Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.08.2014., 17:26   #1321
Quote:
dexdu kaže: Pogledaj post
Ovisi koje su uvodnice u aparatu i sa kojom strujom češ raditi

Dali si pripremio argon - jer bez njega ništa

Nemoraš žuriti sa volframom - najprije vidi šta ti se isporučuje sa aparatom

Crveni volfram ti je samo za rosfraj a zlatni je univerzalni i za inox i za aluminij, dok je zeleni volfram samo za aluminij

Ako radiš nešto precizno (a obično i je u tigu) najbolje je uzeti volfram 1,6 crveni za inox - dosta je precizan, stabilan luk i podnosi 70A što ti je dovoljno za 2mm debljine inoxa, ali moraš imati i uvodnicu u pištolju 1,6 a keramičku diznu 6 i to je to
I obavezno radni komad na plus pol a pištolj na minus
Ma tako ce i biti,mogu uzet volfram naknadno.Ne treba mi ni za sta posebno.Vjezbao bi jos malo na cijevima na kakvim se obicno vjezba u skolama za obuku zavarivaca.Tu sam isao maksimalno do 80-90 A, a planiram vjezbati i sa bijelim cijevima pa bi mi trebao koji volfram i za njih.Stjenka do nekih 5 mm,promjera cijevi do nekih 10 cm.Bocu takodje jos nisam nabavio al i to cu uskoro.Hvala vam mnogo.Pozdrav
saltcity is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2014., 20:29   #1322
Quote:
saltcity kaže: Pogledaj post
Ma tako ce i biti,mogu uzet volfram naknadno.Ne treba mi ni za sta posebno.Vjezbao bi jos malo na cijevima na kakvim se obicno vjezba u skolama za obuku zavarivaca.Tu sam isao maksimalno do 80-90 A, a planiram vjezbati i sa bijelim cijevima pa bi mi trebao koji volfram i za njih.Stjenka do nekih 5 mm,promjera cijevi do nekih 10 cm.Bocu takodje jos nisam nabavio al i to cu uskoro.Hvala vam mnogo.Pozdrav
Za ovo što si naveo - stijenka 5mm, struja 90A - ja bih išao ipak sa elektrodom 2,4 i keramičkom šobom 7
dexdu is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2014., 02:27   #1323
Quote:
saltcity kaže: Pogledaj post
Ma tako ce i biti,mogu uzet volfram naknadno.Ne treba mi ni za sta posebno.Vjezbao bi jos malo na cijevima na kakvim se obicno vjezba u skolama za obuku zavarivaca.Tu sam isao maksimalno do 80-90 A, a planiram vjezbati i sa bijelim cijevima pa bi mi trebao koji volfram i za njih.Stjenka do nekih 5 mm,promjera cijevi do nekih 10 cm.Bocu takodje jos nisam nabavio al i to cu uskoro.Hvala vam mnogo.Pozdrav
Možda da uzmeš sive volfram elektrode jer imaju malo povišen otpor i nisu toliko štetne kao crvene.U svakom slučaju uzmi po jednu elektrodu od svega pa si probaj koje ti najviše leže.Siva je isto univerzalna.
Kako je struja preko 70 A ide se na elektrodu 2.4 mm i keramika se odabire od 4-6 puta promjer elektrode.Ja bi išao na 9.5 mm (3/8 ") a ako kupuješ uzmi jednu i od 11.1 mm (7/16 "). To su sve colovne mjere zato nisu okrugli brojevi ali negdje ih prodaju po brojevima a negdje po promjeru.

Cijevi (crne) sa stijenkom od 5 mmm trebaš zvarivat u dva prolaza.Prvi bi mogao bit na kojih 100 A da popuniš razmak (mora biti jedano 1.5-2 mm) a drugi preko prvoga ali sad digni amperažu na 130 A.Prvi se prolaz radi da izmjenično griješ jednu pa drugu stanu cijevi i nanosiš meterijal a drugi po sredini i samo dodaješ šipku da se lijepo razlije.Ovo su ti parametri kojima ja radim.Na bijelim cijevima smanji struju jer ti cijev izgori i ne bi išao više od 70 A za prvi prolaz i 85-90 A za drugi.
Kod većih razmaka smanji još struju ali je poanta da materijal mora popunit prazninu a ne da ga samo nanaseš a razmak ostane šupalj.
Kad pogledaš iznutra mora bit sve ravno bez razljevanja matala u prostor cijevi i bez kanala i kojekakvih praznina u zavaru.Uglavnom zavarujem od polovice na gore i onda promijenim ruku pa drugu stranu.Posle se okreće cijevi i druga strana isto tako.

Zadnje uređivanje Ri 71 : 30.08.2014. at 02:38.
Ri 71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2014., 10:38   #1324
Quote:
saltcity kaže: Pogledaj post
Ma tako ce i biti,mogu uzet volfram naknadno.Ne treba mi ni za sta posebno.Vjezbao bi jos malo na cijevima na kakvim se obicno vjezba u skolama za obuku zavarivaca.Tu sam isao maksimalno do 80-90 A, a planiram vjezbati i sa bijelim cijevima pa bi mi trebao koji volfram i za njih.Stjenka do nekih 5 mm,promjera cijevi do nekih 10 cm.Bocu takodje jos nisam nabavio al i to cu uskoro.Hvala vam mnogo.Pozdrav
Samo da te upozorim da su to vrlo skupe vježbe (argon košta 600,00 boca)

Za ovo što navodiš morati češ utrošiti 16l po minuti argona

Moje vježbe su bile na dijelovima koje sam i popravljao a vrlo malo onako da se ruka priuči

Sada željezo radim isključivo sa Mig-Mag om co2 plinom što je puno brže i nije zahtjevno kao tig, a o razlici u cijeni argon-co2 da ne govorim, jer i ljudi danas gledaju da se posao obavi što jeftinije

Argon i tig postupak upotrebljavam samo kod aluminija i inoxa - ali uglavnom heftanje, jer puni varovi itekako znaju povuči materijal pa radni komad izgleda ko palačinka

Mig-Mag postupak ne zagrijava toliko radni komad pa je sve savršeno

Vidjet češ o čemu pričam kada počneš raditi pogotovo neku inox ogradu
dexdu is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2014., 20:20   #1325
Može mala pomoć radi se o aparatu Rhino mma 200A, na priključku piše dkj-2/10-25.

Koja je to kvadratura kabla za taj aparat ?


Trebam 1 par kabla dužine nekih 3-4m za rad gdje nemogu bliže postaviti aparat.
I gdje ima povoljno kupiti takav kabel ?

Zadnje uređivanje SAS : 30.08.2014. at 20:30.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2014., 11:19   #1326
Quote:
SAS kaže: Pogledaj post
Može mala pomoć radi se o aparatu Rhino mma 200A, na priključku piše dkj-2/10-25.

Koja je to kvadratura kabla za taj aparat ?


Trebam 1 par kabla dužine nekih 3-4m za rad gdje nemogu bliže postaviti aparat.
I gdje ima povoljno kupiti takav kabel ?
Ja sam upotrijebio kablove 50 kvadrata koji se prodaju na svakoj benzinskoj postaji a služe kao kablovi za startanje - več na jednoj strani imaš "žabu" za masu a ostalo odsječeš i staviš konektore i nosač elektrode
dexdu is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2014., 17:16   #1327
Šta su to bijele cijevi i crne cijevi
Koji je to materijal
crovranjky is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2014., 18:16   #1328
Hrđavo i sjajno!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2014., 19:33   #1329
Aparat za varenje

Pozdrav, gledam sebi uzest aparat za varenje samo neznam šta da uzmen, ne treba mi nešto profesjonalno nego nešto do 1500-2000 kuna, sad me zanima jeli se može nabavit za te pare aparat za varenje koji će dobro varit i da će moć varit inox.

Hvala svima koji odgovore.
markomar993 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2014., 21:52   #1330
Quote:
SAS kaže: Pogledaj post
Može mala pomoć radi se o aparatu Rhino mma 200A, na priključku piše dkj-2/10-25.

Koja je to kvadratura kabla za taj aparat ?


Trebam 1 par kabla dužine nekih 3-4m za rad gdje nemogu bliže postaviti aparat.
I gdje ima povoljno kupiti takav kabel ?
imaš čovjek na jakuševcu , to je zadnji red , paralerno s nasipom ..dakel najdalje od parkinga
jationmivioni is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2014., 21:53   #1331
Quote:
crovranjky kaže: Pogledaj post
Šta su to bijele cijevi i crne cijevi
Koji je to materijal
inox i "obični" čelik
jationmivioni is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2014., 22:28   #1332
Dali mi netko može reci dal je dobar ovaj aparat,potreban mi je tig za inox da bi vario,pošto je sad na akciji,treba mi tako za po doma da si skratim vrijeme http://web-trgovina.metal-kovis.hr/a...za-zavarivanje
callman is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2014., 23:54   #1333
Quote:
dexdu kaže: Pogledaj post
Ja sam upotrijebio kablove 50 kvadrata koji se prodaju na svakoj benzinskoj postaji a služe kao kablovi za startanje - več na jednoj strani imaš "žabu" za masu a ostalo odsječeš i staviš konektore i nosač elektrode
A jel mozda znas kolika je onda ova kvadratura kabla kod tog mog aparata ?
Mislim da je 50 kvadrata ipak malo predebelo pogotovo ako kabel nije dovoljno fleksibilan. Mislim da je cak predebel za montazu na konektor !?




Quote:
jationmivioni kaže: Pogledaj post
imaš čovjek na jakuševcu , to je zadnji red , paralerno s nasipom ..dakel najdalje od parkinga
Jel imas njegov kontakt da se prije cujem sa tipom sta kaze jer neidem cesto na Jakusevac ? Da neidem bezveze dolje pogotovo kad mi nije blizu.




Quote:
callman kaže: Pogledaj post
Dali mi netko može reci dal je dobar ovaj aparat,potreban mi je tig za inox da bi vario,pošto je sad na akciji,treba mi tako za po doma da si skratim vrijeme http://web-trgovina.metal-kovis.hr/a...za-zavarivanje
Kemppi je dobar aparat samo ne znam jel ti je dovoljno jak jer ima svega 150A ako se nevaram. A na tih 150A nemos raditi konstantno/neprekidno vec mi se cini svega do 120A. 150A je maksimalno za kratko vrijeme varenja i onda moras odbiti razliku od tog max na snizenu amperazu za neprekidan rad.
To ti je tzv. intermetencija ili kak se vec zove taj problem odnosno mogucnosti rada aparata pod razlicitim opterecenjima.


Tapatalk 2 using mobile - Samsung Galaxy Fit S5670
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2014., 11:05   #1334
Quote:
callman kaže: Pogledaj post
Dali mi netko može reci dal je dobar ovaj aparat,potreban mi je tig za inox da bi vario,pošto je sad na akciji,treba mi tako za po doma da si skratim vrijeme http://web-trgovina.metal-kovis.hr/a...za-zavarivanje
Da to je odličan aparat

Tak za po doma ti je više nego dovoljan, jer neznam šta bi radio neprekidno sa elektrodom 3,2 po kuči

Čak 120A za materijale do 4mm ti je dovoljno - slobodno uzmi aparati su prva liga i javi dojmove
dexdu is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2014., 11:50   #1335
Quote:
dexdu kaže: Pogledaj post
Da to je odličan aparat

Tak za po doma ti je više nego dovoljan, jer neznam šta bi radio neprekidno sa elektrodom 3,2 po kuči

Čak 120A za materijale do 4mm ti je dovoljno - slobodno uzmi aparati su prva liga i javi dojmove
Treba mi samo tig za inox da bi si doma nešto mogao povariti,ništa veliko, a elektrodu tu i tam ču koristit
callman is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2014., 17:41   #1336
Quote:
SAS kaže: Pogledaj post

Jel imas njegov kontakt da se prije cujem sa tipom sta kaze jer neidem cesto na Jakusevac ? Da neidem bezveze dolje pogotovo kad mi nije blizu.
nemam
jationmivioni is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2014., 18:18   #1337
Quote:
callman kaže: Pogledaj post
Treba mi samo tig za inox da bi si doma nešto mogao povariti,ništa veliko, a elektrodu tu i tam ču koristit
Ako ti je to aparat za igrat po doma i nista za veliko onda ce ti bit dosta i bolji kinez Rhino 200 (180A) TIG za 2500kn. Jer steta bacat duplo vise para sto bude skupljalo prasinu.

http://www.sigmat.hr/industrijska_op...tig_rhino.aspx


Tapatalk 2 using mobile - Samsung Galaxy Fit S5670
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2014., 18:19   #1338
Za moderatora: Brisi post, neka greska s duplim postanjem.
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2014., 19:35   #1339
Quote:
SAS kaže: Pogledaj post
Ako ti je to aparat za igrat po doma i nista za veliko onda ce ti bit dosta i bolji kinez Rhino 200 (180A) TIG za 2500kn. Jer steta bacat duplo vise para sto bude skupljalo prasinu.

http://www.sigmat.hr/industrijska_op...tig_rhino.aspx


Tapatalk 2 using mobile - Samsung Galaxy Fit S5670
Moraš prvo usporediti aparate Rhino i Kempi - Kempi je strojčina prema kineskom aparatiću

Nemoj misliti da ako je skuplje da je bačen novac, naime imao sam prilike imati u ruci držač elektrode Rhina i Kempija - neusporediva kvaliteta jer držač elektroda Rhina je kao dječja igračkica naprema Kempiju, stabilnost luka i paljenje kao i vođenje elektrode kroz materijal - nemože se uspoređivati, jednostavno nisam dovoljno bogat da kupujem kinesko smeče
dexdu is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2014., 20:21   #1340
Quote:
dexdu kaže: Pogledaj post
Moraš prvo usporediti aparate Rhino i Kempi - Kempi je strojčina prema kineskom aparatiću

Nemoj misliti da ako je skuplje da je bačen novac, naime imao sam prilike imati u ruci držač elektrode Rhina i Kempija - neusporediva kvaliteta jer držač elektroda Rhina je kao dječja igračkica naprema Kempiju, stabilnost luka i paljenje kao i vođenje elektrode kroz materijal - nemože se uspoređivati, jednostavno nisam dovoljno bogat da kupujem kinesko smeče
dexdu slažem se s tobom,ipak se nebi htio igrat s kineskim nematerijalom,

A ovaj kojeg je naveo SAS dođe 2548 kn + pdv=3185 + maska+plinski regulator i nabere se oko 4000kn pa onda i na kraju nije baš jeftin a k tome još je i kinez kako dexdu kaže
callman is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:42.