Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.05.2013., 08:03   #21
Prikolica- ukoliko kupiš od privatne osobe nema pdv-a ni tamo ni tu a ukoliko kupuješ u trgovini tamo će bit u cijeni uračunat i pdv (za fizičke osobe).Za kupnju na firmu iz trgovine tamo se neće obračunat porez ali ćeš ga platit u RH.Treba ti račun sa podacima i odjavljena prometna ako je bila registrirana.Nema 5% poreza (na prijepis) ako kupuješ vani, to ostaje samo za robu kod nas.

Što se tiče posebnog poreza na motorna vozila od 01.07. tu je
http://www.zakon.hr/z/561/Zakon-o-po...motorna-vozila
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2013., 09:40   #22
http://propisi.porezna-uprava.hr/ind...&ime=Pravilnik o posebnom porezu na motorna vozila

dio "Što znači ulazak u EU"
http://www.porezna-uprava.hr/
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2013., 11:28   #23
Unhappy

Bio danas u poreznoj upravi, i kazu da još ništa neznaju
o bilo kakvoj promjeni!!!
Pa nemogu vjerovati da ulazimo za mjesec dana u eu, a još neki zakoni nisu doneseni
Zoka2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2013., 12:57   #24
Nije im Linić poslao "naputke".Uostalom ima vremena do 30.06.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2013., 13:10   #25
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Prikolica- ukoliko kupiš od privatne osobe nema pdv-a ni tamo ni tu a ukoliko kupuješ u trgovini tamo će bit u cijeni uračunat i pdv (za fizičke osobe).Za kupnju na firmu iz trgovine tamo se neće obračunat porez ali ćeš ga platit u RH.Treba ti račun sa podacima i odjavljena prometna ako je bila registrirana.Nema 5% poreza (na prijepis) ako kupuješ vani, to ostaje samo za robu kod nas.

Što se tiče posebnog poreza na motorna vozila od 01.07. tu je
http://www.zakon.hr/z/561/Zakon-o-po...motorna-vozila
Je, prosao sam i detaljno procitao sve te zakone medjutim izgleda da prikolice i zrakoplovi nisu obuhvaceni. E sad ako se carina ogradjuje od toga a u Agenciji za zrakoplovstvo ne znaju i moraju sluzbeno pitati carinu onda je ocito da bi to trebalo biti normalno kao i u EU bez tih svih silnih posebnih poreza ili poreza na porez.

A ovo za motorkotace ne kuzim, ispada da ako zelim kupiti motorkotac i registrirati ga tu kod nas da bih morao platiti jos 35% poreza na vec precijenjene porezne knjige. Pa ko je tu lud, zar toliko davanja na starije motorkotace od 10 godina? Kako ce onda biti za oldtimere, zar oni nisu izuzeti od homologacije? Mislim, ovi zakoni kao da tjeraju gradjane Hrvatske da se prijave s prebivalistem u Sloveniji i Italiji i da tamo registriraju vozila, plovila i prometala. Jer na taj nacin nasi zakoni im nista ne mogu, iako je to nepojmljivo da politicari RH stimuliraju svoje gradjane da budu stranci u svojoj vlastitoj zemlji...
dangerz0ne is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2013., 13:20   #26
Quote:
Zoka2 kaže: Pogledaj post
Bio danas u poreznoj upravi, i kazu da još ništa neznaju
o bilo kakvoj promjeni!!!
Pa nemogu vjerovati da ulazimo za mjesec dana u eu, a još neki zakoni nisu doneseni
Ja sam se poceo raspitivati za prijavu vani u inozemstvo, u drugu drzavu EU jer na taj nacin bih mogao registrirati vozilo, plovilo i sve zivo u toj zemlji te se s time voziti u RH do 6 mjeseci. Taman toliko traje sezona motorkotaca, zelim staviti na papir koliko nam je isplativije biti 'stranac' u nasoj zemlji.

Medjutim, razina pohlepe zakonodavne vlasti u RH je pretjerana, i dalje su to veca davanja nego u bilo kojoj drugoj zemlji EU. Za prijavu u jednoj drugoj zemlji EU me trosak dodje kojih 20 Eura dok za registraciju i osiguranje najskupljeg motorkotaca to me kosta 170 Eura godisnje, a na isti nacin bih mogao sigurno i automobil voziti.

Mislim, na to imamo pravo kao gradjani EU pa ako porezna davanja ne budu legitimna treba proracunati i tu opciju te njenu isplativost. Nema smisla da mi gradjani placamo sve one novce koje su razni Sanaderi i ostalih 6 ministara RH dosad u zatvorima - otudjili. I to u vidu poreza koji su suludo visoki u odnosu na ostale drzave EU, mislim da bi trebalo biti reciprociteta i nacela srazmejra.
dangerz0ne is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2013., 14:04   #27
Quote:
dangerz0ne kaže: Pogledaj post
A ovo za motorkotace ne kuzim, ispada da ako zelim kupiti motorkotac i registrirati ga tu kod nas da bih morao platiti jos 35% poreza na vec precijenjene porezne knjige. Pa ko je tu lud, zar toliko davanja na starije motorkotace od 10 godina? Kako ce onda biti za oldtimere, zar oni nisu izuzeti od homologacije? Mislim, ovi zakoni kao da tjeraju gradjane Hrvatske da se prijave s prebivalistem u Sloveniji i Italiji i da tamo registriraju vozila, plovila i prometala. Jer na taj nacin nasi zakoni im nista ne mogu, iako je to nepojmljivo da politicari RH stimuliraju svoje gradjane da budu stranci u svojoj vlastitoj zemlji...
Ne mješaj homologaciju sa posebnim porezima.Homologacije više nema sa sva vozila ako su proizvdena u EU-u bez obzira na godinu proizvodnje.Posebni porezi su u ingerenciji nacionalnog zakonodavstva i eu tu ne može ništa.Slična davanja imaju i Slovenci na "uvoz" polovnih iz eu-u (doduše ne od prvog dana).
Nećeš samo tako moći prijavljivat prebivalište u drugoj članici na bi moga kod njih registrirat auto jeftnije.I u konačnici za par godina takav auto će te koštat više jer se tamo i tehnički i osiguranje malo žešće plati nego kod nas.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2013., 18:04   #28
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Ne mješaj homologaciju sa posebnim porezima.Homologacije više nema sa sva vozila ako su proizvdena u EU-u bez obzira na godinu proizvodnje.Posebni porezi su u ingerenciji nacionalnog zakonodavstva i eu tu ne može ništa.Slična davanja imaju i Slovenci na "uvoz" polovnih iz eu-u (doduše ne od prvog dana).
Nećeš samo tako moći prijavljivat prebivalište u drugoj članici na bi moga kod njih registrirat auto jeftnije.I u konačnici za par godina takav auto će te koštat više jer se tamo i tehnički i osiguranje malo žešće plati nego kod nas.
Ako sam dobro shvatio, 'slicna' davanja su u Sloveniji puno manja, i oni proizvode automobile, kamione i motorkotace. A mi u RH ne. Pa ne vidim opravdanost ovako visokih davanja u RH za rabljena vozila, jel to ima smisla? Za isti auto su u mnogim zemljama EU manja davanja, osim ako se usporedjujemo s bogatim sjeverom i tjesimo da su u Hrvatskoj vece place nego tamo. Na primjer, BMW srednje klase u Litvi za registrirat skupa s osiguranjem na godinu dana kosta oko 200tinjak Eura. Taj isti BMW kosta u Svedskoj puno vise, mrvicu vise nego u Hrvatskoj. Svedska proizvodi Volvo, saab i jos hrpu prevoznih vozila te se na taj nacin stiti svedska autoindustrija. I u Svedskoj su najvisi porezi, jedini koji se mogu mjeriti s nasima. Sigurno ako bih prijavio svoj boravak negdje u EU ne bih to ucinio u Svedskoj nego u Litvi, jer su davanja manja. A svejedno mi je dal se vozim s svedskim ili litvanskim tablicama ako vec puno manje godisnje placam.

Jednu stvar isto ne mogu shvatiti, ako uvozim (po novom carinskohrvatskom jeziku se to zove 'unos') rabljeno vozilo iz EU koji je japanske proizvodnje kako se na to gleda i gdje se to oporezuje? To je onda stvar 'unesena' iz Eu ali nije EU stvar, jel na to mora ici carina, PDV, trosarina (zato jer je japanski proizvod) i ostala davanja pa onda opet na to posebni porez na vozila?

Kad sam vidio stopu 'posebnog poreza' od 97% mislio sam da se radi o gresci, da od Sanadera jos nije nijedan politicar bio toliko lakom. I jel moguce da se na to zbrajaju jos i ekoloska davanja i davanja po kubikazi..? Znaci, ako zelimo kupiti karambolirani auto star par mjeseci moramo jos bar jedan do dva komada platiti drzavi iz nekog razloga? Pa di necu otici prijaviti se u neku drugu zemlju di cu taj isti auto platiti 200 Eura davanja umjesto 20.000 Eura? Svaki gradjanin RH bi bio lud da plati ovoj zemlji toliko nelegitimnog 'poreza' samo zato jer je prijavljen u ovom djelu Europe. Plus, registracija i osiguranje bi isto bili manji godisnje, mi preplacujemo nasa osiguranja u RH vise nego u mnogo razvijenih europskih zemalja. Jos se vozim na autoplin, hrvatski proizvod koji ne zagadjuje okolis, placam ga vise nego drugdje u Europi i jos moram godisnje placati 'posebni porez' zato jer ne zagadjujem okolis. Pa sve u svemu, da 'emigriram' u neku istocnu europsku zemlju godisnje bih bar upola manje placao porezne namete...

Sorry frende, bas me uzrujalo to koliko nam nelegitimnog HARAČA sprema nova vlast. Ponadao sam se da ce s promjenama nama tu u RH biti bolje. Veseli me bar to da na elektricna vozila nema posebnog poreza i da uskoro vise nece biti carine pa da cu moci puniti njemacki proracun umjesto naseg kad su vec nasi digli sve na stopu od 25%. Bas sam si gledao neki tokarski stroj i busilicu-glodalicu koje vani dodju samo 2900 Eur s Merverštojer-om dok kod nas taj isti dodje 5250 s PDVom. Hoce li i na to moci Linic lihvarit neka 'posebna davanja' ili cu moci samo preci granicu bez da moram davati korumpiranim carinicima harač?
dangerz0ne is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2013., 20:06   #29
Nećeš moći doći ni u koju zemlju eu-a i reći "ovo došao ja da prijavim prebivalište kod vas", uzmeš dokumente,kupiš auto,registriraš ga i voziš se.To neće moći ni njohovi državljani kod nas.Postoje uvjeti za tako nešto.

Polovni apanc bi mogao bit podvrgnut homologaciji.Ukoliko ga kupiš kao privatna osoba od privatne osobe koja ne može naplatit pdv onda ga nigdje ne plaćaš,kako je već uvezen u eu plaćena je carina a ti je ne plaćaš više nigdje jedino Liniću posebni porez.

Tokarski- tamo ti neće uračunat merver (neće uopće bit napisan na računu) ali ćeš ga platit Liniću pri čemu ćeš kao obrt/firma morat imat eu broj da bi ga uopće kupio.

Normalmo da je harač spreman (a i zna se sistem) jer će se prihodi proračuna smanjit pa to treba nadomjestit.U svakom slučaju zbog nižih prodajnih cijena bit će povoljnije.

Carina (bar na graničnim prijelazima) sada već zna točno što i kako će se oporezovat po novom roba iz eu-a.

Slovenci su to uveli kad su skužili da njihovi ne kupuju po domaćim sajmovima i oglasima nego u ostatku ekipe.Za razliku od naših kasnili su par godina s tim.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2013., 13:47   #30
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Nećeš moći doći ni u koju zemlju eu-a i reći "ovo došao ja da prijavim prebivalište kod vas", uzmeš dokumente,kupiš auto,registriraš ga i voziš se.To neće moći ni njohovi državljani kod nas.Postoje uvjeti za tako nešto.

Polovni apanc bi mogao bit podvrgnut homologaciji.Ukoliko ga kupiš kao privatna osoba od privatne osobe koja ne može naplatit pdv onda ga nigdje ne plaćaš,kako je već uvezen u eu plaćena je carina a ti je ne plaćaš više nigdje jedino Liniću posebni porez.

Tokarski- tamo ti neće uračunat merver (neće uopće bit napisan na računu) ali ćeš ga platit Liniću pri čemu ćeš kao obrt/firma morat imat eu broj da bi ga uopće kupio.

Normalmo da je harač spreman (a i zna se sistem) jer će se prihodi proračuna smanjit pa to treba nadomjestit.U svakom slučaju zbog nižih prodajnih cijena bit će povoljnije.

Carina (bar na graničnim prijelazima) sada već zna točno što i kako će se oporezovat po novom roba iz eu-a.

Slovenci su to uveli kad su skužili da njihovi ne kupuju po domaćim sajmovima i oglasima nego u ostatku ekipe.Za razliku od naših kasnili su par godina s tim.
Znaci, i dalje ce postojati carina koja ce traziti da je se podmiti da bi radili svoj posao i oni ce se bogatiti tako da raznima Sanaderima, Linicima, Cacicima i ostaloj bratji pune racune vrecama novaca i cak im ni EU nece moci nista jer je to 'nase interno pitanje'..?

A ako kupujem tokarski stroj za sebe kao osobu, mali, za kucnu radinost vrijednosti do par tisuca eura, kako to onda ide? Tamo kupim za cijenu koju kupim pa onda me carinici traze mito da bi ga pustili u RH i da jos platim 25% PDVa na to nakon njihovih 'odobrenja', jel to - to?

Mozda nisma ni trebao pitati Agenciju za zrakoplove, na taj nacin bi zaboravili pa bi bilo kao i u drugim uredjenim zemljama EU tipa Francuske, Italije i Ceske. Jer na ovaj nacin kako je bilo dosad zrakoplovstvo u Hrvatskoj se unistavalo velikim nametima i drzavnom korupcijom, sve je manje aviona i letenja kod nas a jedni smo od prvih u Europi koji su se vinuli u zrak prije vise od stotinu godina. A bas sam se veselio ulasku u EU kako cemo napokon moci biti normalna drzava s slobodnom trgovinom...
dangerz0ne is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2013., 08:48   #31
Carina odlazi sa graničnih prijelaza prema sloveniji i mađarskoj a kako se još ne zna tko će od njih ostat u carini (prema BiH,Srbiji i CG) svi su mailom dobili kako će se dalje radit s robom jer će neki od njih prijeći u unutarnju cestovnu kontrolu tako da znaju kako treba postupat.

Ovdje ti je sve o postupanju nakon 1.7
http://www.carina.hr/Novosti/Novosti...xt5kXq4g%3d%3d

Neće postojat carina (prema eu) ali će ekipa (trgovci) iz eu-a slat fakture/račune direktno našoj poreznoj da mogu uzet svoj dio.Jednako tako će i naši slat direktno njihovoj poreznoj.


Sasvim normalno je u ovoj državi da još nisu donijeli novi Carinski zakon (ima vremena još mjesec dana).

Kupi tokarski preko oglasa od fizičke osobe i nemaš davanja bilo koakvog poreza ni u eu ni tu.Utovariš u auto i dovezeš a ako te policija pita za porjeklo pokažeš račun/ugovor i ideš doba tokarit.Dokument o porijeklu robe moraš imat.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2013., 10:13   #32
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Carina odlazi sa graničnih prijelaza prema sloveniji i mađarskoj a kako se još ne zna tko će od njih ostat u carini (prema BiH,Srbiji i CG) svi su mailom dobili kako će se dalje radit s robom jer će neki od njih prijeći u unutarnju cestovnu kontrolu tako da znaju kako treba postupat.

Ovdje ti je sve o postupanju nakon 1.7
http://www.carina.hr/Novosti/Novosti...xt5kXq4g%3d%3d

Neće postojat carina (prema eu) ali će ekipa (trgovci) iz eu-a slat fakture/račune direktno našoj poreznoj da mogu uzet svoj dio.Jednako tako će i naši slat direktno njihovoj poreznoj.


Sasvim normalno je u ovoj državi da još nisu donijeli novi Carinski zakon (ima vremena još mjesec dana).

Kupi tokarski preko oglasa od fizičke osobe i nemaš davanja bilo koakvog poreza ni u eu ni tu.Utovariš u auto i dovezeš a ako te policija pita za porjeklo pokažeš račun/ugovor i ideš doba tokarit.Dokument o porijeklu robe moraš imat.
Svaka cast Sivkic, car si, imas pivu od mene ako se ikad sretnemo.

A ako kupim rabljene motore od japanskih motorkotaca u Nizozemskoj, Njemackoj i Engleskoj za djelove, jel i za njih moram imati podrijetlo imovine ili neku vrst kupoprodajnog ugovora, kako s time najlakse prelazim granicni prijelaz na Bregani na primjer..?
dangerz0ne is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2013., 10:48   #33
Za svu robu moraš imat dokumente i pri prijelazu granice ali isto ako bilo kakvu robu kupiš u RH i voziš po njoj jer se roba bez dokumentacije bez problema može smatrat da potječe od kaznenih djela pa slijedi oduzimanje i daljnji postupci.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2013., 16:45   #34
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Za svu robu moraš imat dokumente i pri prijelazu granice ali isto ako bilo kakvu robu kupiš u RH i voziš po njoj jer se roba bez dokumentacije bez problema može smatrat da potječe od kaznenih djela pa slijedi oduzimanje i daljnji postupci.
Zanimljivo, jel se to nes novo dogodilo u pravu RH da sad postoji presumpcija da su svi lopovi ako ne dokazu suprotno? Jer u EU ako imamo hrpu rabljenih djelova to nikome ne treba dokazivati da je ukradeno, to je ionako otpad i/ili ostaci od necega. I jos da te carinik/policajac ide traziti racun za rabljene stvari, pa kako uopce traziti racun od nekoga od koga kupujemo blok motora star 20 godina, di tog jos ima na svijetu? U biti cuo sam da toga ima u Somaliji i Ruandi te u Rusiji, sve redom zemlje s najvecim indexom korupcije na Svijetu.

Doista, zar je doslo do promjene u kaznenom zakonu RH da je svatko sumnjiv ako ne dokaze da je neduzan i da je sva roba ukradena ako vlasnik ne dokaze da je njegova?

Bas me zanima kako ce to onda biti u ponedeljak 01.07.2013., na svim ce granicnim prijelzima i dalje biti policajac i carinik ali nece pregledavati prtljaznike?
dangerz0ne is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2013., 19:11   #35
Carine nema od 1.7 od 00,00 sati na prijelazima prema sloveniji i mađarskoj.Policija sukladno zakonu o nadzoru državne granice ima pravo otvarat i pregledavt prtljažnik ali ništa ne može naplatit u vidu poreza i drugih davanja.

Svi otpadi imaju kasu (fiskalizacija i kod njih) i izdat će račun zbog sebe a ne zbog RH granice, naravno cijena na računu nije uopće bitna.Sve policije uključujući i financijske u svim državama kojim bi prošao iamju te pravo pitat za porijeklo robe i pri tome ih uopće neće interesirat tko je kupio,koliko platio,gdje nosi,zašto nosi.....Npr talijanski trgovci u običnim trgovinama ubacuju u vrećicu sa hranom račun i to rade desetljućima.

Sumnjiv može bit svatko a krivac samo ako ima pravomoćnu presudu.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.

Zadnje uređivanje sivkić : 22.05.2013. at 20:07.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2013., 00:25   #36
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Carine nema od 1.7 od 00,00 sati na prijelazima prema sloveniji i mađarskoj.Policija sukladno zakonu o nadzoru državne granice ima pravo otvarat i pregledavt prtljažnik ali ništa ne može naplatit u vidu poreza i drugih davanja.

Svi otpadi imaju kasu (fiskalizacija i kod njih) i izdat će račun zbog sebe a ne zbog RH granice, naravno cijena na računu nije uopće bitna.Sve policije uključujući i financijske u svim državama kojim bi prošao iamju te pravo pitat za porijeklo robe i pri tome ih uopće neće interesirat tko je kupio,koliko platio,gdje nosi,zašto nosi.....Npr talijanski trgovci u običnim trgovinama ubacuju u vrećicu sa hranom račun i to rade desetljućima.

Sumnjiv može bit svatko a krivac samo ako ima pravomoćnu presudu.
Ma to je tako u RH teoriji, ni kod nas niti vani u Nizozemskoj ili Italiji nitko ti nece izdati racun. To kad cujem od nasih policajaca ili poreznih cinovnika je suludo, oni su doista tako obuceni valjda ali to uopce nije tako u stvarnosti. Svaki put kad sam kupovao nes u Nizozemskoj ili Italiji morao sam gnjaviti ljude da mi potpisu na papiru da sam ja to kupio od njih. Njima to nije jasno u kako neuredjenoj drzavi mi zivimo gdje nijedan drzavni sluzbenik nema pojma da zakonodavstvo i drzavno uredjenje Nizozemske ili Italije nema veze s njemackim ili hrvatskim. Znali su me pitati u RH institucijama da 'zasto to nije ovjereneo kod javnog biljeznika?' samo zato jer ne znaju drugacije. To su vidli da je tako u RH i Jugoslaviji i 'to mora biti tako sigurno i u cijeloj EU' kao da je to jedna zemlja. A kad bi Nizozemcu rekao da zelis s njime ici kod notara da ti nes potpise on bi ti pozvao policiju da ga napadas bez razloga i trazio zastitu.

Nece ti nitko izdat racun za rabljenu stvar, cak stovise, imaju pravo odbiti to uraditi (i u pravu su npr po nizozemskim zakonima) jer se tamo vlasnistvo dokazuje na drugi nacin. Problem je u obrazovanosti drzavnih sluzebnika u RH, vecina njih nema pojma kako je u nekoj drugoj zemlji, kakvo je pravo, kakvi su zakoni, kako dolazi do prijenosa vlasnistva, to je razlicito od zemlje do zemlje. I ocekivati da ce jedna Nizozemska ili Italija imati ista pravila je doista iracionalno, a to se jako cesto dogadja kod nas. Valjda ce kroz desetak godina biti neke edukacije mladjih narastaja jer pitanje je koliko ce ovi stariji imati kapaciteta razumijevanja dok god je sustav takav da kako god oni radili njima svejedno.

Talijanski trgovci godinama stavljaju strancima racun u vrecicu zbog zakona koji im to nalaze, ne zbog toga jer to oni zele. Medjutim to je za kupnju novih stvari i najvise kad se radi o 'Jugoslavenima' (to im je jos uvijek isto) jer znaju kakvi su komunisticki sustavi bili kod nas i mnogi jos uvijek misle da je tako. Prije par mjeseci sam trazio racun u jednoj talijanskoj trgovini koja je sjeverno od Venecije blizu austrije i Svicarske gdje rade uglavnom s tim susjedima i covjek se cudio kakvu vrstu racuna bih trebao, di mi je talijanski porezni broj jer da on nece izdati racun stranoj tvrtki koja nije u talijanskoj evidenciji (austrijske i svicarske jesu pa s njima znaju raditi). Kad smo se napokon skuzili da meni treba obican racun covjek je rekao 'ahaaa', laknulo mu je, isprintao ga je i dao. To u Italiji nitko ne uzima tamo kod njih, ako je firma koja si moze odbiti porez onda traze racun na njihov porezni broj a ako je za privatnu osobu boli ih briga za racun, za sebe i svoje novce su kupili.

Znaci, trebat ce opet izmisljat toplu vodu pa neke racune prezentirat na granici cak i za stare i polovne stvari... Dobro, ako je tako budem se pripremio, hvala ti na svim informacijama.
dangerz0ne is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2013., 00:55   #37
Quote:
dangerz0ne kaže: Pogledaj post
Ma to je tako u RH teoriji, ni kod nas niti vani u Nizozemskoj ili Italiji nitko ti nece izdati racun. To kad cujem od nasih policajaca ili poreznih cinovnika je suludo, oni su doista tako obuceni valjda ali to uopce nije tako u stvarnosti. Svaki put kad sam kupovao nes u Nizozemskoj ili Italiji morao sam gnjaviti ljude da mi potpisu na papiru da sam ja to kupio od njih. Njima to nije jasno u kako neuredjenoj drzavi mi zivimo gdje nijedan drzavni sluzbenik nema pojma da zakonodavstvo i drzavno uredjenje Nizozemske ili Italije nema veze s njemackim ili hrvatskim. Znali su me pitati u RH institucijama da 'zasto to nije ovjereneo kod javnog biljeznika?' samo zato jer ne znaju drugacije. To su vidli da je tako u RH i Jugoslaviji i 'to mora biti tako sigurno i u cijeloj EU' kao da je to jedna zemlja. A kad bi Nizozemcu rekao da zelis s njime ici kod notara da ti nes potpise on bi ti pozvao policiju da ga napadas bez razloga i trazio zastitu.

Nece ti nitko izdat racun za rabljenu stvar, cak stovise, imaju pravo odbiti to uraditi (i u pravu su npr po nizozemskim zakonima) jer se tamo vlasnistvo dokazuje na drugi nacin. Problem je u obrazovanosti drzavnih sluzebnika u RH, vecina njih nema pojma kako je u nekoj drugoj zemlji, kakvo je pravo, kakvi su zakoni, kako dolazi do prijenosa vlasnistva, to je razlicito od zemlje do zemlje. I ocekivati da ce jedna Nizozemska ili Italija imati ista pravila je doista iracionalno, a to se jako cesto dogadja kod nas. Valjda ce kroz desetak godina biti neke edukacije mladjih narastaja jer pitanje je koliko ce ovi stariji imati kapaciteta razumijevanja dok god je sustav takav da kako god oni radili njima svejedno.

Talijanski trgovci godinama stavljaju strancima racun u vrecicu zbog zakona koji im to nalaze, ne zbog toga jer to oni zele. Medjutim to je za kupnju novih stvari i najvise kad se radi o 'Jugoslavenima' (to im je jos uvijek isto) jer znaju kakvi su komunisticki sustavi bili kod nas i mnogi jos uvijek misle da je tako. Prije par mjeseci sam trazio racun u jednoj talijanskoj trgovini koja je sjeverno od Venecije blizu austrije i Svicarske gdje rade uglavnom s tim susjedima i covjek se cudio kakvu vrstu racuna bih trebao, di mi je talijanski porezni broj jer da on nece izdati racun stranoj tvrtki koja nije u talijanskoj evidenciji (austrijske i svicarske jesu pa s njima znaju raditi). Kad smo se napokon skuzili da meni treba obican racun covjek je rekao 'ahaaa', laknulo mu je, isprintao ga je i dao. To u Italiji nitko ne uzima tamo kod njih, ako je firma koja si moze odbiti porez onda traze racun na njihov porezni broj a ako je za privatnu osobu boli ih briga za racun, za sebe i svoje novce su kupili.

Znaci, trebat ce opet izmisljat toplu vodu pa neke racune prezentirat na granici cak i za stare i polovne stvari... Dobro, ako je tako budem se pripremio, hvala ti na svim informacijama.
u biti ako kupuješ bilo šta od privatne osobe šta prelazi vrijednost 500 eur preporučuje se sklopit kupoprodajni ugovor, u biti ti je to samo potvrda i imaš za skinut na netu i isprintat kako hočeš.

eto ja sam prošle godine u njemačkoj kupio rabljeni macbook od lika iz novina za 1000 eur i lik me sam pitao dal želim potvrdu, iako sam i ja namjeravao tražit.

tak da mislim da je ok tražit.

btw. baš me zanima kako će funkcionirat kupoprodaja rabljenih automobila od privatne osobe, pošto u njemačkoj recimo je dovoljan kupoprodajni ugovor isprintan s neta i samo potpisan od oba vlasnika i to je uobičajeno od uvijek

javni bilježnik nit ne radi takve sitnice kao kupoprodaja auta i sl. niti će se nekom sad dat zahebavat ić s tobom kod bilježnika , radit termin i čekat tjedan dana... u njemačkoj nemoš samo tako banut na vrata bilježniku bez termina

kako će to priznat u hr
Micek123456 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2013., 11:33   #38
čekaj koliko sam skužio, kod njih se kupoprodajni ugovor napravi za 5 minuta, ne ide se kod javnog bilježnika, ne plaća se ništa i funkcionira...
Zoka2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2013., 13:54   #39
Quote:
Micek123456 kaže: Pogledaj post
u biti ako kupuješ bilo šta od privatne osobe šta prelazi vrijednost 500 eur preporučuje se sklopit kupoprodajni ugovor, u biti ti je to samo potvrda i imaš za skinut na netu i isprintat kako hočeš.

eto ja sam prošle godine u njemačkoj kupio rabljeni macbook od lika iz novina za 1000 eur i lik me sam pitao dal želim potvrdu, iako sam i ja namjeravao tražit.

tak da mislim da je ok tražit.

btw. baš me zanima kako će funkcionirat kupoprodaja rabljenih automobila od privatne osobe, pošto u njemačkoj recimo je dovoljan kupoprodajni ugovor isprintan s neta i samo potpisan od oba vlasnika i to je uobičajeno od uvijek

javni bilježnik nit ne radi takve sitnice kao kupoprodaja auta i sl. niti će se nekom sad dat zahebavat ić s tobom kod bilježnika , radit termin i čekat tjedan dana... u njemačkoj nemoš samo tako banut na vrata bilježniku bez termina

kako će to priznat u hr
U Nizozemskoj ne treba ni kupoprodajni ugovor, treba imati tzv 'Pink Slip' kak to nazivaju Ameri. To je mali A5 format papira roze boje na kojem stoji potvrda Kraljice o vozilu da onaj koji ga posjeduje je vlasnik vozila. Nikakvo ime, nema prijenosa s jednog imena na drugo vlasnika vozila. Znaci, nikakav kupoprodajni ugovor ako kupujes od fizicke osobe, ti njemu novce a on tebi roza komad papira.

Zato vozila u Nizozemskoj rijetko ko posudjuje ikome i ako netko nekome posudi auto te on pocini nezgodu vlasnik vozila odgovara za to. Puno je jasnija situacija nego ovo kod nas di treba hrpa papirologije.
dangerz0ne is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2013., 14:00   #40
Quote:
Zoka2 kaže: Pogledaj post
čekaj koliko sam skužio, kod njih se kupoprodajni ugovor napravi za 5 minuta, ne ide se kod javnog bilježnika, ne plaća se ništa i funkcionira...
Funkcionira izvrsno na nacelu 'cist racun dulga ljubav'. To se u EU zove nacelo subsidijarnosti tako da ako moze jednostavnije bude cim jednostavnije. Kod nas vrijedi nacelo filozofije jugoadministracije, 'zasto bi jednostavno ako moze komplicirano?'

Zato mi je drago da ulazimo u EU, s vremenom ce se to morati promijeniti, svi ti nameti poput javnog biljeznika i raznoraznih ovjera, pa ljudi moji to kosta. A toga vani u vecini zemalja nema, bespotrebnog kompliciranja. Jedini je problme nasa domaca administracija di su skoro svi sluzbenici podkvalificirani, imaju cak neke skole na papiru ali stvarni posao i rjesavanje administracije rijetko ko ima. Tipican primjer je odgovor, vani nema sanse da cekas na administrativnu sutnju jer ako se ogluse znaci po zakonu da su priznali tvoj zahtjev. Kod nas je zakon takav da ti moraju po zakonu odgovoriti u roku od mjesec dana pa ni to ne naprave nego se pozovu na administrativnu sutnju smatrajuci da je to ok i da su time sve rjesili. Dok god netko iz vrha drzave ne poduzme da se TAJ instrument administrativne sutnje ne rjesi i dalje ce korupcija biti jako visoka u RH.

I onda se mi cudimo da su Njemacka, Nizozemksa i Italija bogate i razivjene zemlje? PA nije ni cudo kad je sve kod njih jeftinije i ucinkovitije, od administracije do poreza.
dangerz0ne is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:28.