Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.11.2007., 23:38   #1
Okajanje (Atonement) (2007)

jel gledao netko, bilo na zff-u, bilo u kinima, bilo pa se spominjalo?


ja bijo danas u cinecittastarumladu u 6 i nešto i atmosfera je bila nikad takva. ne mislim na film. pol metra od mene u ljubavnim sjedio je par kod kojeg je očito cura sa iq-om 86 (al trebala bi ipak testirat, ipak je to broj iznad 40) vodila u kino dečka od valjda 68 ili 8.6, ne znam, uglavnom kako neke dijelove filma vidimo u različitim perspektivama, ona mu je svaki put objašnjavala šta se dešava i tko što misli, a on često zapitkivao "molim? aha. ok. kako to misliš?" i tako dalje. Zaista su pokušavali glasnoću svest na minimum te su šaptali koliko se tiho to može, ali nisu prestajali šaptat..jedino kad su se žvaljakali, al to me ne smeta, jer ih tad nisam čuo, budući da očito neke stvari rade tiše nego druge
dva reda ispod baba i tip pričaju normalnim tonom...film počeo, muzika onak atmosferična, naznake ugođaja odmah na početku, a ovi pričaju i dalje..svi se onako okreću prema njima, oni pokreti tijela koji govore "mislim stvarno", ali oni ništa, i onda se netko zadere od gore: "Ajde lijepo prestanite pričat vi dolje lijevo", a ja sam sto se nisam upisao od smijeha. naravno, prestali su. malo je zasmetala jačina tona, al ima čovjek pravo.
uglavnom, ludilo, jel bio neko?


aha, film, da, film

ma šta ja znam...kažu knjiga odlična, na interliberu nije bilo tvrdih korica pa je nisam kupovao, a film je onak - odlično napravljen, na momente briljantan, pažnja posvećena snimanju detalja je na trenutke u najvišoj klasi (scena s upaljačem čiji se kasniji istovjetni zvuk ponavlja, genijalno), sound je izvanredan, glazba također solidna, kostimi zadovoljavaju, gluma super, patetike nema (konačno) nimalo, al film propušta ono najbitnije - dirnut malo u emocionalnu stranu gledatelja..mislim, fora priča i sve, ali u nijednom trenutku mi nije bilo žao tih likova niti sam se u ikojem trenutku rastužio, kamo li zasuzio, a baš sam htio, iskreno, zato sam i išao gledat...valjda se danas teško rade drame kao nekad, tipa "Savršeni svijet", ili ja ne pogađam one kvalitetne...
anyway, sveukupno 8/10...dobar film, ali da je izbačen ili bolje napravljen onaj dio od 40/50 do 70/80 minute kad prestaje radnja u i oko dvorca te se premješta na ratište, koji je do zla boga dosadan (mislio sam čak u jednom trenutku i otić, a upravo u tom razdoblju filma otišle su tri osobe) te da je malo bolje uspio dirnut u osjećaje gledatelja, mogao je lako dobit 9-9,5
Pacificist is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2007., 23:43   #2
tek sad čitam o filmu, nakon mog komentara, i vidim otkud mi je McAvoy poznat - pa glumio je bloody doktora u "Posljednjem škotskom kralju" i fauna u "Kronikama iz Narnije", ali su to dva totalno različita lika i nikako ga nisam mogao povezat

kaže wiki da je Wright najmlađi redatelj koji je otvorio Mostru te da je film veliki kandidat za predstojeće Oscare...
ajde budemo vidli...meni kažem, sve super, al priča je nekako loše pogođena
Pacificist is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2007., 00:06   #3
http://www.filmski.net/filmovi/recenzije/3690/

ovi svi plakali

zašto mene nije dirnulo??


btw, da, zaboravih vrlo dobar dugi kadar na plaži, ali sam se tijekom njega i pitao - kojeg vraga radi šest-sedamminutni kadar sa svim ratnim strahotama u filmu o tome kako je mala zajebala ljubav dvoje ljudi...
lijepo odradjena, ali mi to ubijanje konja i pakao brodova kojih nema malo odskace od fokusa price

ali to je Wright htio i postic, valjda, jer imam dojam da je htio sve samo ne ispricati dirljivu pricu, pa se stoga i vracao u proslost, odlazio u buducnost, prikazivao scenu unatrag, lazirao dogadjaje, stavljao fokus na nesto deseto itd


http://www.step.hr/std-info/5zff-okajanje.shtml

bam! taman moj review pogodila treba

ok dosta ja, jel gledao tko?
Pacificist is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2007., 00:27   #4
ajd fala bogu da je netko otvorio temu za ovaj film

da, mi, tj. "ovi" s filmskog neta svi plakali.

Predivan film. Glazba izvanredna i predivno tempirana, montaža genijalna, scenografija nevjerojatno dobra, james mcavoy snažan, keira ok ( ali ništa posebno ako se mene pita, očekivala sam malo "jači" performance s njene strane s obzirom na lik koji glumi ), romola začuđujuće dobra ( ja sam, naime, bila uvjerena da ta cura ne zna glumiti ).

Knjiga je, inače, predivna. Upravo ju dovršavam na engleskom i moram istinski reći kako je McEwan nevjerojatan pisac. Nakon svake druge stranice sam se pitala "KAKO li će oni to prenijeti na platno?!"- toliko nijansi, suptilnosti, ideja, bogatstva.... ali uspjeli su i nisam ostala razočarana. Skidam kapu 4-minutnoj sceni u Dunkirku, predivno snimljeno, neopisivo snažno i upečatljivo, sva ta masa....SVEGA. Pacifist, ajde razmisli malo što je Wright htio pokazati? Kao prvo, rat u svoj njegovoj grozoti ( što je i uspio bez da je prikazao iti jednu "bitku" ) i utjecaj istoga na Robbieja ( ma na bilo kojeg čovjeka, ali u ovom konkretnom slučaju na Robbieja )- nešto što on NIJE trebao doživjeti, nešto što on NE BI morao proći i ne bi morao proživjeti da nije bilo male Briony i njene laži koja je i Robbieja i Ceciliju uništila ne samo emocionalno ( njih dvoje kao "par" ) nego i svakog od njih zasebno na psihičkoj razini. Eto, zato je bar meni ta scena kod Dunkirka bila važna, i rat kao takav je jako bitan motiv filma i bilo je važno prikazati to, skupa s Robbiejevim doživljajem istoga i dati nama uvidi u to koliko ga je taj rat ( u koji je potpuno nezasluženo, ni kriv ni dužan, morao otići )- promijenio, iscrpio, lišio nade ( no jedina nada koja ga je gurala dalje i zbog koje je uopće našao ŽELJU za preživljavanjem, bila cecilija te činjenica da ga čeka ( "I will find you, love you, marry you and live without shame" ), a jedine konkretne uspomene koje su ga "držale" su bila ta 2 bitna zajednička trenutka ( jer ih je, i u knjizi, uistinu bilo samo 2 )- noć u knjižnici i nalazak nakon 3,5 godine kad ga je ona i dalje "čekala" i odmetnula se od svoje obitelji ) )

Mene je završna scena dotukla....tj. od trenutka kad se saznaje da su i Robbie i Cee poginuli ( jer sam psihički bila spremna na smrt samo jednog lika ) pa kad Briony kaže da im je "dala njihovu sreću" i ona idilična scena na plaži pretužno, prenepošteno, pre.....frustrirajuće!
__________________
But I've still got me to be your open door, I've still got me to be your sandy shore, I've still got me to cross your bridge in this storm and I've still got me to keep you warm...warmer than warm...
Gretchen is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2007., 00:48   #5
ako nekog zanimaju hrvatske kritike:
http://www.jutarnji.hr/clanak/art-20..._film,94759.jl

http://www.jutarnji.hr/kultura_i_ziv...janje,97191.jl
Pacificist is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2007., 01:03   #6
Quote:
Gretchen kaže: Pogledaj post
ajd fala bogu da je netko otvorio temu za ovaj film

da, mi, tj. "ovi" s filmskog neta svi plakali.
ok, sad si se odala, biljko sa Zlarina


Quote:
Gretchen kaže: Pogledaj post
Pacifist, ajde razmisli malo...
Greten, ajde razmisli i ti...posebice pri oslovljavanju...


Quote:
Gretchen kaže: Pogledaj post
...što je Wright htio pokazati? Kao prvo, rat u svoj njegovoj grozoti ( što je i uspio bez da je prikazao iti jednu "bitku" ) i utjecaj istoga na Robbieja ( ma na bilo kojeg čovjeka, ali u ovom konkretnom slučaju na Robbieja )- nešto što on NIJE trebao doživjeti, nešto što on NE BI morao proći i ne bi morao proživjeti da nije bilo male Briony i njene laži koja je i Robbieja i Ceciliju uništila ne samo emocionalno ( njih dvoje kao "par" ) nego i svakog od njih zasebno na psihičkoj razini. Eto, zato je bar meni ta scena kod Dunkirka bila važna, i rat kao takav je jako bitan motiv filma i bilo je važno prikazati to, skupa s Robbiejevim doživljajem istoga i dati nama uvidi u to koliko ga je taj rat ( u koji je potpuno nezasluženo, ni kriv ni dužan, morao otići )- promijenio, iscrpio, lišio nade ( no jedina nada koja ga je gurala dalje i zbog koje je uopće našao ŽELJU za preživljavanjem, bila cecilija te činjenica da ga čeka ( "I will find you, love you, marry you and live without shame" ), a jedine konkretne uspomene koje su ga "držale" su bila ta 2 bitna zajednička trenutka ( jer ih je, i u knjizi, uistinu bilo samo 2 )- noć u knjižnici i nalazak nakon 3,5 godine kad ga je ona i dalje "čekala" i odmetnula se od svoje obitelji ) )
ma sve to s dvije zajedničke scene i beskrajnom tugom nad ovom dolinom suza stoji, ali ne vezujem njihove odnose s ratom, niti ih treba vezivat...ok, rat se dešavao baš u to doba u koje je radnja smještena, i on je bio dio tog rata isto kao što je i taj rat bio dio njega, ali šta dalje? koje veze ima rat s ljubavlju? kao sredstvo kojim se uvijek i klišeizirano pokazuje "udaljenost od bližnjih i teška situacija iz dana u dan"? mislim da to filmu i nije trebalo...nije da je nešto loše, al jednostavno mi ne paše unutra...

Quote:
Gretchen kaže: Pogledaj post
Mene je završna scena dotukla....tj. od trenutka kad se saznaje da su i Robbie i Cee poginuli ( jer sam psihički bila spremna na smrt samo jednog lika ) pa kad Briony kaže da im je "dala njihovu sreću" i ona idilična scena na plaži pretužno, prenepošteno, pre.....frustrirajuće!
znalo se unaprijed da će oboje poginut, jer se daleko čuje da je to film se nesretnom ljubavlju, a to može značit samo jedno, pogotovo nakon scene drpanja (Pavičićev termin, odličan) u knjižnici...tako da to ništa, a kad im je Briony dala sreću - dala im je ona kurac, kao što Pavičić kaže, a ona scena na plaži je kao i sve ostale lijepe, ali imaginarne scene...jedino što me na sekundu dirnulo je the very last shot, a to je njegov pogled na svoj ideal - kućicu pokraj mora koja izgleda tako dostižno u svakodnevici, ali je par neobičnih detalja i splet okolnosti mogu pretvoriti u pravi El Dorado...briljantno, ali dirljiv the very last shot u trajanju od 2-3 sekunde ne može bit dosta za jedan srcedrapajuć film
Pacificist is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2007., 21:24   #7
Pacificist, ispričavam se za krivo oslovljavanje tj. za lapsus. I samo da kažem da ovim "ajde razmisli malo" nisam imala namjeru zvučati napadački ili na bilo koji način..."superiorno" makar sam bila svjesna toga da bi se to tako moglo shvatiti....jednostavno mi bolji izraz od "daj razmisli" u datom trenutku nije padao na pamet s obzirom na to da si rekao da ne vidiš smisao kadra.



*MAJOR MOVIE/BOOK SPOILERS AHEAD*



Natrag na sam film ( a sada ponešto i o knjizi, tek toliko da se dobije "širi uvid" )- jučer sam ju dovršila i moram priznati da skoro nikada u životu nisam bila toliko BIJESNA na nekog pisca, bijesna na neki lik, bijesna na takav kraj....zanimljivo, ali i NAKON što sam vidjela kraj na filmu, to se nije moglo usporediti s onim u knjizi- 20 stranica prologa iz bryonine perspektive, o tome kako joj se priređuje zabava u kući za 77. rođendan, njoj, proslavljenoj spisateljici, o tome kako je bila udata, sretna tralala, marshall i lola također živi....a njen roman, atonement jel'te, će moći biti objavljen TEK nakon smrti marshallovih jer u njemu, kako i iz filma znamo, navodi sva imena, a s obzirom na to da je marshall bogataš, tužio bi izdavačku kuću i ona bi bila sravljena sa zemljom....tako da eto, tek nakon što svi oni lijepo pormu, istina će "izaći na vidjelo", a što je najžalosnije, kurac istina- uljepšani kraj. Tako da se apsolutno slažem s ovime što si napisao- kurac im je bryoni dala njihovu sreću ( kad sam to spomenula, bilo je to u svrhu govorenja kako me ta rečenica dodatno dotukla, baš zato što je njome "naglas izraženo" kako- je njima ta sreća bila uskraćena....i eto, jedini "oblik" sreće koju su dobili, bilo je na stranicama knjige....u trenutku kad je čovjek emotivno shrvan, to puno znači ), tako sam pizdila na nju i na mcewana zbog takvog kraja....jer eto, baš nam je lijepo NABIJENO NA NOS da je baš ČITAVU tu knjigu ( dakle do prologa ), ona napisala, da je sve one scene iz dunkirka "ONA" opisala ( a ne mcewan ), jer joj je nettle u pismima opisao na što je to ličilo , sve scene između robbieja i elizabeth ( rekonstruirane preko njihovih pisama kojih se isto preko nettlea dočepala )....ma mislim UŽAS! koliko god naizgled "genijalan" i neočekivan kraj bio, tako me RASPIZDIO jer k vragu, kako si ta mala uzima za pravo misliti da je u STANJU pojmiti što su njih dvoje osjećali jedno za drugo i na što su njihovi susreti ( kako onaj u knjižnici tako i onaj nakon zatvora ) ličili?!?! ma užas, čitava knjiga mi onda ispada tako.....lažna i neiskrena. Zanimljivo kako ti nešto u isto vrijeme može biti i predivno, izvrsno i degutantno, iritirajuće. Stvarno, nikada do sada mi se neka knjiga nije toliko sviđala i ne sviđala u isto vrijeme....i zato mi je zapravo jako drago ( jer film je ipak drugi medij ) što u filmu ne ispada u potpunosti da je to "sve njeno" ( jer opet- kako i može? gledali smo FILM, ona je pisala knjigu...nekako, ta povezanost se "gubi" i ne dolazi toliko do izražaja da je čitav film koji smo bili gledali- njena----> knjiga! ) već naprosto- sve se viđeno dogodilo onako kako se dogodilo, samo je ona zadnja scena u stanu "nadodana"....zato je za vrijeme filma moja ljutnja prema bryoni i bila utoliko manja, jer tokom filma ( ili točnije- na kraju filma! ) moja ljutnja prema njoj nije uspijela prevladati moju tugu nad sudbinom glavnih aktera....to mi se kod filma iznimno svidjelo. Što je bilo "bitnije" da TAJ osjećaj prevlada- a ne bijes nad time što je sve što smo do tada vidjeli "njenih ruku djelo" i što je ona istinu, zapravo, KURCA priznala i kurca se okajala....ma mamu joj njenu glupu što nije pred sud otišla s jebenih 18 kad je imala priliku, ufffff!!!!!

ovo što si rekao da njihove odnose ne vezuješ s ratom- tu se ne bih složila jer eto, rat se pokazao NAJBITNIJIM faktorom u čitavoj priči, tužno ali istinito. da bryoni nije zasrala, cee i robbie bi bili daleko od rata, ne bi poginuli i svi sretni zadovoljni. Rat je, znam da se sada ponavljam, ful bitan zbog načina na koji je utjecao na robbieja i zapravo je dodatno "naglasio" njegove osjećaje prema cee odnosno njegovu želju da bude s njom i očaj što nije i ne može biti.....i eto, kada promatraš robbieja u prvom dijelu filma, drag, nesputan, pomalo blesav/bedast ( u potpuno pozitivnom smislu naravno ), "swaggering one the promise of life" kako je i sam rekao, i onda u drugom dijelu filma- čovjek kojeg je rat razorio i koji je toga svjestan ( da, čest slučaj u filmovima, ali ne bih rekla da je to neorginalno ili isfurano- naprosto se lijepo uklapa u priču i u razvoj robbieva lika te čini njegovu sudbinu utoliko tragičnijom. uostalom, it's in the book )....da, i sada stvarno mogu reći da je film, po atmosferi, prevladavanju određenih emocija u određenim dijelova te kao cjelina ( i zasebni dijelovi ) in general što se priče tiče neopisivo vjeran knjizi! Knjiga ima 3 dijela+ epilog i u svakom je naglasak na nećem drugom. To se jasno vidi i u filmu i stvarno je predivno uspio predočiti u ta 2 sata sve sitnice, nijanse i suptilnosti te onaj "osjećaj", isprivak ONE "osjećaje" koji se protežu u 3 glavna ( +1 ) dijela kroz 370 stranica stoga eto, mislim da ako je itko osjetio "pad" u naraciji "u drugom dijelu filma" ( jer sam čula da je dosta ljudi reklo kako je prvi dio vrhunski, dok je drugi "slabiji" ), vjerojatno se toj osobi knjiga ne bi osobito svidjela- jer stvarno, baš je tako u knjizi! tako da eto, blame it on the book!
tako da, volio čovjek ovaj film ne volio, sa velikom sigurnošću i "odgovornošću" tvrdim da je to definitivno jedna od NAJBOLJIH ADAPTACIJA književnog dijela koju sam vidjela. skidam kapu!
__________________
But I've still got me to be your open door, I've still got me to be your sandy shore, I've still got me to cross your bridge in this storm and I've still got me to keep you warm...warmer than warm...
Gretchen is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2007., 23:22   #8
ubio me od dosade film.
Prvih pol sta odlično. Stavrno dolično. Onda kretanje s onim ratom i sranjima...uzas. PA pretenciozno iskenjavanje onom ogrooooooooooomnom scenom..ne znam. uspjela sam zaspat u kinu.
Iskreno, radije bih dva put zaredom gledala "Honey" sa jesicom Albom za kojeg mislim da je najgori film SVIH vremena neg da moram jos jednom ovo pogledat.
__________________
It's fabulous darling.
BabyNicky is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2007., 23:27   #9
Quote:
Gretchen kaže: Pogledaj post
Pacificist, ispričavam se za krivo oslovljavanje tj. za lapsus. I samo da kažem da ovim "ajde razmisli malo" nisam imala namjeru zvučati napadački ili na bilo koji način..."superiorno" makar sam bila svjesna toga da bi se to tako moglo shvatiti....jednostavno mi bolji izraz od "daj razmisli" u datom trenutku nije padao na pamet s obzirom na to da si rekao da ne vidiš smisao kadra.
1. nije problem u "ajde razmisli malo". sasvim si to korektno napisala, samo me zivcira kad krivo oslovljavaju, ali to sam malo i ja kriv, jerbo sam nick odabrao cisto da vidim psihologiju (ne)razmisljanja
2. ne ne, nisam ja rekao da ne vidim smisao kadra. kadar je, ponavljam, briljantan (o zahtjevnosti su rijeci nedostatne) i itekako ima smisla, ali moglo je i bez njega, odnosno nije nista ekstra (ne kao izvedba kadra nego samo njegovo postojanje, cijelog tog rata; ali ajde, ako je u knjizi, onda valjda treba tako bit)
3. knjiga sucks totalno onda, citajuci tvoj opis
4. o ratu mi se ne da raspravljat. i dalje mislim da je McEwan/Wright pricu trebao zadrzati oko dvorca, bilo blize (koliba u kojoj ga uskopljavaju) ili dalje (regionalni zatvor u kojem mu nedaju da papa kornfleyks), a ne otici na drugu stranu

do pojave rata mi je film, kako se ono kaze, astonishing...masterpis...sto zbog glume, rezije, kamere, glazbe, razlicitih vidjenja iste stvari, interijera i eksterijera, atmosfere, grandioznog dvorca koji gubi svoju velicinu u onakvom beskrajnom pejzazu kao sto velika ljubav gubi smisao u ovakvom svijetu itd, necu sad tu analizirat previse...kasnije ostaje izvanredna gluma, mjuza, fotografija kvalitetna i sve super, ali mi je nesto poslo po zlu...ne nuzno narativnost, ali nesto je...valjda sve skupa
Pacificist is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2007., 23:31   #10
ma, ne suck-a ( ) knjiga. Genijalna je....ali i frustrirajuća u isto vrijeme ( vjerojatno je to dio njene genijalnosti.... ). Mora da je dobra kada je u stanju prouzročiti toliku- buru emocija. Od tuge, razočaranja, melankolije preko bijesa i ljutnje do....ubilačkog nagona ( )....i sve to u varijacijama, a na samom kraju- sve to istovremeno. u prijevodu, the book did it!
__________________
But I've still got me to be your open door, I've still got me to be your sandy shore, I've still got me to cross your bridge in this storm and I've still got me to keep you warm...warmer than warm...
Gretchen is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2007., 23:41   #11
ne mislim da nije kvalitetna, nego da je onak, bezveze
Pacificist is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2007., 00:37   #12
daleko je od toga. you should give it a chance možda se ugodno iznenadiš ako ništa, "part one" će ti se GARANTIRANO svidjeti ( ako te taj dio u filmu tako očarao )
__________________
But I've still got me to be your open door, I've still got me to be your sandy shore, I've still got me to cross your bridge in this storm and I've still got me to keep you warm...warmer than warm...
Gretchen is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2007., 23:01   #13
Ja ću samo reći da je ovo jedan od NAJBOLJIH filmova koje sam gledala u zadnje vrijeme. Doista sam ostala bez riječi i namjeravam ga pogledati još jedanput da se slože dojmovi... Prekrasan film, odličan!!
beryozinka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2007., 14:13   #14
I meni je bio zanimljiv na početku, ali isto nikakvih emocija u meni, skoro pa ništa, i pomalo dosadan. Glumci dobri, ali opet fali "nešto" između glavnih glumaca. Nekoliko lijepih, idiličnih kadrova, i to je sve. Ne znam ,meni je film lijep, ali moglo je to i malo uvjerljivije, nisam se previše uživjela u njihovu situaciju što je i poanta ovog filma po meni. Izgubljena prilika za veliku ljubav, očaj, grižnja savjesti... Vjerujem da je knjiga u tome bolja, kao što knjige i jesu u pravilu bolje u tome od filmova
__________________
Never give up, it's such a wonderful life
Pisces10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2007., 16:08   #15
Potpisujem sve komentare koji ističu emotivnu neangažiranost filma.
mote is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2007., 14:09   #16
Evo baš sam ga prespavao – i što reći? Dojmovi su kao sinoć, ako ne i bolji. Film me baš oduševio.

Redatelj je obavio fenomenalan posao i igre sa perspektivama su mi odlične. I budući da sam podcjenjivački uletio u posao gledanja – jer kao režirao ga je neki nobody (iako ću nakon ovoga pogledati prethodni "Ponos i predrasude") uspio me vozati po nekim dijelovima kao Freeman gospođicu Daisy. Kad god sam bahato pomislio da sam ispred njega, opalio mi je lijepu šamarčinu koja još odzvanja u glavi. Ako ništa, nešto slijedeće mu gledam sa strpljenjem.

Glumcima također pohvale, ali ne da mi se više pisati lovorike engleskoj školi. Samo se ponavljam. Muziku ću spomenuti u kontekstu likova, jer se ne sjećam se kada sam zadnji put slušao glazbu tako dobro uklopljenu u priču; da nije samo rekvizit već i jedan od nenapisanih likova scenarija i ključeva za shvaćanje priče.

A priča i scenarij? Recimo da sve počinje kao nekakva epizoda Jeevesa and Woostera, da bi se u par obrata pretvorilo u hitchcockovsku noćnu moru ispričanu poput Titanika; "mala" tragedija ispred kulisa "velike" tragedije. Metafore su dobre. Ne doživljavaju se većima od gledatelja tako da ih i oni kojima je film samo zabava mogu bez problema pohvatati. A opet nisu prvoloptaške – tako da se i oni koji se doživljavaju većima od svijeta mogu zadovoljiti.
Karakterizacija likova je također snažna i uvjerljiva i scenarij obiluje crticama koje mu daju lijepu dozu krvi i mesa. A dojmila me i sama ideja priče koju nam objavi glavni lik na samom kraju. Budući da smatram da pisci pišu i zato što vole biti bogovi, svidjelo mi se što je glavni lik odlučio stvoriti život onima kojima svijet nije htio. Jer postoji tu neka ideja prkosa prema Bogu i stvarnosti pa mi je sve nekako toplo u trbuhu. I grist ću se par dana što se nisam i sam sjetio nečeg sličnog.

Gledati, svakako.



Eh da, dio sa evakuacijom na Dunkirku. Uvijek me zanimalo kako je to izgledalo.
__________________
Ya fuking eejit!
Katatonični Dabar is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2007., 21:03   #17
Film me toliko oduševio da sam ga morala još jednom pogledati u kinu i uživati u svim onim sitnicama brižljivo utkanim u priču koje se možda kod prvog gledanja ne primjećuju jer očekujemo i pretpostavljamo, dok kod drugog gledanja znamo i primjećujemo. Ono što me je oduševilo već kod prvog gledanja je glazba koja se odlično uklapa u cijelu priču. Ovaj film jedan je od onih koje ću zajedno sa Titanicom ili Engleskim pacijentom pogledati još gomilu puta i svaki put iznova uživati. Priča mi je zakon i žao mi je što prije filma nisam pročitala knjigu ( : dodaje na popis novogodišnjih odluka: ). Još jedna dobra stvar kod drugog gledanja je bila ta što u dvorani ovaj put nije bilo pubertetskih ispada sličnih onima koje je netko tu već opisao ( Pacifist? ) kad mi je došlo da neku balavicu sa tri tone nitna na sebi koja se ali cijeli f*** film glasno smijala kao da gleda neku komediju odfikarim u.... (think of a happy place, think of a happy place...)
__________________
Henry : Some people never go crazy. What truly horrible lives they must lead.
Taarna is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2007., 13:21   #18
Quote:
Taarna kaže: Pogledaj post
Priča mi je zakon i žao mi je što prije filma nisam pročitala knjigu ( : dodaje na popis novogodišnjih odluka: ).

:dodaje na popis potencijalnih rođendanskih poklona:

Ali ne kužim tu publiku; ja sam se u jednom trenutku toliko zapiljio u platno da sam zaboravio da držim kokice u ruci, pa se jedan benigni tik gotovo pretvorio u katastrofu neugodnih proporcija. Srećom moji indianajonesovski refleksi su spasili stvar.
__________________
Ya fuking eejit!
Katatonični Dabar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2007., 10:42   #19
Quote:
Katatonični Dabar kaže: Pogledaj post
:dodaje na popis potencijalnih rođendanskih poklona:
__________________
Henry : Some people never go crazy. What truly horrible lives they must lead.
Taarna is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2007., 16:41   #20
knjigu vam uistinu od srca preporučam ( ja sam je čitala za tutorial iliti "lektiru" na faksu iz jezičnih ), jer je predivna u svakom mogućem pogledu

samo, kao što sam u prijašnjim postovima rekla, knjiga ostavlja puno dublji i puno "žešći" bitter-sweet okus u ustima i nezavidnu količinu ljutnje naspram briony- osjećaj koji je film uspio podosta "ublažiti", što mi je, zapravo, u jednu ruku i drago.

i meni, recimo, nisu jasni ljudi koji su rekli da im je film jako "spor i dosadan" i da ako "ne volite sporu radnju, nemojte gledati". mislim, wtf?! jesmo li mi gledali isti film!? jer je meni atonement sve samo ne spor, dapače, svaki mi put tako brzo prođe and leaves me wanting- more...vjerojatno jer me film potpuno "zaokupi" i uvuče....
__________________
But I've still got me to be your open door, I've still got me to be your sandy shore, I've still got me to cross your bridge in this storm and I've still got me to keep you warm...warmer than warm...
Gretchen is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:29.