u susjednom stanju) izloženo i njihovo dijete.
rrrastaman is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:30.