Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.03.2007., 15:46   #41
Quote:
Špranja kaže: Pogledaj post
Kada, a da ne poremetim ritam cvatnje? Inače, ja uopće još nisam uspjela "skužiti" kad ruzmarin cvate, točnije - čini mi se da cvate kad kojem grmu padne na pamet: zimi, ljeti, u proljeće, jesen...
Koliko sam ja shavtila kod svojih ružmarina cvatu stalno, vjerojatno kada nije ni prevruće ni prehladno: proljeće više puta, kraj ljeta, jesen više puta
passiflora is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2007., 19:37   #42
Razmnožiti levandu nebi trebao biti problem.U našim krajevima stari ljudi to rade na jednostavan način.Otrgnu grančice levande u visini 25-30cm te se zabode do zelene lisne mase u zemlju.To se ovdje radi kroz 2 i 3mj.Pokušaj u slavoniji sa zadrškom od mjesec dana.Osobno je razmnožavam iz zelene reznice kojoj nakon prijema pinciram vrh.
Jelsa49 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2007., 19:49   #43
Špranja,kao prvo imaš krasan vrt.Sve pohvale.Santolinu također orezuj dva puta godišnje.Prvi put sada,drugi put odmah nakon cvatnje.Dobit ćeš gusti i kompaktni grm. Što se tiče ruzmarina,kiša i temperatura su faktori cvatnje.događa se da cvjeta i tri puta u sezoni.Imaš dva tipa ruzmarina koji se najviše sade kod nas: Prostratus ili polegnuti tip koji se drugačije obrezuje od Oficinalis tipa koji više služi za niske živice ili pravilnije oblike.Pozdrav.
Jelsa49 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2007., 21:06   #44
Quote:
Jelsa49 kaže: Pogledaj post
Špranja,kao prvo imaš krasan vrt.Sve pohvale..
ej Špranja, a di je taj vrt ....daj da i mi vidimo, ne samo Jelsa49 :klap: :klap: :klap:
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2007., 21:42   #45
Quote:
Madame Hooch kaže: Pogledaj post
ej Špranja, a di je taj vrt ....daj da i mi vidimo, ne samo Jelsa49 :klap: :klap: :klap:
Pogledaj temu Dalmatinski vrtovi. Mislim da je str. 2. Stvarno se ima kaj vidjeti. Pohvale i od mene.
kikca is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2007., 21:49   #46
tenks

Špranja https://www.forum.hr/showpost.php?p=7740943&postcount=28
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2007., 02:25   #47
Hvala na komplimentima za vrt, jako mi paše to čuti...
Quote:
Jelsa49 kaže: Pogledaj post
Špranja,kao prvo imaš krasan vrt.Sve pohvale.Santolinu također orezuj dva puta godišnje.Prvi put sada,drugi put odmah nakon cvatnje.Dobit ćeš gusti i kompaktni grm. Što se tiče ruzmarina,kiša i temperatura su faktori cvatnje.događa se da cvjeta i tri puta u sezoni.Imaš dva tipa ruzmarina koji se najviše sade kod nas: Prostratus ili polegnuti tip koji se drugačije obrezuje od Oficinalis tipa koji više služi za niske živice ili pravilnije oblike.Pozdrav.
Ovo je fotkano 2-3 dana prije svih ovoproljetnih šišanja, tako da sam sve što si savjetovao već obavila . A ova santolina je, istina, ostala neošišana nakon prošlogodišnje cvatnje (skinula sam samo cvjetove i po vrhu), ali zato sam sad skinula sve na 15-tak cm. A ruzmarini (svi su Oficinalis) su isto oblikovani, osim onih par koji su cvali i bilo mi ih je žao, pa ću sljedeći put (za 15-tak dana).
Onda ću pofotkat i svoja "stabalca" lavande i poslat vam...
Lavandu i ruzmarine zakorjenjujem u 9. mj. (drvenaste reznice) i skoro sve se primi...
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2007., 00:23   #48
da ne otvaran novu temu, znate li kad cvate lavandula latifolia a kad lavandula stoechas?
i kakva je to levandina, mislin koja je razlika između nje i nase angustifolie
Las Legolas is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2007., 00:41   #49
Pročitah negdje da stoechas cvjeta od 2. do 6.
passiflora is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2007., 16:52   #50
Par savjeta i ispravaka na sve gore navedeno.Kao prvo levanda se može lako uzgajati u loncu i na kontinentu,uz uvjet da nema dugotrajnog leda u kombinaciji sa visokom vlagom u loncu.Sve gore navedeno su lavandule bilo angustfolia,dentata,x intermedia,lanata,latifolia...i da dalje ne nabrajam od ukupno 25 vrsta i veliki broj sorti i hibrida.Uglavnom se dijele na ukrasne i komercjalne/za ulje i cvijet/.I ono što nazivaju levantinom je također lavanda koja je namjenjena komercjali.Omjer 7:1 u iskorištavaju "levantina" u odnosu na hibride ne odgovara ni približno stvarnosti.Kvaliteta je na strani hibrida ali samo za farmaceutsku industriju,dok intezitet mirisa je neznatan.Ono šta raste na Hvaru jesu lavandule samo što ih ima više tipova.Jedan od cjenjenih hibrida je naša budrovka i ona spada u "levantine".Vera je engleska tkz. "prava levanda" koja se uzgaja na visinama od 800-1500m nadmorske visine ali ne zbog toga da se nemože uzgajati niže nego zbog kvalitete ulja.Moram napomenuti da se i ona uzgaja na Hvaru.Što se temperatura tiće trpi do -20C može biti pokrivena snjegomviše od dva mjeseca , nastala oštećenja vrlo brzo nadoknađuje ali najveća opasnost su kasnoproljetni mrazevi.Lavandu je potrebno šišati u terminu cvatnje jer izostanak rezidbe nagrđuje njen hortikulturni izgled.Navode Azimuta potrebno je potpuno negirati jer nema veze sa stvarnim/kaže"prava levanda se ne grana",a što je Vera.Sve se one granaju./,
dok bi Moru odgovorio da za sada ne postoje genetski modificirani hibridi lavande.
Jelsa49 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2007., 17:34   #51
Quote:
Jelsa49 kaže: Pogledaj post
Par savjeta i ispravaka na sve gore navedeno.....
ajdmo onda (Modice !!!) spojiti tu temu u jedno sa https://www.forum.hr/showthread.php?t=204940

pa da ispadne da je ovaj ispravak ujedno i jelsino izvinjavanje što me na toj drugoj temi napao bez razloga

__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2007., 19:30   #52
E, Jelsa, daj mi napiši nešto o stoechas, imam jednu malu i cvate, zanima me jel može bit da je patuljasta? Nije klasnična nego svjetlija, rozo ljubičasta.
passiflora is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2007., 20:32   #53
Passiflora,stoechas je francuski tip levande koji danas služi kao dekorativni tip.Kompaktan je i gust grm sa kratkim cvjetnim stapkama.Veličina grma ne prelazi 40 cm.Izvorna boja cvijeta je tamno purpurna.Navodiš da nije klasična boja pa mi je vjerovati,ako se radi o stoechas lavandi,da je to neka novija varijacija.
Inaće sam tip je prepoznatljiv po brzom propadanju unutrašnjeg dijala grma.
Rezidba je minimalna.
Madam H.,ovdje nema mjesta izvinjenju jer nigdje nisam tvrdio da levanda ne može rasti u posudi,nego sam govorio o primjerenom izboru tipa levande za mali prostor.Ukrasni tipovi su osjetljiviji i stoga ih je potrebno slanjati za vrijeme zime.I dalje stojim iza toga da nije ugodno vidjeti jednu budrovku /grm levande koji naraste 80-tak cm u širinu/ na prozorskoj dasci u žardinjeri širine 20 cm,a to je razlog zbog kojeg smo se "zakačili".Posadimo je lijepo u keramički lonac profila 30cm sa fino pripravljenom zemljom i bit će mo svi zadovoljni.
Jelsa49 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2007., 20:42   #54
Hvala! Evo, slična je ovome http://www.diggingdog.com/pages2/plantpages.php/S-0569
passiflora is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2007., 20:55   #55
Quote:
passiflora kaže: Pogledaj post
Noviji hibrid koji ima malo toga zajedničkog sa izvornim tipom osim oblik cvijeta.Boja je kod ovog primjerka je dosta svjetlija a listovi su mnogo krupniji.
Ovo je preljepo ,mada mi izgled odaje robustan tip.Kod klasičnog tipa listovi su kao listići ruzmarina.
Jelsa49 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2007., 21:01   #56
Kod moje su listovi dosta manji. I, jel istina da cvate od 2. do 6. mj?
passiflora is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2007., 22:11   #57
Quote:
M&BmamaiAM kaže: Pogledaj post
Imam lavandu u vrtu, na obroncima Sljemena. I uspijeva već nekoliko godina. Morala sam ju ponovo pikirati i ukorijenjivati treće godine, jer naraste veliki žbun i posuši se odozdola. Navodno se tako i skroz osuši, pa se mora stalno pomlađivati. Raste s južne strane uz cestu i ništa se ne buni. Imam već drugu godinu i smilje. Isto dobro uspijeva.
takva je ista situacija i kod mene. ali ja imam problema s nekim drugim biljem koje frendovi ostavljaju preko zime, a meni nema šanse da opstane. nekak mis e čini da je to sve vrlo individualno
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2007., 23:46   #58
nekidan san kupija jednu koja je u punom cvatu, po slici sa linka iznad cini se da je stoechas

sutra cu je slikat
Las Legolas is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2007., 12:05   #59
evo je:



nisan moga da ne uslikan i ovu lipoticu:

Las Legolas is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2007., 11:26   #60
Ja sam jučer svoju presadila u stari šuplji panj koji sam stavila u kamenjar. Prelijepo izgleda, onako na visokom (panj je visok jedno 80 cm)! A okolo sam ubola puzeće verbene, crvene - da malo dobijem na koloritu!
mouse is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:05.