Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Hrana i zdravlje

Hrana i zdravlje Posebni režimi prehrane

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.03.2005., 22:07   #1
Štetnost mlijeka i mliječnih proizvoda

Jel može netko reći nešto više o tome?
Čini mi se da je bila tema ali tražilica mi baš i ne radi...

Ja svaki dan jedem jogurt ili svježi sir pa sam se malo zabrinula..
Kristina19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2005., 22:32   #2
Ako imas problema sa tjelesnom tezinom i pomocu jogurta i sira pokusavas smrsaviti trud ti je uzaludan,osim toga ovo sto mi kupujemo u trgovinama je sve drugo samo ne mlijeko,ali o tom nekom drugom prilikom,
Ako imas problema sa koncentracijom,cesto si umorna, sklona prehladama,imas problema sa stolicom onda ti ne preporucavam jogurte i sl.
krisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2005., 22:40   #3
krisi
Bas si me zaintrigirala , molim te napisi nesto vise o tome , ili daj neke linkove .
Ja inace jedem jogurt svaki dan .
Ali i osijecam neku vrstu umora , pa mi nije jasno , kako su te stvari povezane .
__________________
bodul: <samo dva put se zivi>
bodul is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2005., 22:51   #4
Ma na, ne pokušavam smršaviti ni ništa tako.
Jednostavno mi je normalno da ujutro jedem jogurt (ili kiselo mlijeko) ili svježi sir - sve je domaće
Kristina19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2005., 23:02   #5
Ne znam kako jogurt ili sir mogu negativno uticati na necije zdravlje, osim ako se ne pretjeruje s tim ili ako neko nije alergican na mlijeko! Masnoce u siru uticu na holesterol, to je poznato, ali ako se jede umjereno, sir je zdrav, kao i drugi mlijecni proizvodi.

Druga stvar je samo mlijeko. Ono je zdravo za djecu, ali stomak odraslih ga tesko vari, pa kod nekih ljudi dolazi do problema sa varenjem i dijareja (proljeva). Ako ga uzimate, onda prije i poslije konzumiranja treba napraviti pauzu od barem 2 sata (ne unositi nista drugo).

S druge strane, mlijeko i njegovi proizvodi su neophodni ne samo za izgradnju kostiju, nego i za zdravlje pluca...etc.
__________________
Kad bismo se potrudili da budemo onakvi kakvi bi trebalo da jesmo, manje bi nas stajalo truda da se predstavljamo drugacijima nego sto jesmo (La Rochefoucauld)
Jedna Tanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2007., 02:50   #6
Quote:
Jedna Tanja kaže: Pogledaj post
Ne znam kako jogurt ili sir mogu negativno uticati na necije zdravlje, osim ako se ne pretjeruje s tim ili ako neko nije alergican na mlijeko! Masnoce u siru uticu na holesterol, to je poznato, ali ako se jede umjereno, sir je zdrav, kao i drugi mlijecni proizvodi.

Druga stvar je samo mlijeko. Ono je zdravo za djecu, ali stomak odraslih ga tesko vari, pa kod nekih ljudi dolazi do problema sa varenjem i dijareja (proljeva). Ako ga uzimate, onda prije i poslije konzumiranja treba napraviti pauzu od barem 2 sata (ne unositi nista drugo).

S druge strane, mlijeko i njegovi proizvodi su neophodni ne samo za izgradnju kostiju, nego i za zdravlje pluca...etc.
Pa mislim,ovo je presmijesno!!
Do dijareje ili problema sa probavljanjem mlijeka (i to samo mlijeka i nefermentiranih mlijecnih proizvoda) doci ce ukoliko u svom organizmu nemas enzim beta-galaktozidazu cija je uloga razgradnja laktoze.ta pojava se zove netolerantnost prema laktozi i lako se rjesava.ili koristenjem hidroliziranih pripravaka ili fermentiranih mlijecnih proizvoda(jer je u njima vrenjem doslo do hidrolize laktoze pa ona vise ne postoji.razgradila se na galaktozu i glukozu)
ili jednostavno izbjegavanjem mlijeka.

nadovezala bi se jos ne prethodne postove i gluposti koje ovdje pisu.
prestanite citati popularne casopise pune gluposti i netocnih podataka koje pisu totalno nestrucne osobe zeleci time napraviti neku senzaciju!! tada ce vas to sve i prestati zbunjivati!
nije mi tocno jasno sto to u jednom jogurtu moze biti stetno po zdravlje pobogu!?osim ako je pokvaren.
jel razmisljate vi ljudi svojom glavom????
jogurt sadrzi mikrobne kulture koje su idealne za peristaltiku crijeva i urednu probavu i jedan jogurt dnevno je pozeljan!osim toga te kulture iz jogurta jako su dobre za borbu protiv alergije jer jacaju imunitet!
svi mlijecni proizvodi bogati su mineralima (ca,na,k,p...); tu su i proteini iz sirutke koji sadrze brojne aminokiseline neophodne za rad organizma.
naravno,nije ovo ni priblizno sve ali najbitnije otprilike i ukratko.

nadam se da sam barem malo pomogla!
jacobs7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2010., 21:32   #7
Quote:
Jedna Tanja kaže: Pogledaj post
Ne znam kako jogurt ili sir mogu negativno uticati na necije zdravlje, osim ako se ne pretjeruje s tim ili ako neko nije alergican na mlijeko! Masnoce u siru uticu na holesterol, to je poznato, ali ako se jede umjereno, sir je zdrav, kao i drugi mlijecni proizvodi.

Druga stvar je samo mlijeko. Ono je zdravo za djecu, ali stomak odraslih ga tesko vari, pa kod nekih ljudi dolazi do problema sa varenjem i dijareja (proljeva). Ako ga uzimate, onda prije i poslije konzumiranja treba napraviti pauzu od barem 2 sata (ne unositi nista drugo).

S druge strane, mlijeko i njegovi proizvodi su neophodni ne samo za izgradnju kostiju, nego i za zdravlje pluca...etc.
Mlijeko po svojoj naravi spada u dojenacku hranu, pa tako neki odrasli ne produkuju enzime za preradu mlijeka. Postoje cijele grupe naroda kod kojih se taj enzim izgubio, dok postoje i grupe naroda (mljekadzije) gdje se cesce koristi mlijecna prerana, kefiri, itd. koji taj enzim jos uvije imaju i ostavljaju djeci u naslijedje.
Smatram da je odraslima lakse svarljivo jesti kefir, acidofil, kis. mlijeko, nego neobrano i obrano mlijeko. To je tako logicno. I normalno u granicama, znaci niceg previse ni premalo.
A te glupe price, svako malo stetno je ovo, ono, a onda za par mjeseci da to isto sto je receno nije istina. A trgovci trljaju ruke.
Slizim is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2005., 23:22   #8
ako vas stvarno zanima, imate sve potanko objasnjeno na www.prijatelji-zivotinja.hr/.

misery- is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2005., 00:20   #9
Quote:
Jedna Tanja kaže:
Druga stvar je samo mlijeko. Ono je zdravo za djecu, ali stomak odraslih ga tesko vari, pa kod nekih ljudi dolazi do problema sa varenjem i dijareja (proljeva). Ako ga uzimate, onda prije i poslije konzumiranja treba napraviti pauzu od barem 2 sata (ne unositi nista drugo).

S druge strane, mlijeko i njegovi proizvodi su neophodni ne samo za izgradnju kostiju, nego i za zdravlje pluca...etc.
Kad bi to bilo tako onda bih ja danas bio posve zdrav, a ne bih imao alergije na sve i svasta (i nutritivne i inhalacione), kvarljive zube itd. Pasterizirano mlijeko nije neophodno za nista. Pasterizirano mlijeko nije zdravo ni za djecu ni za odrasle, samo sto ga djeca lakse probavljaju.
MaxB is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2005., 01:10   #10
1. Rijec "pasteriziran" ja nisam upotrebljavala...

2. Da li si siguran da su tvoji zdravstveni problemi upravo od tog faktora (jer ih ima na milione)?...
__________________
Kad bismo se potrudili da budemo onakvi kakvi bi trebalo da jesmo, manje bi nas stajalo truda da se predstavljamo drugacijima nego sto jesmo (La Rochefoucauld)
Jedna Tanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2005., 01:34   #11
Quote:
Jedna Tanja kaže:
1. Rijec "pasteriziran" ja nisam upotrebljavala...
99+% mlijeka koje ljudi danas konzumiraju je pasterizirano pa je posve nebitno jesi li ti upotrebljavala tu rijec ili ne. Nepasterizirano mlijeko je zdrava i hranjiva namirnica - pasterizirano to nije. O jogurtima, sirevima i drugim mlijecnim proizvodima ne znam dovoljno pa cu se suzdrzat od komentara o njima.

Quote:
2. Da li si siguran da su tvoji zdravstveni problemi upravo od tog faktora (jer ih ima na milione)?...
Veci dio mojih zdravstvenih problema nema veze s mlijekom (barem mislim da je tako). Kazes da je mlijeko zdravo - ja sam si to protumacio kao da mlijeko doprinosi zdravlju (a kako bih drugacije) pa sam svojim komentarom ciljao sam na to da mi mlijeko nije nimalo pomoglo u zdravlju, vec samo odmoglo. Dok sam bio malen svaki dan sam pio/jeo mlijeko, a s vremenom sam sam postao alergican na mlijeko, a jos k tome i prestao podnositi laktozu. Zalosno je sto sam kasno povezao svoje probleme i mlijeko, no svako zlo za neko dobro - izbacio sam tu nezdravu namirnicu iz prehrane. I opet - govorim o pasteriziranom mlijeku (da me poslije ne hvatas za rijec ).
MaxB is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2005., 03:05   #12
Ljudi, pa imate li vi uopće pojma što je to pasterizacija?!
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2005., 09:32   #13
Quote:
krisi kaže:
Ako imas problema sa tjelesnom tezinom i pomocu jogurta i sira pokusavas smrsaviti trud ti je uzaludan,
jogurt pojeden ujutro je za mršavljenje, a navečer je za debljanje.
globus is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2005., 10:09   #14
Quote:
globus kaže:
jogurt pojeden ujutro je za mršavljenje, a navečer je za debljanje.



znam samo da ja toplo mlijeko i žličicu meda navečer.... spavam ko beba!
Malta is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2005., 10:12   #15
Quote:
Malta kaže:
tak kažu nutricionisti. Ak ga jedeš ujutro, mršaviš, a ako ga jedeš navečer, taj jogurt te deblja. Eto kakav imamo kompliciran organizam
globus is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2005., 10:16   #16
Quote:
Ego kaže:
Ljudi, pa imate li vi uopće pojma što je to pasterizacija?!
sta? u cemu je fora?
Tigrica is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2005., 10:20   #17
Re: štetnost mlijeka i mliječnih proizvoda

Quote:
Kristina19 kaže:
Jel može netko reći nešto više o tome?
Čini mi se da je bila tema ali tražilica mi baš i ne radi...

Ja svaki dan jedem jogurt ili svježi sir pa sam se malo zabrinula..
mene isto to brine, cula sam puno primjera za i protiv konzumiranja mlijeka.
s jedne strane napominju kako je to zdravo, dobra preventiva za kosti u kasnijim godinama, a s druge nije dobro, tesko se probavlja, izaziva alergije, ne znam..... ima li tko strucniji da kaze nesto?
Tigrica is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2005., 10:32   #18
Re: Re: štetnost mlijeka i mliječnih proizvoda

Quote:
Tigrica kaže:
mene isto to brine, cula sam puno primjera za i protiv konzumiranja mlijeka.
s jedne strane napominju kako je to zdravo, dobra preventiva za kosti u kasnijim godinama, a s druge nije dobro, tesko se probavlja, izaziva alergije, ne znam..... ima li tko strucniji da kaze nesto?
nisam stručan , ali čuo sam da kravlje mlijeko uopće nije za ljude i da u tijelu, u principu, samo stvara probleme, jer naš organizam nije pripremljen za njegovu 'obradu'. I ako se pije, treba ga piti polako, u gutljajima. Jer ako popijemo cijelu čašu npr., u želucu se ta količina pretvori u istu količinu sira, pa je u želucu nešto kao kamen.

Navodno to ovisi i o krvnim grupama (ima neka ful popularna knjiga u vezi toga), pa neke grupe ne bi smjele konzumirati mlijeko zbog taloženja u zglobovima itd., a za neke je dozvoljeno...
globus is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2005., 11:34   #19
Re: Re: Re: štetnost mlijeka i mliječnih proizvoda

Quote:
globus kaže:
nisam stručan , ali čuo sam da kravlje mlijeko uopće nije za ljude i da u tijelu, u principu, samo stvara probleme, jer naš organizam nije pripremljen za njegovu 'obradu'. I ako se pije, treba ga piti polako, u gutljajima. Jer ako popijemo cijelu čašu npr., u želucu se ta količina pretvori u istu količinu sira, pa je u želucu nešto kao kamen.

Navodno to ovisi i o krvnim grupama (ima neka ful popularna knjiga u vezi toga), pa neke grupe ne bi smjele konzumirati mlijeko zbog taloženja u zglobovima itd., a za neke je dozvoljeno...

postoje ljudi s intolerancijom laktoze, ali za sve koji nemaju problema mlijeko je zdravo.
budući je viskoznog karaktera, ukoliko se ima problema s alergijom, dobro ga je izbjegavati, jer dodatno zgušnjava sluz, pa pojačava simptome alergije
magriz is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2005., 11:56   #20
Re: Re: Re: štetnost mlijeka i mliječnih proizvoda

Quote:
globus kaže:
nisam stručan , ali čuo sam da kravlje mlijeko uopće nije za ljude i da u tijelu, u principu, samo stvara probleme, jer naš organizam nije pripremljen za njegovu 'obradu'. I ako se pije, treba ga piti polako, u gutljajima. Jer ako popijemo cijelu čašu npr., u želucu se ta količina pretvori u istu količinu sira, pa je u želucu nešto kao kamen.

Navodno to ovisi i o krvnim grupama (ima neka ful popularna knjiga u vezi toga), pa neke grupe ne bi smjele konzumirati mlijeko zbog taloženja u zglobovima itd., a za neke je dozvoljeno...
Točno, nisi stručan. Pretvori se u sir????? Ljudi, dajte malo prije nego kaj se počne s ovakvim biserjem konzultirajte literaturu. Recimo (po n-ti put) Fiziologija (autor Guyton) debela knjiga ali svašta unutra piše pa okrenete pod probava i gledajte i učite.
Mlijeko je izvrsna namirnica i dobro se probavlja. Tko je laktoza netolerantan je zapravo bolestan, pa ne mijenja na stvari. Pogledajte omjere proteina, ugljikohidrata, masti i vitamina i vidjet će te da je jedna od najsavršenijih namirnica. Zato je i nastalo evolucijom tj koristi se za prehranu mladih što ljudi što životinja.
Dječji organizam može probaviti mlijeko, a od odraslog slabije???? Otkud to za sto ran kristuševih.
A da ne znate kaj je pasterizacija i to je točno. Međutim znanje pojma pasterizacija i fiziologije bi smanjilo ovakve topike na 0 %.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:28.