Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Pogledaj rezultate ankete: Kakav je Biblijski Bog?
Dobar 37 39.78%
Zao 45 48.39%
neodređeno 11 11.83%
Glasovatelji: 93. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.07.2015., 20:00   #261
Quote:
ninjaturtle kaže: Pogledaj post
Bog nije nikada ubio pravednog čovjeka!
Smatram da ovo treba naglasiti jer mnogo govori o Bogu.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2015., 20:09   #262
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Nedajte se zbuniti citatom jer ne ukazuje na to da ljudi također ne mogu biti dobri, jednostavno ukazuje na to da je Bog ipak najbolji.
Kaze da je samo Jedan dobar!
ninjaturtle is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2015., 20:11   #263
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Daklem, za pakao sam već rekla da nije pakao nego "gehena".
Pa u Bibliji ni ne piše pakao, nego piše ognjena (vatrena) peć. Dokazao sam par postova iznad..
Tu se spominje vrelina, spaljivanje, oganj, vatra, muka vječita... dakle, muljaš!

I šta trebamo? odbaciti citat o "ognjenoj peći" da nas nebi zbunjivao?
Fina preporuka... metnut ćemo citat za leđa i nećemo ga uzimati u obzir.
Harf is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2015., 20:18   #264
Quote:
Harf kaže: Pogledaj post
Pa u bibliji ni ne piše pakao, nego piše ognjena (vatrena) peć...
Spominje se vrelina, spaljivanje, oganj, vatra, muka vječita... muljaš.

Nego šta trebamo? odbaciti citat o "ognjenoj peći" da nas nebi zbunjivao?
Fina preporuka jedne JS... metnut ćemo citat za leđa i nećemo ga uzimati u obzir...
Objasnit cu ti ja...

Nema pakla koji traje vjecno... kada covjek stane ispred Boga njegov ce grijeh izgoriti, jer u prisutnosti Ljubavi zlo gori... tko ce ostati ziv, a tko nece mi ne znamo...u prisutnosti Ljubavi grijeh gori kao drvo u ognjenoj peći... nema prenesenog znacenja, tako je doslovno... naravno da nece izgorit za sekundu, koliko je otvrdnulo srce, toliko ce i goriti... ali vjecno nece sigurno...

Tko ostane živ živjet ce, tko ne ostane živ prestati ce postojati... nema vječnog pakla, ali ako bi takav tko zasluzuje smrt prebivao u Zemlji Ljubavi, to bi za njega bio vječni pakao...zato ce jednostavno umrijeti njihovo Ja.
ninjaturtle is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2015., 20:22   #265
Quote:
ninjaturtle kaže: Pogledaj post
Kaze da je samo Jedan dobar!
Da, izjavio je Isus za svog Oca (u onom navedenom citatu).
Pa ipak,
svima je dobro poznato da i Isus je savršeno dobar, bez obzira što je onog čovjeka 'spustio' na zemlju kad ga je priupitao 'Zašto me zoveš dobrim?'.
(meni osobno izgleda da je Isus tom prilikom htio pokazati vlastitu poniznost pred Ocem, istu tu za koju je htio da i ljudi pokazuju pred Bogom, na neki način im je usput rastumačio da nije jednak sa svojim Ocem, što bi se reklo 'unaprijed je zanijekao trojstvo')

Izgleda u tom citatu ima podosta tog što možemo istovremeno naučiti.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2015., 20:31   #266
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Da, izjavio je Isus za svog Oca (u onom navedenom citatu).
Pa ipak,
svima je dobro poznato da i Isus je savršeno dobar, bez obzira što je onog čovjeka 'spustio' na zemlju kad ga je priupitao 'Zašto me zoveš dobrim?'.
(meni osobno izgleda da je Isus tom prilikom htio pokazati vlastitu poniznost pred Ocem, istu tu za koju je htio da i ljudi pokazuju pred Bogom, na neki način im je usput rastumačio da nije jednak sa svojim Ocem, što bi se reklo 'unaprijed je zanijekao trojstvo')

Izgleda u tom citatu ima podosta tog što možemo istovremeno naučiti.
Tim više sto je Isus to rekao

Samo je Bog dao svog Sina za zrtvu ovom svijetu zbog ljudi, da vidimo kakvi smo... nijedan drugi... niti ce se ikad roditi ijedan otac medju ljudima koji bi dao sina za nekog drugog ... ima li jos neki bog mozda koji je dao svog sina?

Mogu prihvatiti da je Isus dobar... ali onda su samo dvojica dobra

Mi nismo... mi se mozemo truditi i postici puno, ali biti dobri? hmmmm... evo ja priznajem da mi je Nepoznati sad tu prasnuo bi mu samarcinu pa da pocne zabava hahaha ... i Harfa isto ... samo zato jer mozda ne znaju ono sta ja znam :P

ja definitivno nisam dobar lol...

u Bozjem umu ne postoji takva misao da bi poceo s nekim svadju ili tucu oko necega...
ninjaturtle is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 27.07.2015., 20:59   #267
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post



To je naša civilizacija? Također ogrezla u zlima i spremna za likvidaciju

Pa objasnio sam ti, dat je izbor ljudima da izaberu dobro ili zlo.
Hoće mnogi da žive neovisno i da pri tome slobodno ubijaju druge ljude i djecu pa misle neće im se to vratiti jednom.
Sami su krivi za živote svoje djece. Veliki su zločini bili počinjeni rukama tih naroda koje je trebalo uništiti.
Imamo primjer grada Ninive kojeg je Bog odlučio uništiti ali ovi su se pokajali ponizno, i on je odustao od toga.

Evo ovdje ču navesti jedan odlomak iz jedne sf knjige u kojoj zamišljeni izvanzemaljci razgovaraju sa ljudskim vođama i objašnjavaju im zašto i kako. Ovo je zamišljeni scenarij iz znanstvene fantastike ali svejedno dobro ocrtava današnje stanje. Iz ovoga se može svatiti koliko su ljudi utvrđeni u zlu i da ne žele da se mjenjaju.

- „Nije mi drago uništiti život. Zaista nije. Ali pitam se kako da vas ostavimo na životu kada se ponašate kao da mrzite život. Navedite mi, molim vas, jedan razlog da vas poštedimo. Vi niste vjerni. Ponašate se prema Zemlji kao njeni zakleti neprijatelji. Zar ne vidite to vlastitim očima? Vaša vlast je nesposobna osigurati mir, sigurnost i pravdu. Vaše su sve vladavine propale i pokazale se sve kao nedjelotvorne i okrutne. Svoju ste vrstu ubijali na sve moguče načine. Radili ste zlodjela koja mi se gade kad pomislim na to i još to radite. Zbog vaše pohlepe umnožili ste siromaštvo, zbog toga doslovno umiru vam ljudi od gladi, vaša ljudska obitelj trpi i sami sebi vi zlo spremate. Planetu ste već poharali i zagadili ste je te oštetili. Umjesto da činite pravdu i milost vi mrzite jedni druge. Kakav je to život? Razmišljali smo mi o tome da li je moguče živjeti s vama. Nismo mogli naći riješenje ni način kojem bi smo mogli vas urazumiti. Donjeli smo nerado ovu žalosnu odluku . vi ste jako nasilni. Morate shvatiti da nasilje nije lijek. Mjenjati treba navike. Vaša zabava je puna nasilja. Vi se zabavljate gledajuči kako se međusobno ubijate. Djeca vam uče na video igrama kako ubiti svoga bližnjega, umjesto da ih uče da čine dobro. Gori ste čak i od virusa. Nije mi svejedno što vam ovo moram saopćiti. Pogledajte sami sebe u oči i pogledajte u oči svojoj djeci. Vi ste krivi za osudu koja je vama i vašoj djeci izrečena. Vaša bi djeca postala kao i vi i još gori, ne bi oni poštovali pravila, jer im od mladosti dajete loš primjer. No sračunali smo da ćete vi uskoro sami istrijebiti svoju vrstu, sebe i svoje obitelji, na putu ste samouništenja. I to je više nego realno. I da vas mi ne uništimo, koja korist od toga? Taj usamljeni planet je divan svijet, a vi ga neprestano upropaštavate. S naše točke gledišta vi ste zločinci.
Biste li vi ostavili na životu one koji su nepopravljivi i koji su to nebrojno puta dokazali i koji bez kajanja uništavaju planetu? Siguran sam da to ni vi ne bi uradili. Mi ćemo spasiti taj dragocjeni planet od vas. Naselit ćemo ga narodom koji će ga poštovati kao sveto tlo po kojem treba hodati s poštovanjem i zahvalnošču.
Istina da vi jeste biča s osječajima. No vi ste imali pravo na postojanje do onog trenutka kad ste prekršili zakon života. ako kažete da vi imate osječaje. Da li su i oni koje ste ubijali tokom svih vaših sukoba i velikih svjeckih ratova imali osječaje? A ako kažete da ste ih ubijali zato što su bili nepopravljivi i zli, onda sami sebe osuđujete. Uostalom, mi samo ubrzavamo ono što bi vi sami prouzročili.
Vaše djelovanje ne može se opravdati evoluciom. Vaše nasilje prema životu nije nikakav prirodni tok evolucije. To je nerazumno, neopravdano ponašanje. Možda vas i treba pustiti da se sami gurnete u propast. Ali nedopustivo je da iza sebe ostavite štetu oštetivši planetu.
Vi imate poruke o ljubavi i samilosti već na raspolaganju, poruke o tome da treba da ljubite bližnje. Koliko vidim vama ne nedostaje mudro vodstvo. Vi niste spremni da se ostavite zla i da živite ujedinjeno i u miru. Svi su dokazi protiv vas. Isprobali ste razne vlasti, razne vladavine, i nikako da se ujedinite. Vaša današnja civilizacija iscrpljuje neumorno prirodne resurse ove planete, usput uništava svu okolinu ostavlja ljude u agoniji, trujete namjerno vodu, hranu, vazduh, ljude lijekovima masovno ubijate ali i na mnoge druge načine činite zlo i svojoj vrsti i životinjskom i biljnom svijetu. Nipošto više ne zaslužujete da nastavite živjeti na ovoj planeti. Slijedi vam neopozivo uništenje.
Doveli ste sav svijet, sve ljude u nezavidan položaj. Sami ste sebe matirali i sad ne umijete da se izvučete. To je toliko nerazumno da prosto ne mogu shvatiti o čemu ste razmišljali kad ste počeli graditi takvo opasno oružije. Evo, sagledajte još jednom vaš put. Znate li uistinu kamo idete? Zar uistinu mislite da će vaša budučnost biti bolja nego što logika predviđa?“
morskigolub is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2015., 21:34   #268
Quote:
ninjaturtle kaže: Pogledaj post
Tim više sto je Isus to rekao

Samo je Bog dao svog Sina za zrtvu ovom svijetu zbog ljudi, da vidimo kakvi smo... nijedan drugi... niti ce se ikad roditi ijedan otac medju ljudima koji bi dao sina za nekog drugog ... ima li jos neki bog mozda koji je dao svog sina?

Mogu prihvatiti da je Isus dobar... ali onda su samo dvojica dobra

Mi nismo... mi se mozemo truditi i postici puno, ali biti dobri? hmmmm... evo ja priznajem da mi je Nepoznati sad tu prasnuo bi mu samarcinu pa da pocne zabava hahaha ... i Harfa isto ... samo zato jer mozda ne znaju ono sta ja znam :P

ja definitivno nisam dobar lol...

u Bozjem umu ne postoji takva misao da bi poceo s nekim svadju ili tucu oko necega...
Pa stvarno, nema da bi čovjek reko protif, ovako kako si napisao ispada da su samo dvojca dobra. Nekako, mislim si, uklopilo bi se u temu prekoputa, "Spasitelj".

Ljudi nisu 'definitivno' dobri ali bi lako mogli biti dobri po prilikama. Zar se to ne računa?
Iz lošeg čovjeka napravit dobrog čovjeka... a pritom vele 'vuk dlaku mjenja al ćud nikad'... ali ako se na dobro iznjedri loš čovjek, to onda ne bi išlo samo od sebe, ne? Piše da tako što ide samo čudom. A vele čuda ne postoje? Hm. Pa to onda na koncu potvrđuje da Bog je doista dobar kad se ljudi zahvaljujući njemu promjene na bolje.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2015., 22:07   #269
da bi bilje i kukci mogli prosperirati, ajmo smaknut čovječanstvo

Quote:
morskigolub kaže: Pogledaj post
(cut) trujete namjerno vodu, hranu, vazduh,
Hemikalijama iz neobeleženih avijona?

Quote:
ljude lijekovima masovno ubijate
Terorije zavjera o medicini koja nas truje, a ne trudi liječiti.... prezir prema znanosti; čipiraju nas i trujeju?

Quote:
ali i na mnoge druge načine činite zlo i svojoj vrsti i životinjskom i biljnom svijetu.
Bolje da nas je priroda nemilosrdno pojela?

Quote:
Nipošto više ne zaslužujete da nastavite živjeti na ovoj planeti. Slijedi vam neopozivo uništenje.


Kao i Jahve licemjer, vele da smo si sami krivi što će nas brutalno smaknuti, da bi bilje i kukci mogli prosperirati na planetu.

To je jako loši SF. Kao i Biblija uostalom. Ukorijenjeni samoprezir prema ljudima. Uradak problematičnih umova koji u biti preziru ljudsku vrstu, tj. sami sebe. Preziru i ovaj jedini život koji imamo, čekajući na Velikog Brata koji će vas pretvoriti u samozadovoljne Bogove.

Rezultat je to stoljetne religijske indoktrinacije o grješnim ljudima i Sveznajućem Entitetu, koji "bolje zna". Vrlo štetan mem.
Na kraju dovodi do samodestrukcije, kako se vidi u mnogim religijskim kultovima, čija je krajnja mudrost da članovi počine masovno samoubojstvo u nadi spasenja na onome svijetu. Tako infantilno i nagrizajuće za um ako se uzme preozbiljno...

Religije imaju u sebi pozitivnu snagu dok su usmjerene na druge ljude, pomoć, samilost i razumijevanje, humanost. Kada se bave same sobom, i od bližnjih prebace na očuvanje svojih dogmi, i umjesto s "ovim" životom, bave nekakvim nebuloznim božanskim za svoj ego, onda se pretvaraju u negaciju dobra.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2015., 22:24   #270


Čuj, nisam ja pisao Bibliju. Sve je tamo lijepo objašnjeno pa odaberi.
Sve je objašnjeno, ne moram više. No.
Da se ja pitam i ne bi uništio zle nepopravljive nego bi ih sve premjestio
na Mars ili još bolje u drugu galaksiju pa neka se sami unište.
Ali uništenje zlih koji druge uništavaju je pravedno.
morskigolub is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2015., 22:47   #271
Quote:
morskigolub kaže: Pogledaj post


Čuj, nisam ja pisao Bibliju. Sve je tamo lijepo objašnjeno pa odaberi.
Sve je objašnjeno, ne moram više. No.
Da se ja pitam i ne bi uništio zle nepopravljive nego bi ih sve premjestio
na Mars ili još bolje u drugu galaksiju pa neka se sami unište.
Ali uništenje zlih koji druge uništavaju je pravedno.
Auč. Ovo me podsjetilo na kad su mene izazovom pitali a kam bi ja svim tim zlicama, rekoh nemam pojma kam bi ih dela, valda na grande otok, okružila sa sto x sto na tisuća morskih bjelih psina, da ne beže s grande otoka, nek si žive tam, sade povrće, mrkve, celere i to, do dana dok se ne istrebe međusobno jer oni su takvi, istrebljivači.

U prijevodu, doista nije na nama uništavanje zlih ljudi. A kad Bog uništi takve, kao primjerice u Potopu, onda Boga prozovu zlim umjesto da zlima prozovu zle ljude.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2015., 23:50   #272
nabrijanost na uništavanje "zlih ljudi"

Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
U prijevodu, doista nije na nama uništavanje zlih ljudi. A kad Bog uništi takve, kao primjerice u Potopu, onda Boga prozovu zlim umjesto da zlima prozovu zle ljude.
Ne razumijem na kakve ste se to zle ljude ogrezle u zlu nabrusili?
Koji su to ljudi oko nas, toliko prepuni svakojakih "zala neoprostivih", da ih Svemogući mora istrijebit i bacit na pusti otok da ih pojedu morski psi? O čemu vi pričate?

Što više zločina netko počini, to mi je pomračenija svijest i bolesniji mozak. Društvo je odgovorno da takve lijepo izolira.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2015., 23:54   #273
Pravi živote, Slažem se. Ma nisam pametan, pa ne znam osobno šta je najpametnije.
morskigolub is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2015., 00:00   #274
Nepoznati. Možda ti daju ideju WW1, WW2, hirošima, nagasaki, aušvic, ruanda, bih, gladni u africi, proizvodnja oružija ZA MASOVNO UNIŠTENJE itd.
morskigolub is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2015., 00:11   #275
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Ne razumijem na kakve ste se to zle ljude ogrezle u zlu nabrusili?
Koji su to ljudi oko nas, toliko prepuni svakojakih "zala neoprostivih", da ih Svemogući mora istrijebit i bacit na pusti otok da ih pojedu morski psi? O čemu vi pričate?

Što više zločina netko počini, to mi je pomračenija svijest i bolesniji mozak. Društvo je odgovorno da takve lijepo izolira.
Znaš ti da mi to samo malo slikovito i ništa drugo. Barem što se tiče kršćana, jer za druge religio-intervencije upitaj njih.

Postoji grijeh koji nikad neće biti oprošten. Znaš li gdje piše stavak? Obzirom se odnosi na temu ovdje.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2015., 00:16   #276
Quote:
morskigolub kaže: Pogledaj post
Pravi živote, Slažem se. Ma nisam pametan, pa ne znam osobno šta je najpametnije.
Oko tih stvari nema čovjeka pametnog, pogledaj samo kako se parlamenti svijeta znoje treba li smrtnu presudu vratiti il ju zaboraviti pa dohranjivati doživotno najokorjelije nepopravljive zatvorske zlice, naravno po državnom budžetu.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2015., 00:18   #277
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Postoji grijeh koji nikad neće biti oprošten. Znaš li gdje piše stavak? Obzirom se odnosi na temu ovdje.
Objasni onda što je to neoprostivi grijeh protiv Duha svetoga. Sve drugo se oprašta, al to ne nikako. Što je to?
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2015., 00:38   #278
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Objasni onda što je to neoprostivi grijeh protiv Duha svetoga. Sve drugo se oprašta, al to ne nikako. Što je to?
Znaš što je to. Gle, ničija lažna skromnost ne može prevariti mene.

Bog je dobar ako mi je ukazao ovim saznanjem.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2015., 00:45   #279
Quote:
ninjaturtle kaže: Pogledaj post
Quote:
Harf kaže: Pogledaj post
Pa u Bibliji ni ne piše pakao, nego piše ognjena (vatrena) peć. Dokazao sam par postova iznad.. Tu se spominje vrelina, spaljivanje, oganj, vatra, muka vječita... dakle, muljaš! I šta trebamo? odbaciti citat o "ognjenoj peći" da nas nebi zbunjivao? Fina preporuka... metnut ćemo citat za leđa i nećemo ga uzimati u obzir.
Objasnit cu ti ja. Nema pakla koji traje vjecno. kada covjek stane ispred Boga njegov ce grijeh izgoriti, jer u prisutnosti Ljubavi zlo gori. tko ce ostati ziv, a tko nece mi ne znamo. u prisutnosti Ljubavi grijeh gori kao drvo u ognjenoj peći. nema prenesenog znacenja, tako je doslovno. naravno da nece izgorit za sekundu, koliko je otvrdnulo srce, toliko ce i goriti. ali vjecno nece sigurno. Tko ostane živ živjet ce, tko ne ostane živ prestati ce postojati. nema vječnog pakla, ali ako bi takav tko zasluzuje smrt prebivao u Zemlji Ljubavi, to bi za njega bio vječni pakao. zato ce jednostavno umrijeti njihovo Ja.
Hvala na odgovoru, pažljivo sam ga pročitao! Mene buni što mi ti kažeš da nema vječitog pakla, a u Bibliji piše da ima, i koriste se opisni termini: ognjena peć, vječita muka, u toj peći je ljudski vrisak, škrgut zuba (tko ima zube, naravno)... Ako je tako kako ti veliš, kako će onda netko tko je umro vječito škrgutati zubima? Kako će mrtav čovjek vriskati "Jao boli me! Boliiii!"? Kad čovjek samo umre, on ne osjeća vječitu muku zar ne?? Ništa ne osjeća, pa i ne može škrgutnuti zubima, ni vriskati da ga boli, zar nije tako? Evo da podsjetim šta Biblija veli, a to je suprotno od onog što ti meni pišeš:
* "I oni će otići će u muku vječnu, a pravednici u život vječni" (Matej 25,46)
* "I bacit će ih u peć ognjenu, gdje će biti jauk i škrgut zuba". (Mt 13,50)
Meni su ovi stavci sasvim uvjerljivi, jer tako piše. Ako bih vjerovao Bibliji onda bih i u to vjerovao. Ja mislim da vi ne možete (kao što su činili farizeiji i saduceji) uzimati samo jedan dio Knjige, a drugi bacati za leđa, proglašavati ga neistinitim jer vam ne paše (pogjedaj: Psalam 50:17, Nemija 9:26, ). Ili vjeruj ili ne vjeruj - zar nije tako bolje? Inače ne vidim šta je u paklu loše, kad Jehova ni nije rekao da neko tamo mora otić, već samo oni koji to sami žele, pa je znači to ljudski izbor! Pozdrav
Harf is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2015., 00:45   #280
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Znaš što je to. Gle, ničija lažna skromnost ne može prevariti mene.
Bog je dobar ako mi je ukazao ovim saznanjem.
Ne pretvaram se, nego stvarno ne znam i pitam te.
Koji je to "neoprostivi grijeh" - najgori od sviju?
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:24.