Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.03.2007., 12:37   #41
Stvar je u tome da je odrzana osnivacka skupstina no predsjednik zbog osobnih obaveza koje ima u slijedecih par mjeseci nece biti u mogucnosti ista napraviti
a nama ostalima, a i njemu je bezveze da sad osnivanje kluba stoji..

Zato mi sad trenutno treba alternativna osoba (specificno tajnik) koja ce odnjeti papire na registraciju i sve to pokrenuti i dovrstiti. Tj osoba koja ima ovlasti zastupati klub u, ne znam, slijedeća tri mjeseca za potrebe postupka osnivanja kluba.

Kasnije ne bi da tajnik ima ovlasti zastupanja kluba, nego samo predsjednik.

Pa mi je jedna od opcija punomoć o kojoj s pravne strane ne znam nista. Tj da li dovoljno da samo to predsjednik potpise. Ili je potrebno jos to ovjeravati kod biljeznika ili neke slicne pizdarije.
JanaBonita is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2007., 15:42   #42
Predsjednik neće zbog privatnih obaveza moći ništa učiniti? Pa radi se o možda sat vremena posla, treba podići Statut u Poglavarstvu i otvoriti račun u banci.

Tvoj problem je pomalo specifičan, jer koliko sam ja shvatio iz ove (a i nekih tvojih prijašnjih tema) udruga nije osnovana, tj. vi tek trebate otići u Gradski ured za opću upravu i to sve prijaviti (ako sam dosada nešto pogrešno shvatio slobodno me ispravi). Iz tog razloga mi nije jasno kako bi predsjednik mogao dati punomoć trećoj osobi za zastupanje kad ta udruga još nije ni registrirana. Predlažem da kao osobe koje su ovlaštene zastupati udrugu (papir na kojem su navedeni osnivači i osobe ovlaštene za zastupanje morati ćete predati uz svu ostalu dokumentaciju prilikom registriranja udruge) navedete predsjednika i tajnika. Tako će od trenutka kad dobijete rješenje o registraciji tajnik moći obavljati sve poslove kao i predsjednik, a kasnije kad to više ne bude potrebno neka predsjednik jednostavno donese odluku kojom se tajniku ukida pravo zastupanja udruge. Onda ponovo napišete onaj papir i predate u Ured za opću upravu novi popis ljudi koji su ovlašteni za zastupanje (a na njemu će biti samo predsjednik). Sigurno postoje i druga rješenja, ali mislim da je ovo najprihvatljivije što se tiče financijske isplativosti, a i vremena kojeg ćete potrošiti.

Naravno, u Statutu ćete navesti odredbu da je za zastupanje udruge ovlašten predsjednik uprave i sve osobe koje predsjednik posebno za to po potrebi ovlasti.
johnnyBlack is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2007., 21:04   #43
da ....
to sam si i ja mislila da predsjednik ne moze ovlastiti nikoga za nista u ime nepostojeceg kluba.

Ma on nece biti u Hrv. zbog posla slijedecih 2 mjeseca pa ce malo biti problem uhvatiti ga. Al naterati cu ga da ode to predati jedan petak.
Jer je to jos najjednostavnije od svih zavrzlama s ovlastima pa ukidanjima i bla bla bla....
JanaBonita is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2007., 12:22   #44
gle nije potrebno da predsjednik ide po poglavarwstvu,banka i sto ja znam vec. To moze odnjeto bilo tko, bitno je da je sva dokumetacija kod te osobe i da je sve potpisano od stane predsjenika. tako sam ja radila i sve bilo ok....
dancika is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2007., 14:39   #45
Quote:
dancika kaže: Pogledaj post
gle nije potrebno da predsjednik ide po poglavarwstvu,banka i sto ja znam vec. To moze odnjeto bilo tko, bitno je da je sva dokumetacija kod te osobe i da je sve potpisano od stane predsjenika. tako sam ja radila i sve bilo ok....
Jesi li sigurna ovo za banku? Naime, mislim da otvoriti račun može jedino ovlaštena osoba, i odmah na licu mjesta potpisati sve one kartice (za banku, finu itd.). Moguće je da ovisi od banke do banke.
johnnyBlack is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2007., 09:07   #46
no da ne zapocinjem novu temu...
makar nije vezano direktno uz punomoc.
da li se na osnivačkoj skupštini moraju izabrati svi članovi upravnih tijela kluba. odnosno sva upravna tijela udruge?

recimo meni fali jedan član nadzornog odbora jer jednostavno trenutno nemamo toliko članova.
ima li neka fora da kazem da bi ja naknadno izabrala trenutno nepostojece clanove ili onda moram mijenjati statut kluba i smanjiti ambicije u pogledu upravnih tijela udruge?

i da li onda svi ti ljudi (tj. članovi upravnih tijela udruge) upadaju pod "osnivače udruge" i jel od bas svih trebam imati kopije osobnih iskaznica
ili je dovoljno uzeti tri osobe od kojih je naravno jedna i ovlastena za zastupanje kluba i njih zapisati na papir/obrazac koji predajem pri registraciji udruge.

u zakonu nije definirano (barem mislim..mozda sam nesto propustila)...se mogu praviti glupa?

moderatoru: ak hoces promjeni naslov teme i spoji s starom temom o osnivanju udruga.
JanaBonita is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2007., 12:01   #47
Quote:
JanaBonita kaže: Pogledaj post
no da ne zapocinjem novu temu...
makar nije vezano direktno uz punomoc.
da li se na osnivačkoj skupštini moraju izabrati svi članovi upravnih tijela kluba. odnosno sva upravna tijela udruge?

recimo meni fali jedan član nadzornog odbora jer jednostavno trenutno nemamo toliko članova.
ima li neka fora da kazem da bi ja naknadno izabrala trenutno nepostojece clanove ili onda moram mijenjati statut kluba i smanjiti ambicije u pogledu upravnih tijela udruge?

i da li onda svi ti ljudi (tj. članovi upravnih tijela udruge) upadaju pod "osnivače udruge" i jel od bas svih trebam imati kopije osobnih iskaznica
ili je dovoljno uzeti tri osobe od kojih je naravno jedna i ovlastena za zastupanje kluba i njih zapisati na papir/obrazac koji predajem pri registraciji udruge.

u zakonu nije definirano (barem mislim..mozda sam nesto propustila)...se mogu praviti glupa?

moderatoru: ak hoces promjeni naslov teme i spoji s starom temom o osnivanju udruga.
Kad si pokrenula onu staru temu stekao sam dojam da razmišljaš o nekom malom klubu (tj. udruzi) čisto da stekneš status prave osobe i da možeš održavati razne seminare i slično, a sad vidim da si se upustila u razne nadzorne odbore i ostalo Reci, jesi li već razmišljala tko će raditi reviziju? No, šalu na stranu, Zakon o udrugama regulira rad udruga na najvišoj razini, a odmah potom je Statut udruge. Znači, ukoliko ti u statutu piše da npr. imaš Upravni odbor koji ima pet članova onda ga ti jednostavno moraš imati. Na osnivačkoj skupštini je prihvaćen Statut i on se mora poštovati. Moraš se držati pravila koja si si sama zadala. Inače, stvarno ne vidim nikakvu potrebu za postojanjem Nadzornog odbora u maloj udruzi, osim ako se ne radi o nekom megalomanskom projektu, trebala bi malo smanjiti ambicije jer si ovako bespotrebno sve kompliciraš.

Za osnivače možeš izabrati bilo koje 3 osobe (tj. minimalno 3) koje su pravno i poslovno sposobne, nisu svi članovi raznih odbora ujedno i osnivači.
johnnyBlack is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2007., 12:58   #48
dobro...bar ne moram skupljati osobne iskaznice svih ljudi koji su u nekoj funkciji u klubu

ja sam ustvari se primila neceg sto su ljudi prije mene vec generalno zakomplicirali..
osobno ne vidim razlog zake, al informiraniji (mozda ) ljudi od mene kazu da tak mora biti...pa nesmijem mjenjati statut....ja bi izbacila pol odbora koji vak i onak nece nis raditi

puno hvala na pomoci sad mi je jasnije
JanaBonita is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2007., 18:22   #49
punomoć-hitno

Trebam pomoć u sljedećoj situaciji:Osoba A je dala punomoć osobi B da napravi ugovor o najmu na nekretninu čiji je vlasnik ta osoba A.Jedna od stavki ugovora je da Zakupodavac i članovi obitelji neće ometati rad osobe koja je u najmu.Sada ta osoba A ometat rad najmoprimca.S obzirom da je na ugovoru potpis osobe B (kao opunomočenika) da li se ona može teretiti za nepoštivanje ugovora ili je za odgovorna osoba A?
Jako hitno trebam pomoć.Osoba A se ne da urazumiti a najmoprimac prijeti tužbom što je i normalno.
lorena3242 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2007., 02:18   #50
Koliko sam shvatio osoba A je opunomoćila osobu B da u njezo ime potpiše ugovor o najmu stana s nekom trećom osobom (C), a za stan u vlasništvu osobe A. Ako je punomoćnik (osoba B) temeljem te punomoći potpisla Ugovor o najmu s osobom C radi se o tome da ugovorni odnos najma stana postoji između osobe A (zastupane po punomoćniku kod ugovaranja) i osobe C (najmoprimac)Osoba B je samo punomoćnik koji je u nečije ime nešto potpisao ali on ne preuzima time prva i obveze osobe A iz najamnog odnosa. Najamni odnos postoji između osobe A vlasnika stana i osobe C najmoprimca. Ako osoba A smeta najmoprimca u najmu stana, najmoprimac ima pravo tražiti zaštitu (pa i sudsku) od osobe A kao vlasnika neovisno što je ugovor o najmu kao punomoćnik osobe A potpisala osoba B. Osoba B je svoje napravila samim potpisom ugovora i ako nije za još nešto drugo bila opunomoćena od sobe A tad je njezina uloga prestala. Dakle, po meni ne bi mogao najmoprimac sada ikako tužiti osobu B tj. punomoćnika osobe A ako ga smeta i uznemirava u najmu osoba A tj. vlasnik stana.
dudo zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2007., 21:48   #51
Puno hvala!Ovo je konkretan odgovor.Situaciju si dobro posložio.Prepostavljala sam da je tako ali nikad se ne zna pa mi je trebao savjet .
lorena3242 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2008., 19:59   #52
Exclamation Punomoć

kupujem zemljište,osoba koja prodaje zemljište ima punomoć od vlasnika(4)
jedan od vlasnika nije živ, da li važi njegova punomoć.
miyazaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2008., 20:21   #53
Quote:
miyazaki kaže: Pogledaj post
kupujem zemljište,osoba koja prodaje zemljište ima punomoć od vlasnika(4)
jedan od vlasnika nije živ, da li važi njegova punomoć.
Drugi slučajevi prestanka punomoći

Članak 318.

(1) Punomoć prestaje prestankom pravne osobe kao opunomoćenika ako zakonom nije drukčije određeno.

(2) Punomoć prestaje smrću opunomoćenika.

(3) Punomoć prestaje prestankom pravne osobe, odnosno smrću osobe koja ju je dala, osim ako se započeti posao ne može prekinuti bez štete za pravne sljednike ili ako punomoć vrijedi i za slučaj smrti davatelja, bilo po njegovoj volji, bilo s obzirom na pravnu narav posla.
__________________
Mogu ja otvorit um pa da lex obuhvati i KD, al uz malu ali znacajnu pomoc halucinogenih gljiva™ by Ro
Morski. is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2008., 08:38   #54
Thumbs down

dao sam kaparu

šta sad
miyazaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2008., 10:45   #55
Saznaj tko su nasljednici.
Zomboni is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2008., 11:54   #56
imaš za to pravni interes. mora ti se reći tko su nasljednici
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2008., 19:39   #57
Punomoć - HELP

Pozdrav svima,
imam situaciju gdje posjedujem svoj osobni automobil i sada bih ga želio prodati jer sam dobio službeni. Automobil je na kredit i svaki mjesec plaćam 1500 kn za ratu kredita. Kolega što je sa mnom radio u bivšoj firmi bi kupio moj automobil.
E, sada postoji kvaka... on trenutno ne može dići kredit za kupnju automobila. Kreditno u banci nije sposoban, a u realnosti ima i više od 1500 kn za otplatu automobila.
Otišao sam kod javnog bilježnika koji mi je predložio da se napravi neki ugovor o punomoći kojom od dana potpisivanja ugovora traje njegova obaveza da svaki mjesec plati umjesto mene ratu kredita, da kasko osigura automobil i da uplati riziko policu osiguanja ako se njemu nešto desi, nadalje da ukoliko ne plati jedan mjesec ratu kredita da mora vratiti automobil, da sve obaveze tipa parkiranje, obnova police osiguranja, servis.... snosi on......
Sada dolazimo do pitanja da li ima netko takva iskustva jer se meni to čini sasvim ok i ja sam se osigurao i ako se dogodi nešto automobilu i ako se nešto dogodi njemu.
Molio bih za komentare.
Završno pitanje: "Da li ja mogu spokojno spavati ako tako nekome prodam automobil?"

Zahvaljujem.....
kresimir973 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2008., 13:05   #58
Quote:
kresimir973 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,
imam situaciju gdje posjedujem svoj osobni automobil i sada bih ga želio prodati jer sam dobio službeni. Automobil je na kredit i svaki mjesec plaćam 1500 kn za ratu kredita. Kolega što je sa mnom radio u bivšoj firmi bi kupio moj automobil.
E, sada postoji kvaka... on trenutno ne može dići kredit za kupnju automobila. Kreditno u banci nije sposoban, a u realnosti ima i više od 1500 kn za otplatu automobila.
Otišao sam kod javnog bilježnika koji mi je predložio da se napravi neki ugovor o punomoći kojom od dana potpisivanja ugovora traje njegova obaveza da svaki mjesec plati umjesto mene ratu kredita, da kasko osigura automobil i da uplati riziko policu osiguanja ako se njemu nešto desi, nadalje da ukoliko ne plati jedan mjesec ratu kredita da mora vratiti automobil, da sve obaveze tipa parkiranje, obnova police osiguranja, servis.... snosi on......
Sada dolazimo do pitanja da li ima netko takva iskustva jer se meni to čini sasvim ok i ja sam se osigurao i ako se dogodi nešto automobilu i ako se nešto dogodi njemu.
Molio bih za komentare.
Završno pitanje: "Da li ja mogu spokojno spavati ako tako nekome prodam automobil?"

Zahvaljujem.....
od 2 000 000 auto kuca u hr....od svih vozaca u rh....od svih mogucih internet oglasa za prodaju automobila....od svih jakusevca i slicnih po hr....ti nades ovako zakomplicirat prodaju auta....da ti on nije nesto vise od prijatelja?
krule is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2008., 21:18   #59
Zagubili punomoć u gruntovnici, šta sad

Stvari stoje ovako, kupio sam građevinsko zemljište, i kad sam došao u gruntovnicu nastali su problemi, naime oni su zagubili original punomoći. Radi se o tome da je cijela jedna strana uluce bila u vlasništvu jednog čovjeka, koji je dao punomoć svojoj kćeri da ona te sve placeve može prodavati, i sad su u gruntovnici original te punomoći valjda ostavili u papirima nekoga tko je kupio jednu od tih parcela (nema ih puno, samo 13) i ne mogu ju naći, njima u biti sad treba proj pod kojim se ta punomoć vodi, ili tako nešto. Da bi stvar bila kompliciranija, javni bilježnik koji je ovjerio tu punomoć je u međuvremenu umro i njegov bilježnički ured je zatvoren. U gruntovnici su me tražili imena i prezimena vlasnika tih parcela, valjda da potraže pod tim imenima. Jel oni to ne mogu potražiti po broju katastarske čestce Na kraju mi je jedna žena koja radi u jenom javno bilježničkom uredu, a koja je prije radila u gruntovnici, rekla da treba napisati neku zamolbu da oni to nađu, al se bojim da se njima ne da i da bi to moglo potrajati Jel postoji neko jednostavnije i brže rješenje??
outrager is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2008., 18:00   #60
Evo danas su konačno našli, došla neka treća žena, uzela par knjiga prolistala i odmah našla, a ovim dvjema do sada se valjda nije dalo tražiti
outrager is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:49.