Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.05.2010., 03:00   #41
Pozdrav cure!

Evo da se i ja pridruzim, uz klasicno balkonsko cvijece odlucila sam malo i "neklasicno" posaditi (kako bi moj susjed rekao "nesto od cega cemo imati koristi").

Tako sam prije cca 3 tjedna posadila pomidor (rajcicu jel'), suncokret, mladi luk (), lavandu, kadifice - tek toliko da vidim hoce li mi uspjeti moja prva sadnja iz sjemenki... i eto, sve poludilo, najdulje je trebalo pomidoru i lavandi, sad je vec sve vani, suncokret poludio u visinu 10cm, lavanda se tek prekjucer probila...
i da ne duljim, ja sam posadila svo sjemenje u jedan pitar, sutra uploadam fotku...i sad ne znam sta cu s time , ima 50ak izraslih... (isto tako i sa kadificama i suncokretom)
Pocela sam suncokret razdvajati u male casice, ali i dalje ne znam gdje cu s njima.. Da li da pomidor isto tako razdvojim (kroz neko vrijeme)?
Lefti is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2010., 10:16   #42
hej Lefti
Tako sam i ja prvu turu pomidora (onih malih) bacila ''šaku'' sjemena u čašicu pa je niknula cijela šuma Onda sam ih krenula prepikirat u veće čašice, ali nisu preživjeli - sve sam bacila i posijala novu turu ali pametnije - u one obične plastične čašice sam stavljala po 2-3 sjemena. Većina ih je niknula a bilo je dovoljno mjesta da se razvije korijen. Kad su te stabljike imale po 4-5 listića, presadila sam po 1 stabljiku u čašicu i evo jučer sam ih presadila u velike tegle.
tartaruga is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2010., 13:30   #43
Tartaruga, pozdrav!

a toga me i strah, da ce sve riknuti kada pocnem presadjivati... vec sam osjetila na suncokretu da lomim korijencice ako nisam hiperpazljiva...

sa pomidorom ce to biti jos teze jer je stvarno premali jos... jos cusacekati pa da vidim...

a jos mi mama kaze da posadim u male casice od jogurta odmah, a ja ju nisam slusala..ne znam sta sam uopce mislila. Jos sam mlada, ajd

Uglavnom, taj mali kutak izgleda ovako:



uz proslogodisnju aloe veru koju sam ukrala baki iz vrta u novalji i koja je isto podivljala i pustila mlade (koje sam vec presadila da nekome dam)
i na prvom mjestu se vidi i lavanda kako je krenula, samo ne znam je li to uopce lavanda ili je obicna trava izrasla hehe

ovo je mladi luk
Bila je poanta da ga posadim prije uskrsa i da za uskrs imamo moj mladi luk, majka mi je umirala od smijeha a sad kuzim zasto...



ovo je suncokret



evo kadifica!



i slavni pomidor... s kojim nemam pojma sta cu a bas ne bi da mi propadne

Lefti is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2010., 14:07   #44
Lefti, gdje si nabavila sjeme suncokreta? Ja sam ograničena na 2 malecke sjemenarne i klasičnu ponudu trgovačkih centara, nemam pojma di bi to mogla nabaviti... Iako je već malo kasno za ovu godinu, jelda?
Htjela sam pitati za savjet - ako je netko od vas sadio one "kaktus" tikvice, neznam im pravo ime, al je opis vjeran Lani sam si posadila jednu na terasi, i nikla je, samo nije uopće napredovala ... One naprave onakvu dugačku lozu i pletu se gdje god stignu, pa sam mislila da bi mi bilo fora da mi se tako namata po ogradi... imaju i lijepe cvjetove, a kad rode - onda stvarno ne možeš pobrati koliko toga ima. (Ja na žalost nisam stigla do tih faza). Biti će da sam je trebala dohranjivati ili nešto?
heky is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2010., 14:11   #45
Lefti, morala sam se nasmijati tvojoj prašumi
vidi se da nisi škrtarila sa sjemenom
čuj, mislim da bi pomidore svakako trebala presaditi jer će gušiti jedan drugoga, ali pusti neka izbace još koji par listova pa onda presadi. Kako ne bi povrijedila korijen, prereži teglu okomito pa onda izvadi van.
A što se tiče ovog ostalog bilja, ovako po listu ja uopće ne bi niš prepoznala Ali samo naprijed, baš kao što si napisala - ''mlade smo'', iduće godine ćemo biti i pametnije
tartaruga is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2010., 14:13   #46
heky, u kojem si gradu?
Ja sam od frendice dobila flance tikvica , nemam pojma kakve će ispasti ali čini mi se da formiraju pupoljčić za cvijet strpit ću se još par dana
tartaruga is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2010., 15:37   #47
@ heky - kupila sam u vrtnom centru Kalia ali vidjela sam ih svagdje, cak i u malom Mercatoru. Mislim da su od Valentine-a ili kako vec.
Stvarno nisam mislila da ce mi uspjeti, ali eto... mislim da ih se samo 20ak nije otvorilo

A sto se tice te tikvice, mama mi ju je posadila u Rijeci, ide joj dobro i brza je! Ja sam isto htjela, ali sam nacula da plodovi i nisu bas najzdraviji ako ih se pojede, a imam cetvernoznu ljubav koja bi to lako mogla isprobati pa ne zelim riskirati...

@ tartaruga - hehehe, nisam ni u jednoj sekundi skrtarila, hehehe! ja sam to fino sve istresla, pa sta bude i eto mi sad na
hvala na savjetu, tako cu i napraviti, pricekati pa ratrezati teglu jer inace cu sigurno 80% toga potrgati.
Ja ne prepoznajem nista, zato sam i napisala na teglice sta je sta jer bi sad bil oveselo da nisam hehe. Sve mi cak ima smisla, ali ova lavanda me ubija u pojam, vidjet cemo
Lefti is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2010., 15:58   #48
Lefti, moja lavanda u vrtu ima neke sivkaste listove, možda zato jer je stara par godina
Nego, dal imaš sličicu te tikvice, full me zanima kako to izgleda?
tartaruga is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2010., 16:26   #49
tarta, ja sam iz Lovrana, u jednoj sam fazi ful htjela suncokrete, al nigdje ih nije bilo za nabavit doduše, gledala sam u Getro-u, Metro-u i dvije lokalne sjemenarne , nije baš da sam se prebila od potrage...al to mi ostala jedna od želja...
A ove tikvice, pokušati ću staviti sliku, vjeruj mi, nikakav četveronožac im neće prići blizu, a očistiti ih je pravo umijeće...ali su zato preeefine Možeš ih pripremati na sto načina, a što je najbolje - kad ih pobereš na jesen, još skoro mjesec ostanu neoštećene i jestive! Jednu od tih sačuvam i posadim na proljeće... naravno, ne ove godine, jer mi lani nisu htjele krenut iz posude...ali biti će ih u vrtu...

nisam uspjela uplodati slikicu, budem od kuće...malo sam ogranićenih resursa ovdje na poslu
heky is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2010., 16:31   #50
ola!

Vidin ja da ste se raspisali na veliko....baš mi je drago da nas ima malo više

Lefti... ti si legenda! nemogu virovat koliko si poma stavila na jedno misto... moj stari ima zemlju od 3000 kvadrata i mislim da sve te biljčice rasporedi po njoj da imaju mista za rast - jedva bi stale!
Al svaka čast, trud se cijeni a mi svi polako učimo... stavit ću Vam popodne novu slikicu moje jedne stojeće pome...pukao mi je vrh pa su se grane razgranale i zauzimaju mi pola balkona

što se tikvice tiče, za takovu nisan čula al stavim Vam i slikicu moje u "tinejdžerskim" danima
Bankarusha is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2010., 16:40   #51
pa lavanda inace i je svjetlo sivkaste boje, takve sam klice i ocekivala ali ove se zelene na sve strane! zato sam posumnjala da mi je mozda nesto palo dok sam ostalo sadila ili je iznikla obicna trava vulgaris jer nekako mi je cudno...sad cu proguglati sjeme lavande da vidim

Heky- skoro susjede, nekad - isla sam u skolu u opatiju i vrijeme markiranja provodila po lovranu
a sto se te tikvice tice, onda ne mislimo na istu, jer ova koju ima mama je sve samo ne jestiva
a za sjeme, zaleti se do rijeke pa u MBM na skurinje, imaju svega i svacega pa ponesi cca 10,000kn jer ce ti inace oci otpast

@ bankarusha-ja sam samo htjela najbolje za svoj pomidor
iskreno, nisam ocekivala da ce svi proklijat i mislila sad ce biti lakse presadivat hehe... pa sam cijelu vrecicu lijepo sasula u loncic, ah
iskreno, trenutno mi je nepojmljivo da ce se iz ovih malih tankih grancica razviti ista vece od 10cm i deblje od 2mm drzite fige da sve presadim uspjesno i da se sljedece godine sjetim istrest samo 3-4 sjemenki a ne 150
Lefti is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2010., 17:56   #52
heky, sorry , sad sam skužila da sam te zamijenila sa Lefti u pogledu tih tikvica U svakom slučaju, znatiželjna sam i čekam sličicu
E da, vidim da si ti na ovom ''našem'' području, pa kao što Lefti kaže, pogledaj u MBM-u ili u Bauhausu ili u vrtnom centru gore na Viškovu , negdje ćeš sigurno naći

Bankarusho, si vidjela kako se tvoja tema rasplamsala Na kraju ćemo nas par još i rasadnik otvorit
tartaruga is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2010., 18:30   #53
Sto se tice maminih, fotkam cim odem doma (zivim u Zagrebu). Mama raspolaze samo sa mobitelom s kamericom iz ledenog doba.

i kad smo vec kod povrca, da vas pitam gdje vi to premjestite po zimi? toliko sam zavoljela svoje povrce da me vec zima brine
Lefti is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2010., 01:25   #54
Quote:
Lefti kaže: Pogledaj post
Sto se tice maminih, fotkam cim odem doma (zivim u Zagrebu). Mama raspolaze samo sa mobitelom s kamericom iz ledenog doba.

i kad smo vec kod povrca, da vas pitam gdje vi to premjestite po zimi? toliko sam zavoljela svoje povrce da me vec zima brine
Zima je, vjerovali ili ne, vrijeme kada se ne uzgaja povrce

Paradajzi i sl. ce do jeseni odraditi svoj zivotni ciklus nakon kojeg biljku dostojanstveno otpravimo u kompost ili smece.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2010., 05:33   #55
Vjerovao ili ne, pomidor nisam sijala na balkonu u Zagrebu da ne moram na plac vec da se okusam i u tome.
Ne mislim da cu tijekom zime imati plodove i uzivati u pomidoru svih 12mjeseci, ali da ocuvam stabljiku i ne ocekujem vise nikada plod, da, to mi je palo na pamet.
Lefti is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2010., 10:17   #56
Lefti, ne ide ti to tako al ti si meni jako simpatična s tim tvojim izjavama
bubneš pa ostaneš živa... aj bar nas nasmijavaš
sve te biljke su ti jednogodišnje.... kada rode što imaju , usahnu... nema im spasa ma koliko se mi trudili... ali zato od jedne pome sačuvaš sjemenje i na proljeće ih opet sadiš....
evo ja napokon danas donila slikice mojih biljčica pa ih stavim malo posli...
Bankarusha is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2010., 10:27   #57
pa meni je do sad brdo jednogodisnjih prezivjelo!
sad sam htjela spominjati didu i njegov vrt na pagu, al ne zelim opet bubnut i ostat ziva
uglavnom sad sam se zainatila... prezivjet ce meni taj pomidor.
Lefti is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2010., 11:10   #58
Quote:
Lefti kaže: Pogledaj post
Vjerovao ili ne, pomidor nisam sijala na balkonu u Zagrebu da ne moram na plac vec da se okusam i u tome.
Ne mislim da cu tijekom zime imati plodove i uzivati u pomidoru svih 12mjeseci, ali da ocuvam stabljiku i ne ocekujem vise nikada plod, da, to mi je palo na pamet.
Uopce nije stvar sentimentalne vrijednosti nego tehnicke izvedbe.
Prije svega da bi paradajz ili slicna "topla" biljka prezivjela zimski period nije dovoljno samo mjesto na prozoru, ima ovdje jos jako puno faktora koji su presudni da bi uopce progurao zimu (plodove necu niti spominjati) da bi se na kraju jednostavno osusio jer se korijen vise nema gdje siriti ili je odradio svoje plus neizbjezan napad raznih nametnika.

Ima u cijeloj prici jos puno zanimljivih detalja ali o njima malo kasnije jer me ova tema zainteresirala pa se raspisem uz slike

Dakle, na kraju sezone s najbolje biljke odvojimo par plodova radi sjemenki i uzgajamo nasljednike na proljece, pod uvjetom da nije hibrid.

BTW. Proklijalo sjemenje sa prethodnih slika obavezno rasadi koliko ti je potrebno (cim prije dok se nisu medusobno isprepleli korijeni, ostale nemoj cupati nego jednostavno porezi), a kao racunicu ozmi u obzir da je nekakakv minimum minimuma po jedna biljka u takvoj posudi i to za cherry varijante. Isto tako nemoj zaljevati po listovima jer je to kod paradajza vrlo problematicno.

Zadnje uređivanje AndrejX : 02.06.2010. at 11:17.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2010., 11:26   #59
Quote:
Bankarusha kaže: Pogledaj post
Lefti, ne ide ti to tako al ti si meni jako simpatična s tim tvojim izjavama
bubneš pa ostaneš živa... aj bar nas nasmijavaš
sve te biljke su ti jednogodišnje.... kada rode što imaju , usahnu... nema im spasa ma koliko se mi trudili... ali zato od jedne pome sačuvaš sjemenje i na proljeće ih opet sadiš....
evo ja napokon danas donila slikice mojih biljčica pa ih stavim malo posli...
Zanimljivo da je to samo djelomicno tocno posto su oni u svojim maticnim domovinama visegodisnje biljke ( ne svi)

Paradajze dijelimo na determinant ili indeterminant sorte.
Determinant najcesce susrecemo kod popularnih cherry sorti za koje je karakteristican rast u kompaktnom grmolikom obliku koji obicno ne zahtjeva nikakve stapove ili vezivanja, te su programirani da sve plodove istresu odjednom, a onda obicno biljke porezemo jer ce ostatak ljeta uglavnom biti prazne posto su odradile svoju misiju. Vazno je napomenuti da se njima ne trgaju zaperci, a ovakve sorte su cesto pogodne za uzgoj u posudama, tkzv. container gardening.

Indeterminant sorte uglavnom cesto vidamo kao "domace" i za njih je karakteristican visok rast, traze potporu u obliku stapova i vezivanja, radaju cijelo ljeto do prvih mrazova (ili cesce - dok ih bolestine ne uniste) te je kod njih pozeljno rezuckanje zaperaka iako je i to dvojbeno.

Eto
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2010., 13:13   #60
Drago mi je da se tema malo zahuktala
Nego, uslijed ove kišurine koja je bila protekli vikend (a ja nisam bila doma i nisam stigla na vrijeme skloniti pomidore), na nekim listovima su mi se pojavile srebrnaksto-smeđe flekice (čitala sam o plamenjači, da nju uzrokuje vlaga pa možda je to to što mi se pojavilo). Ugl, isto tako pročitah da se ti listovi moraju ukloniti pa sam ih odrezala - valjda nisma napravila generalni zajeb? Zasad se stabljike dobro drže, stavila sam ih pod balkon gdje isto imaju sunca a opet, ako naleti još koja kiša da su zaštićeni. Jesam dobro napravila?
tartaruga is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:57.