Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.03.2009., 14:15   #301
Gustoća meda zavisi od sorte do sorte, ali ipak je najbitnije kada je med izvrcan, tj. dali je pčelar čekao da pčele izventiliraju nektar i da u medu bude optimalna količina vlage.

Evo za ovaj med ja mogu garantirrati bilo čime da je 100% prirodni



Tim više što ga jede i moja kći od 4,5 god

EDIT: A što se kristalizacije tiče, ja bih se jako zapitao od čega je med ako ne kristalizira kroz neko vrijeme!
__________________
Budućnost je nemoguće predvidjeti, svatko je sebi stvara...
buky1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2009., 14:46   #302
Koliko je prosječno vrijeme da s med počne kristalizirati ?
Vidiš, smislio sam dobru kontrolu kvalitete meda. Pčelar donese bočicu i da svojem djetetu da pojede žličicu. E takav med kupujem šta košta da košta !

p.s. samo se ne smije zaklet na punicu !
merkat is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2009., 15:02   #303
Quote:
merkat kaže: Pogledaj post
Koliko je prosječno vrijeme da s med počne kristalizirati ?
Vidiš, smislio sam dobru kontrolu kvalitete meda. Pčelar donese bočicu i da svojem djetetu da pojede žličicu. E takav med kupujem šta košta da košta !

p.s. samo se ne smije zaklet na punicu !
to je isto dosta diskutabilno.

Recimo suncokret i repica ce kristalizirati za koji tjedan, livada za koji mjesec a bagrem može i godinu dana ostat tekući
__________________
Budućnost je nemoguće predvidjeti, svatko je sebi stvara...
buky1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2009., 15:17   #304
Zahvaljujem.
merkat is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2009., 16:35   #305
Buky to što vi ovdje radite nije u interesu pčelara i pčelarstva Hrvatske. Vaši motivi su jasni. Vi ste pčelar hobista (koje ne potcjenjujem) i proizvedete malu količinu meda i uspjte ju prodati na malo. Zbog takve svoje situacije i želje da tako i ostane pokušavate narušiti povjerenje kupaca meda u trgovini. Pri tome vas nije briga za većinu poštenih i vrijednih pčelara koji prodaju med na veliko i taj med završava na policama trgovina, i o njegovoj prodaji ovisi njihova egzistencija.
Viskozitet meda ovisi o više faktora, pa da ne duljim zainteresirani neka pogledaju na www.med-babic.hr a tamo nešto piše i o kristalizaciji.
__________________
APITERAPIJA - liječenje pčelinjim proizvodima
Matica4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2009., 16:38   #306
Kako onda objasniti činjenicu zbroj izveženog HR meda koji se u bačvama izvozi na EU tržište i prodanog na policama trgovina prelazi količinu ukupnoproizvedenog meda u HR.

Nikada nitko u Hrvatskoj nije utvrdio točnu količinu proizvedenog meda u bilo kojoj godine. Brojke koje se spominju su PROCJENA.
__________________
APITERAPIJA - liječenje pčelinjim proizvodima
Matica4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2009., 19:24   #307
Quote:
Matica4 kaže: Pogledaj post
Buky to što vi ovdje radite nije u interesu pčelara i pčelarstva Hrvatske. Vaši motivi su jasni. Vi ste pčelar hobista (koje ne potcjenjujem) i proizvedete malu količinu meda i uspjte ju prodati na malo.
a koga vi to branite? PIP, koji je i uništio HR pčelarstvo? Ja znam ljude koji sa 500 košnica spuštaju na 100 i radije će svoje proizvode prodavati časno nego davati badava Bračiću! Kako vi objašnjavate to da PIP otkupljuje med po 10 ili 12 kn a prodaje po 40 i više? Di je tu poštenje? Vjerovatno ste i vi od onih koji se zalažu za poticaj po kilogramu meda, jer realno gledajući, lakše je napumpati kilograme nego društva, a isto tako nas koji (dio) pčela držimo u pletarama treba marginalzirati i stjerati u kut jer vi veliki necete moci prodati svoje proizvode u Lidlu recimo.... Recite mi samo kakvo je vaše mišljenje o novom pravilniku koji dozvoljava prodaju na kućnom pragu?

Ipak, ovo sve nisu teme za gastronomiju, registrirajte se na www.pcela.hr/forum pa mozemo nastaviti tamo...
__________________
Budućnost je nemoguće predvidjeti, svatko je sebi stvara...
buky1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2009., 21:25   #308
[QUOTE=buky1;19465468]a koga vi to branite? PIP, koji je i uništio HR pčelarstvo? Ja znam ljude koji sa 500 košnica spuštaju na 100 i radije će svoje proizvode prodavati časno nego davati badava Bračiću! Kako vi objašnjavate to da PIP otkupljuje med po 10 ili 12 kn a prodaje po 40 i više? Di je tu poštenje? Vjerovatno ste i vi od onih koji se zalažu za poticaj po kilogramu meda, jer realno gledajući, lakše je napumpati kilograme nego društva, a isto tako nas koji (dio) pčela držimo u pletarama treba marginalzirati i stjerati u kut jer vi veliki necete moci prodati svoje proizvode u Lidlu recimo.... Recite mi samo kakvo je vaše mišljenje o novom pravilniku koji dozvoljava prodaju na kućnom pragu?

Branim interese pčelara i pčelarstva Hrvatske, gdje pripadate vi kao hobista i pčelari kojima je to posao od koga žive. Te dvije strane pčelarstva nemaju identične interese, ali u većem dijelu se podudraju.
Ne mislite valjda da sam ja zadovoljan niskim otkupnim cijenama? Ipak nisam toliko neupućen pa znam da maloprodajna cijena u trgovini nije veleprodajna cijena otkupljivača, i to treba pošteno reći, kao i da imaju dobru zaradu na tom poslu.
Pravilnik o kome govorite podržavam jer je prirodno da pčelari slobodno prodaju svoj med.
Kada govorite o "pumpanju" kilograma, govorite o svome slabom poznavanju pčelarenja. Samo jake zajednice daju višak meda za vrcanje. Situacija je potpuno suprotna, "pumpa" se broj zajednica radi poticaja. Većina pčelara koji proizvode veće količine meda podržava poticaj po kilogramu pa i ja. Što se mene tiče smatram da je to bolje za naše pčelarstvo kako bi se pobljšala naša konkurentnost u izvozu meda. Sadašnje kompromisno riješenje ne smatram lošim.
__________________
APITERAPIJA - liječenje pčelinjim proizvodima
Matica4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2009., 22:08   #309
[QUOTE=Matica4;19468437]
Quote:
buky1 kaže: Pogledaj post
a koga vi to branite? PIP, koji je i uništio HR pčelarstvo? Ja znam ljude koji sa 500 košnica spuštaju na 100 i radije će svoje proizvode prodavati časno nego davati badava Bračiću! Kako vi objašnjavate to da PIP otkupljuje med po 10 ili 12 kn a prodaje po 40 i više? Di je tu poštenje? Vjerovatno ste i vi od onih koji se zalažu za poticaj po kilogramu meda, jer realno gledajući, lakše je napumpati kilograme nego društva, a isto tako nas koji (dio) pčela držimo u pletarama treba marginalzirati i stjerati u kut jer vi veliki necete moci prodati svoje proizvode u Lidlu recimo.... Recite mi samo kakvo je vaše mišljenje o novom pravilniku koji dozvoljava prodaju na kućnom pragu?

Branim interese pčelara i pčelarstva Hrvatske, gdje pripadate vi kao hobista i pčelari kojima je to posao od koga žive. Te dvije strane pčelarstva nemaju identične interese, ali u većem dijelu se podudraju.
Ne mislite valjda da sam ja zadovoljan niskim otkupnim cijenama? Ipak nisam toliko neupućen pa znam da maloprodajna cijena u trgovini nije veleprodajna cijena otkupljivača, i to treba pošteno reći, kao i da imaju dobru zaradu na tom poslu.
Pravilnik o kome govorite podržavam jer je prirodno da pčelari slobodno prodaju svoj med.
Kada govorite o "pumpanju" kilograma, govorite o svome slabom poznavanju pčelarenja. Samo jake zajednice daju višak meda za vrcanje. Situacija je potpuno suprotna, "pumpa" se broj zajednica radi poticaja. Većina pčelara koji proizvode veće količine meda podržava poticaj po kilogramu pa i ja. Što se mene tiče smatram da je to bolje za naše pčelarstvo kako bi se pobljšala naša konkurentnost u izvozu meda. Sadašnje kompromisno riješenje ne smatram lošim.
mislio sam na pumpanje kilograma nezakonitim radnjama a za pumpanje zajednica bi trebalo ili razrojavat ili ulagat u nove. Hoćete reći da moja pletara nije vrijedna poticaja? Prvenstvena korist društvu bi trebala biti od oprašivanja i zato bi država trebala dati poticaj! Moja pletara ne oprašuje? Ali poticaj ide samo na zajednice sa pokretnim saćem!

Ali još jednom molim: Preselimo se na pčelarski forum i tamo nastavimo jer na gastronomiji stvarno nije mjesto ovome! Ili se g. Matica4 bojite sukobiti sa gomilom pcelara pa ovdje mene samog pljujete?
__________________
Budućnost je nemoguće predvidjeti, svatko je sebi stvara...
buky1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2009., 23:48   #310
Nikoga ja ne pljujem. Ukoliko vi drugačije mišljenje tako doživljavate to je vaš problem. Za sada nemam interesa za aktivno sudjelovanje na pčelarskim forumima jer njih smatram korisnim prvenstveno za početnike. Nadmudrivanja mi je i ovdje previše.
Imamo i na ovom forumu temu pčele i pčelarstvo na poljoprivredi, ali tamo moderator ima sklonost prijetiti onima koji drugačije promišljaju (suprotstavio sam se brisanju navedene teme i stavljanju teme med jer već postoji ovdje na gastronomiji) pa to područje izbjegavam.
__________________
APITERAPIJA - liječenje pčelinjim proizvodima
Matica4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2009., 12:03   #311
Quote:
buky1 kaže: Pogledaj post

Neznam gdje živiš, ali zasigurno možeš pronaći pčelara koji će ti prodati pravi MED a ne ove splačine iz trgovina. Recimo ja sam svoj med ove godine prodao već u 11 mjesecu. Imam svoje kupce i iako med rasprodam relativno brzo i nemogu ga im ponuditi kroz cijelu godinu, čim bude prvo vrcanje oni se vraćaju i ne pitaju dali sam poskupio ili pojeftinio. Jednostavno znaju da jedu pravi med. A svi sumnjičavi uvijek mogu kupiti teglu meda i odneti ju na analizu!
slažem se u potpunosti....uz par opaski.....ja sam ove godine sa svojim medom 'izdržao' do sredine siječnja - onda je nestalo
nažalost ružno je reći da se u trgovini kupuju splačine.....no činjenica je da je medna afera od prije koju godinu (kad su pčelari kupili par tegli meda u dućanu i dali na analizu) otkrila da je na policama bio med bez peludnih zrnaca ili je peludnih zrnaca bilo u tragovima....jesu li ga obogatili 'kinezom' ili možda kukuruznim sirupom ili šečerom nije moje da istražujem, ali je činjenica da su se i onda i sada 'veliki' busali sa svojim poštenjem i da su i onda i sada pljuvali po malim pčelarima (od kojih med otkupljuju).....znači med kod pčelara ne valja, a kad ga oni otkupe onda je naglo šampion kvalitete
znam da ima ljudi koji samo od pčela žive i sigurno im nije lako.....ja sam sretan što mi je to hobi i radije ću proizvoditi koliko mogu na malo prodati nego se ubiti od posla sa većim brojem košnica i dati ga 'velikima' za siću

i baš kao što ti buky kažeš - ko ne vjeruje nek sam plati analizu, ja se je ne bojim
koko73 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2009., 18:35   #312
Quote:
agent kaže: Pogledaj post
i antibioticima
Bas i ne. Postoji jedan antibiotik kojim se pcelama produzava rilce i tako se poveca prinos meda jer tako tretirane pcele mogu izvlaciti nektar iz biljaka iz kojih to inace ne mogu.
Srecom, tog antibiotika vise nema na Europskom trzistu, pa se ne moze nabaviti. Dobro je i to sto 99% nasih pcelara nema pojma o kom se antibiotiku radi.
A sto se tice Kineza i njhovog meda, prica o njihovom medu i antibioticima ima obrnuti tijek.
pcelinjak is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2013., 20:33   #313
prijatelj

Quote:
shef Sale kaže: Pogledaj post
Med je jako dobra stvar...al ga konzumiram samo u caju kad sam bolestan

kakav?
Heh...obicno su to "domaci", koji se dobiju raznim familijarnim putevima.
Oni "plain livadni" su mi najbolji, a trenutno se trosi () jedan od kestena....JAKO zanimljiva i egzoticna aroma, iako je previse (u pozitivnom smislu) "svoja".....gotovo da bi se trebao koristiti sâm
a jel tko probao Kraljev med?????
dunaw is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2013., 16:57   #314
vidim da se ovdje govori o medu i kvaliteti
e sad imam jedno pitanje.
prosle godine sam kupila deset kg meda i pet kg dala svekrvi a pet smo ostavili za sebe
med koji sam dala svekrvi se usecerio totalno
a moj med za isto vrijeme tek na dnu malo poceo da se seceri
ne kontam u cemu je stvar
posto je isti med i kod svekrve i kod mene
kanočal is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2013., 07:45   #315
ljudi, gdje se može kupiti dobar med?
kupovala sam od rođaka kojem je na žalost ponestalo, a mi trošimo med u velikim količinama, pa bi zaista kupila neki kvalitetan.
prijedlozi?
__________________
Carpe diem
bug_lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2013., 10:51   #316
Quote:
bug_lady kaže: Pogledaj post
ljudi, gdje se može kupiti dobar med?
kupovala sam od rođaka kojem je na žalost ponestalo, a mi trošimo med u velikim količinama, pa bi zaista kupila neki kvalitetan.
prijedlozi?
Mogu ti preporučiti pčelare od kojih sam kupovala i bila jako zadovoljna (imali smo doma pčele pa znam prepoznati dobar med) - Ivan Kožić, Konjščina (svjetsko zlato za bagrem) i Stjepan Vuković, Kuzminečka 4, Zagreb (također sam uzimala bagrem).

Kožić je znao biti na Trgu u sklopu Kupujmo Zagorsko, a Vuković isto bude na Trgu i Glavnom kad budu takve manifestacije s domaćim proizvodima (moglo ga se prepoznati po šeširu koji nosi - neka bež ili kaki boja, kupolasti šešir, široki obod, ne mogu se sjetiti ima li taj šešir ime, onak ko iz starih filmova iz pustinje, Vietnama ili sl.)
tweetee is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2013., 12:23   #317
Meni je odličan medun jele od Radoševića!
Skup je ali vrijedi svake kune
__________________
If you can"t convice them, confuse them...
Mopsly is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2013., 12:49   #318
Quote:
tweetee kaže: Pogledaj post
Mogu ti preporučiti pčelare od kojih sam kupovala i bila jako zadovoljna (imali smo doma pčele pa znam prepoznati dobar med) - Ivan Kožić, Konjščina (svjetsko zlato za bagrem) i Stjepan Vuković, Kuzminečka 4, Zagreb (također sam uzimala bagrem).

Kožić je znao biti na Trgu u sklopu Kupujmo Zagorsko, a Vuković isto bude na Trgu i Glavnom kad budu takve manifestacije s domaćim proizvodima (moglo ga se prepoznati po šeširu koji nosi - neka bež ili kaki boja, kupolasti šešir, široki obod, ne mogu se sjetiti ima li taj šešir ime, onak ko iz starih filmova iz pustinje, Vietnama ili sl.)
e hvala ti
idem vidjeti imaju li web i neko naučivanje

Quote:
Mopsly kaže: Pogledaj post
Meni je odličan medun jele od Radoševića!
Skup je ali vrijedi svake kune

to baš i nije med.
imala sam par puta priliku probati medljikovac - fino je
__________________
Carpe diem
bug_lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2013., 18:01   #319
Quote:
bug_lady kaže: Pogledaj post
ljudi, gdje se može kupiti dobar med?
kupovala sam od rođaka kojem je na žalost ponestalo, a mi trošimo med u velikim količinama, pa bi zaista kupila neki kvalitetan.
prijedlozi?
Ja sam kupila u Lidlu,stvarno sam zadovoljna sa cijenom i kvalitetom,za razliku od ovih preprodavača na tržnicama koji prodaju sve i svašta pod med,a cijena paprena
Možda nekom nije dobar,ali meni je odličan
bond007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2013., 18:44   #320
U apotekama ima dobrih medova i u DM-u, onih s eko certifikatom itd..
Nessadha is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:30.