Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.06.2016., 16:59   #41
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Koliko ja uspijevam razlučiti, o "vlasništvu nad sredstvima za proizvodnju" ima smisla govoriti samo u specifičnome slučaju, kad postoji neki tehnološki uređaj koji ima jednoga vlasnika, i onda netko drugi radi tim uređajem i zarađuje dobit za vlasnika.
Oplodnja kapitala, radom.
Šta je sa sirovinom koju treba obraditi sredstvima za proizvodnju?

Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Tad bi se moglo reći da postoji inherentni sukob interesa između radnika s jedne strane i vlasnika nad sredstvima za proizvodnju s druge strane.
Otkud te strane? Otuđenje, ili?!

Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Međutim, kad (ili u onoj mjeri u kojoj) netko zarađuje od vlastite kreativnosti (pisci, dizajneri, slastičari, itd.) ili od vlastitog tijela (fizički radnici, prostitutke, itd.) onda je besmisleno govoriti o "vlasništvu nad sredstvima za proizvodnju" - naime sam taj koji radi je "sredstvo za proizvodnju", i valjda je vlastiti vlasnik.
Aha, samo, kreativnost nikad nije vlastita a nije ni tijelo, osim ako misliš na Kreativnost i na Tijelo.

Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Da uopće netko pomišlja na "zajedničkost" u takvim slučajevima je ne samo blesavo nego i totalitarno. (Pretpostavljam ipak da ovdašnji agitatori slabije znaju o čemu pričaju, i da takvih besmislica nema kod klasika marksizma.)
Ok, Pisac, otkud ti slova? A i ti, Dizajneru, otkud ti kružnica?
(Da ne pitam prostitutku o porijeklo imovine... )
Šabović Adis is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2016., 18:09   #42
Javna poruka administratoru:

Ako ikad poželim otvoriti temu učiniti ću to sama. Ni najmanje mi se ne sviđa da administrator otvara temu u moje ime, kao da sam ju ja otvorila.

Ako administrator želi otvoriti temu neka to učini pod svojim, a ne pod tuđim imenom.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2016., 18:27   #43
Shvati temu i to sve skupa kao zajedničko vlasništvo nad sredstvima za proizvodnju pa nije bitno tko pod čijim imenom otvara i zatvara.
1001 cipalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2016., 18:29   #44
Quote:
Šabović Adis kaže: Pogledaj post

a) Ekonomski sistem?!
Nije li komunizam, drugim riječima, najviši stadij razvoja ljudskog društva (ono, kao da postoji neko drugo ), a sistem, kako ekonomski tako i svaki drugi - u komunizmu; a sami komunisti avangarda tog istog društva?



b) Vlasništvo, kao takvo, nije društveno.
Vlasništvo je privatna svojina, za razliku od imovine koja je - društvena.
(Kapitaliste, između ostalog, poznamo i po tome što brkaju imovinu s vlasništvom...)



c) Nisu mu valjda i radnici upisani u imovinu?!



d) Ne komune nego komunista. Komuna nema ruke...



e) Perfekt? Ako je socijalizam prošlost onda je komunizam sadašnjost (što i jest), samo, jesi li baš tako mislila?

f) Opet, ni država nema ruke a ni socijalizam tipove - sovjetski. Socijalisti su, prosto, dva kapitalista s namjerom da se udruže.



g) Samo, demokrati ne upravljaju nad državom. Demos-kratos je vladar...nad čime? (Da ne bude zabune, demos-kratos nije isto što i demos-kratein; Demos-kratein znači narod vlada ili vladavina naroda, samo, pitanje je nad čime odnosno čime to narod vlada. Sredstva, predmeti itakoto....)



h) Niti je treba biti.
a) budući da u komunizmu neće biti klasa a ni stranaka svi ljudi biti će komunisti, dakle svi će biti avangarda. Komunizam je najviši stadij ljudskog društva, ali ljudsko društvo taj stadij još nije doseglo. Nije mu se ni približilo. Ljudsko društvo je društvo u kojem svakih 60 sekundi jedno dijete umre od posljedica siromaštva. To je jako daleko od komunizma, odnosno od navišeg stadija ljudskog društva.

b) ne brkaju samo kapitalisti vlasništvo i imovinu, to brkaju gotovo svi. Kao što brkaju i osobno i privatno vlasništvo.

c) Nisu. Ako pogledaš bilo koji Godišnji financijski izvještaj, vidjeti ćeš na kojoj poziciji se nalaze radnici - na poziciji troškova. Daleko i od kapitala i od osnovnih sredstava

d) Ponoviti ću - u komunizmu nema stranaka ni klasa, dakle, najkraće napisano u komunizmu su svi komunisti. Što znači da su i svi vlasnici.

e) socijalizam je prošlost, ali komunizam nije sadašnjost. Sanašnjost je kapitalizam. Razvoj (evolucija) ljudskog društva ide više poput raka, jedan korak naprijed, dva unazad. Pa smo se iz socijalizma vratili u kapitalizam. Moguće je do toga došlo zato što smo krenuli krivim putem, odnosno poprijeko. Zato se moramo vratiti pa pravim putem naprijed.

f) i kapitalizam i socijalizam imaju tipove odnosno podvrste. Što je i logično, to su društveni procesi a društveni procesi su dinamični i mijenjaju se.

g) u demokraciji ne vlada narod već vladaju političke stranke koje se izbore za dovoljan broj glasova na izborima. U ime koga i u čiju korist stranke vladaju? U ime onoga što pokreće kapitalizam - u ime novca.

h) ali će je biti. Čovječanstvo će jednom, u komunizmu, napustiti hijerarhijske lance, ljudi će izgubiti potrebu da vladaju drugim ljudima i poslovi će se temeljiti na suradnji.

Ako se prije toga ne raznesemo atomskim oružjem ili ne uništimo pvc vrećicama.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2016., 18:52   #45
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Javna poruka administratoru:

Ako ikad poželim otvoriti temu učiniti ću to sama. Ni najmanje mi se ne sviđa da administrator otvara temu u moje ime, kao da sam ju ja otvorila.

Ako administrator želi otvoriti temu neka to učini pod svojim, a ne pod tuđim imenom.
Administratoru je malo neugodno priznati zastranjenu ideolosku intimu ali bi zelio o tome raspravljati. Pozitivno je da je uvidio da ima problem. Trebas ga u ispovijedi podrzati.
La Baba yaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2016., 19:21   #46
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
a) budući da u komunizmu neće biti klasa
Čak ni radničke?

Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
a ni stranaka
Čak ni stranaka partije?

Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
svi ljudi biti će komunisti, dakle svi će biti avangarda.
Čega?

Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Komunizam je najviši stadij ljudskog društva, ali ljudsko društvo taj stadij još nije doseglo. Nije mu se ni približilo.
Ljudsko društvo koje je doseglo taj najviši stadij razvoja, komunizam, nije doseglo taj najviši stadij razvoja, komunizam?!

Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Ljudsko društvo je društvo u kojem svakih 60 sekundi jedno dijete umre od posljedica siromaštva. To je jako daleko od komunizma, odnosno od navišeg stadija ljudskog društva.
Imputiraš postojanje raznih društava?! Koje je društvo a koje fejk?




Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
b) ne brkaju samo kapitalisti vlasništvo i imovinu, to brkaju gotovo svi. Kao što brkaju i osobno i privatno vlasništvo.
Da, vlasništvo nije ni osobno - privatno je. Imovina može biti i osobna.

Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
c) Nisu. Ako pogledaš bilo koji Godišnji financijski izvještaj, vidjeti ćeš na kojoj poziciji se nalaze radnici - na poziciji troškova. Daleko i od kapitala i od osnovnih sredstava
Imaju li radnici svoj Izvještaj? Gdje je radnicima poslodavac u tom Izvještaju?
Vode li radnici računa o sebi samima, ili su stvarno tek teret poslodavcu?
Radnički savjeti, Sindikat...to, ništa, a?

Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
d) Ponoviti ću - u komunizmu nema stranaka ni klasa, dakle, najkraće napisano u komunizmu su svi komunisti. Što znači da su i svi vlasnici.
Hm...komunisti=vlasnici?!

Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
e) socijalizam je prošlost, ali komunizam nije sadašnjost. Sanašnjost je kapitalizam. Razvoj (evolucija) ljudskog društva ide više poput raka, jedan korak naprijed, dva unazad. Pa smo se iz socijalizma vratili u kapitalizam. Moguće je do toga došlo zato što smo krenuli krivim putem, odnosno poprijeko. Zato se moramo vratiti pa pravim putem naprijed.
Pa kako socijalizam može biti prošlost a da komunizam ne bude sadašnjost?
Kao da kažeš: "2015. jeste prošla ali 2016. nije tekuća. Tekuća je 2014."

Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
f) i kapitalizam i socijalizam imaju tipove odnosno podvrste. Što je i logično, to su društveni procesi a društveni procesi su dinamični i mijenjaju se.
Aha, a možda i komunizam ima te tipove samo nam to nisu htjeli reći?!
Npr. jugoslovenski komunizam, ruski komunizam...imal' Srba komunista, Hrvata, Muslimana...komunisti Crnogorci?!
Šta su zapravo komunjare, nacionalisti, unitaristi isl.?

Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
g) u demokraciji ne vlada narod već vladaju političke stranke koje se izbore za dovoljan broj glasova na izborima. U ime koga i u čiju korist stranke vladaju? U ime onoga što pokreće kapitalizam - u ime novca.
Čudna neka demokracija...

Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
h) ali će je biti. Čovječanstvo će jednom, u komunizmu, napustiti hijerarhijske lance, ljudi će izgubiti potrebu da vladaju drugim ljudima i poslovi će se temeljiti na suradnji.
Prije će biti da će se raditi na održavanju tekovina revolucije i kulturne baštine pošto neće biti potrebe za sticanjem bogatstva. A i ovo vladanje drugim ljudima, prevaziđeno je i apsolvirano samoupravljanjem i samokontrolom.
I da, ne boj se za čovječanstvo, nad čovjekom nema nikoga, Joža ti garant isto k'o i meni!
15.5.1945. g.n.e.

Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Ako se prije toga ne raznesemo atomskim oružjem ili ne uništimo pvc vrećicama.
Pa nismo ludi...
Šabović Adis is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2016., 19:43   #47
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Javna poruka administratoru:

Ako ikad poželim otvoriti temu učiniti ću to sama. Ni najmanje mi se ne sviđa da administrator otvara temu u moje ime, kao da sam ju ja otvorila.

Ako administrator želi otvoriti temu neka to učini pod svojim, a ne pod tuđim imenom.
Pa mislim da bismo o tome trebali zajednički odlučiti. Nije u redu da svojataš sebi pravo da sama odlučuješ o tome hoćeš li ti otvoriti temu. Cijela zajednica bi trebala sudjelovati u toj odluci. Evo, na primjer ja podržavam odluku administratora.

edit: cipalica me preduhitrila, tek sad vidjeh.
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2016., 19:54   #48
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Pa mislim da bismo o tome trebali zajednički odlučiti. Nije u redu da svojataš sebi pravo da sama odlučuješ o tome hoćeš li ti otvoriti temu. Cijela zajednica bi trebala sudjelovati u toj odluci. Evo, na primjer ja podržavam odluku administratora.

edit: cipalica me preduhitrila, tek sad vidjeh.
Zajednički znači da se pita i mene.

A ne da ja otvorim forum i imam što vidjeti - otvorila sam temu.

Pa ne znam bi li se osjećala ludom (otvorila sam temu a to nisam ni znala) ili uvrijeđenom.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2016., 19:59   #49
Naš moderator Krvnik ima razvijenu društvenu svijest (budući da je neki sociolog, mislim, dakle sve znanstveno) i kao takav predstavlja avangardu našega foruma, tako da ne znam otkud ta skepsa. Osim toga već su i neki drugi forumaši raspravljali o toj odluci, a po čemu si ti tako posebna pa da bi se čekao tvoj pravorijek?
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2016., 20:05   #50
https://en.wikipedia.org/wiki/Vanguardism
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2016., 20:12   #51
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Ovo...za engleske komuniste?!
Šabović Adis is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2016., 20:22   #52
Nisi pazio na satovima marksizma? Komunistička partija kao avangarda radničke klase...
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2016., 21:07   #53
Quote:
Šabović Adis kaže: Pogledaj post


a) Ljudsko društvo koje je doseglo taj najviši stadij razvoja, komunizam, nije doseglo taj najviši stadij razvoja, komunizam?!


b) Imaju li radnici svoj Izvještaj? Gdje je radnicima poslodavac u tom Izvještaju?
Vode li radnici računa o sebi samima, ili su stvarno tek teret poslodavcu?
Radnički savjeti, Sindikat...to, ništa, a?

c) Pa kako socijalizam može biti prošlost a da komunizam ne bude sadašnjost?
Kao da kažeš: "2015. jeste prošla ali 2016. nije tekuća. Tekuća je 2014."



d) Aha, a možda i komunizam ima te tipove samo nam to nisu htjeli reći?!
Npr. jugoslovenski komunizam, ruski komunizam...imal' Srba komunista, Hrvata, Muslimana...komunisti Crnogorci?!
Šta su zapravo komunjare, nacionalisti, unitaristi isl.?


e) Pa nismo ludi...
a) prošlost - sadašnjost - budućnost.

Ljudsko društvo u prošlosti, ljudsko društvo u sadašnjosti, ljudsko društvo u budućnosti. Feudalizam - kapitalizam - socijalizam - komunizam.

Kažu da ljudska svijest ima tu karakteristiku da se može orjentirati u vremenu, autobiografska je, zna svoju prošlost i zna da poslije sadašnjosti slijedi budućnost.

b) Nemaju. I nikoga se ne tiče što radnici misle o poslodavcu. Jednako tako ni ostali troškovim recimo troškovi energije ili troškovi kancelarijskog materijala, nemaju svoj izvještaj niti imaju svoje mišljenje o poslodavcu.

Sindikati su dude varalice.

c) objasnila sam već. Ako si razumio dobro, ako nisi još bolje. Mogu dodati samo da društveni sistemi nisu godine.

d) Ili se praviš blesav ili stvarno ne znaš. Ako ne znaš, najvjerojatnije, nećeš ni znati. Zašto nećeš znati? Zato što se meni ne da objašnjavati a sumnjam današnji mediji baš ne vrve informacijama o socijalizmu i komunizmu. Socijalizam i komunizam im služe uglavnom kao pljuvačnica.

e) nismo ludi nego smo blesavi.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2016., 21:08   #54
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Nisi pazio na satovima marksizma? Komunistička partija kao avangarda radničke klase...
To ti je u socijalizmu, ne u komunizmu.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2016., 23:58   #55
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Nisi pazio na satovima marksizma?
Jedva dvicu dobiv'o, profesorica Soca bila zajebana dozlaboga.


Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
:no no: Komunistička partija kao avangarda radničke klase...
A kako to da ništa ne kontamo šta piše iako smo mi to pisali?

Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
a) prošlost - sadašnjost - budućnost.

Ljudsko društvo u prošlosti, ljudsko društvo u sadašnjosti, ljudsko društvo u budućnosti. Feudalizam - kapitalizam - socijalizam - komunizam.

Kažu da ljudska svijest ima tu karakteristiku da se može orjentirati u vremenu, autobiografska je, zna svoju prošlost i zna da poslije sadašnjosti slijedi budućnost.
Ma, interesuje me kako to da ima komunizam a nismo ga još dosegli - zvuči apsurdno.
Ako ćemo pravo, onda je: Ima tj, dosegli smo ga.

Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
b) Nemaju. I nikoga se ne tiče što radnici misle o poslodavcu. Jednako tako ni ostali troškovim recimo troškovi energije ili troškovi kancelarijskog materijala, nemaju svoj izvještaj niti imaju svoje mišljenje o poslodavcu.

Sindikati su dude varalice.
Gle, jasan mi je taj odnos vukovi - ovce, samo, kako to da se ovcama isplati biti ovce? Zašto ne porade malo na sebi? Možda ne znaju za sebe...

Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
c) objasnila sam već. Ako si razumio dobro, ako nisi još bolje. Mogu dodati samo da društveni sistemi nisu godine.
Ha, u isto me ubjeđuju i oni koji tvrde da su iz komunizma odnapredovali u demokratiju, a zna se da se iz komunizma jedno može napredovati u utopiju - koja nikako ne može da jeste. Avansirali unatrag...ono, kontrarevoluirali.

Poenta je: dokaži da je socijalizam prošlost - reci Komunizam je sadašnjost!


Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
d) Ili se praviš blesav ili stvarno ne znaš. Ako ne znaš, najvjerojatnije, nećeš ni znati. Zašto nećeš znati? Zato što se meni ne da objašnjavati a sumnjam današnji mediji baš ne vrve informacijama o socijalizmu i komunizmu. Socijalizam i komunizam im služe uglavnom kao pljuvačnica.
Naravno. No, nismo ti i ja jedini koji ovo čitaju...i pišu.
Smatraj ovo intervjuom!

Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
e) nismo ludi nego smo blesavi.
Ulažem najenergičniji prigovor na ovu tvrdnju - ja nisam blesav.
Šabović Adis is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2016., 00:31   #56
Quote:
Šabović Adis kaže: Pogledaj post
Čak ni radničke?
Čak ni stranaka partije?
Čega?
Ljudsko društvo koje je doseglo taj najviši stadij razvoja, komunizam, nije doseglo taj najviši stadij razvoja, komunizam?!
Pročitaj definiciju komunizma: https://sh.wikipedia.org/wiki/Komunizam


To je tehnološki visokorazvijeno društvo gdje strojevi i kompjuteri rade za nas.
Čovjekova radna obaveza u tome je svedena na minimum.

Samo je problem što je to za sada obična utopija.

Možemo se pitati, a što je sa profitom u ovom društvu? Višak vrijednosti se vraća u zajedničku kasu i namijenjeno je za održavanje visoke tehnologije. Ili povećanja standarda zajednice.
U kapitalizmu je stvar ista što se tiče održavanja tehnologije i stvaranja još bolje. S time da je cilj vlasnika da on sam sebi poveća standard što više moguće. A svojim djelatnicima onoliko koliko to zahtijeva ponuda-potražnja radnih mjesta.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2016., 02:30   #57
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Pročitaj definiciju komunizma: https://sh.wikipedia.org/wiki/Komunizam
Kaže:

Quote:
This site can’t be reached

sh.wikipedia.org unexpectedly closed the connection.
Da nije neka nova definicija komunizma?
A i da sam pročitao tu definiciju, ko bi bio u potpisu? Partija?!


Quote:
krena kaže: Pogledaj post
To je tehnološki visokorazvijeno društvo gdje strojevi i kompjuteri rade za nas.
Nije.
Komunizam nije društvo niti je vrsta društva. Komunizam je stadij razvoja društva, i to onaj najviši.

Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Čovjekova radna obaveza u tome je svedena na minimum.
A potreba za radom - jel' i ona svedena na minimum?
Ono, trebal' kome kakav kadar, radnik?

Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Samo je problem što je to za sada obična utopija.
Nešto nisam ubijeđen u postojanje tih utopija.

Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Možemo se pitati, a što je sa profitom u ovom društvu?
Pod profit možeš podvesti svu dobit koja prelazi 100% uloženog - sajens fikšn. Maksimalan povrat je 100%, i to kad gubici, kao takvi, ne bi postojali.

Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Višak vrijednosti se vraća u zajedničku kasu i namijenjeno je za održavanje visoke tehnologije.
Vidi gore, otkud višak?

Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Ili povećanja standarda zajednice.
Hm, iziskuje smanjenje nečeg drugog. Čega?

Quote:
krena kaže: Pogledaj post
U kapitalizmu je stvar ista što se tiče održavanja tehnologije i stvaranja još bolje.
Misliš na nauku o tehnici, koja, jelte, podrazumijeva i tehnologa?!
Kako to poboljšati?

Quote:
krena kaže: Pogledaj post
S time da je cilj vlasnika da on sam sebi poveća standard što više moguće.
Pardon, vlasnik čega?
Ne može se biti vlasnikom koječega, samo vlasništva, a vlasnici smo mi (valjda ne moram napominjati svi mi ). A ni standard ni tehnologija ni to održavanje ni poboljšavanje nisu vlasništva.

Quote:
krena kaže: Pogledaj post
A svojim djelatnicima onoliko koliko to zahtijeva ponuda-potražnja radnih mjesta.
Šta ti djelatnici znaju o ponudi i potražnji poslodavaca? Jesul' ti poslodavci jači, fizički, ili brojniji...da nisu pametniji...kojimoj?
Šabović Adis is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2016., 09:46   #58
Quote:
Šabović Adis kaže: Pogledaj post



a) Ma, interesuje me kako to da ima komunizam a nismo ga još dosegli - zvuči apsurdno.
Ako ćemo pravo, onda je: Ima tj, dosegli smo ga.



b) Gle, jasan mi je taj odnos vukovi - ovce, samo, kako to da se ovcama isplati biti ovce? Zašto ne porade malo na sebi? Možda ne znaju za sebe...

c) Ulažem najenergičniji prigovor na ovu tvrdnju - ja nisam blesav.
a) u postu broj 19 lijepo piše da komunizma nije nikad bilo. Osim toga, smatram da oni koji ovo čitaju imaju barem osnove znanja o ljudskom društvu i da to znaju.

b) Da, to su i marksisti odnosno komunisti mislili kada su uvodili socijalizam - daj ljudima priliku da se obrazuju i rade i svi će nagrnuti obrazovati se i raditi. Besplatne škole - svi će imati fakultete, daj im pravo upravljanja poduzećem i svi će sudjelovati u upravljanju poduzećem.

I tu je bio glavni zajeb, odnosno tu je uzrok zašto je socijalizam propao - ljudi žele nešto drugo - žele imati bez rada. Ljudi ne žele raditi, ljudi ne žele učiti (i učenje je vrsta rada), ljudi rade samo ako moraju. I koliko moraju.

I socijalizam koji je trebao biti efikasniji od kapitalizma pokazao se neefikasniji. Ljudi, očito, bolje rade kad ih se tjera bičem. Efikasniji kapitalizam brže je stvarao višak vrijednosti, kapitalističke države postajale su bogatije i razvijenije a raja u socijalizmu vidjela je samo to da susjed Pero dolazi iz Njemačke u merđi a oni voze stojadine.

Mislili su srušimo socijalizam, uvedimo kapitalizam pa ćemo i mi voziti merđe.

A dobili su Todorića i plaćice od 4800 eura godišnje. Što je jedva za kotač dobrog mercedesa.

I kad bolje razmislim ideal života većine današnjih ljudi je - zatvor. Ne radiš ništa a imaš krov nad glavom i tri obroka dnevno.

c) Nisi. Ali ti ne upravljaš ni Hrvatskom a kamoli Rusijom ili SAD-om. Ti si, možda, samo dao glas nekom blesavom. Što, opet, nije tvoja greška jer ti se pametni nisu ni ponudili na izbor.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2016., 11:19   #59
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Koliko ja uspijevam razlučiti, o "vlasništvu nad sredstvima za proizvodnju" ima smisla govoriti samo u specifičnome slučaju, kad postoji neki tehnološki uređaj koji ima jednoga vlasnika, i onda netko drugi radi tim uređajem i zarađuje dobit za vlasnika. Tad bi se moglo reći da postoji inherentni sukob interesa između radnika s jedne strane i vlasnika nad sredstvima za proizvodnju s druge strane. Međutim, kad (ili u onoj mjeri u kojoj) netko zarađuje od vlastite kreativnosti (pisci, dizajneri, slastičari, itd.) ili od vlastitog tijela (fizički radnici, prostitutke, itd.) onda je besmisleno govoriti o "vlasništvu nad sredstvima za proizvodnju" - naime sam taj koji radi je "sredstvo za proizvodnju", i valjda je vlastiti vlasnik. Da uopće netko pomišlja na "zajedničkost" u takvim slučajevima je ne samo blesavo nego i totalitarno. (Pretpostavljam ipak da ovdašnji agitatori slabije znaju o čemu pričaju, i da takvih besmislica nema kod klasika marksizma.)
Kapitalizam je definiran kao sistem u kojem postoji privatno vlasništo nad sredstvima za proizvodnju i u kojem vlasnici sredstava za proizvodnju prisvajaju višak vrijednosti dobiven tim sredstvima za proizvodnju. Socijalizam se definira kao sistem u kojem postoji javno vlasništvo nad sredstvima za proizvodnju, a višak vrijednosti pripada zajednici, odnosno društvu u cjelini. Radi se o materijalnoj proizvodnji. Valjda je to dovoljno jasno. Sad, kad se radi o kreativnom radu, onda treba vidjeti što se događa ako taj rad pokušavaš svesti samo na sferu ekonomskih odnosa. Naime ako pisac piše zato da bi zarađivao, onda baš i nije slobodan, dakle nije ni kreativan. Jer mora pisati ono što se dobro prodaje. Ako piše na malom jeziku, onda nema veliko tržište pa ne može puno ni zaraditi. Dakle, njegov rad manje vrijedi. Slično se vidi i kod televizije: kako je jedan od najperspektivnijih ljudskih izuma u praksi doživio krah. Zašto na TV-obično nema ničega zanimljivog? Pa zato što je na programu ono što vlasnici televizija misle da većina ljudi želi gledati. Iz istog razloga su javne televizije obično zanimljivije od komercijalnih. Iz istog razloga velik dio elitne kulture ne bi preživio bez donacija države. Kao što Adam Smith kaže da je svako društvo - komercijalno društvo , a svaki član društva je trgovac. To je otuđenje ljudskih odnosa u kojem se društvene veze pretvaraju u trgovačke veze, a sve, uključujući i čovjeka, se promatra samo kao roba (postvarenje ili komodifikacija). To je tekovina kapitalizma.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."

Zadnje uređivanje Sigmund : 12.06.2016. at 11:35.
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2016., 11:29   #60
Sve stoji, ali u tome i jest problem s komunizmom. Evo prve rečenice topica:
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Komunizam je temeljno ekonomski sistem, odnosno prvenstveno određuje odnose u proizvodnji (proizvodnja u širem smislu).
Da se ne trudim ponovo formulirati, evo nešto što napisah na ovu temu na jednom drugom mjestu: "Stvar je u tome da sam uvjeren kako zamisao da će se ljudi emancipirati i razviti svijest putem neke promjene ekonomskog sustava, i da će tako ova dolina suza za ljude postati raj na Zemlji, počiva na pogrešnom shvaćanju čovjeka kao prije svega ekonomskog bića. To je sve. Valjalo bi shvatiti da je te lijepe nade o skladnome suživotu slobodnih ljudi nisu posve od ovoga svijeta. Dakle, ono čime se čovjeka drži za muda je upravo to uvjerenje da će slobodu naći promjeni vlasništva nad sredstvima za proizvodnju ili takvome nečemu. Naravno, slobodan čovjek će nastojati za pravednijim životom na svim poljima, ali očekivati oslobođenje od promjene ekonomskih uvjeta je, po meni, naivno."
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:50.