Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.01.2006., 19:47   #1
Dobava plina

Uz sve ove rasprave di Muslimani žele prikazati Hrvatsku kao agresora (a to je NEMOGUĆE)..

.. ima jedna puno bitnija stvar za Hrvatsku, a i za BiH. A to je plin.
Opskrba plinom.

Eto.. ovih dana svjedoci smo male krize, koja bi mogla s vremenom postati "malo veća", zbog političkih sukoba Rusije i Ukrajine. Posljedica njihovog sukoba oko dobave plina, je da putem plinovoda i Europa ima manju isporuku ruskog plina.

Hrvatska to već nakon jednog dana osjeća, a tu su još i Slovenija, Madjarska i Austrija koje su se medju prvima požalile na manju isporuku plina..

Uz ruski plin, Hrvatska ako se ne varam dobavlja plin i iz Alžira. Ukoliko rusko-ukrajinski politički sukob ne će (ne ću ) biti brzo završen, mogli bi imati probleme sa Rusima u vezi plina.. neznam.. možda im ne vjerujem toliko ili.. hm

Uglavnom.
Može li alžirski plin biti dovoljan za hrvatsko pućanstvo i kako će se to odraziti na cijene? Kako će cijene regulirati INA i HERA u Hrvatskoj povodom toga?

Vaše mišljenje?
Lipi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2006., 19:56   #2
Quote:
Lipi kaže:
zbog političkih sukoba Rusije i Ukrajine.


Lipi, tema je izvrsna ali daj jebote potrudi se postavit ju onda kak spada

tipa, pizdi li Putin na Ukrajince ili na Orange revolution gazde, tipa: možemo li razumjeti" i ruske manevre glede zauzimanja strateških pozicija u ovom pitanju, te ono zadnje: koji Qrc sad mi imamo plakat kad smo odjebali Ruse
__________________
*
revolution is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2006., 19:58   #3
A kako ćeš plin iz Alžira dobavljati u dovoljnim količinama po razumnoj cijeni?
tajni agent is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2006., 20:00   #4
Pa to je politički sukob, zar nije? Orange revolucija koja je na vlasti u Ukrajini, Rusima je okrenula ledja.. sad trpe posljedice. A posljedica toga je i da ćemo i mi polako trpiti posljedice toga..

Možda zvuči previše "agresivno" (ka da će zaratiti), nisam mislio u tom tonu.
Možda (možda!) ćemo i mi najebat.. s obzirom na ishod družbe Adria.

Zato pitam.. kakvo je vaše mišljenje?


Mišljenja sam kako bi velik dio potrošnje plina mogli prebaciti na potrošnju električke energije. A time prije svega mislim na vjetrenjače, prirodni izvori.. jer Bogu hvala imamo dosta vjetra na području naše Hrvatske. To je ujedno i odgovor tajnom agentu.. nego smanjit dobavu.
Lipi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2006., 20:34   #5
Rusija pokazuje da je OPET velika! Jebga. A izajice trpe.
BINko is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2006., 22:00   #6
IMHO, Ukrajina je samo povod. Ruski cilj je produbiti energetsku krizu i pokazati Europi tko je gazda. "Kao slučajno" pada tlak u europskom dijelu plinovoda. Rusi kažu da Ukrajinci kradu. Možda, a možda opet ne.
 
Odgovori s citatom
Old 02.01.2006., 22:21   #7
A sto je sa hrvatskim plinom?
__________________
Kome jos nije jasno?
još jedan Vukovarac is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2006., 22:25   #8
Quote:
još jedan Vukovarac kaže:
A sto je sa hrvatskim plinom?
Proizvodi se oko 70% za naše (državu Hrvatsku) potrebe.
Ako ti ostatak smanje na svega 33% od ostatka (toliko danas Hrvatska prima ruskog plina) zna biti neugodno za gospodarstvo.

Ne širim sad tu strah pred pučanstvom kako će grijanje skroz poskupiti i slično, nego sam pokrenuo temu što će se sve to odraziti na hrvatsko gospodarstvo, koje do sad nije bilo blistavo i sa plinom, a tek bez..

Kažem. Vidjet ćemo. Ja sam za to da se počnu koristiti druga energetska sredstva.. koristiti energiju vjetra, kojeg ima puno.
Lipi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2006., 22:29   #9
Quote:
tajni agent kaže:
A kako ćeš plin iz Alžira dobavljati u dovoljnim količinama po razumnoj cijeni?
Nikako ako neko ne misli kopat plinovod ispod Sredozemnog mora. Vjerujem da će se vrlo brzo riješiti taj politički a ne ekonomski sukob, jer ekonomski gledano, i Rusija jako puno gubi ovim potezima.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2006., 22:35   #10
Tih 70% je 70% pokrivensot potrosnje plina u Hrvatskoj ili 70% proizvodnje plina u Hrvatskoj?

Drugim rijecima, izvozimo li hrvatski plin ili sav ostaje u Hrvatskoj?
__________________
Kome jos nije jasno?
još jedan Vukovarac is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2006., 22:41   #11
Quote:
još jedan Vukovarac kaže:
Tih 70% je 70% pokrivensot potrosnje plina u Hrvatskoj ili 70% proizvodnje plina u Hrvatskoj?

Drugim rijecima, izvozimo li hrvatski plin ili sav ostaje u Hrvatskoj?
Potrošnja.


Inače.. zanimljiv članak.
http://www.glas-koncila.hr/rubrike_p...l?news_ID=3497
Lipi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2006., 23:38   #12
Rusi su, eto, počeli da se ponašaju kako bi se bilo ko drugi na Zapadu ponašao sa svojom traženom izvoznom robom!

S druge strane, Ukrajina se opredelila za tržišnu privredu, pa prema tome red je i da plati gas po tržišnoj ceni. E sad, sasvim druga stvar je što Ukrajina krade gas namenjen drugim državama. Živo me interesuje, da li će neko Međunarodnom sudu podneti tužbu protiv ukrajinskog transportera gasa!??

P.S. Hladni rat je, izgleda, ponovo aktuelan, ali sada b-u-k-v-a-l-n-o !!!

BTW Setite se filmova o pobesnelom Maksu (Mad Max).
GoTo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2006., 23:42   #13
Ovdje sam prije kojih pol sata napisala post
Quote:
OPEC 1973-1974.
Sto je bila aluzija na mogucu politicku pozadinu ove krize, kao i na moguce reagiranje krizom pogodjenih, koji bi, bas kao sto je bio slucaj i s arapskim naftnim embargom, mogli popustiti ruskim zahtjevima, ma kakvi oni bili... posljedice bi, onda, mogli gledati desetljecima kasnije.

S obzirom da moji postovi nemaju namjeru provuci polupismene diskutante, mislila sam da je sasvim dovoljno napisati OPEC 1973-1974. pa da svim iole pismenim ljudima na politici bude jasno sto sam mislila reci.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2006., 23:45   #14
Quote:
rambi kaže:
Ovdje sam prije kojih pol sata napisala post Sto je bila aluzija na mogucu politicku pozadinu ove krize, kao i na moguce reagiranje krizom pogodjenih, koji bi, bas kao sto je bio slucaj i s arapskim naftnim embargom, mogli popustiti ruskim zahtjevima, ma kakvi oni bili... posljedice bi, onda, mogli gledati desetljecima kasnije.

S obzirom da moji postovi nemaju namjeru provuci polupismene diskutante, mislila sam da je sasvim dovoljno napisati OPEC 1973-1974. pa da svim iole pismenim ljudima na politici bude jasno sto sam mislila reci.
Ja sam priajvio.
Dosta je jasno da si u priču htjela uvuć UZ EMBARGO i taj rat izmedju Arapa i Izraelaca koji je tada trajao.
Lipi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2006., 23:50   #15
Quote:
Lipi kaže:
Potrošnja.


Inače.. zanimljiv članak.
http://www.glas-koncila.hr/rubrike_p...l?news_ID=3497
Clanak me nesto podsjeca na one socijalisticke price o tome kako se morao stegnuti kais, zimi.

Mislim autor je u pravu, samo sto je logika jednostavna, svako prodaje tamo gdje ce vise zaraditi. A ako ovi nasi neznaju da dignu cijenu Talijanima ili su vezani ugovorom. Bad Luck za obicne potrosace, a ovima sto izvoze u Italiju je izgovor da je to izvor "zdravih deviznih primanja".


Jedno pitanje. Dali je i Plinska Industrija u Hrvatskoj privatizovana?
__________________

There is no devil it is only god when he is drunk
ADEX is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2006., 23:51   #16
Quote:
Lipi kaže:
Pa to je politički sukob, zar nije? Orange revolucija koja je na vlasti u Ukrajini, Rusima je okrenula ledja.. sad trpe posljedice. A posljedica toga je i da ćemo i mi polako trpiti posljedice toga..
Je, politički je pa zato i nisu obustavili plin Bjelorusiji, tamo su na vlasti njihovi.
Pitanje je samo što će sa time postić?
Više će najebat Zapad nego Ukrajina, a Zapad možda i nekako odgovori.
Saharun is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2006., 23:52   #17
Quote:
rambi kaže:
Ovdje sam prije kojih pol sata napisala post Sto je bila aluzija na mogucu politicku pozadinu ove krize, kao i na moguce reagiranje krizom pogodjenih, koji bi, bas kao sto je bio slucaj i s arapskim naftnim embargom, mogli popustiti ruskim zahtjevima, ma kakvi oni bili... posljedice bi, onda, mogli gledati desetljecima kasnije.

S obzirom da moji postovi nemaju namjeru provuci polupismene diskutante, mislila sam da je sasvim dovoljno napisati OPEC 1973-1974. pa da svim iole pismenim ljudima na politici bude jasno sto sam mislila reci.
Malo je se stanje promjenilo od 1973-74. I molio bih te da ako vec hoces da uvuces naftnu krizu iz 70tih u ovu pricu da to i obrazlozis.
__________________

There is no devil it is only god when he is drunk
ADEX is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2006., 23:59   #18
Quote:
Lipi kaže:
Ja sam priajvio.
Dosta je jasno da si u priču htjela uvuć UZ EMBARGO i taj rat izmedju Arapa i Izraelaca koji je tada trajao.
Ako nisi primijetio, ja sudjelujem i na raspravama van bliskoistocnih tema. U kontekstu istih.

Povukla sam paralelu, izmedju jednog vec vidjenog embarga energentima i ove krize s plinom sad... paralela nije imala veze s ratom na Bliskom istoku kao takvim, vec na ucjenama onih, koji posjeduju zalihe energenata, kako bi postigli neki politicki cilj.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob

Zadnje uređivanje rambi : 03.01.2006. at 01:26.
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2006., 00:00   #19
Quote:
Saharun kaže:
Je, politički je pa zato i nisu obustavili plin Bjelorusiji, tamo su na vlasti njihovi.
Pitanje je samo što će sa time postić?
Više će najebat Zapad nego Ukrajina, a Zapad možda i nekako odgovori.
U Rusiji je nafta i plin privatizovano, i onda naravno da onda vladaju zakoni trzista prodavacu onome ko vise nudi.

Ukrajina kasni sa placanjima i jos su im cijene ispod svjetskih. Privatnici nemaju potrebe da razumiju politiku ko je sa kim saveznik.
__________________

There is no devil it is only god when he is drunk
ADEX is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2006., 00:11   #20
Kuda sve gas prolazi: http://news.bbc.co.uk/nol/shared/spl...0498/img/1.jpg

Dependence on Ukrainian pipeline: Slovakia - 100% of gas consumed is from Russia; Bulgaria - 94%; Greece - 92%; Czech Rep - 73%; Hungary - 72%; Austria - 63%; Poland - 60%
GoTo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:51.